Tento typ zbraní je hojne využívaný v terajšej vojne na Ukrajine, ktorú začalo Rusko inváziou do susednej krajiny vo februári 2022, a tiež v súčasnom konflikte na Blízkom východe.
Pchjongjang a Moskva pritom v poslednej dobe posilnili vzájomnú spoluprácu a Spojené štáty a Južná Kórea obviňujú KĽDR, že sa na ruskom vojnovom ťažení na Ukrajine podieľa dodávkami striel a munície.
Kim v sobotu navštívil Ústav pre vývoj dronov severokórejskej akadémie obranných vied a sledoval úspešný test bezpilotných lietadiel, ktoré preleteli určenými trasami a potom správne identifikovali a zničili ciele, napísala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.
Vodca KĽDR vyzval na zvýšenie produkcie rôznych typov dronov, vrátane prieskumných, podmorských či tých, ktoré explodujú pri náraze.
Na fotografiách, ktoré zverejnili severokórejské štátne médiá, je vidieť najmenej štyri rôzne typy dronov. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie oznámilo, že je to prvýkrát, čo KĽDR svoje samovražedné drony predviedla.
Niektorí analytici uviedli, že severokórejské drony sa podľa snímok v štátnych médiách podobajú ruským dronom Lancet-3, ktoré pochádzajú z dielne spoločnosti Zala Aero.
Hovorca juhokórejského zboru náčelníkov štábov podľa agentúry AP vyhlásil, že Soul preveruje, či s obstaraním dronov Severnej Kórei nepomohlo Rusko.
Čítajte viac Nemali internet, všetky deti pochodujú rovnako, mladá Ruska opísala zážitky zo severokórejského tábora. Je nadšená„Vieme o tom, že v minulosti KĽDR dostala od Ruska nejaké (drony) ako darček. Budeme analyzovať rôzne možnosti, vrátane tej, že ich Severná Kórea mohla upraviť, aby vylepšila ich potenciál,“ povedal hovorca.
V roku 2022 Pchjongjang vyslal cez medzikórejskú hranicu drony, ktoré juhokórejská armáda nebola schopná zostreliť, čo vysvetlila malou veľkosťou týchto zariadení.
Čítajte viac Odpadky či hnoj. KĽDR opäť poslala južnému susedovi balóny s „pozdravmi“