Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 917 dní
- Útoky v Doneckej oblasti si vyžiadali šesť mŕtvych
- Pri Kurskej jadrovej elektrárni sa našiel úlomok rakety zo systému HIMARS
- Útoky, sabotáže a špionáž. Ukrajinskí partizáni bojujú za líniou ruských nepriateľov
- Po nálete ukrajinských dronov sa vznietili ďalšie cisterny v sklade palív v Rostovskej oblasti

19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo vyhlásení na Telegrame vyzval partnerov Ukrajiny k „omnoho väčšej aktivite v boji proti ruskému teroru“. „Rozhodnosť teraz – okamžité zrušenie obmedzení pre Ukrajinu vo veci diaľkových úderov – nám pomôže ukončiť vojnu čo najskôr, spravodlivo pre Ukrajinu aj celý svet,“ uviedol ukrajinský prezident.
Zelenskyj v utorok uviedol, že chce americkému prezidentovi Joeu Bidenovi predstaviť plán zahŕňajúci dodatočné diplomatické a ekonomické kroky, ktoré donútia Rusko ukončiť vojnu diplomatickou cestou. Podľa serveru Politico chce Zelenskyj pri tej príležitosti prezentovať Washingtonu aj konkrétne ciele, ktoré by Ukrajina s pomocou západných zbraní mohla v Rusku zasiahnuť.
18:46 Rusko zakázalo vstup na svoje územie 92 občanom USA, vrátane novinárov niekoľkých významných významných médií. Informovalo o tom v stredu ministerstvo zahraničia v Moskve. Podľa neho ide o odvetu za šírenie „nepravdivých informácií“ o bojoch ruskej armády na Ukrajine.
„V reakcii na rusofóbny kurz administratívy (amerického prezidenta Joea) Bidena s deklarovaným cieľom ‚uštedriť Moskve strategickú porážku‘, (…) sa trvalo uzatvára vstup do Ruskej federácie 92 občanom USA,“ uviedla na Telegrame ruská diplomacia.
Pripojený súpis mien dopĺňa sankčný zoznam, na ktorý Rusko už skôr zaradilo stovky ďalších občanov USA či iných západných krajín.
Zákaz vstupu do Ruska novo dostalo aj niekoľko novinárov denníkov The New York Times, The Wall Street Journal a The Washington Post. Moskva ich obviňuje z „podielu na výrobe a šírení nepravdivých informácií o Rusku a ruských ozbrojených silách“ a tiež účasti na „hybridnej vojne rozpútanej Washingtonom“.
Na zverejnenom zozname figurujú aj americkí vojenskí predstavitelia, univerzitní profesori, vedúci pracovníci firiem, politici a členovia americkej justície.
Vzťahy medzi USA a Ruskom sú na najnižšej úrovni od konca studenej vojny v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Kremeľ niekedy prezentuje ako zástupný konflikt medzi Ruskom a NATO. Spojené štáty sú najväčším vojenským a finančným podporovateľom Kyjeva, spolu s ďalšími západnými krajinami prijali rad hospodárskych a finančných sankcií proti Rusku, ktoré sa zameriavajú na jeho činiteľov, ťažobný sektor, bankový systém, letecké spoločnosti a mnoho ďalších odvetví.
18:00 Medzinárodní veritelia oficiálne schválili plán Ukrajiny na reštrukturalizáciu dlhu v hodnote viac ako 20 miliárd dolárov. Plán počíta so znížením nominálnej hodnoty dlhopisov o viac ako tretinu. To pomôže zredukovať zadlženie Ukrajiny na úroveň, ktorú jej západní partneri a Medzinárodný menový fond (MMF) považujú za dostatočne udržateľnú na to, aby pokračovali v poskytovaní podpory.

17:58 Najväčším problémom, ktorému čelí Ukrajina v terajšom boji s Ruskom, je neochota jej spojencov zmeniť prístup voči Moskve kvôli obavám z eskalácie. Podľa agentúry Reuters to v stredu uviedol šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Urobil tak potom, čo jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov varoval pred rizikom tretej svetovej vojny, pokiaľ Západ umožní Kyjevu zasiahnuť ciele hlboko v tyle Ruska.
„Od začiatku rozsiahlej invázie je najväčším problémom, s ktorým sa Ukrajina stretáva, prevládajúci koncept eskalácie v rozhodovacích procesoch medzi našimi partnermi,“ povedal Kuleba v živo vysielanom rozhovore s poľským ministrom zahraničia Radoslawom Sikorským.

