Tridsaťdeväťročného miliardára Durova, ktorý je občanom Ruska aj Francúzska, zatkli v sobotu okolo 20.00 h SELČ na ploche letiska Le Bourget, kam pricestoval svojím súkromným lietadlom z Azerbajdžanu.
Francúzske úrady naň podľa TF1 vydali zatykač v súvislosti s nedostatočným moderovaním obsahu na Telegrame. Nástroje, ktoré Durovom vedená platforma ponúka, z neho podľa francúzskych orgánov činných v trestnom konaní robia spolupáchateľa obchodu s drogami, pedofilných trestných činov a podvodov.
Agentúra Reuters píše, že spoločnosť Telegram sa zatiaľ k správe televízie TF1 nevyjadrila. K zatknutiu Durova sa zatiaľ nevyjadrila ani francúzska polícia alebo ministerstvo vnútra.
Ruské veľvyslanectvo v Paríži v nedeľu obvinilo francúzske úrady z odmietania spolupráce po zadržaní Pavla Durova. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním na ruské médiá.
„Okamžite sme požiadali francúzske orgány o vysvetlenie dôvodov tohto zadržania a žiadali sme, aby boli chránené jeho práva a aby mu bol umožnený konzulárny prístup. Francúzska strana doteraz odmieta v tejto otázke spolupracovať,“ uviedlo ruské veľvyslanectvo v Paríži vo vyhlásení, z ktorého citovala ruská agentúra RIA Novosti. Ruskí diplomati sú podľa agentúry Reuters v kontakte s podnikateľovým právnikom.
Durov sa narodil v Rusku v meste Petrohrad, no krajinu opustil v roku 2014 po tom, ako odmietol splniť požiadavky na zrušenie opozičných komunít na svojej sociálnej sieti VKontakte, ktorú predal. Od roku 2021 má francúzske občianstvo. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na 15,5 miliardy dolárov.
Do Francúzska pricestoval Durov z Azerbajdžanu svojím súkromným lietadlom, napísala agentúry AFP s odvolaním na zdroj oboznámený s prípadom.
Francúzske úrady vydali naňho vydali zatykač v rámci predbežného vyšetrovania viacerých trestných činov vrátane podvodu, obchodovania s drogami, kyberšikany, organizovaného zločinu a podpory terorizmu, priblížil zdroj agentúry AFP.
Durov je podozrivý z toho, že neprijal opatrenia na obmedzenie kriminálneho využívania svojej platformy Telegram. Pred súd sa má postaviť v nedeľu. „Dosť bolo beztrestnosti Telegramu,“ povedal jeden z vyšetrovateľov, ktorý bol prekvapený, že Durov priletel do Paríža s vedomím, že je hľadaný.
Šifrovaná platforma Telegram so sídlom v Dubaji sa stavia do pozície alternatívy k americkým sociálnym sieťam, ktoré boli kritizované za komerčné zneužívanie osobných údajov používateľov. Telegram sa zaviazal, že nikdy nezverejní informácie o svojich používateľoch.
Durov v súvislosti s platformou Telegramom hovorí, že niektoré vlády sa ho snažia tlačiť, aby zostala „neutrálna“ a nebola „hráčom v geopolitike“. Telegram, ktorý je vplyvný najmä v Rusku, na Ukrajine a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, má v súčasnosti 900 miliónov aktívnych užívateľov.
Telegram sa po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu stal hlavným zdrojom informácií, ktoré znepriatelené strany zverejňujú o vývoji konfliktu. Obsah na telegramových kanáloch býva niekedy zavádzajúci a brutálny.
Platformu ako jeden z hlavných komunikačných nástrojov používa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jej prostredníctvom svoje informácie šíria tiež Kremeľ, ruská vláda alebo ruskí vojnoví blogeri. Pre Rusov ide o jedno z mála miest, kde sa môžu dostať k správam o dva a pol roka trvajúcej vojne.