Biden mal stať pred federálnym súdom v Los Angeles kvôli tomu, že sa v rokoch 2016 až 2019 vyhol plateniu dane z príjmu vo výške 1,4 milióna dolárov, zatiaľ čo viedol „extravagantný“ životný štýl. Dane, ktoré dlhoval, medzičasom prezidentov syn vrátil a jeho tím stíhanie vykresľuje ako politicky motivované.
Namiesto procesu sa vo štvrtok prezidentov syn priznal ku všetkým deviatim bodom obžaloby. Sudca Mark Scarsi Bidenovi oznámil, že mu hrozí až 17 rokov väzenia a pokuta až 450 000 dolárov. Vynesenie rozsudku stanovil na 16. decembra.
Obžalovaní zvyčajne priznanie viny urobia na základe dohody so prokurátormi a dúfajú, že výmenou za zjednodušenie súdneho procesu dostanú nižší trest. V tomto prípade sa tak zrejme nestalo, podotýka Reuters.
Biden predtým ponúkol, že prizná vinu, zároveň ale neprizná žiadne pochybenie, čo je neobvyklý právny manéver. Ide o takzvané Alfordovo priznanie. Federálni prokurátori sa proti návrhu postavili a uviedli, že ho neprijmú. Prokurátori ministerstva spravodlivosti USA zvyčajne súhlasia s týmto typom priznania len vo výnimočných prípadoch, keď majú súhlas vysokopostavených úradníkov.
Biden tiež čelil obžalobe v štáte Delaware kvôli nákupu strelnej zbrane v roku 2018. Súdna porota ho v tomto procese v júni uznala vinným vo všetkých troch bodoch obžaloby, okrem iného z toho, že na jeseň roku 2018 v dotazníku zatajil užívanie drog, aby si mohol zaobstarať revolver, ktorý neskôr nelegálne vlastnil 11 dní.
Obidve obžaloby vzišli z niekoľkoročného vyšetrovania, ktoré viedol osobitný splnomocnenec ministerstva spravodlivosti David Weiss. Vlani v lete sa zdalo, že kauza sa skončí dohodou dvoch strán, vďaka ktorej by sa prezidentov syn výmenou za čiastočné priznanie viny vyhol väzeniu. Dohoda ale na súde nečakane stroskotala.
Hunterov otec, americký prezident Joe Biden, sa v lete vzdal snahy o znovuzvolenie a kandidátkou Demokratickej strany sa stala viceprezidentka Kamala Harrisová. Tá sa v súboji o Biely dom stretne s republikánom a exprezidentom Donaldom Trumpom.