Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 923 dní
- Ukrajinské úrady po ruských útokoch hlásia mŕtvych v Dnipre a Záporoží
- Ruskí okupanti prišli o ďalších takmer 1 400 vojakov, tvrdí Ukrajina
- Ruský teror v Poltave: Balistické strely trafili vzdelávaciu inštitúciu a nemocnicu, zabili najmenej 50 ľudí a zranili viac ako 200
- Dostrelia až do Moskvy: USA zrejme poskytnú Ukrajine obávané strely dlhého doletu JASSM
- Vraždil zo žiarlivosti. Omilostený ruský recidivista sa vrátil z frontu a zabil milenku i jej dcéru
23:28 Módne prehliadky sa vrátili na Ukrajinu s nápadnou zmenou: po prehliadkovom móle kráčali vojnoví veteráni – muži a ženy – s protetickými končatinami, uviedla agentúra AP. Ukrajinský týždeň módy sa konal prvýkrát od vpádu ruských vojsk do krajiny vo februári 2022 a vrchol predstavovala práve dnešná módna prehliadka v Kyjeve s účasťou vojnových veteránov.
Kým diváci tlieskali modelkám v kreáciách ukrajinských návrhárov Andreasa Moskina a Andrija Bilousa, objavili sa správy, že ruské rakety zabili desiatky ľudí pri útoku na vojenské výcvikové zariadenie a neďalekú nemocnicu v Poltave, ležiacu asi 350 kilometrov na východ od hlavného mesta.
„Chceli sme ukázať, že ukrajinská móda sa prispôsobuje spoločnosti, ľuďom s amputovanými končatinami, ktorí prežili vojnu,“ povedal Bilous. „Ukazujeme, že ľudia sú nezlomní – a aj bez končatín môžu byť štýloví. Potrebujú byť milovaní, rešpektovaní a vnímaní ako neoddeliteľná súčasť spoločnosti. “
21:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok pre americkú televíznu stanicu NBC News povedal, že Kyjev si plánuje udržať zabraté ruské územia na bližšie neurčený čas.
„Teraz ho potrebujeme,“ povedal Zelenskyj o zabratom území v prvom exkluzívnom rozhovore vo formáte moderátor-respondent, odkedy Kyjev po prekvapivom augustovom vpáde ovládol 1300 štvorcových kilometrov územia Ruska, informuje TASR.
„My ich územie nepotrebujeme. Nechceme tam priniesť náš ukrajinský spôsob života,“ vysvetlil ukrajinský prezident. Ukrajina si podľa neho udrží toto územie, pretože je neoddeliteľnou súčasťou jej „víťazného plánu“ na skončenie vojny. Zelenskyj chce podľa vlastných slov tento plán predstaviť zahraničným partnerom vrátane USA.
Najvyšší predstaviteľ Ukrajiny ďalej povedal, že nemôže uviesť, či jeho armáda má v úmysle pokúsiť sa zabrať viac ruského územia. „Nemôžem o tom hovoriť, myslím si, že prekvapenie je sprievodcom úspechu,“ povedal. Ukrajinská armáda podnikla nečakaný vpád do ruskej pohraničnej Kurskej oblasti pred takmer mesiacom.
20:38 Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v utorok po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve vyhlásil, že situácia v Záporožskej atómovej elektrárni je nestabilná a naďalej hrozí jadrová katastrofa. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Šéf MAAE sa pred plánovanou návštevou Záporožskej elektrárne stretol aj s ukrajinskými predstaviteľmi energetiky. Grossi minulý týždeň navštívil aj Kurskú jadrovú elektráreň v Rusku, v blízkosti ktorej prebiehajú boje medzi ukrajinskými a ruskými silami.
„(Záporožská) elektráreň je opäť na pokraji výpadku. V minulosti ich bolo už osem. Výpadok znamená, že nie je elektrina, nie je chladenie – a to môže privodiť katastrofu,“ upozornil riaditeľ MAAE.
20:32 Najmenej 51 ľudí prišlo v utorok o život a stovky ďalších utrpeli zranenia pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Poltava. Najnovšiu bilanciu predpoludňajšieho ruského útoku zverejnili večer ukrajinské úrady, píše TASR na základe správy agentúry AFP.
