Deje sa tak to prvýkrát od roku 2021, kedy sa v krajine po odchode západných síl vrátilo k moci islamistické hnutie Taliban, informuje agentúra DPA.
Podľa nemeckých médií prvé lietadlo s 28 deportovanými odštartovalo skoro ráno z Lipska smerom do Kábulu.
Spolková vláda v posledných mesiacoch vyvinula značné úsilie, aby zabezpečila obnovenie návratov do krajiny pôvodu v prípade odsúdených páchateľov trestných činov, ktorí nemali právo na pobyt v Nemecku a voči ktorým bol vydaný príkaz na vyhostenie, uviedol jej hovorca.
Do Lipska na odlet boli podľa DPA odsúdení Afganci dopravení z rôznych spolkových krajín. Nemecko neudržuje diplomatické vzťahy s hnutím Taliban, ktoré v Afganistane vládne.
Čítajte aj „Krajší“ Taliban už ženy nekameňuje. Zahraničie ho neuznáva, ale obchod je obchod„Spolková vláda je aj naďalej odhodlaná tieto repatriácie vykonávať. Bezpečnosť Nemecka jednoznačne prevažuje nad záujmom o ochranu páchateľov a nebezpečných osôb,“ uviedol hovorca spolkovej vlády Steffen Hebestreit v dnešnom vyhlásení.
Po útoku nožom v Mannheime z tohtoročného mája, keď neúspešný afganský žiadateľ o azyl zranil niekoľko ľudí a zabil zasahujúceho policajta, kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko opäť spustí deportáciu ťažkých zločincov a teroristov do Afganistanu a Sýrie. Nemeckom navyše pred týždňom otriasol ďalší podobný útok, keď v Solingene na západe krajiny sýrsky žiadateľ o azyl ubodal troch ľudí a niekoľko ďalších zranil.
Čítajte aj Scholz sľúbil prísnejšie zákony pre útoky nožmi a urýchlenie deportáciíPredák nemeckej opozície a šéf konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich pred niekoľkými dňami vyzval kancelára, aby jeho vláda dôsledne deportovala odsúdených migrantov späť do Sýrie a Afganistanu a zastavila ich ďalšie prijímanie. Scholz uviedol, že Nemecko nevystaví stop žiadateľom o azyl z týchto dvoch krajín, ako Merz požaduje.
Téma migrácie je teraz v Nemecku aktuálna, a to nielen kvôli zvyšujúcemu sa počtu útokov nožom. Hraničné kontroly a deportácie patria k predvolebnej kampani, pretože v septembri sa konajú krajinské voľby v Sasku, Durínsku a Brandenbursku. Za rok v septembri potom budú Nemci vyberať aj nový Spolkový snem, a tým aj budúcu spolkovú vládu.