Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 911 dní
- Chcete ujsť pred západnými liberálmi? Putin vás čaká s otvorenou náručou
- Vojenské zariadenie vo Volgogradskej oblasti skončilo po útoku dronu v plameňoch
- Pentagón v tom má jasno: Rusko ani Ukrajina nemajú silu na rozhodujúci úder, vojna smeruje k patu
- Hlavný diplomat EÚ Josep Borrell žiada ďalekonosné rakety pre Kyjev, sú cestou k mieru, tvrdí
- Ukrajinci sa na európskych letiskách poďakujú za podporu. Objavia sa aj v Prahe, Slovensko vynechajú
- Ukrajinci dobyli ďalšiu ruskú obec v Kurskej oblasti, oznámil Zelenskyj
- Módí je pripravený zapojiť sa do rýchleho ukončenia vojny na Ukrajine, povedal Tusk po stretnutí s ním

22:20 Dvaja civilisti prišli o život a jedna žena utrpela zranenia pri bombardovaní pohraničia Sumskej oblasti Ukrajiny, oznámila ukrajinská prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje ako vojnový zločin. Pri výbuchu kĺzavej bomby v obci Esmaň zahynuli dvaja muži vo veku 74 a 57 rokov, zatiaľ čo zranená manželka jedného z nich musela byť prevezená do nemocnice. Sumská oblasť susedí s Kurskou oblasťou, kde tretí týždeň pokračuje vpád ukrajinských síl. Tento ruský región bombardovalo ukrajinské letectvo.
Sumskú oblasť navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý na sieti X poznamenal, že s postupom ukrajinských síl v Kurskej oblasti ubudlo ruského ostreľovania Sumskej oblasti a civilných obetí.
Ukrajinské letectvo ohlásilo, že bombardovalo Kurskú oblasť riadenými kĺzavými bombami americkej výroby GBU-39. Tieto vysoko presné bomby zasiahli stanovište riadenia bezpilotných lietadiel, jednotku rádioelektronického boja, vojenskú techniku a štyri desiatky ruských vojakov, tvrdí letectvo.
Podobné tvrdenia bojujúcich strán nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov.
Spojené štáty dlho nepovoľovali Ukrajine používať americké zbrane na útoky na ruské územie. Ale postoj Washingtonu sa zmenil po májovom útoku ruských vojsk v Charkovskej oblasti. Teraz americkí predstavitelia hovoria, že Ukrajina má právo útočiť aj na ruskom území pozdĺž hraníc s Ukrajinou, pretože tým odvracia útoky a ostreľovanie cez hranicu. Podobnú logiku americké úrady uplatňujú aj ohľadom ukrajinskej operácie v Kurskej oblasti, poznamenal server BBC News.
21:20 Ukrajinské vzdušné sily vo štvrtok oznámili, že na zasiahnutie veliteľského stanovišťa ruskej jednotky v Kurskej oblasti použili bombu typu GBU-39 americkej výroby.
Spojenci Ukrajiny, vrátane Spojených štátov, dodávajú Kyjevu zbrane, avšak zaviedli obmedzenia týkajúce sa spôsobu ich použitia v Rusku. Dôvodom sú obavy, že takéto údery by mohli vyvolať odplatu zo strany Ruska, ktorá by vtiahla krajiny NATO do rusko-ukrajinskej vojny, píše Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane apeloval na spojencov, aby ukrajinskej armáde dovolili darovanými raketami zasahovať ciele aj hlboko v Rusku. Ide napríklad o britské strely s plochou dráhou letu Storm Shadow či americké ATACMS. Nemecko sa tiež dosiaľ zdráha Kyjevu poskytnúť riadené rakety TAURUS pre obavu, že by to viedlo ku konfrontácii medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom.
Ukrajinské sily 6. augusta vpadli do Kurskej oblasti a podarilo sa im získať pod kontrolu desiatky obcí. Ruské úrady tvrdia, že z regiónu muselo z dôvodu ukrajinskej ofenzívy ujsť viac ako 120.000 civilistov. Cieľom vpádu ukrajinskej armády na ruské územie je podľa Zelenského vytvorenie nárazníkovej zóny. Rusko by podľa neho malo pocítiť následky toho, že na Ukrajinu prinieslo vojnu.