Kyjev uviedol, že útok zasiahol vojenský vzdelávací inštitút a nemocnicu. Úrady však nespresnili, koľko obetí bolo z radov civilistov a koľko pochádzalo z armády.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil, že „ruská zberba“ ponesie zodpovednosť za jeden z najkrvavejších útokov za dva a pol roka vojny na Ukrajine. „K 18. hodine (17:00 SELČ) zahynulo v dôsledku útoku 51 ľudí a 200 utrpelo zranenia,“ informovala ukrajinská generálna prokuratúra.
19:00 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v otázke ruskej útočnej vojny na Ukrajine nepridal k väčšine západných krajín, dokonca by sa dalo konštatovať, že stojí na strane opačného tábora. Uviedol to v utorok v rozhovore pre estónsky server news.err.ee tamojší minister zahraničných vecí Margus Tsahkna. S odvolaním sa na server 444.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Šéf estónskej diplomacie kritizoval postoj maďarského premiéra k vojne vo viacerých bodoch. Orbán sa podľa neho v Maďarsku prihovára vlastným voličom. „To však ani zďaleka nie je to, na čom sme sa dohodli v Európe,“ dodal.
Na otázku, či EÚ je schopná konať voči Maďarsku, ktoré v súčasnosti predsedá v Rade EÚ, minister povedal, že možnosti ešte stále nejaké sú.
18:25 Najmenej 50 ľudí zomrelo a ďalších 219 utrpelo zranenia, keď dve ruské balistické rakety v utorok zasiahli vzdelávacie zariadenie a susednú nemocnicu v ukrajinskom meste Poltava. Informoval o tom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videozázname, ktorý zverejnil na svojom kanáli na komunikačnej platforme Telegram. Podľa gubernátora Poltavskej oblasti Filipa Pronina je až 18 ľudí pod troskami.
Pravdepodobne ide o jeden z najvražednejších útokov ruskej armády odvtedy, ako pred viac ako 900 dňami 24. februára 2022 začala vojnu proti Ukrajine. „Jedna z budov Inštitútu komunikácií bola čiastočne zničená. Ľudia zostali pod troskami. Mnohých zachránili,“ povedal Zelenskyj.
Predseda Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (RE) Marc Cools odsúdil ruský raketový útok.
„Som zhrozený z tohto pravdepodobne najkrvavejšieho ruského útoku na ukrajinských civilistov, ktorý bol dnes spáchaný v Poltave. V mene Kongresu miestnych a regionálnych samospráv čo najdôraznejšie odsudzujem raketový útok, ktorý spôsobil obrovské straty na životoch a stovky zranených,“ uviedol Cools v správe pre médiá.
Cools pripomenul, že Poltava je dlhoročným partnerom kongresu. Jeho podpredsedníčkou je aj Oxana Derkačová, členka mestského zastupiteľstva v Poltave.
„Vyjadrujeme našu solidaritu s ukrajinskými občanmi a miestnymi úradmi, ktorí vždy ako prví čelia hrôzam nezmyselných a krutých bombardovacích kampaní ruského agresora. Zaväzujeme sa pokračovať v podpore obcí a regiónov Ukrajiny, a to aj prostredníctvom online platformy Cities4Cities/United4Ukraine,“ odkázal Cools.
18:14 Predstavitelia európskych krajín odsudzujú dnešný útok na ukrajinské mesto Poltava, pri ktorom podľa miestnych úradov zomrelo bezmála 50 ľudí. Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková uviedla, že Putinova brutalita nepozná hranice, a britský minister zahraničia David Lammy označil úder za nechutný akt agresie. Poľsko sľúbilo Ukrajine podporu. Úder odsúdili aj českí politici.
Pri údere na mesto Poltava zomrelo dnes podľa popoludňajšej bilancie ukrajinského ministerstva obrany 49 ľudí a ďalších až 18 ľudí by mohlo byť uväznených pod sutinami. Zranených je vyše 200 ľudí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ruské strely zasiahli vzdelávaciu inštitúciu a neďalekú nemocnicu. Ide o tento rok netragickejší vzdušný útok na Ukrajinu.
„Putinova brutalita nepozná hraníc,“ uviedla nemecká ministerka zahraničia Baerbocková. Podľa nej ruský prezident Vladimir Putin musí za tieto činy „skladať účty“.
„Ruské údery na mesto Poltava sú poslednými (v rade) odporných aktov agresie v Putinovej odpudivej a nelegálnej vojne na Ukrajine,“ uviedol britský minister zahraničia David Lammy, ktorý vyjadril podporu napadnutej krajine.
