Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 922 dní
- Mark Galeotti pre Pravdu: Ukrajinci v Kursku Putina strápnili, musíme sa však pýtať, čo bude ďalej
- Rusi zaútočili na detské rehabilitačné centrum a detský domov v meste Sumy
- Rusko raketami zaútočilo na Kyjev, Poľsko aktivovalo letectvo
- Zabíjajú vlastných ľudí: Rusi taktiku spálenej zeme vrhli na Sudžu a jej obyvateľov
22:03 Ukrajinci sú slovanskí bratia Srbov, rovnako ako aj Rusi, vyhlásil v pondelok srbský premiér Miloš Vučevič počas diskusie na Bledskom strategickom fóre v Slovinsku. Zároveň poznamenal, že Srbsko hlasovalo za všetky rezolúcie OSN týkajúce sa územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny a obhajoval rozhodnutie srbskej vlády nezaviesť sankcie voči Rusku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry HINA.
Vučevič na diskusii zdôraznil, že Srbsko je odhodlané stať sa členom EÚ, hoci ako jediná kandidátska krajina na členstvo v eurobloku nezaviedlo sankcie voči Moskve. Vstup do EÚ pritom predpokladá zosúladenie sa so zahraničnou a bezpečnostnou politikou únie. Vučevič povedal, že Belehrad nič netají o svojich vzťahoch s Čínou a Ruskom a že má „právo chrániť svoje národné záujmy tým najlepším spôsobom“.
Členstvo v EÚ podľa Vučeviča zostáva hlavným politickým cieľom srbskej vlády. Dodal, že krajina v 90. rokoch minulého storočia trpela v dôsledku sankcií a neverí v túto politiku.
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič na Vučevičove spochybňovanie účinnosti sankcií reagoval vyhlásením, že na Srbsko pod vedením prezidenta Slobodana Miloševiča neuvalilo medzinárodné spoločenstvo sankcie preto, že nemalo nič lepšie na práci. „Srbsko a sankcie – to je príklad zmeny režimu,“ zdôraznil.
19:09 Rusko v auguste získalo ďalších 477 štvorcových kilometrov ukrajinského územia, čo predstavuje najväčší mesačný prírastok od októbra 2022, vyplýva z údajov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktoré analyzovala agentúra AFP, píše TASR.
Ukrajinská armáda medzičasom začiatkom augusta za dva týždne dobyla vyše 1100 štvorcových kilometrov ruského územia po prekvapivom vpáde do pohraničnej Kurskej oblasti. Tento nový front sa za posledných 15 dní ustálil na územnom zisku medzi 1150 až 1300 štvorcovými kilometrami, vyplýva z údajov o deklarovaných a potvrdených pohyboch ukrajinských jednotiek.
Ruská armáda v auguste napredovala na Ukrajine rýchlosťou 15 štvorcových kilometrov za deň, a to najmä v Doneckej oblasti, pričom sa približovala predovšetkým k logistickému centru Pokrovsk.
18:50 Nový holandský premiér Dick Schoof ohlásil nový balík pomoci Kyjevu v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Plán pomoci zverejnil v pondelok na schôdzke s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v meste Záporožie na juhu Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.
Balík pomoci je určený na ochranu a opravu ukrajinskej energetickej infraštruktúry a zahŕňa dodatočné finančné prostriedky na humanitárnu pomoc. Podľa Zelenského lídri diskutovali aj o nových systémoch protivzdušnej obrany pre Ukrajinu, o raketách pre tieto systémy, o stíhačkách F-16 a „o všetkých zbraniach potrebných pre našu obranu“ pred Ruskom.
17:55 Sedemdesiatosemročná žena prišla o život pri ruskom ostreľovaní Kupjanska na východe Ukrajiny, oznámil dnes šéf charkovskej oblastnej správy Oleh Synehubov. Pri ostreľovaní samotného Charkova utrpelo zranenia 13 ľudí, uviedol starosta druhého najväčšieho ukrajinského mesta Ihor Terechov.