20:35 Poľský prezident Andzej Duda a indický premiér Naréndra Módí vo štvrtok na stretnutí v paláci Belweder vo Varšave rokovali o ruskej vojne na Ukrajine a jej dôsledkoch pre celý svet, uviedla kancelária poľského prezidenta. Témou rokovania bola aj bilaterálna spolupráca Poľska a Indie.
Indický premiér pricestoval v stredu do Varšavy na dvojdňovú návštevu a po jej skončení odcestuje na Ukrajinu. Módí je prvým indickým premiérom v Poľsku za 45 rokov. Pred ním Poľsko navštívil v roku 1979 Mórárdží Désaí.
Prezidentská kancelária po stretnutí na sieti X oznámila, že jednou z tém rokovania bola vojna na Ukrajine a jej globálne dôsledky. „V roku 2022, po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, Poľsko ponúklo pomoc pri evakuácii viac ako 6000 študentov z Indie, ktorí boli na Ukrajine,“ uviedla kancelária.
Módí po stretnutí na sieti X napísal, že je šťastný, že sa vo Varšave stretol s poľským prezidentom. „Mali sme skvelú diskusiu o tom, ako prehĺbiť indicko-poľské vzťahy. India si hlboko váži dobré vrelú spoluprácu s Poľskom. Tešíme sa na posilnenie obchodných a kultúrnych väzieb medzi našimi národmi v nadchádzajúcom období,“ napísal indický premiér.
Indický premiér vo štvrtok rokoval aj s premiérom Poľska Donaldom Tuskom, ktorý vyhlásil, že krajiny chcú prehĺbiť spoluprácu v oblasti obranného priemyslu.
Módí pred návštevou Kyjeva povedal, že jeho krajina je ochotná ponúktnuť svoju pomoc pri ukončení konfliktov na Ukrajinu a v západnej Ázii. Poľský premiér vyjadril podporu indickému premiérovi v úlohe sprostredkovateľa medzi Kyjevom a Moskvou, píše DPA.
India diplomaticky spolupracuje s Ukrajinou aj Ruskom a opakovane kritizovala západné sankcie voči Kremľu. Módí sa podľa DPA snaží byť vnímaný, ako mierotvorca medzi bojujúcimi stranami.
Indický premiér v júli navštívil Rusko a stretol sa s prezidentom Vladimirom Putinom, čo vyvolalo kritiku zo strany USA a aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. K Módího návšteve Moskvy došlo v rovnakom čase ako k ruskému útoku na detskú nemocnicu v Kyjeve.
19:15 Olha Pavlovská z Kyjevskej oblasti sa každý týždeň schádza so susedmi, aby prebrali často chmúrne správy z frontu. Tento mesiac im šokujúci vpád ukrajinských vojsk do ruskej Kurskej oblasti ponúkol vzácny okamih nádeje, píše agentúra Reuters.

19:10 V prístave Kavkaz v ruskom Krasnodarskom kraji sa vo štvrtok potopil železničný trajekt určený na prevoz palivových cisterien, na ktorý predtým podľa miestnych úradov zaútočili ukrajinské sily. Informovala o tom agentúra AFP.
„V dôsledku škôd sa trajekt vo vodách prístavu Kavkaz potopil,“ uviedol operačný štáb Krasnodarského kraja na platforme Telegram.
Podľa miestnych úradov sa na trajekte v čase útoku nachádzalo 30 cisterien s palivom a päť osôb. K útoku došlo o 16.30 h moskovského času (15.30 h SELČ). Na mieste požiaru zasahovalo 101 ľudí a 34 kusov techniky.
Ukrajinskí ani ruskí vojenskí predstavitelia sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.
Prístav Kavkaz leží na polostrove Čuška nachádzajúcom sa na východnej strane Kerčského prielivu. S protiľahlým polostrovom Krym, ktorý Rusko v marci 2014 protiprávne anektovalo, ho spája trajektová linka. Prístav Kavkaz je považovaný za dôležitý prekládkový prístav pre Krym a ruské sily pri ich invázii na Ukrajinu.
