Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 919 dní
- Bieloruská stíhačka po prvý raz v ostrej akcii: Zostrelila ruský dron na svojom nebi
- Rusko aj Ukrajina čelili nočným náletom dronov, Krym hlásil explózie, v Sumách horí
- Rusko tvrdí, že dobylo na východe Ukrajiny ďalšie obce

22:50 Najmenej päť mŕtvych a 37 zranených si v piatok vyžiadal ukrajinský útok na ruskú Belgorodskú oblasť. Oznámil to podľa agentúry AFP gubernátor pohraničného regiónu Vjačeslav Gladkov. Zároveň Kyjev obvinil z použitia kazetovej munície, ktorá je v mnohých krajinách zakázaná, ale Rusko a Ukrajina príslušný dohovor nepodpísali.
Podľa Gladkova útok vykonali „ukrajinské ozbrojené sily s pomocou kazetovej munície vypálenej z raketometov MLRS Vampire na mesto Belgorod a Belgorodskú oblasť“.
Ruská protivzdušná obrana už v noci na piatok zostrelila nad ruským územím a anektovaným Krymom 18 dronov z Ukrajiny, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Aj Rusko poslalo drony na Ukrajinu. Ukrajinská protivzdušná obrana ich z 18 zostrelila 12.
Okrem toho si v piatok ruský úder na rezidenčnú štvrť ukrajinského Charkova vyžiadal šesť mŕtvych vrátane dieťaťa a najmenej 55 zranených. Riadená bomba tam zasiahla obytnú budovu a ihrisko, oznámili miestne úrady. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku na Charkov opäť vyzval Západ, aby Ukrajine umožnil ostreľovať vojenské základne v hĺbke ruského územia.
21:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolanie Mykolu Oleščuka z postu veliteľa ukrajinských vzdušných síl oznámil aj na sociálnych sieťach. Vo zverejnenom videopríhovore uviedol, že k tomu pristúpil v snahe „posilniť“ ukrajinské vojenské vedenie. „Rozhodol som sa nahradiť veliteľa vzdušných síl… som nekonečne vďačný všetkým vojenským pilotom,“ uviedol Zelenskyj v pravidelnom večernom príhovore zverejnenom krátko po dekréte.
Prezident nešpecifikoval presný dôvod odvolania. Povedal však, že je potrebné chrániť ľudí a vojakov a posilniť veliteľskú úroveň armády.
Ukrajinský generálny štáb uviedol, že povinnosti veliteľa vzdušných síl bude dočasne vykonávať generálporučík Anatolij Kryvonožka, veliteľ vzdušných síl operačnej jednotky Stred.
20:57 Úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v piatkovom vyhlásení uviedol, že Rusko tento týždeň zaútočilo na Ukrajinu viac ako 400 strelami a dronmi. V pondelok krajina čelila kombinovanému vzdušnému útoku, ktorý bol podľa Zelenského najväčším od začiatku invázie vo februári 2022. Ukrajinská protivzdušná obrana uviedla, že zničila 102 zo 127 rôznych druhov striel a 99 zo 109 dronov.
19:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dekrétom odvolal veliteľa letectva Mykolu Oleščuka. Bez ďalších podrobností o tom informovala agentúra Reuters. Stalo sa tak krátko po tom, čo Ukrajina v pondelok prišla o jednu z prvých dodaných amerických stíhačiek F-16. Stratu stroja oznámilo letectvo vo štvrtok, kedy sa tiež konal pohreb pilota, ktorý incident neprežil.
Podrobnosti o okolnostiach zničenia stroja nie sú známe. Podľa informácií denníka The Wall Street Journal (WSJ) stíhačka nebola zostrelená, ale zrútila sa následkom pilotovej chyby. Ukrajinská armáda sa ale podľa televízie CNN nedomnieva, že za zničením stroja bolo zlyhanie pilota.