18:03 Ruská polícia v Permskom kraji zadržala bývalého účastníka vojny na Ukrajine podozrivého z dvojnásobnej vraždy, informuje regionálne oddelenie Vyšetrovacieho výboru, ruskej obdoby FBI.
Čítajte viac Vraždil zo žiarlivosti. Omilostený ruský recidivista sa vrátil z frontu a zabil milenku i jej dcéru17:58 Estónsko a Litva, ktoré patria k najhorlivejším zástancom Ukrajiny vo vojne rozpútanej Ruskom, v utorok kritizovali Mongolsko za to, že napriek medzinárodnému zatykaču prijalo ruského prezidenta Vladimira Putina, informuje TASR.
Ako upozornil estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna, „skutočnosť, že mongolská vláda sa rozhodla (Putinovi) rozvinúť červený koberec namiesto zatknutia, silno podkopáva Medzinárodný trestný súd (ICC) a medzinárodný právny systém“. Poukázal aj na to, že „Mongolsko malo historickú šancu prispieť ku koncu vojny na Ukrajine“, ale premárnilo ju.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis označil rozhodnutie mongolskej vlády ignorovať zatykač ICC proti Putin za neprijateľné.
„Toto je príklad ďalšej trhliny v systéme založenom na medzinárodnom práve,“ dodal šéf litovskej diplomacie s tým, že Litva tlmočila svoju nevôľu aj predstaviteľom mongolskej vlády.
Minister Landsbergis dodal, že severské a pobaltské krajiny v tejto veci koordinujú spoločné vyhlásenie v rámci EÚ. „Tlak verejnosti a medzinárodného spoločenstva je jediným prostriedkom vedúcim k náprave,“ ozrejmil Landsbergis na margo situácie.
Čítajte aj Červený koberec namiesto zatknutia. Putin sa v Mongolsku cíti bezpečne. Prečo by ho nedostali do Haagu, aj keby ho zadržali?17:29 „Rusko neprestáva vo svojich cielených útokoch na Ukrajinu. Dve balistické rakety spôsobili v Poltave smrť niekoľkých desiatok ľudí, keď zasiahli vzdelávaciu inštitúciu a nemocnicu. Takto vyzerá svet podľa Vladimira Putina. Zatiaľ čo zdanlivo hovorí o mieri, pustošia jeho armády susednej krajine a terorizujú jej obyvateľov,“ uviedla prezidentská kancelária. „Dnešný útok je ďalším dokladom, čo by znamenal ruský úspech na Ukrajine: Víťazstvo násilia a číreho bezprávia,“ dodala.
Čítajte aj GLOBSEC krotí v Prahe geopolitickú búrku. Slovenská vláda konferenciu vynechala17:20 Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi sa dnes pred návštevou ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Situácia v zariadení, ktoré okupuje Rusko, je podľa Grossiho veľmi chúlostivá, napísala agentúra Reuters.
Grossi uviedol, že so Zelenským okrem iného diskutoval aj o situácii v jadrovej elektrárni, ktorá sa nachádza v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinské ozbrojené sily do tohto regiónu susediaceho s Ukrajinou prekvapivo vpadli na začiatku augusta a odvtedy tam vedú ofenzívu.
Rusko opakovane viní jednotky Kyjeva, že na jadrové zariadenie útočí. Ukrajina sa k obvineniam nevyjadrila.
16:55 Ďalší ruský vojnový zločin ukazuje nutnosť dodávok protivzdušnej obrany a všetkých zbraní potrebných pre účinnú obranu. Na sieti X to dnes uviedol minister zahraničia Ján Lipavský (Piráti) k útoku v Poltave. Podľa premiéra Petra Fialu (ODS) Česko Ukrajine pomáha práve preto, aby nedochádzalo k takým krviprelievaniam ako dnes.
„Ďalší ruský vojnový zločin na Ukrajine. Vyše 40 mŕtvych a takmer 200 zranených civilistov v Poltave opäť ukazujú nutnosť dodávok protivzdušnej obrany a všetkých zbraní potrebných pre účinnú obranu. Kyjev môže podľa Charty OSN v rámci práva na sebaobranu útočiť na vojenské ciele v Rusku,“ uviedol šéf českej diplomacie Lipavský.
Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell vo štvrtok povedal, že štáty Európskej únie musia odstrániť obmedzenia pre používanie zbraní poskytnutých Ukrajine. Ukrajinci podľa neho musia mať možnosť mieriť na miesta, odkiaľ ich Rusi bombardujú a ostreľujú. Obmedzenia zaviedli napríklad Taliansko, naopak krajiny ako Česko, Švédsko či Holandsko Kyjev podporujú a pre využitie zbraní nestanovujú žiadne podmienky.
„Naši politickí súperi často kričia, že príliš pomáhame Ukrajine. Že musíme prestať a bude mier. Ale Ukrajine pomáhame práve preto, aby nedochádzalo k takým krviprelievaniam ako dnes v Poltave, keď ruské strely zabili vyše 40 ľudí. V pomoci Ukrajine preto budeme pokračovať tak v rámci našej muničnej iniciatívy, ako aj ďalšími formami,“ poznamenal Fiala.
16:49 Ukrajinskí ministri strategického priemyslu, spravodlivosti a ochrany životného prostredia ponúkli svoje demisie, oznámil predseda parlamentu Ruslan Stefančuk. Minister strategického priemyslu Oleksandr Kamyšin má na starosti zbrojársku výrobu v krajine, ktorá sa viac ako dva a pol roka bráni ruskej invázii, poznamenala agentúra Reuters.
Čítajte viac Traja ukrajinskí ministri podali demisiu, jeden z nich dohliada na zbrojovky16:20 Spojené štáty sú blízko súhlasu s poskytnutím striel dlhého doletu JASSM Ukrajine, ktorá by nimi mohla zasahovať ciele hlboko v Rusku. Kyjev však bude musieť počkať niekoľko mesiacov, kým sa nevyriešia technické záležitosti. Zaradenie týchto striel vzduch-zem do balíka vojenskej pomoci pre Kyjev by malo byť oznámené tento rok na jeseň, uviedli tri zdroje agentúry Reuters s tým, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo.
Čítajte viac Doletia až do Moskvy: USA zrejme poskytnú Ukrajine obávané strely dlhého doletu JASSM15:57 Ruský vzdušný útok na ukrajinské mesto Poltava dnes zabil 47 ľudí a viac ako 200 ďalších zranil, uviedla Olena Zelenská. Zvýšila tak bilanciu, ktorú predtým oznámil jej manžel, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dvojica balistických striel podľa neho zasiahla vzdelávaciu inštitúciu a neďalekú nemocnicu. Ide o tento rok netragickejší vzdušný útok na Ukrajinu.
"Vieme už o 47 mŕtvych a 206 zranených. Rusko nás pripravuje o to najcennejšie – o naše životy. Nikdy na to nezabudneme, "napísala Zelenská na sociálnej sieti X.
14:47 Rumunský parlament v utorok schválil návrh zákona, ktorý umožňuje darovať Ukrajine protiraketový systém obrany Patriot. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Vláda návrh zákona schválila ešte v pondelok a následne ho poslala na záverečné hlasovanie do parlamentu. Po tom, ako rumunský prezident Klaus Iohannis zákon podpíše, môže vláda vydať rozhodnutie na odovzdanie daru.
Rumunsko, ktoré je členom NATO od roku 2004, má s Ukrajinou spoločnú 650-kilometrovú hranicu. Na jeho územie sa opakovane dostávajú úlomky ruských dronov, keďže Moskva útočí na ukrajinské prístavy tesne za hranicou na rieke Dunaj.
Bukurešť ešte v júni uviedla, že daruje Ukrajine jeden zo svojich dvoch funkčných systémov Patriot pod podmienkou, že ho spojenci nahradia podobným systémom.
Patriot z Rumunska tak bude súčasťou dodávky piatich takýchto systémov a ďalších jednotiek strategickej protivzdušnej obrany, ktorú Kyjevu prisľúbili štáty Severoatlantickej aliancie na obranu proti ruskej invázii.
VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.
14:20 Nemecko chce Ukrajine zaplatiť šesť nových protivzdušných systémov Iris-T SLM a ďalších šesť kúpi pre svoju armádu. S odvolaním sa dnes na svoje zdroje o tom informovala agentúra Reuters. Komplety Iris-T patria k najmodernejším obranným zbraniam, ktoré Ukrajina dostáva. Spolkový kancelár Olaf Scholz dlhodobo tvrdí, že prioritou dodávok pre Ukrajinu sú prvky protivzdušnej obrany, aby krajina dokázala odrážať ruské nálety.