18:46 Ukrajinská vojenská rozviedka HUR ovládla servery niekoľkých ruských televíznych staníc, na ktorých potom odvysielala informácie o ruskej invázii na Ukrajinu. Oznámila to dnes ukrajinská tlačová agentúra UNN. Zároveň uviedla, že ruské protiopatrenie vyústilo do pozastavenia vysielania deviatich staníc, HUR si však udržala prístup na ich servery.
Ukrajinským kybernetickým špecialistom sa podarilo odvysielať trikrát v hlavnom čase videá na staniciach Pervouralsk TV, Evrazija 360, Evrazija Pervij kanal a ďalších. Niektoré kanály sú súčasťou holdingu miestneho oligarchu Andreja Komarova, poznamenala UNN.
Ruskí experti sa pokúsili situáciu napraviť, čo sa skončilo pozastavením vysielania deviatich ruských staníc, zároveň ale nedokázali zabrániť Ukrajincom v prístupe na televízne servery. Podľa informácií UNN sa k dnešnému ránu podarilo čiastočne obnoviť vysielanie len staníc Evrazija 360 a TV-3.
17:54 Ukrajinské sily zaútočili vo štvrtok v prístave Kavkaz v ruskom Krasnodarskom kraji na železničný trajekt určený na prevoz palivových cisterien. Na mieste vypukol požiar, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na ruské médiá.
Operačný štáb Krasnodarského kraja na platforme Telegram označil udalosť za ďalší pokus „kyjevského režimu“ o teroristický útok na území tohto regiónu. „Na mieste sú pohotovostné a špeciálne služby. Oblasť požiaru a informácie o obetiach sa objasňujú,“ uvádza sa vo vyhlásení štábu citovaného agentúrou TASS.
Ako prvé informovali o ostreľovaní prístavu ruské a ukrajinské telegramové kanály. Zverejnili aj fotografie a videá zachytávajúce stúpajúci dym v oblasti Kerčského prielivu i požiar v prístave Kavkaz.
Podľa telegramového kanála Shot zasiahla trajekt raketa Neptun, odpálená pravdepodobne z Odeskej oblasti.
17:12 Prokuratúra v severonemeckom meste Flensburg pre podozrenia zo špionáže začala predbežné vyšetrovanie vo veci opakovaných preletov dronov ponad kritickú infraštruktúru v tejto oblasti. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

15:03 Agent ruskej vojenskej rozviedky GRU Pavel Rubcov, ktorý bol súčasťou nedávnej výmeny väzňov medzi Západom a Ruskom, prednášal v rokoch 2018 a 2019 na Letnej škole žurnalistiky Borisa Nemcova na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK). Predstavoval sa ako Pablo González – vojnový korešpondent zo Španielska so zameraním na postsovietsky priestor. V Prahe sa stretával aj ruskými opozičnými politikmi, o ktorých písal svojim dôstojníkom reporty. Vo štvrtok tieto zistenia publikoval web iRozhlas.cz, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Organizátori si podľa svojich slov mysleli, že ide o spolupracovníka dcéry zavraždeného ruského opozičného politika Žanny Nemcovovej, ktorá je spoluzakladateľkou letnej školy. Podľa ruského opozičného serveru Meduza sa González v roku 2016 akreditoval ako španielsky novinár na jednu z akcií ľudí blízkych Nadácii Borisa Nemcova a jeho dcéru tam požiadal o rozhovor. Odvtedy podľa servera dostával pozvánky na ďalšie akcie, vďaka čomu sa dostal k ruským opozičným politikom, s ktorými nadväzoval priateľské vzťahy.
Okrem nich sa podľa webu zameral aj na študentov. Chodil s nimi do krčiem a pozýval ich na drinky. Meduza podľa iRozhlasu uvádza, že sa zaujímal najmä o tých účastníkov letnej školy, ktorí prišli z Ukrajiny a Spojených štátov. O jednom z nich do hlásenia údajne napísal, že ho podozrieva zo spolupráce so CIA.