Kyjev dlhodobo tlačí na západných spojencov, aby mu poskytli zbrane dlhého doletu a povolenia na údery na ciele hlboko vo vnútri ruského územia. Žiada tiež pomoc pri zostreľovaní ruských rakiet nad ukrajinským územím.
„Vojna je vždy o množstve hardvéru: peniazoch, zbraniach, zdrojoch, ale skutočné problémy sú vždy tu, v hlavách,“ uviedol Kuleba. „Väčšina našich partnerov sa bojí diskutovať o budúcnosti Ruska. To je niečo, čo je veľmi znepokojujúce, pretože ak nebudeme hovoriť o budúcnosti zdroja ohrozenia, nemôžeme budovať stratégiu,“ dodal.
Ukrajina je vo veľkom závislá od pomoci zo Západu, ktorý jej v boji proti ruskej agresii poskytuje zbrane, techniku a financie. Začiatkom augusta Kyjev zahájil veľkú cezhraničnú ofenzívu do ruskej Kurskej oblasti, ktorú ruský prezident Vladimír Putin označil za „masívnu provokáciu“. Podľa mnohých analytikov bolo jedným z cieľov Kyjeva v tejto operácii ukázať spojencom Ukrajiny, že obavy Západu z eskalácie a naplnenie ruských vyhrážok sú zbytočné.
15:53 Návrh poľského štátneho rozpočtu na budúci rok počíta s rekordne vysokými výdavkami na obranu, uviedol dnes podľa tlačových agentúr poľský premiér Donald Tusk. Poľsko plánuje vynaložiť na obranu v budúcom roku 4,7 percenta hrubého domáceho produktu, povedal námestník ministra obrany Stanislaw Wziatek agentúre PAP ešte pred premiérovou tlačovou konferenciou k návrhu vládou prijatej podoby štátneho rozpočtu. Poľsko svoje obranné výdavky zvýšilo po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu, pripomenula agentúra Reuters.
„Rozhodli sme o rekordne vysokých výdavkoch na obranu, hovoríme tu o takmer 190 miliardách zlotých, o viac ako 186 miliardách, ak si dobre pamätám,“ povedal Tusk s pripomienkou , Že aj minuloročné výdavky na obranu tiež boli rekordné.
Výdavky na obranu v tomto roku v rámci rozpočtu a fondu podpory ozbrojených síl majú predstavovať 4,1 – 4,2 percenta HDP, čiže okolo 159 miliárd zlotých, napísala agentúra PAP a dodala, že o rok skôr išlo na obranu 111,2 miliardy zlotých, teda približne 3,9 percenta HDP.
14:52 Na žiadosť Kyjeva sa v stredu uskutoční stretnutie medzi predstaviteľmi Ukrajiny a Severoatlantickej aliancie (NATO). Informoval o tom hovorca tohto obranného zoskupenia, na ktorého sa odvolala agentúra AFP.

13:55 Na Kryvyj Rih, rodné mesto ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Dnepropetrovskej oblasti, v stredu znovu dopadla ruská raketa. Udialo sa to v čase, keď v meste platí deň smútku za štyri obete ruského útoku z utorka. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Šéf vojenskej mestskej správy Oleksandr Vilkul na sociálnych sieťach informoval, že stredajší úder zasiahol civilnú infraštruktúru, pričom sa zranili štyria ľudia.
Ruské sily v utorok druhý deň po sebe vypálili na Ukrajinu desiatky rakiet a dronov. V dôsledku tohto útoku, ktorý zasiahol budovu civilnej infraštruktúry v centre mesta Kryvyj Rih, prišli o život štyria ľudia a piati ďalší sa zranili. V stredu našli v troskách budovy ďalšie telo a záchrannú operáciu následne ukončili.
„Keď je Kryvyj Rih v smútku, nepriateľ opäť útočí. A opäť mieri na civilistov,“ povedal gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.
13:40 Príslušníci ruskej Národnej gardy (Rosgvardija) zneškodnili v blízkosti Kurskej jadrovej elektrárne fragment rakety vypálenej ukrajinskými silami z raketometu HIMARS, v ktorom sa nachádzala nevybuchnutá submunícia. TASR o tom informuje na základe stredajších správ agentúr Reuters a TASS.
