Macron predal v Belehrade stíhačky, ale poistil sa proti špionáži? A Chorvátsko si robí žarty zo Srbska

V Paríži a v Belehrade sú nadmieru spokojní, v Záhrebe si rypli do susednej krajiny. Súvisí to s predajom francúzskych stíhačiek typu Rafale do Srbska. O ich predaji sa rokovalo od apríla minulého roku, kupujúci štát zaplatí za dvanásť vojenských lietadiel 2,7 miliardy eur. Rovnaký počet týchto strojov si pred tromi rokmi objednalo Chorvátsko, ale kým Záhreb si vtedy vyhliadol používané Rafale, naopak, Belehrad zaplatí za nové.

02.09.2024 09:00
Serbia France Foto: ,
Šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. V Belehrade spečatili dohodu o predaji francúzskych stíhačiek. Dokopy ide o12 nových strojov typu Rafale v celkovej hodnote 2,7 miliardy eur.
debata (13)

Z pohľadu Srbov ide o dôležitú modernizáciu vzdušných síl. „Stíhačky Rafale nahrádzajú výzbroj sovietskej éry. Srbsko má doteraz 14 strojov MiG-29 a 17 strojov Soko J-22 Orao s tým, že najmladšie sú staré už tri desaťročia," poznamenal server Les Echos. MiG-y netreba predstavovať, veď boli známe aj na Slovensku, ktoré ich malo v ozbrojených silách, Soko J-22 Orao sú podzvukové bojové a prieskumné lietadlá, ktoré sa vyrábali v niekdajšej Juhoslávii v rokoch 1972 – 1984.

Vitajte, hrdinovia. Brigitte Macronová privítala veteránov druhej svetovej vojny
Video

Predaj strojov Rafale prišiel do Belehradu potvrdiť šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron, ktorého prijal srbský prezident Aleksandar Vučič. Obaja zdôraznili, že nákup francúzskych stíhačiek viac približuje Srbsko k Európskej únii. Prihlášku do EÚ si podalo v roku 2009, o tri roky neskôr sa stalo kandidátskou krajinou na vstup. Vučič však nepredpokladá, že Srbsko získa plnohodnotné členstvo pred rokom 2030. Aj to je však nateraz optimistický scenár v súvislosti s neurovnaným sporom s Kosovom, ďalšími prekážkami sú vysoká miera korupcie v krajine a nemenej niektoré autokratické maniere Vučiča.

Macron vyzdvihol, že Belehrad preukázal pri nákupe strojov Rafale „strategickú odvahu a skutočného európskeho ducha". Zrejme narážal na to, že Srbsko v posledných dvoch desaťročiach vo veľkom kupoval zbrane od Ruska a teraz prišiel rad na Francúzsko, ktoré patrí nielen k významným členským štátom EÚ, ale aj NATO.

Srbsko je rozkročené na dve svetové strany: na jednej strane sa usiluje o vstup do EÚ, na druhej strane sa snaží udržiavať dobré vzťahy s Moskvou. Inváziu ruskej armády na Ukrajinu síce dôrazne odsúdilo, ale nepridalo sa k sankciám, ktoré na Rusko uvalila únia. Napríklad zostala zachovaná aj letecká doprava medzi Belehradom a Moskvou.

Macron vysvetlil, či sa chystá do vojny s Ruskom
Video

Francúzske noviny Le Monde napísali, že nikto nemôže spochybňovať to, že Srbsko uprednostnilo stíhačky Rafale pred ruskými lietadlami, ale namieste je otázka, či sa Paríž dostatočne poistil proti priemyselnej špionáži: „Musíme dúfať, že boli prijaté všetky preventívne opatrenia, aby sa zaručila ochrana technológie a know-how v Rafale v krajine, kde majú Rusi voľnú ruku." Vučič na spoločnej tlačovke s Macronom zdôraznil, že takéto obavy sú neopodstatnené: „Nie sme ruskí špióni, aby sme prenášali technológie, zaplatili sme za to z peňazí srbských občanov."

Odhliadnuc od sporu s Kosovom je najväčším rivalom Srbska v regióne Chorvátsko, čo má korene vo vojne na Balkáne pred tromi desaťročiami. Chorvátsky prezident Zoran Milanovič si preto zjavne neodpustil ironické slová, keď sa ho novinári pýtali na dodávku francúzskych stíhačiek do Srbska. „Je vyzbrojené na jeden týždeň fiktívnej vojny, ktorá nikdy nevypukne," rypol si do susedného štátu. A ešte posmešne dodal, že Srbsko je dvakrát menej rozvinuté ako Rumunsko.

Emmanuel Macron Čítajte viac Milosrdná smrť? Cirkev sa hnevá na Macrona, dáva mu školenie z hodnoty života

Chorvátsko sa na konci roku 2021 dohodlo s Francúzskom na kúpe dvanástich používaných strojov Rafale. Vyšli ho preto oveľa menej peňazí v porovnaní s tým, čo za nové zaplatí Srbsko. „Cena bola 1,13 miliardy eur. Prvých šesť stíhačiek prišlo do Chorvátska v apríli tohto roku, zvyšných šesť bude dodaných v roku 2025," podotkol server N1.

Srbsko dostane všetky kusy do roku 2029. V ostatnom období zvyšuje rozpočet pre armádu. V rokoch 2012 – 2023 sa tieto výdavky strojnásobili. Pri modernizácii ozbrojených síl dalo najviac peňazí za čínsky systém protivzdušnej obrany a za dva typy ruských helikoptér.

Stroje Rafale sú v prevádzke od roku 2002. Ich predajom do Srbska sa francúzska zbrojovka Dassault Aviation dostáva na úroveň už viac ako 500 kusov. „Francúzsko si ich objednalo dokopy 243 (vlastní 166), prvou krajinou v zahraničí, ktorá ich získala, sa stal vo februári 2015 Egypt," pripomenul server Ouest-France s tým, že v Káhire boli zjavne spokojní: po prvých 24 stíhačkách sa v roku 2021 Egypťania dohodli s Francúzmi na kúpe ďalších 31 lietadiel.

France Presidential Election Čítajte viac Minister židovského štátu by rád videl Le Penovú v Elyzejskom paláci. Urobil zo seba užitočného idiota?

V Európe okrem Francúzska používa Rafale už iba Grécko a Chorvátsko, Srbsko teda bude len treťou krajinou. V Ázii má tieto stíhačky vo výzbroji napríklad bohatý Katar. Naopak, ich výrobca Dassault Aviation pohorel, keď rokoval o ich predaji s Južnou Kóreu, so Singapurom, podobne s Marokom, Brazíliou či Kanadou.

Zle-nedobre to vyzeralo v roku 2015, keď o Rafale prejavila záujem Indonézia, ale potom zaradila spiatočku. „Objednala si totiž 11 ruských stíhačiek. Po nátlaku USA však zákazku v roku 2020 anulovala a nakoniec kúpila 42 lietadiel Rafale," upozornil Ouest-France.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Emmanuel Macron #vojenské stíhačky #stíhačka Rafale