Podľa jedného z organizátorov letnej školy Marka Príhodu sa stali obeťou spravodajskej hry. Nemali podľa neho kapacitu ani právomoci na to, aby podrobne lustrovali lektorov a študentov letnej školy. Bolo to v čase, keď Rusi bežne cestovali do Česka a dostávali víza. Ako poznamenal iRozhlas, Rubcov mal v podstate nepriestrelné krytie.
Rusko, USA a ďalšie západné krajiny uskutočnili najväčšiu známu výmenu väzňov od konca studenej vojny.
14:45 Ukrajinská pohraničná stráž vo štvrtok uviedla, že na ukrajinsko-bieloruských hraniciach nezaznamenala žiadne známky pohybu bieloruských vojakov alebo vojenskej techniky. TASR o tom informuje s odvolaním na správu agentúry Reuters.
„Priamo pri našich hraniciach nevidíme žiadny pohyb vybavenia ani personálu,“ povedal hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Demčenko pre ukrajinskú televíziu. Dodal, že situácia v pohraničí sa vo všeobecnosti nezmenila.
Bielorusko v pondelok uviedlo, že na svoje hranice s Ukrajinou vyslalo vojenské lietadlo, sily protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane. Prezident Alexandr Lukašenko iba deň predtým vyhlásil, že v pohraničnom regióne nasadil takmer tretinu ozbrojených síl krajiny.
14:40 Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok obvinil Ukrajinu z pokusu zasiahnuť jadrovú elektráreň v ruskej Kurskej oblasti, kde vedú ukrajinské sily už viac ako dva týždne vojenskú ofenzívu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Putin to uviedol na stretnutí s gubernátorom Kurskej oblasti Alexejom Smirnovom a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi. Svoje tvrdenie o ukrajinskom útoku nijako nešpecifikoval ani nepodložil dôkazmi, pripomína Reuters.
Smirnov na stretnutí s ruským prezidentom uviedol, že situácia v elektrárni je stabilná. O údajnom ukrajinskom pokuse zasiahnuť elektráreň už ruské orgány informovali Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE). V stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová oznámila, že jadrovú elektráreň v Kurskej oblasti navštívi koncom augusta generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi.
14:20 Ukrajina vo Volgogradskej oblasti zaútočila na vojenské letisko Marinovka, kde zasiahla sklady s kĺzavými bombami a pohonnými látkami.
Rusi Marinovku v tomto regióne využívajú pre bombardovanie frontové línie, píše Ukrajinska pravda. Útok bol súčasťou ukrajinských úderov bezpilotnými lietadlami na ruské letiská, ktoré používajú vojnové lietadlá na pravidelné útoky na Ukrajinu, povedal Reuters bližšie nešpecifikovaný zdroj z ukrajinských bezpečnostných kruhov.
Na základni podľa zdroja Ukrajinskej pravdy z ukrajinskej tajnej služby SBU boli sklady s navádzanými leteckými bombami, muníciou a pohonnými látkami. Celú noc a ráno sa z nich ozývali explózie, píše spravodajský server.
13:26 Americké úrady spustili rozsiahle vyšetrovanie Američanov, ktorí v minulosti spolupracovali s ruskými štátnymi televíziami, a prehľadali v tejto súvislosti domovy dvoch osôb. Napísal to denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na činiteľov oboznámených s kauzou. Správa prichádza po varovaniach americkej vlády, že Rusko sa opätovne pokúša ovplyvniť prezidentské voľby v USA.
Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pred pár dňami zavítali k Dimitrimu Simesovi, ktorý kedysi pôsobil ako neformálny poradca exprezidenta Richarda Nixona a v roku 2016 bol súčasťou volebného štábu exprezidenta Donalda Trumpa. Druhým terčom prehliadok bol Scott Ritter, bývalý zbrojný inšpektor OSN a kritik americkej zahraničnej politiky, ktorý bol v roku 2011 odsúdený za sexuálne delikty na maloletých.
Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ neoznámilo žiadne obvinenia, podľa informácií NYT sa však vyšetrovatelia zaoberajú podozrením z porušenia protiruských sankcií, ako aj zákona požadujúceho hlásenie lobistických aktivít v prospech cudzích vlád. Niektoré zdroje denníka oznámili, že sa očakávajú ďalšie domové prehliadky.