Vo vojnových podmienkach nemožno informácie bezprostredne nezávisle overiť. Moskva opakuje, že ruské vojská neútočia na civilistov a civilné objekty, akokoľvek fakty hovoria o opaku. OSN preverila a potvrdila, že vo vojne rozpútanej na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vo februári 2022 prišli o život tisíce civilistov.
Charkov sa stal terčom ruských rakiet aj v nedeľu, keď bolo zranených najmenej 47 ľudí. Server The Kyiv Independent s odvolaním sa na záchrannú službu a starostu Ihora Terechova uviedol, že detí bolo zranených sedem, pričom najmladšiemu sú iba tri mesiace. Šéf charkovskej oblastnej správy Oleh Syněhubov obvinil Moskvu, že „cieli výlučne na civilnú infraštruktúru mesta“. Pri útokoch bol podľa neho zasiahnutý supermarket, športoviská a obytné budovy. Prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne vyzval spojencov, aby Kyjevu umožnili použiť Západom dodané zbrane na zásahy na území nepriateľa a zníženie ruskej vojenskej hrozby.
17:33 Ruský prezident Vladimir Putin dnes priletel na dvojdňovú návštevu Mongolska, oznámili tlačové agentúry. Putinovo lietadlo pristálo v Ulánbátare asi hodinu pred miestnou polnocou a rokovania s miestnymi predstaviteľmi a podpis dokumentov je naplánovaný na utorok, napísala agentúra TASS. Mongolsko leží na trase plánovaného nového plynovodu spájajúceho Rusko s Čínou, poznamenala agentúra Reuters.
V predvečer prvej cesty do niektorej z krajín, ktoré podpísali rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC), Kremeľ uviedol, že sa neobáva, že by Putinovi hrozilo v Mongolsku zatknutie. ICC pritom na ruského prezidenta vydal vlani zatykač kvôli zavliekaniu ukrajinských detí do Ruska. „Na obavy nie je žiadny dôvod. S našimi mongolskými priateľmi vedieme znamenitý dialóg. (…) Všetky aspekty návštevy boli samozrejme starostlivo pripravené,“ povedal bez podrobností Putinov hovorca Dmitrij Peskov.
16:00 Ruskí vojenskí vyšetrovatelia zadržali ruského generála Valerija Mumindžanova. Zástupca veliteľa Leningradského vojenského okruhu je podozrivý z prijatia úplatkov vo výške vyše 20 miliónov rubľov (približne 200-tisíc eur), oznámil dnes Vyšetrovací výbor, ktorý má v Rusku úlohu federálnej kriminálnej ústredne. V prípade usvedčenia a odsúdenia hrozí generálovi až 15 rokov za mrežami.
Mumindžanov predtým pôsobil ako šéf jedného z odborov ruského ministerstva obrany. V tejto funkcii zodpovedal za uzatváranie kontraktov s komerčnými firmami na dodávky jednokrojov, a to vrátane uniforiem pre jednotky nasadené vo vojne proti Ukrajine, a to v celkovej hodnote 1,5 miliardy rubľov. Vyšetrovatelia totiž tvrdia, že okrem úplatkov zistili, že generál a jeho rodina vlastnia množstvo nehnuteľností v Moskve a Voroneži za viac ako 120 miliónov korún. Teraz preverujú, či tieto nehnuteľnosti generál a jeho príbuzní získali v súlade so zákonom.
Čítajte aj Prepych a pád Putinovho generála. Aký luxus si užíval a ohrozí jeho škandál ministra obrany?Súčasné zatýkanie ruských vojenských hodnostárov začalo aprílové zatknutie bývalého námestníka ministra obrany Timura Ivanova, ktorý bol v apríli zadržaný kvôli podozreniu z prijatia úplatku vo výške jednej miliardy rubľov. Práve Ivanovo zatknutie odštartovalo najväčšiu vlnu korupčných škandálov, ktorá v posledných rokoch postihla ruskú armádu a ministerstvo obrany. Odvtedy úrady zadržali najmenej tucet ďalších ľudí, vrátane zástupcu náčelníka generálneho štábu. Minulý týždeň bol pre podozrenie z korupcie zatknutý ďalší bývalý námestník ministerstva obrany Pavol Popov a v júli vo väzbe skončil iný bývalý námestník ministra obrany Dmitrij Bulgakov, ktorý bol zodpovedný za logistiku.
