Za bezbrehú slobodu za mreže. Prečo Francúzi zatkli ruského Zuckerberga?

Bolo to tvrdé pristátie. V sobotu večer Pavel Durov (39), zakladateľ a šéf komunikačnej platformy Telegram, ktorú používa zhruba každý ôsmy obyvateľ planéty, vystúpil na parížskom letisku Le Bourget zo svojho súkromného lietadla. Miliardára s francúzskym i ruským občianstvom priamo z pristávacej plochy odviedli žandári.

27.08.2024 05:30
France Telegram CEO Foto: ,
Pavel Durov, zakladateľ komunikačnej platformy Telegram.
debata (42)

V nedeľu večer mu úrady väzbu predĺžili na 96 hodín. Do stredy budú musieť proti rodákovi z Petrohradu, bývalého Leningradu, vzniesť obvinenie a vziať ho do ďalšej väzby alebo ho prepustiť na slobodu.

Podľa francúzskych médií generálneho riaditeľa Telegramu vo Francúzsku vyšetrujú pre podozrenie zo spoluúčasti na obchodovaní s drogami i s detskou pornografiou, na podpore terorizmu či na kybernetickom šikanovaní. „Libertarián Durov je proti akejkoľvek cenzúre a jeho aplikácia spolupracuje len veľmi okrajovo so súdnymi žiadosťami o zatvorenie účtov a skupín. Mnohí používatelia využívajú túto situáciu: pár minút hľadania na Telegrame stačí na nájdenie skupín predávajúcich drogy alebo falošné papiere, podporujúcich terorizmus alebo propagujúcich podvody s kryptomenami,“ napísal denník Le Monde.

Podobne hodnotí kontroverzné fungovanie Telegramu aj denník Times: „Telegram je divoký západ sociálnych médií, kde je možné takmer všetko. Šifrovaná aplikácia sa pýši tým, že bráni slobodu a súkromie svojich používateľov. Pod jej ochranným dáždnikom sa ale zhromažďujú teroristi, extrémisti a obchodníci s drogami.“

Rusko, Moskva, protest, Telegram Čítajte viac V Moskve protestujú proti obmedzeniu slobody internetu tisíce ľudí

Durovova firma podobné obvinenia odmieta. „Telegram dodržiava zákony EÚ vrátane zákona o digitálnych službách – jeho moderovanie je v súlade s priemyselnými normami a neustále sa zlepšuje,“ napísala firma na svojom telegramovom účte. „Generálny riaditeľ spoločnosti Telegram Pavel Durov nemá čo skrývať a často cestuje po Európe. Je absurdné tvrdiť, že platforma alebo jej majiteľ sú zodpovední za zneužívanie tejto platformy,“ dodala vo vyhlásení.

Z Ruska utiekol

Zatknutie znamená šokujúci zvrat v závratnej kariére jednej z najvplyvnejších svetových technologických i­kon.

Durov dostal prezývku ruský Mark Zuckerberg po tom, čo v roku 2007 v rodnom Leningrade, dnešnom Petrohrade, ako dvadsaťdvaročný spoluzakladal VKontakte (VK). Najúspešnejšia sieť sociálnych médií v Rusku svojou popularitou vážne konkurovala aj Zuckerbergovmu Facebooku.

Z Ruska Durov utiekol v roku 2014 po tom, čo odmietol splniť požiadavky Kremľa na prístup k údajom ukrajinských používateľov protestujúcich proti vtedajšej proruskej vláde v Kyjeve i výzvu na zatvorenie opozičných skupín na sociálnej sieti. Z VK sa stiahol (dnes sieti šéfuje Vladimir Kirijenko, syn zástupcu vedúceho kremeľskej administratívy a bývalého ruského premiéra Sergeja Kirijenka) a začal sa venovať ešte úspešnejšiemu projektu – aplikácii Telegramu, ktorú založil so svojím bratom Nikolajom v roku 2013.

Prezradia tajomstvá? CIA skúša verbovať Rusov
Video

Spočiatku bol Telegram podobný iným aplikáciám na odosielanie správ. Vyvinul sa však na mohutnú sociálnu sieť, kde sa užívatelia popri vzájomnej komunikácii môžu pripojiť ku skupinám až 200-tisíc ľudí a vytvárať vysielacie kanály, ktoré môžu ostatní sledovať a zanechávať na nich komentáre.

S 950 miliónmi aktívnych používateľov sa Telegram stal hlavným zdrojom informácií – a dezinformácií – o ruskej invázii na Ukrajinu. Aplikáciu používa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aj najväčší jastrabi z okolia Kremľa. Je to tiež jedno z mála miest, kde môžu Rusi získať nefiltrované informácie o vojne po tom, čo Kremeľ zakázal používanie Facebooku, Twitteru i Instagramu a začal spomaľovať YouTube i WhatsApp.

Zakladateľ a šéf komunikačnej platformy... Foto: Profimedia
Pavel Durov / Telegram / Zakladateľ a šéf komunikačnej platformy Telegram Pavel Durov.

Útok na slobodu slova?

Paradoxne, zadržanie šéfa Telegramu ostro kritizovali ako útok na slobodu slova rovnako odporcovia i stúpenci Kremľa.

Telegramu sa zastala napríklad Julia Mendelová, bývalá hovorkyňa Zelenského. Spomenula, ako sa svojho času zúčastnila na neverejnom stretnutí prezidenta s Durovom.