Ruské mediálne spoločnosti vrátane odnoží agentúry RIA alebo televízie RT sú v Spojených štátoch na zozname zahraničných agentov. Vyšetrovanie amerických spolupracovníkov prichádza po tom, ako spravodajské služby prišli s hodnotením, že ruské štátne médiá spolupracujú s ruskými rozviedkami pri snahách o ovplyvňovanie volieb po celom svete.

13:09 Existuje veľká šanca, že maďarská ropná spoločnosť MOL bude schopná uzavrieť príslušné dohody, aby neboli blokované dodávky ropy do Maďarska cez Ukrajinu. Povedal to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý vytkol, že Maďarsko ani Slovensko nedostali v tejto záležitosti žiadnu podporu od Európskej komisie.

13:06 Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že ruské sily dobyli dedinu Mežove v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ide o ďalšiu ukrajinskú obec, nad ktorou ruské sily prevzali kontrolu v uplynulých dňoch. TASR o tom píše podľa správy agentúry Reuters a AFP, ktoré nedokázali informáciu nezávisle overiť.
Dedinka Mežove sa nachádza medzi Avdijivkou, ktorú Rusi dobyli vo februári, a mestom Pokrovsk, na ktoré ruské sily postupujú a je dôležitým logistickým centrom ukrajinskej armády, pripomína AFP.
12:40 Indický premiér Nárendra Módí je podľa svojho poľského kolegu Donalda Tuska pripravený zapojiť sa do rýchleho a spravodlivého ukončenia vojny na Ukrajine. Tusk sa za to dnes Módnemu poďakoval na spoločnej tlačovej konferencii počas návštevy šéfa indickej vlády vo Varšave.

12:23 Ukrajinská armáda obsadila ešte jednu obec v ruskej Kurskej oblasti, zajala ďalších ruských vojakov a v ukrajinskej Sumskej oblasti medzitým ubudlo ruského ostreľovanie i jeho civilných obetí. Na sieti X to dnes napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý podľa svojho vyjadrenia navštívil Sumskú oblasť, kde rokoval s hlavným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl Oleksandrem Sýrskym a šéfom vojenskej správy regiónu Volodymyrom Arťuchom.
Sumská oblasť sa nachádza na severe Ukrajiny pri hraniciach s Ruskom a práve z nej ukrajinská armáda vykonala 6. augusta prekvapujúci vpád do ruskej Kurskej oblasti. „Navštívil som pohraničie Sumskej oblasti a rokoval s hlavným veliteľom Sýrskym a náčelníkom oblastnej vojenskej správy,“ napísal Zelenskyj v príspevku, ktorý sprevádzal videom, na ktorom je vidieť, ako sa zdravie s oboma činiteľmi a potom spolu rokujú v akejsi miestnosti.
„Hlavný veliteľ informoval o operačnej situácii vo všetkých aktívnych bojových zónach, zvlášť sa zameral na najťažšie frontové miesta. Konkrétne (hovoril) o prijatých krokoch na posilnenie obrany v smere na Toreck a Pokrovsk,“ uviedol ukrajinský prezident bez ďalších podrobností k tomuto úseku frontovej línie. Na Pokrovsk a Toreck smeruje podľa dostupných informácií hlavný nápor terajšej ruskej ofenzívy v Doneckej oblasti, ktorý neustáva ani po vpáde ukrajinských vojakov do Kurskej oblasti. Rusi pri Pokrovsku a Torecku hlásia v poslednom čase postup.
Arťuch podľa Zelenského uviedol, že po tom, ako ukrajinská armáda vtrhla 6. augusta do Kurskej oblasti, zoslablo z tohto regiónu ostreľovanie Sumskej oblasti z hlavňových zbraní, čo prinieslo pokles zranených alebo zabitých civilistov. Zelenskyj pred pár dňami uviedol, že cieľom vpádu ukrajinských vojsk do Kurskej oblasti je vytvoriť tam nárazníkovú zónu, aby ruské sily nemohli cez hranicu útočiť na Ukrajinu. Inak ale Kyjev ciele vpádu do Kurskej oblasti neprezrádza.