15:40 Skupina ukrajinských zákonodarcov napísala otvorený list svojim mongolským kolegom, v ktorom vyzýva na zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina počas tohtotýždňovej návštevy ich krajiny. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.
Putin má navštíviť Mongolsko v utorok na pozvanie mongolského prezidenta Uchnaagijna Chürelsüchua. Ide o jeho prvú cestu do členskej krajiny Medzinárodného trestného súdu (ICC), odvtedy ako na neho tento súd v marci 2023 vydal zatykač. Mongolsko je signatárom Rímskeho štatútu ICC, ktorý vyžaduje zatknutie každého, na koho súd vydal zatykač.
„Putinova návšteva Mongolska je dobre naplánovaná provokácia,“ povedal v pondelok pre Kyiv Independent predseda výboru pre zahraničnú politiku Verchovnej rady Oleksandr Merežko, ktorý je jedným zo signatárov listu. „Chce ukázať, že zatykač ICC nikoho nezaujíma. Ak nepríde reakcia na jeho provokáciu, reputácia ICC bude vážne poškodená. A ukáže to slabosť medzinárodného práva vo všeobecnosti,“ vyjadril sa Merežko o Putinovej ceste.
Čítajte aj Mongolský exprezident si vystrelil z Putina. Ukázal starú mapu, kde je z Ruska iba fliačik13:15 Rumunská koaličná vláda v pondelok schválila návrh zákona umožňujúceho darovať Ukrajine protiraketový systém Patriot. Zároveň návrh poslala na záverečné hlasovanie do parlamentu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Rumunsko, ktoré je členom NATO od roku 2004, má s Ukrajinou spoločnú 650-kilometrovú hranicu. Na jeho územie sa opakovane dostávajú úlomky ruských dronov, keďže Moskva útočí na ukrajinské prístavy tesne za hranicou na rieke Dunaj.
Bukurešť ešte v júni uviedla, že daruje Ukrajine jeden zo svojich dvoch funkčných systémov Patriot pod podmienkou, že ho spojenci nahradia podobným systémom.
Patriot z Rumunska tak bude súčasťou dodávky piatich takýchto systémov a ďalších jednotiek strategickej protivzdušnej obrany, ktorú Kyjevu prisľúbili štáty Severoatlantickej aliancie na obranu proti ruskej invázii.
„Po tom, ako parlament schváli zákon, môže vláda vydať rozhodnutie na odovzdanie daru,“ povedal hovorca vlády. V návrhu zákona sa tiež uvádza, že Rumunsko zašle do USA listy s ponukou a prijatím výmeny darovanej súpravy.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
13:09 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval v pondelok opäť spojencov Ukrajiny, aby povolil Kyjevu používať zbrane s dlhým dosahom pri útokoch na ciele hlboko na území Ruska. Spravil tak po pondelkovom ruskom útoku na hlavné mesto Kyjev a iné ukrajinské regióny, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Kuleba v príspevku na sociálnej sieti X poukázal na to, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu vyše 30 raketami a viac než 20 dronmi v noci pred prvým školským dňom. Ruská armáda podľa neho použila pri útoku aj severokórejské rakety KN-23.
„Režimy v Pchjongjangu a Moskve nie sú nijako obmedzené pri podnikaní útokov s dlhým dosahom kdekoľvek na Ukrajine. Avšak Ukrajina je pri sebaobrane proti týmto dvom barbarským vojnovým mašinériám nútená bojovať s rukami zviazanými za chrbtom, nie je to absurdné?“ napísal šéf ukrajinskej diplomacie.
Zároveň vyzval partnerov Ukrajiny, aby sa prestali báť a zrušili obmedzenia uvalené na Ukrajinu a dovolili jej brániť sa. Ukrajina má totiž podľa Kulebu na základe Charty OSN právo zasahovať akékoľvek legitímne ciele v Rusku.