„Ženijná skupina Rosgvardije dostala informáciu, že v Kurskej oblasti, päť kilometrov od jadrovej elektrárne, sa našiel zostrelený projektil z raketometu HIMARS,“ uviedla tlačová služba Národnej gardy.
Vo fragmente rakety, zapichnutom do zeme, sa nachádzalo najmenej 180 kusov nevybuchnutej submunície, ktorú ženisti Národnej gardy úspešne zneškodnili.
Spoločnosť Rosenergoatom v súvislosti s nálezom uviedla, že Kurská jadrová elektráreň funguje normálne. Spresnila, že štvrtý blok je v plánovanej odstávke z dôvodu údržby.
12:37 Šesť mŕtvych si vyžiadali najnovšie útoky ruských síl v čiastočne okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Podľa agentúry AFP o tom v stredu informoval tamojší gubernátor Vadym Filaškin.
Pri zásahu domu v obci Izmajlivka bola zabitá štvorčlenná rodina — rodičia vo veku 45 a 53 rokov, ako aj ich 17-ročný syn a 24-ročná dcéra.
Ďalší dvaja ľudia zahynuli v okolí mesta Časiv Jar, kde bolo poškodených viacero domov.
Filaškin tiež uviedol, že z frontových oblastí bolo v utorok evakuovaných 2718 ľudí vrátane 392 detí.
Časť Doneckej oblasti ovládajú od roku 2014 proruskí separatisti. Miestne úrady nedávno nariadili rozsiahle povinné evakuácie, keďže ruské sily postupujú smerom k logistickému uzlu Pokrovsk, kde pred vojnou žilo asi 60.000 ľudí.
12:26 Ruskí vojaci dosiahli výrazné taktické zisky pri meste Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ako konštatuje americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW), geolokované zábery zverejnené v utorok potvrdzujú, že ruské sily postúpili o viac ako dva kilometre z predchádzajúcich pozícií do severozápadnej časti obce Novohrodivka, ktorá leží juhovýchodne od Pokrovska. Ďalšie geolokované zábery naznačujú, že Rusi dosiahli malé zisky aj v juhovýchodnej časti obce Hrodivka, ktorá sa nachádza východne od Pokrovska. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
To, že mesto Pokrovsk je pre Moskvu naďalej úplnou prioritou, podľa ISW pravdepodobne ovplyvní celkové bojové schopnosti Ruska na Ukrajine bez ohľadu na to, aký bude výsledok bojov o mesto.
11:13 Štvorčlenná rodina zahynula pri ruskom bombardovaní dediny Izmajlivka pri Pokrovsku na východe Ukrajiny, oznámila dnes ukrajinská prokuratúra. Ďalších 12 ľudí utrpelo zranenie v meste Izjum pri Charkove, ktoré zasiahli ruské rakety, uviedli ukrajinské úrady.
Prokuratúra vyšetruje zvrhnutie riadenej leteckej bomby na dedinský dom ako vojnový zločin. „Pod troskami domu zahynula celá rodina: rodičia vo veku 45 a 53 rokov, dvadsaťštyriročná dcéra a sedemnásťročný syn,“ uviedla na sociálnej sieti s tým, že telá vyslobodili z trosiek záchranári.
Pri Pokrovsku ruské vojská pokračujú v útokoch na ukrajinskú obranu. V utorok generálny štáb zaznamenal celkom 184 stretov, z ktorých sa najviac odohralo práve pri Pokrovsku, poznamenal server RBK a dodal, že mesto a jeho okolie čelia aj ustavičnému ostreľovaniu.
9:15 Rusko chce, aby Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) zaujala “objektívnejšie a jasnejšie stanovisko“ k bezpečnosti Kurskej jadrovej elektrárne, ktorú v utorok navštívila jej delegácia vedená generálnym riaditeľom MAAE Rafaelom Grossim. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informovala v stredu agentúra Reuters.
Grossi po inšpekcii elektrárne ležiacej v Kurskej oblasti pri meste Kurčatov, na ktorú sa pokúsil zaútočiť údajne ukrajinský dron, konštatoval, že situácia je „vážna“ a zabránenie jadrovej havárii je „životne dôležité“.