11:58 Ruská tajná služba FSB začala trestné konanie proti novinárovi americkej televízie CNN, ktorý podľa nej ilegálne prekročil hranice do ruskej Kurskej oblasti s cieľom natočiť tam reportáž. Informovala o tom dnes agentúra Interfax. Stíhanie sa týka aj dvoch ukrajinských novinárov.
Ide o novinára Nicka Patona Walshe, ktorý je britským občanom. Podľa FSB on a dvojica jeho ukrajinských kolegov „nezákonne prekročili hranicu Ruskej federácie a v okolí obce Sudža v Kurskej oblasti obstarávali videozáznamy“.
FSB informovala, že v najbližšom čase na týchto spravodajcov vydá medzinárodný zatykač. Za nelegálne prekročenie hranice v Rusku hrozí až päť rokov väzenia.
11:37 Cieľom ukrajinských bezpilotných lietadiel, ktoré v stredu zaútočili na ruské územie, bolo špionážne stredisko a letisko pri Moskve alebo letecká základňa v Rostovskej oblasti. Serveru The War Zone to povedal šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Kyrylo Budanov. Ruské úrady v stredu hlásili zostrelenie desiatok dronov nad federáciou, vrátane desiatky bezpilotných strojov smerujúcich na Moskvu, čo jej starosta Sergej Sobjanin označil ako jeden z najväčších vzdušných úderov na ruskú metropolu od začiatku vojny. Tú rozpútalo vo februári 2022 Rusko.
„Vykonali sme niekoľko dronových operácií,“ uviedol k stredajším úderom Budanov. HUR podľa neho vyslala drony smerom na stredisko signálového spravodajstva v meste Podolsk a letisko Ostafjevo, ktoré sa nachádzajú pri Moskve, alebo ruskú vojenskú základňu Millerovo v Rostovskej oblasti.
Celkovo bolo použitých okolo 50 dronov, uviedol Budanov. Vojenská rozviedka teraz podľa neho zisťuje, aké útok spôsobil škody. Ich rozsah nie je v súčasnosti zrejmý, poznamenal server. Najnovšie údaje zhromaždené službou FIRMS amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) podľa neho neukazujú požiare na Ostafjeve ani v Millerove.
11:11 Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi na budúci týždeň navštívi Kurskú jadrovú elektráreň na juhozápade Ruska, informovala dnes agentúra AFP. Obavy týkajúce sa jej prevádzky vzrástli po tom, čo ukrajinská armáda pred dvoma týždňami vnikla do Kurskej oblasti.
„Túto návštevu môžeme potvrdiť,“ povedal AFP hovorca MAAE. Bez ďalších podrobností uviedol, že sa uskutoční na budúci týždeň. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová v stredu povedala, že Grossi potvrdil, že je pripravený koncom augusta navštíviť Kurskú jadrovú elektráreň.

10:35 Veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve vydalo varovanie pred zvýšenou hrozbou ruských raketových a dronových útokov naprieč ukrajinským územím v súvislosti s tamojším Dňom nezávislosti, ktorý pripadá na sobotu. Ukrajina si bude pripomínať 33. výročie vyhlásenia samostatnosti na niekdajšom Sovietskom zväze.
Ambasáda upozorňuje, že ruské útoky môžu prísť vo dne aj v noci. Vyzýva amerických občanov bývajúcich na Ukrajine, aby sledovali miestne médiá, zistili si, kde sú kryté a pri leteckom poplachu sa do nich okamžite vydali a počúvali nariadenia ukrajinských činiteľov a záchranárov.
Agentúra Reuters píše, že veliteľ ukrajinských síl Oleksandr Syrskyj tento týždeň povedal, že Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu pred poldruhým rokom proti napadnutej krajine odpálilo 9600 rakiet a podniklo proti nej 14-tisíc dronových útokov.
Deň nezávislosti nadobudol pre Ukrajincov osobitný význam po ruskom útoku na ich krajinu v roku 2022. Invázia u mnohých Ukrajincov podnietila vlastenecké cítenie, pripomína Reuters.