Čítajte aj Raketový plán Ukrajiny: Umerov zatlačil na USA, odovzdal zoznam ruských cieľov, ktoré vedia zničiť americké zbrane12:30 Ruské sily sa vraj snažia vyhladiť ruské mesto Sudža v Kurskej oblasti, ktoré sa momentálne nachádza pod ukrajinskou kontrolou. Na Facebooku to uviedli ukrajinské pozemné sily. Tvrdia, že Rusi zhadzujú na Sudžu riadené letecké bomby, strieľajú delostrelectvom a používajú tiež kamikadze drony.
Čítajte viac Zabíjajú vlastných ľudí: Rusi taktiku spálenej zeme vrhli na Sudžu a jej obyvateľov12:14 Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že jeho sily dobyli dedinu Skučne, ktorá leží v okrese Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry Reuters.
Ruskej armáde sa v súčasnosti darí postupovať smerom k mestu Pokrovsk, ktoré je kľúčovým logistickým centrom ukrajinskej armády. Kyjev priznal, že situácia v okolí tohto mesta je zložitá.
12:00 Spor medzi Maďarskom a Európskou úniou v otázke zjednodušenia vydávania pracovných víz pre občanov Ruska a Bieloruska sa dostáva do ďalšej fázy a Európska komisia plánuje iniciovať právne konanie voči Budapešti. S odvolaním sa na nemecký denník Handelsblatt na to upozornil v pondelok server mandiner.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
„Bolo to najintenzívnejšie stretnutie za posledných päť rokov,“ citujú noviny šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella, podľa ktorého príslušné stretnutie ministrov v Bruseli charakterizovali búrlivé diskusie. Na nich Nemecko aj Litva vyjadrili v súvislosti s rozhodnutím maďarskej vlády vážne bezpečnostné obavy.
Európska komisia prisľúbila, že maďarskú reakciu na obavy dôkladne preskúma. Vláda premiéra Viktora Orbána vyhlásila, že zjednodušený vstup cudzincov je povolený v rámci prísne regulovaného konania a len za účelom zamestnania.
Šéf úradu vlády Gergely Gulyás v tejto súvislosti podľa servera na pravidelnej tlačovej konferencii kabinetu minulý týždeň povedal, že v Maďarsku je registrovaných len 6000 pracovníkov z Ruska, pričom v Nemecku ich je až 300-tisíc. „Znamená to, že výhrady Bruselu voči tomuto programu majú výhradne politický charakter,“ podčiarkol.
Čítajte aj Hrozí, že ruskí záškodníci a vrahovia preniknú na Slovensko, varuje Krúpa11:50 Ukrajinským výsadkárom 80. brigády sa od začiatku ukrajinského prieniku do ruskej Kurskej oblasti podarilo zajať sedem ruských tankov. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie brigády, v rámci skonfiškovaného ruského vybavenia ide o tank T-90M, štyri stroje T-80 BVM a dva tanky T-72.
„Vždy som sníval o dobytí ruského tanku,“ povedal servisný technik Bohdan. Spolu so svojimi kamarátmi a predstaviteľmi Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) sa mu v prvých dňoch bojov v Kurskej oblasti podarilo zajať niekoľko nových T-80 BVM na okraji mesta Sudža. Tankový dôstojník Dmytro z 80. leteckej útočnej brigády uviedol, že zajaté tanky výrazne posilnia možnosti ľvovských výsadkárov v budúcich bojoch s Rusmi.
11:31 Fínska vláda má v úmysle zakázať Rusom nákup nehnuteľností vo Fínsku, uviedol v pondelok minister obrany Antti Häkkänen. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
„Dnes posielame na prerokovanie návrh. Jeho cieľom je zakázať transakcie súvisiace s nehnuteľnosťami, ktoré majú ruské pozadie,“ povedal minister na tlačovej konferencii.
Häkkänen však dodal, že zákaz bude obsahovať aj výnimky. Vzťahovať sa budú na ľudí s dvojakým občianstvom a na Rusov s trvalým pobytom vo Fínsku, ktorí tak budú môcť aj naďalej kupovať nehnuteľnosti v tejto severskej krajine.
