Ako informovala agentúra AFP, izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v stredu – pár hodín pre zverejnením vyhlásenia Hamasu – vyhlásil, že palestínske hnutie odmietlo všetky časti návrhu na prímerie v Pásme Gaze, ktoré by umožnilo prepustenie izraelských rukojemníkov.
„Snažíme sa nájsť nejaký priestor na začatie rokovaní,“ uviedol Netanjahu, pričom však dodal, že Hamas tvrdí, že nie je o čom rokovať.
Čítajte viac Vojna v Gaze: Rukojemníci totálneho riešeniaNa izraelského premiéra je podľa AFP vyvíjaný domáci, ale aj medzinárodný tlak, aby uzavrel dohodu o oslobodení rukojemníkov po tom, čo armáda v nedeľu oznámila smrť šiestich osôb, ktorých telá našli v tuneli na juhu palestínskej enklávy.
V pondelok Netanjahu povedal, že bude trvať na požiadavke, ktorá sa podľa AFP stala sporným bodom v rozhovoroch o prímerí, a to pokračovaní izraelskej kontroly nad tzv. filadelfským koridorom – územím pozdĺž hranice Pásma Gazy s Egyptom.
Hamas požaduje, aby sa Izrael stiahol z oblasti koridoru. Vo svojom vyhlásení z noci na štvrtok Hamas obvinil Netanjahua, že jeho postoj v otázke filadelského koridoru má za cieľ zmariť dohodu o prímerí v Pásme Gazy.
Čítajte viac Hamas pohrozil Izraelu, že rukojemníci sa budú z Gazy vracať v rakváchNetanjahu v stredu potvrdil svoje stanovisko v tejto veci, ale zároveň zdôraznil, že to nie je jediný sporný bod v rokovaniach o prímerí: podľa neho totiž ostávajú nezodpovedané aj otázky, koľko palestínskych väzňov bude prepustených výmenou za izraelských rukojemníkov, a aj to, či Izrael môže vetovať prepustenie niektorých väzňov a kam by mali prepustení väzni ísť.
Izraelská odvetná vojenská ofenzíva v Pásme Gazy pripravila o život najmenej 40 819 ľudí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva tejto palestínskej enklávy spravovanej Hamasom. Úrad OSN pre ľudské práva tvrdí, že väčšinu mŕtvych tvoria ženy a deti.