V Kyjeve odstraňujú štátny znak bývalého Sovietskeho zväzu z pamätníka Matka Vlasť. Kladivo a kosák nahradí ukrajinský štátny znak – trojzubec. Matka Vlasť, ktorá sa neskôr premenuje na Matka Ukrajiny, je najvyššou sochou v Európe, pričom o 16 metrov prevyšuje aj americkú Sochu slobody. Bez podstavca je vysoká 62 metrov, s podstavcom 102 metrov. Cieľom je sochu zrenovovať pred 24. augustom, keď si bude Ukrajina pripomínať 32. výročie vyhlásenia nezávislosti.
10:25 Ruské úrady na západe Kurskej oblasti začali s umiestňovaním modulárnych betónových krytov. Slúžiť budú na ochranu civilistov počas prebiehajúcej ukrajinskej ofenzívy v tomto ruskom regióne. Vo štvrtok to na sociálnej sieti Telegram uviedol gubernátor oblasti Alexej Smirnov. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.
Smirnov špecifikoval, že betónové kryty vybudujú najmä v oblastnej metropole Kursk, v ktorej žije viac ako 450-tisíc ľudí. Kryty umiestnia prevažne na miesta s vysokou koncentráciou ľudí, akými sú napríklad autobusové stanice a zastávky, ktorých je v meste viac ako 60. Na Telegrame gubernátor uverejnil fotku jedného z krytov, ktoré na miesto určenia priviezlo nákladné vozidlo.
Kryty úrady umiestnia aj v dvoch ďalších mestách v oblasti. V Železnogorsku ich bude desať a ďalšie pribudnú aj v meste Kurčatov, v ktorého blízkosti sa nachádza jadrová elektráreň. Ich presný počet zatiaľ úrady neurčili.
10:17 Ruské ozbrojené sily zabránili ukrajinskému sabotážnemu a prieskumnému tímu preniknúť do Brjanskej oblasti, uviedol gubernátor ruského regiónu Alexander Bogomaz. Brjanská oblasť susedí s Ukrajinou aj Bieloruskom a na východe potom s Kurskou oblasťou, kam pred viac ako dvoma týždňami vpadli jednotky ukrajinskej armády a obsadili časť ruského územia. Kyjev sa k tvrdeniu ruského regionálneho činiteľa nevyjadril.
„V Klimovskom okrese Brjanskej oblasti bol (v stredu) 21. augusta zastavený pokus o prienik ukrajinskej sabotážnej a prieskumnej skupiny,“ uviedol v stredu večer Bogomaz na platforme Telegram. „V súčasnosti je situácia na mieste stretu stabilizovaná a pod kontrolou regionálneho operačného veliteľstva,“ poznamenal ruský gubernátor. Dnes ráno informoval o zostrelení ukrajinského dronu nad ním spravovaným regiónom.
O pokuse o prienik cez hranice informovali tiež niektorí ruskí vojenskí blogeri alebo médiá, poznamenal nezávislý server Meduza. Ruský provojnový kanál Dva majora bol jedným z prvých, ktorý hlásil strety na hraniciach. Prokremeľské telegramové kanály Mash a Shot tvrdili, že prekročiť hranicu sa pokúsilo asi 200 bojovníkov ukrajinských ozbrojených síl, ale po bojoch s vážnymi stratami ustúpili, píše Meduza. Niektoré iné kanály uviedli, že správy sú nepravdivé.
Ukrajinské úrady tieto správy z Ruska nekomentovali. Klimovský okres Brjanské oblasti susedí s ukrajinskou Černihivskou oblasťou. Od Kurskej oblasti, kam prekvapivo prenikli ukrajinskí vojaci 6. augusta, sa nachádza vzdušnou čiarou asi 200 kilometrov.
10:12 Holandsko plánuje kúpiť pre Ukrajinu 51 mobilných radarov na detekciu dronov. Oznámilo to holandské ministerstvo obrany, informuje web Ukrajinská pravda. Ide o drony z produkcie firmy Robin Radar Systems, ktorá vyrába techniku na detekciu malých lietajúcich objektov.