Západní spojenci Ukrajine sľúbili 80 stíhačiek F-16, podľa WSJ ich zatiaľ bolo dodaných šesť. Ukrajina o tento typ lietadiel dlho žiadala, aby mohla účinnejšie čeliť invázii, ktorú vo februári 2022 začalo Rusko.
18:52 Ukrajina vyzvala v piatok Mongolsko, aby zatklo na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa tam chystá budúci týždeň na návštevu, uviedla agentúra AFP.
„Ukrajinská strana dúfa, že mongolská vláda si je vedomá faktu, že Vladimir Putin je vojnový zločinec,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. „Vyzývame mongolské úrady, aby konali na základe záväzného medzinárodného zatykača a odovzdali Putina Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu,“ dodalo ministerstvo.
Putin Mongolsko navštívi na pozvanie mongolského prezidenta Uchnaagijna Chürelsüchua. Ich stretnutie sa uskutoční pri príležitosti 85. výročia víťazstva sovietsko-mongolských síl proti Japonsku v bitke na rieke Chalchyn v roku 1939. Pôjde o prvú návštevu Putina do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu ICC.
Mongolsko ako signatár Rímskeho štatútu, ktorým bol ICC založený, by sa malo riadiť zatykačom ICC v prípade, ak na jeho územie Putin vstúpi. Kremeľ však v piatok uviedol, že sa zatknutia Putina počas jeho návštevy neobáva.
ICC vydal vlani v marci zatykač na Putina a na ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa ICC existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že obaja sú zodpovední za nezákonné deportácie obyvateľstva vrátane detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, čo sa považuje za vojnový zločin.
Zatknúť Putina v roku 2023 odmietla aj Juhoafrická republika, v ktorej sa Putin plánoval zúčastniť na summite štátov BRICS. Od návštevy krajiny však upustil a na schôdzke ho zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
17:46 Ministri obrany krajín EÚ sa v piatok zhodli, že do konca roka by malo byť v Európskej únii vycvičených 75-tisíc ukrajinských vojakov. Po skončení neformálnej ministerskej schôdzky v Bruseli to uviedol šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Výcvik by mal podľa Borrella prebiehať čo najbližšie k Ukrajine, ale nie na jej území.
Borrell už ráno pred rokovaním hovoril o tom, že cieľom EÚ je vycvičiť 60 000 vojakov, ale chcel s ministrami hovoriť o zvýšení tejto kapacity. Na popoludňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že tento cieľ už bol dosiahnutý, a teraz sa ministri zhodli na poskytnutí výcviku ďalším 15 000 ukrajinských vojakov, ich celkový počet by tak mal byť 75 000.
16:53 Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že ruská armáda dobyla niekoľko ďalších obcí na východe Ukrajiny, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
V správe o situácii na bojisku zverejnenej na sociálnej sieti Telegram konkrétne spomína obec Novoželanne, ktorá sa nachádza medzi mestami Doneck a Pokrovsk, či obce Syňkivka v Charkovskej oblasti a malú obec Kosťantynivka, ktorá sa volá rovnako ako väčšie východoukrajinské mesto ovládané ukrajinskými silami.
Rusko v posledných mesiacoch oznámilo dobytie desiatok obcí či menších mestečiek na Ukrajine, pričom niektoré z nich tvorí len niekoľko ulíc. Zdá sa pritom, že Moskva sa sústredí na oblasť v okolí meste Pokrovsk, konštatuje AFP.
Aj samotná Ukrajina označila situáciu v okolí tohto mesta za zložitú. „Situácia je naďalej najzložitejšia v smere Pokrovsku. Nepriateľ sa snaží prelomiť cez obranu našich vojakov,“ uviedol v piatok hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj.
16:31 Európska komisia začína tiež hovoriť o tom, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Uviedol to v piatok minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer) po neformálnom zasadnutí ministrov obrany EÚ v Bruseli, informuje bruselský spravodajca TASR.

15:43 Troch mŕtvych vrátane dieťaťa si dnes vyžiadal ruský úder na rezidenčnú štvrť ukrajinského Charkova, kde riadená bomba zasiahla obytnú budovu a ihrisko. Podľa agentúry Reuters to oznámil charkovský starosta Ihor Terechov.