„Vidíme hodnotenia aj prácu tejto štruktúry (MAAE), ale zakaždým chceme objektívnejšie a jasnejšie vyjadrenie pozície tejto štruktúry, nie v prospech našej krajiny, nie v prospech potvrdenia postoja Moskvy, ale v prospech faktických informácií s jedným konkrétnym cieľom: zaistiť bezpečnosť a zabrániť tomu, aby sa scenár vyvíjal katastrofickou cestou, ku ktorej všetkých tlačí Kyjev,“ povedala Zacharovová podľa agentúry RIA Novosti vo vysielaní rádia Sputnik.
Grossi počas svojej návštevy uviedol, že Kurská elektráreň so sovietskymi technológiami je obzvlášť zraniteľná, pretože na rozdiel od väčšiny moderných jadrových elektrární nemá kupolu, ktorá by ju chránila v prípade dronového, raketového alebo delostreleckého útoku.
8:50 Po nálete ukrajinských dronov sa vznietili cisterny v sklade palív v Rostovskej oblasti na západe Ruska.
Na ruských sociálnych sieťach boli zverejnené nočné zábery horiacich objektov. Agentúra Reuters dokázala lokalizovať jedno z videí v okrese Kamenskij v Rostovskej oblasti.
K útoku na sklad palív v tomto okrese došlo aj začiatkom augusta. Moskva spravidla nezverejňuje plný rozsah škôd spôsobených ukrajinskými útokmi, dodáva Reuters.
8:43 Ukrajinské sily zostrelili v kramatorskom sektore v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny ruské lietadlo Su-25. Uviedlo to dnes na platforme Telegram ukrajinské vojenské zoskupenie Chortycia.
Ukrajinská armáda zostrelila ruské lietadlo Su-25, ktoré sa snažil zaútočiť na pozície jednotiek Obranných síl, tvrdí zoskupenie. Su-25 je jednomiestne prúdové lietadlo sovietskej provenience určené na priamu leteckú podporu pozemným jednotkám. V súčasnej ruskej vojne proti Ukrajine ho často používajú obe strany konfliktu.
Stroj údajne zostrelila 28. samostatná mechanizovaná brigáda strelou z prenosného protilietadlového raketového kompletu (MANPADS), keď sa lietadlo pokúšalo páliť na ukrajinských vojakov.
Kramatorsk a neďaleký Slovjansk sú jedny z posledných veľkých miest na Donbase, nad ktorými má kontrolu Kyjev.
Iné ruské lietadlo Su-25 Ukrajinci podľa svojho tvrdenia naposledy zostrelili 23. júla blízko mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti. Spolu ukrajinské sily od začiatku tejto vojny, ktorú Rusko začalo vo februári 2022, zničili 368 ruských vojenských lietadiel s pevnými krídlami, vyplýva z aktuálnych informácií generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.
7:58 Na letisku v Kazani v ruskej Tatárskej republike pozastavili v stredu skoro ráno z bezpečnostných dôvodov až do odvolania všetky prílety aj odlety. Oznámil to ruský federálny úrad pre dohľad nad bezpečnosťou leteckej dopravy (Rosaviacija). TASR o tom informuje na základe agentúry Reuters odvolávajúcej sa na ruské médiá.
„Pre zaistenie bezpečnosti civilných lietadiel boli na letisku v Kazani 28. augusta ráno zavedené dočasné obmedzenia. Od 07.00 moskovského času (06.00 h SELČ) boli zastavené všetky odlety a prílety,“ uviedla Rosaviacija, ktorú cituje agentúra TASS.
7:22 Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala nad Rostovskou a Voronežskou oblasťou 12 ukrajinských dronov. Kyjev udalosti zatiaľ nekomentoval.
Nočný útok podľa telegramových zdrojov spôsobil požiar viacerých nádrží v skladisku paliva Glubokinskaja v Rostovskej oblasti. Kanál blízky ruským tajným službám podľa Reuters uviedol, že boli zasiahnuté tri nádrže a v mieste spadli dva drony. Gubernátor Vasilij Golubev napísal, že Rusko zničilo štyri ukrajinské drony, o útoku a požiari sa však nezmienil. Gubernátor Voronežskej oblasti Alexander Gusev uviedol, že trosky dronu spôsobili požiar blízko „výbušného objektu“. K explózii však podľa neho nedošlo. Údaje, ktoré poskytujú bojujúce strany, sa v čase konfliktu nemôžu nezávisle overiť.
