Čína je odhodlaná udržiavať stabilné vzťahy s Washingtonom, vyhlásil Si na začiatku stretnutia. „V tomto meniacom sa a nepokojnom svete potrebujú krajiny solidaritu a koordináciu… nie vylúčenie alebo ústup,“ zdôraznil.
Sullivan Simu povedal, že prezident USA Joe Biden sa zaviazal riadiť vzťahy tak, aby sa predišlo konfliktom, a „teší sa na spoluprácu s vami v nasledujúcich týždňoch“.
Biely dom v stredu uviedol, že sa v blízkej budúcnosti plánuje telefonát Bidena a Siho a že obe strany budú udržiavať komunikačné kanály otvorené. Nič podľa agentúry AP nenaznačovalo tomu, že by sa lídri mohli stretnúť ešte predtým, ako Bidenovi skončí funkčné obdobie.
Čítajte viac Ktorá veľmoc bude dominovať? USA a Čína si hovoria, čo ich trápiAmerický predstaviteľ počas uplynulých dní rokoval v Číne o viacerých sporných témach medzi ich krajinami vrátane napätia ohľadne Taiwanu, Juhočínskeho mora a Ruska. Spojené štáty tiež žiadajú Čínu o väčšiu pomoc pri zastavení toku zložiek, ktoré sa používajú pri výrobe drogy fentanyl.
Čítajte viac Fentanyl zabíja Američanov: je Mexiko narkoštát a pošlú tam republikáni armádu?Pred schôdzkou so Sim sa Sullivan nezvyčajne stretol s čínskym generálom Čang Jou-sia, ktorého diplomati považujú za hlavného vojenského poradcu prezidenta. Čang upozornil USA, aby zastavili údajnú „vojenskú tajnú dohodu“ s Taiwanom.
„Čína požaduje, aby USA zastavili vojenskú tajnú dohodu s Taiwanom, prestali vyzbrojovať Taiwan a prestali šíriť nepravdivé naratívy súvisiace s Taiwanom,“ povedal Čang Sullivanovi v pekinskom sídle Ústrednej vojenskej komisie.
Štatút samosprávneho ostrova označil za „prvú červenú čiaru, ktorú nemožno prekročiť vo vzťahoch medzi Čínou a USA“.
Taiwanská otázka
Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a rovnako ako Čínska ľudová republika na pevnine sa oba štátne útvary považujú za jediného reprezentanta Číny. Rozišli sa počas občianskej vojny, v ktorej v roku 1949 na pevnine zvíťazili komunisti.
Porazený Kuomintang sa uchýlil na Taiwan, ktorý ostal jediným reprezentantom Číny v OSN vrátane kresla stáleho člena v Bezpečnostnej rade OSN. Až v roku 1971 Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo rezolúciu č. 2758, podľa ktorej je Peking jediným zástupcom Číny v OSN.
Väčšina krajín preto svoje oficiálne diplomatické zastúpenie presunula do ČĽR a prerušila ich s Taiwanom. Peking ostrov považuje za 23. čínsku provinciu a súčasť svojho územia. Jeho zjednotenie chce v prípade potreby dosiahnuť aj vojensky.
Sullivan zase presadzoval posilnenie komunikácie na pracovnej úrovni medzi ich armádami. Washington aj Peking majú podľa neho zodpovednosť zabrániť tomu, aby sa ich súperenie zvrtlo do konfliktu alebo konfrontácie.
Poradca Bieleho domu tiež zdôraznil potrebu stability v Taiwanskom prielive a slobody plavby v spornom Juhočínskom mori. Zároveň vyjadril obavy z čínskej podpory obranného priemyslu Ruska.
Sullivan pricestoval v utorok do Pekingu ako prvý poradca USA pre národnú bezpečnosť od roku 2016. Okrem ministra zahraničných vecí ČĽR Wang Im rokoval aj s ďalšími vysokými predstaviteľmi.
Témou rokovaní s čínskym ministrom zahraničia bola aj perspektíva nových rozhovorov medzi Bidenom a Sim či protichodné pohľady na vojny na Blízkom východe a Ukrajine. Návšteva sa uskutočnila v čase, keď sa Čína dostala do sporov s americkými spojencami Japonskom a Filipínami.
Čítajte viac Hrozí v Juhočínskom mori konflikt medzi Čínou a Filipínami?