„Okupanti zabili dieťa priamo na detskom ihrisku. Zranení boli najmenej traja ďalší ľudia,“ citoval Reuters Terechova. Ďalší dvaja ľudia zahynuli v 12-podlažnej budove, ktorá po útoku začala horieť.
Ukrajina dnes už skôr informovala, že po nočných náletoch zahynula v meste Sumy na severe krajiny jedna žena a ďalších osem ľudí utrpelo zranenia.
14:49 Naďalej podporovať Ukrajinu je nielen správne, ale aj v záujme Európy a transatlantického spoločenstva, vyhlásil v piatok český prezident Petr Pavel na úvod konferencie Globsec v Prahe. Podľa neho stále existuje priestor, aby sa pre Kyjev robilo viac a aby sa účinnejšie presadzovali sankcie proti Rusku, informuje osobitný spravodajca TASR.
„(Na Ukrajine) čelíme dlhodobému konfliktu s nejasným výsledkom, avšak čas môže byť v prospech Ukrajiny a jej spojencov – ale iba ak sa zjednotia a poučia z posledného dva a pol roka (vojny),“ vyhlásil Pavel.
Rusko si podľa neho naďalej myslí, že svoj prístup nemusí meniť. Na dosiahnutie spravodlivého a trvácneho mieru je potrebné naďalej poskytovať Ukrajine dostatočnú a predvídateľnú podporu, zdôraznil český prezident.
Ruskú agresiu označil za „cynickú“. Rusko podľa neho musí pochopiť a dospieť do bodu, že pokračovať v tejto „scestnej“ vojne proti Ukrajine už nie je v jeho záujme.
13:57 Ruský vojenský personál zo žoldnierskej skupiny Medvede, ktorý momentálne slúži v africkej Burkine Faso, premiestnia do ruskej Kurskej oblasti, aby ju bránil pred postupom ukrajinskej armády. Referuje o tom web francúzskeho denníka Le Monde.
Vojaci z tejto brigády, ktorá je napojená na ruské ministerstvo obrany a tvorí ju asi stovka ľudí, dorazili do Burkiny Faso v máji, aby zaisťovali bezpečnosť viacerých kľúčových postáv, údajne aj šéfa junty, kapitána Ibrahima Traorého. Ich misia však nemala dlhé trvanie a momentálne si balia kufre, aby odišli do Kurskej oblasti.
„Oficiálnym dôvodom ich odchodu, len tri mesiace po ich príchode, je ich účasť na ruskom obrannom úsilí proti ofenzíve ukrajinskej armády zahájenej 6. augusta v Kurskej oblasti,“ uvádza Le Monde. Viktor „Jedi“ Jermolajev, veliteľ brigády, kontaktoval Le Monde 22. augusta prostredníctvom Telegramu a potvrdil stiahnutie z Burkiny Faso. O päť dní neskôr sa na Telegrame objavila správa, že brigáda sa vracia na Krym, kde sídli.
Žoldnierska skupina Medvede popiera akékoľvek spojenie s ruským ministerstvom obrany. Podobne to roky robila aj Wagnerova skupina, ktorá po vypuknutí vojny na Ukrajine napokon priznala financovanie Kremľom.
13:39 Ukrajina od 1. januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou.

13:26 Kremeľ sa neobáva, že by ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi hrozilo zatknutie pri nadchádzajúcej návšteve Mongolska. Podľa agentúry AFP to dnes novinárom povedal prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Stredoázijská krajina je členom Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý na Putina vydal vlani zatykač v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
„Na obavy nie je žiadny dôvod. S našimi mongolskými priateľmi vedieme znamenitý dialóg. (…) Všetky aspekty návštevy boli samozrejme starostlivo pripravené,“ povedal dnes Peskov bez ďalších podrobností.
Putin má Mongolsko navštíviť 3. septembra. Pôjde o jeho prvú cestu do krajiny, ktorá podpísala rímsky status ICC od minulého marca, keď súd vydal na Putina zatykač kvôli deportáciám ukrajinských detí do Ruska.
