Prezident Petro v televíznom vysielaní vyjadril údiv nad tým, ako je možné z krajiny v lietadle vyviezť 11 miliónov dolárov v hotovosti a ako je možné len tak ísť do Izraela kúpiť softvér, ktorý sa následne „možno celé mesiace“ využíva na monitorovanie cudzích mobilov.
Čítajte viac Získala SIS špionážny systém Pegasus? Trojica ministrov to spochybnila, opozícia hovorí o ohrození demokracieSpyware Pegasus vyvinula izraelská kybernetická spoločnosť NSO Group. Možno ho skryto a bez vedomia majiteľov inštalovať do mobilných telefónov a ďalších zariadení s rôznymi verziami operačných systémov iOS a Android. Umožňuje nielen sledovanie komunikácie z telefónu a jeho používanie, ale aj zisťovať jeho polohu. Skryto dokáže používať aj jeho mikrofón a fotoaparát a zmeniť mobil na zariadenie na nahrávanie zvuku alebo videa.
Firma deklaruje, že softvér jej klienti majú využívať výlučne na boj proti terorizmu. Investigatívni novinári a organizácie Forbidden Stories a Amnesty International však pred časom zistili, že v poslednom desaťročí túto službu zneužívali aj tajné služby či autoritárske režimy na sledovanie aktivistov občianskej spoločnosti, ochrancov ľudských práv, politickej opozície a novinárov. Často takto sledovali aj svojich spojencov.
Čítajte viac Špionážnym softvérom Pegasus mala bývalá poľská vláda sledovať vyše 500 ľudí Čítajte viac Sledovaný maďarský novinár: Je to len špička ľadovcaPrezident sa tiež zaujímal, či bol softvér Pegasus použitý na sledovanie jeho samotného alebo iných politikov. Dodal, že ak sa tak stalo, žiada vysvetlenie, na základe akého právneho odôvodnenia.
Petro požiadal riaditeľa analytického útvaru organizácie proti praniu špinavých peňazí UIAF a policajného riaditeľa, aby odovzdali príslušné dokumenty a softvér generálnej prokuratúre, aby prípad vyšetrila. Prezident zdôraznil, že túto kauzu treba objasniť.