Nový, prenosnejší variant vírusu sa v krajinách, ktoré majú nedostatok prostriedkov na zastavenie epidémií, objavil v dôsledku nedbanlivosti, uviedol doktor Dimie Ogoina, ktorý predsedal výboru WHO pre mimoriadne situácie v súvislosti s mpox. Choroba sa nepozorovane v Afrike šírila roky, kým v roku 2022 vypukla epidémia vo viac ako 70 krajinách, vyhlásil Ogoina na utorkovej virtuálnej tlačovej konferencii.
„To, čoho sme teraz svedkami v Afrike, sa líši od celosvetovej epidémie v roku 2022,“ povedal Ogoina. Zatiaľ čo vtedy sa nákaza v drvivej väčšine týkala homosexuálnych a bisexuálnych mužov, teraz sa mpox v Afrike šíri ako sexuálnym prenosom, tak blízkym kontaktom medzi deťmi, tehotnými ženami a členmi ďalších zraniteľných skupín.
![Mpox / Opičie kiahne /](https://ipravda.sk/res/2024/06/12/thumbs/mpox-opicie-kiahne-stvorec.jpg)
Väčšina ľudí vo veku cez 50 rokov je pravdepodobne očkovaná proti kiahňam, čo môže poskytnúť určitú ochranu aj proti mpox. Avšak nie je tomu tak v Afrike, ktorá má mladú a teda viac náchylnú populáciu, povedal Ogoina.
Mpox má miernejšie príznaky ako klasické kiahne; patria k nim horúčky a bolesť po tele. Šíri sa predovšetkým blízkym telesným kontaktom vrátane sexuálneho kontaktu. Vážnejší priebeh choroby môže spôsobiť veľké pľuzgiere na tvári, rukách, hrudi a genitáliách. Začiatkom augusta WHO vyhlásila celosvetový stav pohotovosti v súvislosti s prudkým nárastom výskytu mpox v Kongu a ďalších 11 afrických krajinách.
Úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v Afrike (Africa CDC) v utorok uviedol, že na kontinente zaznamenal viac ako 22 800 ochorení mpox a 622 súvisiacich úmrtí a že za posledný týždeň výskyt choroby narástol o 200 percent. Väčšina prípadov pripadá na Kongo, kde vírusová infekcia postihuje predovšetkým deti mladšie ako 15 rokov.
![Mpox, opičie kiahne](https://ipravda.sk/res/2024/08/15/thumbs/mpox-opicie-kiahne-stvorec.jpg)
Holandská virologička Marion Koopmansová uviedla, že vedci teraz pozorujú aj vážne dopady mpox, a upozornila, že niektoré nakazené tehotné ženy potratili alebo prišli o plod a že niektoré deti sa nakazené narodili.
Vzhľadom na obmedzený počet vakcín v Afrike by mohli pomôcť stratégie, ktoré sa predtým používali na zastavenie epidémií eboly, uviedol konžský vedec Placide Mbala-Kingebeni. Podľa neho úrady odhadujú, že Afrika potrebuje proti mpox asi desať miliónov dávok, ale najskôr ich dostane iba okolo 500-tisíc. Navyše nie je jasné, kedy by vakcíny mohli doraziť.
Španielske ministerstvo zdravotníctva v utorok oznámilo, že siahne do svojich zásob vakcín proti ochoreniu mpox a 20 percent daruje africkým krajinám. Ide približne o 500 000 dávok. Španielsky dar je väčší ako množstvo vakcín, ktoré dohromady prisľúbili Európska únia, farmaceutická firma Bavarian Nordic a USA. Minulý týždeň Africa CDC uviedol, že Európska únia a Bavarian Nordic sľúbili 215-tisíc dávok. USA uviedli, že darujú 50 000 vakcín Kongu. Aj Japonsko darovalo Kongu množstvo dávok.
USA v utorok dodali 10-tisíc dávok vakcíny proti mpox Nigérii, kde je táto choroba bežná. Vakcíny od USA sú prvé, ktoré do Afriky dorazili od chvíle, keď WHO vydala maximálne varovanie. Nigéria od začiatku roka zaznamenala niekoľko desiatok prípadov mpox.