Turecko požiadalo o vstup do BRICS. O jeho osude sa rozhodne v Rusku

Turecko podalo oficiálnu žiadosť o vstup do skupiny krajín BRICS, v ktorej sú napríklad Rusko, Čína, India či Brazília. Píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje.

02.09.2024 18:03
debata (90)

Podľa agentúry krok odráža frustráciu Ankary z fakticky zastavených prístupových rozhovorov s Európskou úniou. Turecké úrady správu nekomentovali.

India verzus Čína: ako súperia najľudnatejšie atómové veľmoci
Video
Čo rozdeľuje Indiu a Čínu, čo sú najľudnatejšie krajiny na svete a zároveň atómové veľmoci? / Zdroj: TV Pravda

Turecko vysiela už dlhší čas signály, že má záujmy o úzke vzťahy so skupinou BRICS. Na začiatku júna turecký minister zahraničia Hakan Fidan naznačil, že by Ankara mohla mať záujem o členstvo v skupine, ktorá združuje krajiny z takzvaného globálneho Juhu. V júni Fidan vystúpil na spoločnom zasadnutí ministrov zahraničia skupiny BRICS a ďalších prizvaných krajín, ktoré táto skupina organizovala v ruskom Nižnom Novgorode.

Turecko Istanbul politika voľby komunálne Čítajte aj Turecko pokukuje po skupine krajín BRICS. Šéf diplomacie Fidan chválil rozmanitosť bloku

O rozšírení bude skupina BRICS rokovať na svojom summite v Rusku na konci októbra. O vstup do aliancie majú popri Turecku záujem aj Thajsko, Malajzia a Azerbajdžan. Skupina sa naposledy rozšírila o niekoľko štátov na začiatku tohto roka.

Podľa zdrojov agentúry Bloomberg krok odráža frustráciu Ankary zo zastavených rozhovorov o vstupe do EÚ aj presvedčenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že sa celosvetové ekonomické a geopolitické ťažisko presúva k rastúcim krajinám, ako sú India či Čína. Podľa Erdogana musí Turecko, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, udržiavať dobré vzťahy s Východom aj západnými krajinami. „Turecko sa môže stať silnou prosperujúcou, prestížnou a efektívnou krajinou, ak súbežne zlepší svoje vzťahy s Východom i Západom,“ povedal cez víkend Erdogan v Istanbule.

Javier Milei Čítajte aj Argentína sa nepridá ku krajinám BRICS, budúci prezident význam združenia bagatelizoval

Skupinu krajín BRICS spája kritika, že vo významných medzinárodných inštitúciách majú prevahu západné krajiny. V mnohých ďalších oblastiach však majú štáty skupiny odlišné, až protichodné záujmy.

Facebook X.com 90 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Turecko #BRICS