Podľa webu spolkovej vlády už Nemecko odovzdalo ukrajinskej armáde štyri systémy Iris-T SLM a tri komplety Iris-T SLS, v príprave na dodanie potom uvádza osem kusov Iris-T SLM a deväť Iris-T SLS.
Nemecko taktiež odovzdalo Ukrajine tri protivzdušné komplety Patriot, 52 protilietadlových samohybných systémov Gepard a dva protivzdušné systémy Skynex.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
14:08 Ruské sily v noci na utorok podnikli masívny útok na infraštruktúru a vozový park ukrajinských železníc. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinskú železničnú spoločnosť Ukrzaliznycia, útoky nastali v Sumskej a Dnipropetrovskej oblasti. K obetiam na životoch nedošlo.
„Minulú noc sa navyše dom rušňovodiča v Pokrovsku dostal pod nepriateľské bombardovanie. Toto je mesto, z ktorého v súčasnosti železničiari organizujú evakuáciu civilistov a sú nútení pracovať pod neustálymi nepriateľskými útokmi,“ uviedla železničná spoločnosť. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že železničiar a jeho manželka utrpeli zranenia a previezli ich do nemocnice. Žiadne spoje neboli zrušené.
13:52 Podľa agentúry Reuters zásah utrpel vojenský inštitút komunikácií v Poltave, ktorá leží v centrálnej časti Ukrajiny. „Jedna z budov inštitútu komunikácií bola čiastočne zničená. Pod sutinami zostali uväznení ľudia. Mnohé z nich sa podarilo zachrániť. Viac ako 180 osôb bolo zranených. Mnohí bohužiaľ zomreli. V tejto chvíli je hlásených 41 mŕtvych,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti.
Prezident zároveň nariadil vyšetrenie všetkých okolností toho, čo sa stalo. Do záchrannej operácie sú podľa neho zapojené všetky potrebné služby.
Zelenskyj zopakoval výzvu partnerom Ukrajiny, aby Ruskom napadnutej krajine poskytli ďalšie systémy protivzdušnej obrany a zbrane dlhého doletu, ktoré podľa neho môžu Ukrajinu ochrániť pred ruským terorom. „Potrebujeme ich teraz, nie neskôr. Každý deň meškania znamená, žiaľ, ďalšie stratené životy,“ dodal.
Ukrajinské ministerstvo obrany označilo dnešok za „hrôzostrašný deň“ pre Poltavu. Uviedlo, že doba medzi vyhlásením poplachu a príletom striel bola taká krátka, že zásah zastihol ľudí uprostred evakuácie do krytu.
13:40 Ruský vzdušný útok na ukrajinské mesto Poltava dnes podľa predbežných správ zabil 41 ľudí a viac ako 180 ďalších zranil, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dvojica balistických striel podľa neho zasiahla vzdelávaciu inštitúciu a nemocnicu.
13:29 Súd v Moskve dnes predĺžil väzbu francúzskemu občanovi Laurentovi Vinatierovi, ktorý je stíhaný za to, že sa neregistroval ako takzvaný zahraničný agent, keď podľa ruských úradov zhromažďoval informácie o ruských vojenských aktivitách. Informovala o tom dnes agentúra TASS.
Štyridsaťosemročného odborníka na medzinárodné vzťahy a postsovietsky priestor zatkli a obvinili začiatkom júna. Za opomenutie registrácie pod označením zahraničný agent mu hrozí do päť rokov väzenia. Vinatier predtým priznal, že sa neregistroval, pretože nevedel, že sa na jeho profesiu zákon vzťahuje.
„Súd rozhodol o predĺžení Vinatierovej väzby do 21. februára 2025,“ uviedol podľa TASS súd v Moskve, kde dnes proces s Vinatierom začal. Ďalšie pojednávanie súd odročil na 16. septembra.
Termín „zahraničný agent“, ktorý má z čias Sovietskeho zväzu hanlivý podtext, je určený pre subjekty so zahraničnou podporou; jeho nositeľ je v ruských podmienkach vystavený zvýšenej štátnej kontrole a byrokratickým komplikáciám.
12:05 Svet neuvidí fotografiu ruského prezidenta s putami na rukách. Vladimira Putina po prílete do Mongolska nezatkli. Stredoázijský štát si nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplýva ako členskej krajine Medzinárodného trestného súdu (ICC). Na Putina bol vydaný zatykač v marci 2023, čo súd zdôvodnil deportáciami ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.