„Keďže je systém mobilný, pre nepriateľa je ťažšie nájsť radar, a preto je ťažšie ho zneškodniť. To umožňuje neustále odhaľovanie a ničenie nepriateľských dronov," uviedlo holandské ministerstvo obrany. Radary bude Holandsko Kyjevu dodávať postupne, pričom predpokladá, že vo štvrtom kvartáli tohto roka ich dodá 51.
10:10 Ukrajine aj Rusku chýbajú vojenské prostriedky na to, aby proti sebe mohli podniknúť zásadnú ofenzívu, a konflikt medzi nimi tak mieri do patovej situácie. K tomuto záveru podľa agentúry Bloomberg došla rozviedka amerického ministerstva obrany (DIA). Správa DIA sa týka trojmesačného obdobia do konca júna.

9:43 Šéf Kremľa prichýli cudzincov utekajúcich pred „deštruktívnym liberalizmom“. Vyplýva to z prezidentského dekrétu, ktorý Vladimir Putin tento týždeň podpísal.

9:40 Ukrajinci chcú ukázať, že si veľmi vážia pomoc i prejavy spolupatričnosti zo zahraničia. Inštitút sídliaci v Kyjeve, ktorého zriaďovateľom je štát, usporiada na dvadsiatich letiskách naprieč Európou ďakovné podujatia.

8:25 Vo vojenskom zariadení v západoruskej Volgogradskej oblasti dnes prepukol požiar, keď sa do areálu zrútil ukrajinský dron. Na telegrame to uviedol gubernátor oblasti Andrej Bočarov.
Oheň podľa agentúry TASS horí v areáli patriacomu ministerstvu obrany, útok si nevyžiadal žiadne obete. Bližšie informácie zatiaľ nie sú k dispozícii.
Po jednom zostrelenom ukrajinskom drone v noci na dnes podľa ruskojazyčného serveru BBC hlásili aj úrady ruskej Voronežskej a Brjanskej oblasti. Podľa ich informácií si incidenty nevyžiadali žiadne škody ani obete.
8:08 Moskva počas uplynulého dňa na Ukrajine stratila ďalších 1 130 vojakov. Celkové straty Ruska od začiatku invázie na Ukrajinu vzrástli na 604 140 ľudí, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Kremeľ podľa neho za uplynulý deň prišiel aj o sedem tankov, 25 obrnených bojových vozidiel pechoty a 46 delostreleckých systémov.
Od začiatku vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 529 tankov, 16 567 obrnených bojových vozidiel pechoty a 17 262 delostreleckých systémov.
6:25 Hlavný diplomat EÚ Josep Borrell v stredu vyzval na zrušenie obmedzení voči Ukrajine, aby pomocou zbraní darovaných spojencami mohli zasiahovať ciele v Rusku, píše server Politico.
„Ukrajinská ofenzíva v Kursku je tvrdou ranou pre naratív ruského prezidenta Putina,“ napísal Borrell na sieti X.
Zrušenie obmedzení v súlade s medzinárodným právom by malo podľa neho niekoľko dôležitých účinkov:
- Posilní sebaobranu Ukrajiny zrušením útočiska Ruska pre jeho útoky a bombardovanie ukrajinských miest a infraštruktúry.
- Zachráni životy a obmedzí ničenie na Ukrajine.
- Pomôžte napredovať v mierovom úsilí.
Kyjev tvrdo presadzuje, aby darcovia zrušili obmedzenia používania zbraní s dlhým doletom na zasiahnutie cieľov v Rusku – zákaz zaviedli krajiny ako USA a Spojené kráľovstvo zo strachu z prekročenia červených čiar ruského vodcu Vladimira Putina. Pokračujúca ukrajinská invázia do Ruska však tento argument podkopáva, uvádza Politico.
„Ak by naši partneri zrušili všetky obmedzenia týkajúce sa spôsobilostí na veľké vzdialenosti, Ukrajina by nemusela fyzicky vstúpiť do Kurskej oblasti,“ povedal začiatkom týždňa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ďalší spojenci, ako Dánsko a Švédsko, uviedli, že Ukrajina môže použiť darované zbrane, ako uzná za vhodné, dodáva Politico.