Štvrtkový verdikt najvyššieho súdu podľa Borrella situáciu príliš nemení. Venezuelská ústredná volebná komisia (CNE) podľa neho musí zverejniť úplné výsledky volieb, ktoré bude možné overiť. „Pokiaľ neuvidíme výsledky, ktoré bude možné skontrolovať, tak ho (Madura) neuznáme,“ povedal dnes Borrell novinárom v Španielsku. Zverejnenie transparentných výsledkov od venezuelských úradov žiada Brusel už niekoľko týždňov. „Teraz sme už prakticky stratili nádej, že sa tak stane,“ uviedol Borrell.
Na zverejnenie overiteľných volebných výsledkov vyzýva po štvrtkovom verdikte aj Španielsko, ktoré má medzi krajinami EÚ historicky a politicky najtesnejšie väzby na Venezuelu. „Pokiaľ sa tak nestane, tak nemôžeme volebné výsledky uznať,“ povedal agentúre EFE zdroj zo španielskej diplomacie.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Vedant Patel dnes povedal, že rozhodnutiu najvyššieho súdu „úplne chýba dôveryhodnosť“. Podľa neho existujú jasné dôkazy, že voľby vyhral kandidát opozície Edmundo González Urrutia. Spojené štáty a ďalších desať krajín na americkom kontinente dnes zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom odmietajú snahy najvyššieho súdu potvrdiť výsledky vydané volebnou komisiou CNE a vyzývajú na „nestranné a nezávislé preskúmanie hlasovania“ a na naplnenie vôle, ktorú venezuelský ľud vyjadril v júlových voľbách.

Vo štvrtok venezuelský najvyšší súd, ktorý majú takmer plne pod kontrolou priaznivci vlády, potvrdil oficiálne volebné výsledky a zvolenie súčasného prezidenta Madura na ďalšie obdobie. CNE však zverejnila len neúplné výsledky hlasovania. Madurovo víťazstvo pritom spochybňuje opozícia, ktorá tvrdí, že na základe protokolov zhruba z 80 percent volebných miestností zvíťazil s náskokom niekoľkých miliónov hlasov jej kandidát González Urrutia. Po voľbách vyšli do ulíc tisíce stúpencov opozície a podľa úradov bolo v súvislosti s protestmi zadržaných 2400 ľudí, 25 osôb pri násilnostiach zomrelo.
Spojené štáty už oznámili, že uznávajú víťazstvo Gonzáleza Urrutiu, zatiaľ čo spojenci venezuelskej vlády, napríklad Kuba, Rusko alebo Čína, zablahoželali k víťazstvu Madurovi. Viaceré latinskoamerické štáty neuznali ani oficiálne ani opozičné výsledky a žiadajú od venezuelských úradov, aby zverejnili úplné a podrobné informácie o hlasovaní. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes uviedol, že Mexiko rozhodne o svojom postoji k výsledku venezuelských volieb až po predložení detailných hlasovacích protokolov.