„Bol dosť opatrný, pretože neustále musel odolávať pokusom politikov vyvíjať nátlak na Telegram. V tom čase úplne odmietal akékoľvek pokusy o reguláciu kanálov Telegramu,“ napísala Mendelová. Priznala, že na Telegrame je podľa nej v súčasnosti najväčší informačný chaos zo všetkých sociálnych médií. „Stal sa však aj najväčším zdrojom informácií na Ukrajine. Práve z neho Ukrajinci získavajú väčšinu správ,“ dodala s tým, že „prípad Durova je vážnou výzvou, ktorej čelia všetci na svete – Ako dnes nájsť rovnováhu medzi obmedzovaním otvorene nebezpečných informácií a slobodou prejavu v sociálnych médiách“.

Do diskusie o plusoch a mínusoch Durova sa zapojili aj investigatívec Christo Grozev zo skupiny Bellingcat, či profesor politológie Vladimir Pastuchov.

„Bohužiaľ, jeho odmietnutie spolupracovať s FSB [Federálnou bezpečnostnou službou] na potláčaní slobody prejavu bol úplne neutralizovaný jeho odmietnutím spolupracovať s inými [spravodajskými agentúrami] na zastavení zneužívania Telegramu na nekalé účely,“ napísal Grozev na bývalom Twitteri.

Profesor Pastuchov je k Durevovi zhovievavajši, ale aj on na Telegrame napísal, že „život presvedčivo dokázal, že slobodu slova dokážu v prvom rade využiť tí, ktorí na slobode nemajú miesto“.

Ruská vláda, ktorá Durova sama vydurila do exilu, a v roku 2018 sa Telegram bezúspešne pokúšala zrušiť pod zámienkou, že poskytuje priestor teroristom a extrémistom, tiež protestovala proti jeho zatknutiu.

„Myslel si, že jeho najväčšie problémy sú v Rusku a odišiel,“ napísal exprezident Dmitrij Medvedev na svojom telegramovom kanáli. Spomenul svoje niekdajšie stretnutie s technologickým mágom, ktorého sa opýtal, prečo nechce spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri závažných trestných činoch. „Je to môj principiálny postoj,“ reprodukoval odpoveď Durova Medvedev a uštipačne dodal: „Chcel byť geniálnym ,svetoobčanom', žiť skvele bez vlasti… Prepočítal sa. Pre našich spoločných nepriateľov je stále Rus – nepredvídateľný a nebezpečný, inej krvi.“

V Baku naraz s Putinom

Durov sa usadil v Dubaji, kde sídli aj Telegram. Popri ruskom a francúzskom občianstve má aj pas Spojených arabských emirátov a dokonca aj karibského miništátu Svätého Krištofa a Nevisu.

Svoje bohatstvo, ktoré sa odhaduje na vyše 15 miliárd eur, si mohol aj naďalej pokojne užívať v najluxusnejších letoviskách sveta. Prečo sa však rozhodol prísť do Paríža, keď podľa zdrojov televízie TF1 vedel, že je hľadaný a dlhodobo sa vyhýbal návšteve Francúzska? „Nerozumejú, prečo prišiel,“ tlmočila rozpaky svojich zdrojov francúzska televízia.

„Objavili sa špekulácie, že Durovovo zatknutie súvisí s jeho najnovšou cestou do Baku v Azerbajdžane, kde sa údajne minulý týždeň počas štátnej návštevy pokúsil stretnúť s Vladimirom Putinom,“ napísal magazín Spectator.

Kaliňák: Memorandum medzi Slovenskom a Azerbajdžanom je o tom, aby sme mali možnosť rozvíjať náš obranný priemysel
Video

„V posledných týždňoch začal Kremeľ potláčať prístup k YouTube a WhatsApp v Rusku v dôsledku ukrajinského vpádu do Kurska. Existujú úvahy, že Durov sa možno pokúšal presvedčiť Putina, aby nechal Telegram na pokoji – ale ruský vodca sa s ním odmietol stretnúť. Skutočnosť, že Durov letel z Baku do Paríža vo svojom súkromnom lietadle, vediac, že Francúzi majú naňho dlhodobo zatykač, je jednou z nezodpovedaných záhad tohto príbehu,“ dodal britský týždenník.

Nad príčinami Durovovho príletu do Paríža špekuluje aj Vadym Denysenko, expert kyjevského Inštitútu pre budúcnosť. „Durov vedel, že je na zozname hľadaných osôb a odišiel do Paríža. Takže to vyzerá ako vedomé odovzdanie sa do rúk spravodlivosti. Alebo ho niekto presvedčil, že sa nič nestane a všetko bude v poriadku,“ cituje svojho kolegu šéf inštitútu Anton Heraščenko.

Denysenko priznáva, že zatiaľ nie sú jasné možné motívy Durova, ak sa skutočne rozhodol vzdať. „Existujú dve možnosti. Prvá: ruská hra, hoci Durov v nej vyzerá ako kamikadze. Druhá možnosť je jeho vedomá spolupráca so Západom proti Rusom. Samozrejme, kým nepochopíme jeho motiváciu, sú to všetko len dohady,“ pripustil s tým, že ak sa aj Durovovi v Baku nepodarilo hovoriť s Putinom, mohol sa stretnúť s niekým z ruskej delegácie, na základe čoho sa rozhodol odísť do Paríža.

„Zatknutie Durova môže mať podobný vplyv ako prelomenie kódu Enigmy Britmi počas 2. svetovej vojny,“ netají svoje nádeje Heraščenko a pripomína, že Telegram je dôležitým komunikačným prostriedkom ruskej armády. „Všetky ich správy by sa mohli dostať do rúk Západu,“ špekuluje na bývalom Twitteri a pripúšťa, že by tak mohla byť odhalená aj ruská špionážna sieť v Európe.

© Autorské práva vyhradené

42 debata chyba
Viac na túto tému: #zatknutie #Francúzsko #Rusko #Telegram #vojna na Ukrajine #Pavel Durov