Čítajte viac Červený koberec namiesto zatknutia. Putin sa v Mongolsku cíti bezpečne. Prečo by ho nedostali do Haagu, aj keby ho zadržali?11:53 Neďaleko frontovej línie na Ukrajine uviedli do prevádzky prvú podzemnú nemocnicu v krajine, kde vojaci po zranení dostávajú potrebnú lekársku pomoc. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo obrany.
Táto nemocnica je súčasťou veľkého projektu, ktorý realizuje ministerstvo obrany spolu so zdravotníckymi silami na východe krajiny. Plánuje sa vybudovať viac ako dvadsať takýchto podzemných zariadení na pomoc pri stabilizácii zranených.
Nemocnica je postavená na základe šiestich pevných oceľových bunkrov, z ktorých každý má dĺžku 7,6 metra a priemer 2,5 metra. Má vetranie, zásobovanie vodou, kanalizáciu a alternatívne zdroje energie. Pre dodatočnú bezpečnosť je nemocnica vybavená systémami elektronického boja.
Nemocnica má dve operačné sály, dve jednotky intenzívnej starostlivosti, pracovný priestor a oddychovú zónu pre zdravotnícky personál. Je vybavená najmodernejšími medicínskymi zariadeniami, vrátane kyslíkových koncentrátorov, pľúcnych ventilátorov, srdcových monitorov a defibrilátorov. Nemocnica dokáže denne ošetriť viac ako 100 zranených ľudí a súčasne vykonať až štyri operácie.
11:50 Na trest 15 rokov väzenia za vlastizradu odsúdil súd v Moskve ruského fyzika Alexandra Šipljuka, informovala dnes agentúra TASS. Bývalý riaditeľ ústavu teoretickej a aplikovanej mechaniky v Novosibirsku je ďalším z radu tých, ktorí sa podieľali na vývoji hypersonických striel a proti ktorým zakročili ruské úrady.
Päťdesiatsedemročného Šipljuka zadržali v auguste 2022. Dvoch z jeho kolegov, Anatolija Maslová a Valerija Zveginceva, zadržala tajná služba FSB rovnako pre podozrenie z vlastizrady. V máji súd Maslovovi vymeral trest 14 rokov väzenia.
„Moskovský mestský súd uznal Šipljuka za vinného podľa článku 275 ruského trestného zákonníka (vlastizrada) a odsúdil ho na 15 rokov väzenia,“ citoval TASS z rozsudku. Trest si odpyká v trestaneckej kolónii s prísnym režimom. Verdikt nie je právoplatný.
Agentúra Reuters vlani s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že obvinenia v prípade sa zakladajú na podozrení, že trojica vyzradila štátne tajomstvo Pekingu počas vedeckej konferencie v Číne. Šipljuk podľa týchto zdrojov vtedy trval na svojej nevinne a tvrdil, že predmetné informácie nepodliehali utajeniu a boli verejne dostupné.
Čítajte aj Rusko pre podozrenie z vlastizrady zatklo popredného odborníka na hypersonikuOd roku 2018 ruské úrady pre podozrenie s vlastizrady zadržali najmenej 12 odborníkov na hypersoniku. Niekoľko z nich odvtedy podľa ruského vydania Rádia Slobodná Európa / Rádio Sloboda zomrelo.
10:35 Pri ruských útokoch na Záporožskú oblasť na juhovýchode Ukrajiny zahynuli dve osoby, jednou z nich bolo osemročné dieťa. Ďalší človek prišiel o život pri raketovom útoku na mesto Dnipro, uviedli v utorok ukrajinskí predstavitelia.
Počas uplynulých dní zaznamenala Záporožská oblasť 313 útokov v 11 obciach, ozrejmil oblastný gubernátor Ivan Fedorov. Ukrajinské vzdušné sily tiež uviedli, že počas nočného útoku zostrelili 27 z 35 ruských dronov. Úrady mesta Černihiv oznámili, že pri útoku utrpeli dve osoby ľahké zranenia.
Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim podotkol, že nočný raketový útok si v tejto juhoukrajinskej oblasti nevyžiadal žiadne obete. Ani kyjevský oblastný gubernátor Ruslan Kravčenko nehlásil zranených či obete. Padajúce trosky po zásahu protivzdušnej obrany však zapríčinili lesné požiare v oblasti a menšie škody na výškovej budove.
