Proti ľavicovej vláde by sa podľa Macrona ihneď vymedzili všetky ostatné zoskupenia v parlamente, čo by neprispievalo k stabilite krajiny. Ľavicové strany vyzval na spoluprácu s ďalšími politickými silami. Aj keď sa mu zatiaľ nepodarilo nájsť nástupcu premiéra v demisii Gabriela Attala, poznamenal, že jeho zodpovednosťou je zabezpečiť, aby krajina nebola oslabená.
V pondelok sa Macron v Elyzejskom paláci stretol so zástupcami krajne pravicového Národného združenia (RN) a predsedu oboch komôr parlamentu. Zástupcovia RN, ktoré je tretím najväčším blokom v Národnom zhromaždení, po konci rokovaní s prezidentom naznačili, že by vyslovili nedôveru akejkoľvek ľavicovej vláde.
Podľa agentúry AFP sa vymenovanie premiéra nezdá byť na spadnutie, pretože v stredu začínajú paralympijské hry v Paríži a prezident Macron sa po ich začatí vydáva na návštevu Srbska, kde bude vo štvrtok a v piatok.
Francúzsko nemá ani viac ako mesiac a pol po parlamentných voľbách novú vládu. Nezvyčajná situácia vznikla kvôli rozloženiu síl v Národnom zhromaždení po voľbách aj politickému pokoju zbraní, ktorý vyhlásil Macron pri príležitosti olympijských hier v Paríži.
Macronovi centristi, ktorí skončili vo voľbách druhí, nechcú spolupracovať s krajne ľavicovou stranou Nepodrobené Francúzsko (LFI), ktorá je súčasťou ľavicovej koalície NFP zloženej zo socialistov, Zelených a komunistov. NFP už v júli na premiérsku funkciu navrhla málo známu úradníčku parížskej radnice Luciu Castetsovú.
Medzi možnými kandidátmi na premiéra, o ktorých špekulujú francúzske médiá, sú aj bývalí ministri Xavier Bertrand a Bernard Cazeneuve. Bertrand má podľa stanice BFM TV mnoho podporovateľov medzi spolupracovníkmi prezidenta Macrona. Jeho kritici však poukazujú na to, že je predstaviteľom malej a oslabenej pravicovej strany Republikáni.