12:47 Mestský súd v Gorno-Altajsku, hlavnom meste ruskej Altajskej republiky, odsúdil vydavateľa týždenníka Listok (Lístok) Sergeja Michajlova na osem rokov väzenia v kolónii so všeobecným režimom za vedomé šírenie „falošných správ“ o ruskej armáde. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a telegramového kanála Sibirskij Express.
Súd tiež zakázal Michajlovovi na štyri roky vykonávať novinársku a publikačnú činnosť, ako aj spravovať webové stránky.
Prokuratúra požadovala pre 48-ročného Michajlova, ktorý vznesené obvinenia odmietol, deväť rokov väzenia. Tvrdila, že bol „motivovaný politickou nenávisťou“.
12:25 Podľa šéfa diplomatickej služby EÚ je teraz cieľom Európskej únie vycvičiť 60-tisíc ukrajinských vojakov, s ministrami obrany chce ale rokovať o navýšení tohto počtu. Josep Borrell to dnes vyhlásil v Bruseli pred začatím neformálneho rokovania ministrov obrany EÚ. Česko na schôdzke zastupuje námestník ministerky Daniel Blažkovec.
„Najdôležitejšou témou dnešného rokovania je vojenská podpora Ukrajine. Budeme diskutovať o navýšení kapacít pre tréning vojakov aj o tom, ako zlepšiť koordináciu,“ povedal Borrell novinárom. Dodal, že so situáciou brániacou sa krajina ministrami zoznámi ich ukrajinský náprotivok Rustom Umerov.
Podľa Borrella bolo v posledných dňoch jasne vidieť, že chce ruský prezident Vladimír Putin uvrhnúť Ukrajinu „do tmy a zimy“ zničením všetkej energetickej infraštruktúry. „Ukrajina sa môže úspešne brániť, len keď má našu podporu,“ dodal Borrell, ktorého vo funkcii tento rok na jeseň nahradí niekdajšia estónska premiérka Kaja Kallasová.
11:21 Ruské sily v noci na piatok zaútočili na Ukrajinu 18 dronmi Šáhid a jednou balistickou strelou Iskander-M. Ukrajinské jednotky protivzdušnej obrany zostrelili 12 bezpilotných lietadiel. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram veliteľ Vzdušných síl Ukrajiny generálporučík Mykola Oleščuk, informuje spravodajský web Ukrajinská pravda.
Oleščuk dodal, že nepriateľ vypálil balistickú raketu Iskander-M z okupovaného Krymu, zatiaľ čo drony vyštartovali z ruských miest Primorsko-Achtarsk a Kursk. Ukrajinské vzdušné sily zničili drony nad piatimi ukrajinskými oblasťami.
9:26 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 613 590 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas štvrtka prišli Rusi o 1 200 vojakov, tri tanky, 23 bojových obrnených vozidiel, 23 delostreleckých systémov, 57 vozidiel a autocisterien a až 84 dronov.
Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 8 574 tankov, 16 722 bojových obrnených vozidiel, 23 763 vozidiel a autocisterien, 17 572 delostreleckých systémov, 1 175 odpaľovacích raketových systémov, 940 systémov protivzdušnej obrany, 328 vrtuľníkov, 368 lietadiel, 14 453 dronov, 2 556 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 2 967 kusov špeciálnej techniky.
9:25 Pri nočných ruských útokoch na ukrajinskú Sumskú oblasť sa v noci zranilo najmenej deväť ľudí. Moskva pri útoku použila najmä drony, pričom sa zamerala na viaceré ukrajinské regióny. V piatok o tom informovali miestne úrady a ukrajinské vzdušné sily. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters a vyhlásenia na účte ukrajinských vzdušných síl na sociálnej sieti Telegram.
Letecký útok na mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny okrem viacerých zranení spôsobil aj požiar. Regionálne úrady obyvateľov vyzvali, aby zostali vnútri a zatvorili okná.
