„Hrozba špionáže je večná. Elektronické zariadenia – telefón, iPad – sú všetko malé mikrofóny. Krajiny sa zaujímajú o rozhodovanie aj v Holandsku, a tomu chceme predísť. Je to veľmi jednoduché opatrenie – všetky telefóny do sejfu,“ povedal Schoof novinárom.
Za Schoofovho predchodcu Marka Rutteho mobilné telefóny na stretnutiach kabinetu zakázané neboli. Rutte opustil holandskú politiku po vlaňajšom víťazstve radikálne pravicovej Strany za slobodu (PVV) Geerta Wildersa v parlamentných voľbách a od jesene bude na čele NATO. Schoofova úradnícka vláda nastúpila v júli.
„Možno mám s týmito vecami trochu viac skúseností,“ povedal Schoof k svojmu postoju k nebezpečenstvu špionáže. „Takže pre mňa to bolo úplne prirodzené opatrenie. A zistil som, že všetci členovia kabinetu naozaj okamžite súhlasili,“ dodal Schoof.
Erik Akerboom, ktorý je teraz na čele holandskej spravodajskej služby, vlani varoval pred špionážou – napríklad zo strany Číny – namierenou proti Holandsku a najmä proti jeho sektoru vyspelých technológií. „Vidíme, že každý deň sa to snažia Holandsku ukradnúť,“ povedal Akerboom agentúre AP.