11:15 Ukrajinská „provokácia“ v ruskej Kurskej oblasti nezastavila postup ruskej armády v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Vyhlásil to v pondelok prezident Vladimir Putin, informovala agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá.
Putin počas návštevy Tuvianskej republiky na juhu Sibíri uviedol, že ruská armáda získava späť územie v Kurskej oblasti „po štvorcových kilometroch“ a s ukrajinskými silami sa „vysporiada“.
„Ich cieľom bolo zastaviť naše útočné akcie v kľúčových častiach Donbasu. Výsledok je známy… Nedosiahli zastavenie nášho postupu,“ povedal ruský prezident školákom. „Samozrejme, musíme sa vysporiadať s týmito banditmi, ktorí vstúpili do Ruskej federácie,“ citovala jeho slová agentúra AFP.
11:13 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 617 600 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas nedele prišli Rusi o 1 300 vojakov, deväť tankov, 26 bojových obrnených vozidiel, 10 delostreleckých systémov a 44 vozidiel a autocisterien.
Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 8 601 tankov, 16 786 bojových obrnených vozidiel, 23 925 vozidiel a autocisterien, 17 646 delostreleckých systémov, 1 177 odpaľovacích raketových systémov, 940 systémov protivzdušnej obrany, 328 vrtuľníkov, 368 lietadiel, 14 537 dronov, 2 557 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 2 993 kusov špeciálnej techniky.
10:50 Ukrajinské vzdušné sily zostrelili 22 z 35 rakiet a 20 z 23 drononv, ktoré smerom na Ukrajinu vypálili v noci na pondelok ruské sily. Útoky boli cielené predovšetkým na hlavné mesto Kyjev a Sumskú a Charkovskú oblasť na východe Ukrajiny.
Vzdušné sily uviedli, že sa im celkovo podarilo zničiť deväť balistických rakiet a 13 striel s plochou dráhou letu. Sirény varujúce pred vzdušným útokom zneli po celej Ukrajine takmer dve hodiny a boli vypnuté asi o 6.30 h ráno miestneho času.
Po vzdušnom útoku na ukrajinské hlavné mesto hlásili miestne úrady troch zranených. Poškodená bola aj kotolňa kyjevských vodární i vstup do stanice metra v mestskej časti Sviatošinskyj, ktorá slúži aj ako protiletecký úkryt, uviedol starosta starosta Vitalij Kličko.
Vo východoukrajinskom meste Sumy bolo pri raketovom útoku v nedeľu večer poškodené centrum sociálnej starostlivosti pre deti a sirotinec. Zranenia utrpelo 13 ľudí vrátane štyroch detí, uviedol starosta Olexandr Lysenko.
Výbuchy bolo počuť aj v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov, uviedli ukrajinské média. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov potvrdil, že cieľom útoku bola mestská časť Industriaľnyj, pričom poškodená bola obytná budova a v niekoľkých ďalších vypukol požiar.
Rusko útok podnikol deň po tom, čo jeho ministerstvo obrany hlásilo, že zostrelilo 158 ukrajinských dronov, ktoré útočili v noci na nedeľu na viacero ruských regiónov. Išlo pritom o jeden z najväčších ukrajinských útokov od začiatku vojny na Ukrajine, konštatuje AP.
Rozsiahly vzdušný útok minulý pondelok podniklo na Ukrajinu aj Rusku, keď jej smerom vypustilo vyše 200 rakiet a dronov. Pri útoku boli zasiahnuté viaceré objekty energetickej infraštruktúry a zomrelo sedem ľudí, pripomína Reuters.
10:00 „To, čo sa deje, je skôr dlhodobé oslabovanie Putinovej legitimity. Neznamená to, že zrazu budeme svedkami nejakého prevratu alebo ľudovej revolúcie,“ povedal pre Pravdu svetoznámy expert na Rusko Mark Galeotti.