8:40 Bieloruskí letci v noci na 29. augusta zasahovali proti bezpilotnému lietadlu, ktorý narušil ich vzdušný priestor, upozornil tamojší kanál Belaruski Hajun a dodal, že dron bol vypustený z Ruska.
7:55 Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešok zostrelila nad ruským územím a anektovaným Krymským polostrovom 18 dronov z Ukrajiny, uviedlo v krátkom hlásení ruské ministerstvo obrany. Explózie sa v noci ozvali pri krymskom meste Džankoj, píše ruskojazyčný server BBC, podľa ktorého s príchodom noci vyslalo množstvo dronov aj Rusko. Ich celkový počet ani rozsah spôsobených škôd na Ukrajine zatiaľ nie je k dispozícii. V severoukrajinskom meste Sumy po vzdušnom útoku horí.
Ruská armáda zostrelila 11 ukrajinských dronov nad Brjanskou oblasťou, štyri nad Kalužskou, dva nad Krymom a jeden nad Belgorodskou oblasťou. Úrady týchto regiónov informovali o zostrelení dronov, žiadne škody či obete ale zatiaľ neohlásili.
Prvé ruské drony narušili ukrajinský vzdušný priestor na juhu krajiny vo štvrtok o 23:00 miestneho času (22:00 SELČ), ďalšie sa po polnoci pripojili zo severu, vyplýva z oznámenia ukrajinského letectva na sociálnych sieťach. Bezpilotné lietadlá mierili rôznymi smermi a preleteli Sumskú, Dnepropetrovskú, Chersonskú, Mykolajivskú a Kirovohradskú oblasť. Súhrnné hlásenie o nočných útokoch letectvo bežne zverejňuje o 9:00 SELČ.
Mesto Sumy podľa tamojších úradov v noci na dnešok zasiahol vzdušný úder, ktorý spôsobil požiar. Obyvateľom správa odporučila, aby kvôli hustému dymu nevychádzali a neotvárali okná. Na mieste sú zranení, podrobnosti o ich stave alebo počte ale úrady zatiaľ nezverejnili.
7:17 V českom hlavnom meste sa v piatok začína trojdňová medzinárodná konferencia Globsec Forum 2024. Do Prahy podľa riaditeľa rovnomennej organizácie Róberta Vassa príde približne 2000 hostí z viac než 70 krajín vrátane premiérov, prezidentov a desiatok ministrov, informuje TASR.
Heslom 19. ročníka tejto bezpečnostnej konferencie je „Ako utíšiť búrku“, čo podľa organizátorov odkazuje na zložitú medzinárodnú situáciu vyplývajúcu z vojen na Ukrajine a Blízkom východe. Tohtoročný Globsec sa bude prvýkrát konať v hlavnom meste ČR, predchádzajúcich 18 ročníkov prebehlo v Bratislave.
Okrem ozbrojených konfliktov a ďalších kríz budú účastníci diskutovať aj o hrozbách hybridných vojen, rastúcom vplyve autoritárskych režimov a spravodlivom mieri. Debatovať sa tiež bude o budúcnosti EÚ v novom funkčnom období Európskej komisie, technologickej revolúcii v oblasti umelej inteligencie (AI) a súvisiacich vplyvoch na národnú bezpečnosť.
Na konferencii sa zúčastnia predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, dánska premiérka Mette Frederiksenová aj fínsky prezident Alexander Stubb. Z českých politikov vystúpi prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, minister zahraničných vecí Jan Lipavský a ďalší ústavní činitelia.
6:33 Brnká na nervy s tým, že nakoniec ďalej nezájde, alebo sa naozaj chystá udrieť? Reč je o bieloruskom lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi. V posledných dňoch sa špekuluje o možnom vpáde jeho armády na ukrajinské územie. Čo sa však odohráva v hlave samozvaného prezidenta, asi vie len on.