6:20 Jeho meno je tajomstvo, ale britskí novinári mu hovoria Mykola. Televízia Sky News sa exkluzívne porozprávala s veliteľom ukrajinského hnutia odporu, presnejšie Odbojových síl pre špeciálne operácie. Experti pre Pravdu vysvetlili, ako takáto partizánska činnosť prispieva k boju s ruskými okupantmi.

5:55 Spojené štáty americké stále nezrušili zákaz používania svojich zbraní na údery hlboko na ruskom území. Počas brífingu to povedal hovorca Pentagonu Pat Ryder, uviedla ukrajinská agentúra Unian.
„Naša politika sa nezmenila, povedali sme, že Ukrajinci môžu využiť pomoc USA na ochranu pred cezhraničnými útokmi, to znamená na protiútoky. V prípade útokov na dlhé vzdialenosti, hlbokých úderov proti Rusku, sa naša politika nezmenila,“ povedal Ryder podľa Unian.
Na debatu o zasahovaní cieľov hlboko v Rusku zareagovala aj Moskva. Západ sa zahráva s ohňom, keď uvažuje o tom, že umožní Ukrajine zasahovať západnými raketami územia ďaleko v Rusku, uviedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pričom varoval Spojené štáty, že tretia svetová vojna sa neobmedzí len na Európu.

Ukrajinskí predstavitelia sa chystajú predložiť zoznam cieľov hlboko v Rusku najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti USA, o ktorých si myslia, že by ich kyjevská armáda mohla zasiahnuť, ak by Washington zrušil obmedzenia týkajúce sa amerických zbraní, uviedol nedávno server Politico.
Ukrajina chce tento zoznam využiť ako najnovšie úsilie presvedčiť Washington, aby zrušil obmedzenia na používanie amerických zbraní v Rusku. Zatiaľ čo Ukrajina už predtým poskytla USA niektoré zo svojich potenciálnych cieľov na ruskom území, tento zoznam má byť upravený.
USA už dlho tvrdia, že zrušenie obmedzení nebude mať vo vojne strategický význam, keďže Rusko presunulo svoje najdôležitejšie ciele, vrátane lietadiel, späť od hraníc a mimo dosahu. Kyjev však identifikoval niekoľko cieľov vysokej hodnoty, ktoré môže zasiahnuť raketami dodanými USA. Ich zoznam má podporiť kampaň s cieľom presvedčiť prezidenta Joea Bidena, aby zmenil názor.
Nové hodnotenie amerických spravodajských služieb zistilo, že odkedy Ukrajina začala dostávať rakety ATACMS, Rusko sa prispôsobilo presunom 90 percent svojich lietadiel na vojenské základne mimo ich dosahu, citoval podľa servera Ukrainska Pravda americký denník The Wall Street Journal nemenovaného amerického predstaviteľa.
Napriek dôrazným výzvam Ukrajiny, aby USA zrušili zákaz využívania ATACMS proti Rusku, najmä vo svetle nedávneho najväčšieho ruského vzdušného útoku od začiatku invázie, Bidenova administratíva zatiaľ neplánuje zmeniť svoj postoj. Ukrajina bude mať pravdepodobne väčší úspech s domácimi bezpilotnými lietadlami, ktoré v posledných mesiacoch používala na útoky na ciele v Rusku, povedal americký predstaviteľ denníku Wall Street Journal.
5:55 Ukrajinské dronové útoky spôsobili v Rostovskej oblasti na západe Ruska požiar skladiska paliva. Podľa agentúry Reuters o tom informujú ruské zdroje na sieti Telegram. Gubernátor oblasti uviedol, že ruská protivzdušná obrana zlikvidovala štyri ukrajinské drony. Kyjev udalosti zatiaľ nekomentoval.
Ukrajinská armáda, ktorá sa už tretí rok bráni ruskej agresii, v posledných mesiacoch podniká dronové útoky na ruské územie s cieľom ničiť ruskú vojenskú infraštruktúru a zariadenie ropného priemyslu.
Nočný útok podľa telegramových zdrojov spôsobil požiar viacerých nádrží v skladisku paliva Glubokinskaja v Rostovskej oblasti. Gubernátor Vasilij Golubev napísal, že Rusko zničilo štyri ukrajinské drony, o útoku a požiari sa však nezmienil. Údaje, ktoré poskytujú bojujúce strany, sa v čase konfliktu nedajú nezávisle overiť.