Čítajte viac Mark Galeotti pre Pravdu: Ukrajinci v Kursku Putina strápnili, musíme sa však pýtať, čo bude ďalej9:40 V ruskom meste Belgorod ležiacom neďaleko hraníc s Ukrajinou zatvoria na týždeň materské školy a vo viacerých školách zavedú online vyučovanie po pondelkovom ukrajinskom útoku, pri ktorom bola poškodená škôlka. Oznámil to v pondelok oblastný gubernátor Viačeslav Gladkov.
„Pre Belgorodskú oblasť to bolo zlé ráno,“ uviedol Gladkov na sociálnej sieti VKontakte v prvý školský deň. „Škôlka v meste Belgorod bola takmer úplne zničená,“ dodal.
Miestne úrady sa po útoku rozhodli, že v niekoľkých školách v najväčšej mestskej časti zavedú online vyučovanie a škôlky budú týždeň zavreté, uviedol Gladkov.
Ruská vzdušná obrana zostrelila v noci na pondelok na Belgorodskou oblasťou jeden ukrajinský dron, uviedlo ruské ministerstvo obrany na sociálnej sieti Telegram.
Reuters upozorňuje, že nedokázal tieto tvrdenia nezávisle overiť. Ukrajinské sily však už dlhšie ostreľujú a podnikajú útoky na Belgorod a jeho priľahlé oblasti. Kyjev tvrdí, že jeho útoky sú zamerané na infraštruktúru, ktorá je dôležitá pre ruské vojnové snahy. Obe strany konfliktu pritom popierajú, že by sa počas vojny zameriavali na civilistov.
Gladkov v nedeľu oznámil, že v dôsledku ukrajinského ostreľovania zomrel jeden človek a vyše desiati utrpeli zranenia.
9:30 Počas cvičného letu sa v nedeľu v Charkove zrútil ukrajinský vrtuľník Mi-2. Pri nehode zahynuli obaja členovia posádky na palube, uviedla letecká akadémia.
Nehoda sa odohrala na Národnej univerzite vzdušných síl Ivana Kozheduba v Charkove. Univerzita o nej informovala v príspevku na sociálnej sieti Facebook. Dodala, že na mieste sú prítomní vyšetrovatelia a zástupcovia ukrajinského ministerstva obrany a pracujú na zisťovaní príčiny nehody. K vyšetrovaniu nehody prispieva aj univerzita a vojenské veliteľstvo, uvádza Ukrinform.
Veliteľstvo tiež požiadalo médiá, aby sa do zverejnenia výsledkov vyšetrovania zdržali špekulácií a komentárov. Médiá zároveň požiadalo, aby k citlivým údajom pristupovali obozretne a v súlade so zaužívanými postupmi a etickými normami.
8:35 Západ otvorene prenasleduje ruských novinárov, vyhlásil v pondelok prezident Vladimir Putin. Moskva preto pred nedávnom zakázala vstup do krajiny desiatkam amerických novinárov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
„Západ, ktorý sa považuje za štandard slobody, začal otvorene prenasledovať ruských novinárov, aby sa tak ukryl pred nepohodlnými faktami,“ povedal Putin v rozhovore pre mongolské noviny Onoodor v predvečer svojej návštevy krajiny. „Jedinou požiadavkou je dodržiavanie ruských právnych predpisov,“ uviedol ruský prezident a dodal, že „zahraniční korešpondenti akreditovaní v našej krajine, by to mali chápať“.
Moskva v stredu oznámila, že zakázala vstup do krajiny 92 občanom USA vrátane novinárov, právnikov a vedúcich predstaviteľov vojensko-priemyselných firiem, ktoré označila za kľúčové. Urobila tak v reakcii na „rusofóbny“ postoj Washingtonu.
Reuters pripomína, že opatrenia nadväzujú na potláčanie nezávislých médií a nesúhlasu ľudí v Rusku, ktoré zosilnelo po začiatku invázie na Ukrajine vo februári 2022. Putin aj napriek tomu označuje média v Rusku za slobodné.
Moskva častokrát obviňovalo západné krajiny zo zavádzania nespravodlivých obmedzení pre ruské médiá v zahraničí vrátane štátnych spravodajských agentúr. Putin pre mongolské noviny uviedol, že ruskí novinári sa stretávajú s „priamou cenzúrou“ v takmer všetkých krajinách Západu. „Jediné, čo naše médiá robia je, že presvedčivo sprostredkúvajú ruský pohľad na súčasné moderné problémy a procesy vo svete,“ tvrdí Putin.