6:21 Dopravná polícia v Kurskej oblasti na západe Ruska, kam vpadli na začiatku augusta ukrajinské jednotky, prestala s automatickým udeľovaním pokút vodičom za prekročenie povolenej rýchlosti a pokuty uložené v správnom konaní na začiatku ukrajinskej invázie zrušila. Oznámila to hovorkyňa ruského ministerstva vnútra Irina Volková. Podľa nej polícia postupovala na základe ustanovení zákona o počínaní v „krajnej núdzi“. Stalo sa tak po tom, čo si ruskí provojnoví blogeri a dobrovoľníci pomáhajúci pri evakuácii ľudí z Kurskej oblasti sťažovali, že ukrajinské drony útočia na autá, ktoré rýchlostné obmedzenia dodržiavajú – a pokiaľ vodič v snahe uniknúť útočiacemu dronu šliapne na plyn, dostane pokutu, napísal server Mediazóna.
„Rovnaký problém s pokutami za prekročenie rýchlosti sme vlani mali v Belgorodskej oblasti, kde sme odvážali ľudí z často ostreľovaného pohraničného mesta Šebekino,“ povedal denníku Moskovskij komsomolec dobrovoľník Andrej Carevskij, ktorý z Kurskej oblasti podľa svojich slov vozí nielen civilistov, ale aj zranených vojakov. Daný problém sa v Belgorodskej oblasti podľa neho vyriešil vyhlásením režimu protiteroristickej operácie, čo sprevádzalo vypnutie fotoradarov pri cestách. Uniknúť dronu sa dá, ak auto ide rýchlosťou 120–130 kilometrov za hodinu, a ešte lepšie „stoštyridsiatkou“, tvrdí Carevskij.
„Ak sa poriadne rozbehneš, tak prežiješ a zachrániš tých, čo sú s tebou v aute. Ale ak budeš v extrémnych podmienkach dodržiavať povolenú rýchlosť, pôjdeš štyridsiatkou či šesťdesiatkou, tak zo všetkých vo vozidle budú mŕtvoly,“ varuje. Pokuty za prekročenie rýchlosti sú 12-tisíc rubľov (približne 118 eur), a tak Carevskij radšej zo svojho auta dáva dole poznávacie značky, alebo aspoň prelepí jedno z písmen, aby fotoradary blízko frontu nemohli vozidlo identifikovať.
6:00 Vzhľadom na ruský vzdušný úder musela Ukrajina tento týždeň dočasne odstaviť štyri jadrové reaktory. Vyplýva to z listu, ktorý ukrajinská vláda zaslala Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni. Napísala to v noci na piatok agentúra DPA.
MAAE na žiadosť Ukrajiny list zverejnila, no k záležitosti sa zatiaľ priamo nevyjadrila.
Podľa listu došlo k odstávke v pondelok ráno počas mohutných ruských vzdušných úderov. Od siete odpojili reaktory 1, 3 a 4 Rivnenskej jadrovej elektrárne na severozápade Ukrajiny. V dôsledku toho zvýšili výkon Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne v Mykolajivskej oblasti, z dôvodu kolísania napätia v sieti potom popoludní odstavili tretí blok tejto elektrárne.
„Som veľmi znepokojený rastúcou zraniteľnosťou ukrajinskej energetickej infraštruktúry a potenciálnymi dôsledkami, ktoré to môže mať na bezpečnosť aktívnych jadrových elektrární na Ukrajine,“ uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi.
Grossi plánuje budúci týždeň cestovať na Ukrajinu, aby tam viedol rozhovory na vysokej úrovni a posúdil situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú okupuje Rusko a ktorá je v stave tzv. studenej odstávky.
„Moje posolstvo počas tejto tragickej vojny je jasné a zreteľné: za každú cenu sa musí zabrániť jadrovej nehode a jadrové elektrárne nesmú byť nikdy terčom útoku,“ uviedol Grossi. „Následky by mohli byť katastrofálne a nikomu by nič nepriniesli. Som stále odhodlaný urobiť všetko, čo je v mojich silách, na ochranu jadrovej bezpečnosti, kým budú boje pokračovať,“ dodal.