V pondelok neskoro večer odpálili ruské sily rakety aj na centrálne mesto Dnipro. Zahynula pri tom jedna osoba a šesť utrpelo zranenia. Došlo aj poškodeniu domov v jednej mestskej štvrti, uviedol na platforme Telegram gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.
Agentúra Reuters nemohla tieto správy nezávisle overiť.
10:10 Ruský prezident Vladimir Putin je na oficiálnej návšteve v Mongolsku, pričom nič nenasvedčuje tomu, že hosťujúca krajina sa prikloní k výzvam na jeho zatknutie. Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal na ruského prezidenta medzinárodný zatykač pre zločiny súvisiace s inváziou na Ukrajinu.
Ruského prezidenta privítala na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Mongolska čestná stráž a následne so svojím mongolským náprotivkom zamieril do vládneho paláca. Ide o prvú Putinovu cestu do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu ICC, odkedy na neho súd vydal zatykač pred 18 mesiacmi. Ukrajina už vyzvala Mongolsko, aby ruského prezidenta vydalo súdu v Haagu. Putinov hovorca však už minulý týždeň uviedol, že Kremeľ z toho nemá obavy.
Krajiny uznávajúce jurisdikciu ICC sú povinné zadržať podozrivých v prípade, že je na nich vydaný zatykač. Mongolsko ako vnútrozemský štát hraničí iba s Ruskom a Čínou a je závislý od ruského paliva a čiastočne aj elektrickej energie. ICC zároveň nemá prostriedky, ktorými by krajiny prinútil k presadzovaniu vydaných zatykačov.
Čítajte aj Mongolský exprezident si vystrelil z Putina. Ukázal starú mapu, kde je z Ruska iba fliačik„Mongolsko, podobne ako všetky ostatné krajiny, má právo rozvíjať svoje medzinárodné vzťahy v súlade so svojimi záujmami,“ uviedla hovorkyňa Európskej únie. Dodala však, že „Mongolsko je od roku 2002 aj zmluvnou stranou Rímskeho štatútu ICC, a teda má právne záväzky, ktoré z toho vyplývajú“. EÚ už v pondelok vyjadrila obavy, že krajina nebude zatykač rešpektovať.
Viac ako 50 Rusov pôsobiacich v zahraničí podpísalo otvorený list, v ktorom vyzvalo mongolskú vládu na zadržanie ruského prezidenta. Medzi signatármi je aj bývalý väzeň, ktorého Moskva prepustila v rámci nedávnej najväčšej výmeny väzňov medzi Východom a Západom od čias studenej vojny.
10:00 Holandský premiér Dick Schoof uistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „pokračujúcej podpore a angažovanosti“ Amsterdamu. Urobil tak počas návštevy frontovej línie v pondelok neďaleko mesta Záporožie.
„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli Ukrajine pokračovať na frontových líniách, no aj v každodenných životoch ľudí,“ napísal Schoof na platforme X. Spolu so Zelenským sa zúčastnili aj na otváraní školského roka a zhovárali sa s vojnovými veteránmi.
Schoof prisľúbil Ukrajine balík podpory v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Využije sa najmä na ochranu a opravu energetickej infraštruktúry, ako aj financovanie humanitárnej pomoci.
„Ľudia na Ukrajine majú právo žiť slobodne a v bezpečí. Zastavenie ruských útokov na Ukrajinu je v bezpečnostnom záujme Holandska aj Európy,“ zdôraznil Schoof. „Toto presvedčenie všetci zdieľame. Moja prvá návšteva krajiny vo funkcii premiéra Holandska ma utvrdila v tom, že musíme aj naďalej podporovať Ukrajinu,“ dodal.
„Kľúčovými prioritami sú protivzdušná obrana, dodávky systémov Patriot a rakiet, a tiež zvýšenie počtu našich stíhačiek F-16,“ povedal Zelenskyj. Kyjev podľa neho potrebuje aj obranné balíky s muníciou a vybavením a pokračovanie v sankciách voči Rusku, aby Moskva nemohla otvárať nové fronty.
„Je naozaj dôležité, aby sme spolupracovali a zabezpečili, že sa (ruský prezident Vladimir) Putin osobne, ako aj všetci, ktorí sú zodpovední za toto šialenstvo, budú zodpovedať za agresiu. Za vraždy Ukrajincov, deportácie detí a za všetky vojnové zločiny,“ dodal Zelenskyj.
9:15 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 618 960 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas pondelka prišli Rusi o 1 360 vojakov, desať tankov, 35 bojových obrnených vozidiel, 18 delostreleckých systémov a 47 vozidiel a autocisterien.
Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 8 611 tankov, 16 821 bojových obrnených vozidiel, 23 972 vozidiel a autocisterien, 17 664 delostreleckých systémov, 1 177 odpaľovacích raketových systémov, 940 systémov protivzdušnej obrany, 328 vrtuľníkov, 368 lietadiel, 14 573 dronov, 2 578 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 3 003 kusov špeciálnej techniky.
8:10 Traja ľudia zomreli pri útokoch, ktoré Rusko v pondelok večer podniklo na ukrajinské mestá Dnipro a Záporožie. Informovali o tom úrady. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Šéf vojenskej správy Záporožskej oblasti Ivan Fedorov dnes ráno na telegrame napísal, že v pondelok okolo 23.00 h Záporoží ostreľovala ruská armáda. „Dvaja ľudia žiaľ zahynuli, jedným z nich bol osemročný chlapec. Ďalší dvaja utrpeli zranenia,“ uviedol Fedorov s tým, že jednou zo zranených je 12-ročné dievča a lekári bojujú o jej život. Pri útoku bola čiastočne zničená jedna budova. Tlaková vlna a úlomky poškodili aj okolitú zástavbu.
V Dnipre podľa šéfa správy Dnepropetrovskej oblasti Serhija Lysaka pri ruskom raketovom útoku, ktorý sa odohral rovnako v pondelok večer, prišiel o život jeden človek a ďalší traja utrpeli zranenia. Ľudia, ktorí bývajú v okolí zasiahnutého miesta, podľa ruskojazyčnej služby BBC vypovedali, že tlaková vlna vyrazila okná aj okenné rámy. Istá žena opísala, že ju to odhodilo z balkóna až k dverám kuchyne. BBC podotýka, že ukrajinské úrady neinformovali, čo bolo konkrétne cieľom ruského útoku v Dnipre.
Podľa ukrajinských médií sa výbuchy v noci na dnes ozývali tiež v Černihive na severe krajiny alebo v okolí Charkova. V Kyjeve platil protiletecký poplach kvôli príletu ruských útočných dronov.
6:20 Ruské sily postupujú na východe Ukrajiny rýchlejšie ako predtým, pričom zaberú niekoľko kilometrov štvorcových denne, povedal v pondelok prezident Vladimir Putin, keď sa moskovské sily pokúšali preraziť ukrajinskú obrannú líniu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij uznal ťažkosti na východe, najmä v blízkosti mesta Pokrovsk, ale povedal, že ruská armáda za posledné dva dni nepokročila ďalej. Informovala o tom agentúra Reuters.
Čítajte viac Bachmut, Avdijivka... a teraz Pokrovsk. Prečo je pre Putina taký dôležitý, že obetoval Kurskú oblasť?Ruské sily, ktoré kontrolujú 18 % Ukrajiny, postupujú na východe Ukrajiny od neúspechu protiofenzívy Kyjeva z roku 2023. Napriek ukrajinskej invázii do južného ruského regiónu Kursk, ktorá sa začala 6. augusta, početne silnejšia ruská armáda sa tlačí cez osady na východnej Ukrajine k logisticky dôležitému Pokrovsku.
„Také tempo v ofenzíve v Donbase (región) sme už dlho nemali,“ povedal Putin deťom na strednej škole číslo 20 v Kyzyle, vo vzdialenom regióne Tuva, asi 4 500 km východne od Moskvy. „Teraz nehovoríme o posune o 200 alebo 300 metrov vpred… Ruské ozbrojené sily už dostávajú pod kontrolu územia nie o 200 až 300 metrov, ale o kilometre štvorcové,“ uviedol podľa Reuters Putin.
Zelenskyj uviedol, že Ukrajina čelí ťažkostiam pri konfrontácii s „ruskými brigádami najviac pripravenými na boj“ na východnom fronte. V prejave pred novinármi v ukrajinskom meste Záporožie spolu s holandským premiérom Dickom Schoofom povedal, že o situácii diskutoval dva dni s vrchným veliteľom Oleksandrom Syrskyim.
„V sektore Pokrovsk, bez ohľadu na to, aký je ťažký, už dva dni nedošlo k žiadnemu (ruskému) postupu,“ povedal podľa agentúry Reuters. O stabilizovanej situácii v obciach pri Pokrovsku informoval aj vojenský blog DeepState.