7:29 Ruské jednotky spustili v noci na pondelok raketový útok na centrum sociálnej a psychologickej rehabilitácie detí a na detský domov v meste Sumy na severovýchode Ukrajiny. Zranených je údajne 13 ľudí vrátane dvoch detí – sedemročného chlapca a 13-ročného dievčaťa. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na miestne zdroje.
„Dnes v noci nepriateľ spustil raketový útok na areál výchovného ústavu v meste Sumy, kde sa nachádza centrum sociálnej a psychologickej rehabilitácie detí a detský domov. Budova sa nachádza uprostred obytnej zóny. Na mieste činu pracujú všetky potrebné služby. Ľuďom je poskytovaná lekárska pomoc. Úplný rozsah účinkov (ruského) útoku musí byť ešte potvrdený,“ uviedla mestská rada v meste Sumy.
Šéf vojenskej správy mesta Sumy Oleksij Drozdenko informoval, že „všetkým obetiam je poskytovaná potrebná pomoc“. Podľa predbežných informácií nedošlo k obetiam na životoch. Poškodených bolo až 400 okien na budovách.
7:00 Hlavným dôvodom tragédie na Ukrajine je premyslená protiruská politika kolektívneho Západu na čele s USA. Tento názor vyjadril ruský prezident Vladimir Putin podľa agentúry TASS v rozhovore pre mongolské noviny Onodor v predvečer svojej návštevy Mongolska. Putin uviedol, že západní politici sa už desaťročia snažia o úplnú kontrolu nad Ukrajinou.
„Financovali tam nacionalistické a protiruské organizácie a systematicky šírili myšlienku, že Rusko je údajne večný nepriateľ Ukrajiny, hlavná hrozba jej existencie,“ dodal.
6:15 Ukrajinská vzdušná obrana v noci na pondelok odrážala ruský raketový útok na Kyjev, uviedli prostredníctvom sociálnej siete Telegram zástupcovia ukrajinskej armády, uviedla agentúra Reuters. Na celom území Ukrajiny bola vyhlásená výstraha pred vzdušným útokom.
Ukrajina zničila viac ako 10 riadených striel, približne tucet balistických rakiet a útočný dron, citovala Ukrajinská Pravda šéfa Kyjevskej štátnej vojenskej správy Sergeja Popka, ktorý hovoril o kombinovanom útoku: „Neskutočne veľké množstvo balistických rakiet súčasne“.
Primátor Kyjeva Vitalij Kličko prostredníctvom služby Telegram uviedol, že útok čiastočne zničil kotolňu vodárne v štvrti Holosiivskij na juhozápade Kyjeva. V štvrti zasahujú záchranári.
V štvrti Ševčenkivskij, ktorá je sídlom niekoľkých univerzít, vypukol požiar. Zdravotníci tu ošetrovali najmenej jednu zranenú osobu.
Záchranári zasahovali aj v štvrtiach Svjatošinskij a Solomjanskij, dodal Kličko. V štvrti Solomjanskij sa nachádza veľká vlaková stanica a hlavné kyjevské letisko, nachádza sa na západnom okraji mesta.
Svedkovia pre agentúru Reuters uviedli, že v Kyjeve sa ozvalo niekoľko hlasných výbuchov pripomínajúcich prácu protivzdušnej obrany.
Ruský raketový útok na Kyjev bol v pondelok skoro ráno dôvodom aktivácie stíhačiek poľského letectva a spojeneckých vzdušných síl, uviedlo vo vyhlásení Operačné centrum poľských ozbrojených síl.
„Na juhovýchode krajiny môže byť zvýšená hladina hluku z dôvodu operovania poľských a spojeneckých lietadiel v našom vzdušnom priestore,“ uviedlo centrum prostredníctvom sociálnej platformy X. Poľsko na juhovýchode svojho územia zdieľa s Ukrajinou štátnu hranicu.