Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 928 dní
- Ruský nálet na mesto Sumy si vyžiadal dve obete
- Ukrajina tvrdí, že zneškodnila 15 z 23 bezpilotných lietadiel vypálených z Ruska
- Ruské ostreľovanie na východe Ukrajiny si vyžiadalo tri obete
- Vo východnej časti Lotyšska havaroval ruský bojový dron
- Ruské sily prevzali kontrolu nad mestom Novohrodivka, tvrdí Moskva
- Počet obetí utorkového ruského útoku na Poltavu sa zvýšil na 58
- Svetový poriadok je ohrozený, varujú šéfovia americkej CIA a britskej MI6
- Vzdušný priestor Rumunska údajne narušil ruský dron
- Zelenskyj vymenoval bývalého ministra Kamyšina za poradcu pre strategické otázky
20:54 Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na zintenzívnenie diplomatického úsilia s cieľom dosiahnuť ukončenie ruskej vojny na Ukrajine. Rusko by sa podľa neho malo zúčastniť na ďalšom medzinárodnom mierovom summite. TASR o tom informuje na základe správy agentúr AFP a DPA.
Scholz je pod rastúcim domácim tlakom po tom, ako tri strany jeho vládnucej koalície utrpeli pred týždňom straty v dvoch krajinských voľbách, v ktorých dostali viac hlasov strany presadzujúce lepšie vzťahy s Moskvou a zastavenie dodávok zbraní Ukrajine.
„Myslím si, že teraz je ten čas, keď sa musí diskutovať aj o tom, ako sa z tejto vojnovej situácie dostaneme k mieru rýchlejšie,“ povedal Scholz v každoročnom letnom interview pre verejnoprávnu televíziu ZDF.
Na otázku, či by sa mala konať ďalšia mierová konferencia, odpovedal, že takáto konferencia sa určite uskutoční. „A (ukrajinský) prezident a ja sme zajedno v tom, že na nej musí byť aj Rusko,“ povedal kancelár.
Scholz sa vyhol otázke, či ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému dôveruje aj po odhalení, že ukrajinský občan je podozrivý zo sabotáže plynovodu Nord Stream. „Mám dobrý vzťah s Volodymyrom Zelenským,“ povedal. „A zároveň mi je úplne jasné, že táto vec musí byť objasnená,“ dodal s tým, že je rád, že prokuratúra a bezpečnostné orgány dostali vo vyšetrovaní tak ďaleko, ako sa o tom informovalo.
20:01 Pri lotyšskom meste Rēzekne v sobotu spadol ruský dron, ktorý sa tam pravdepodobne dostal z Bieloruska. V nedeľu to uviedol lotyšský minister obrany Andris Sprūds. Podľa lotyšskej armády nič nenaznačuje, že by Rusko alebo jeho blízky spojenec Bielorusko poslali dron do Lotyšska úmyselne. Armáda tiež uviedla, že identifikovali miesto nárazu a vyšetrovanie pokračuje.
Rēzekne sa nachádza 55 kilometrov západne od Ruska a zhruba 75 kilometrov od Bieloruska.
„Môžem potvrdiť, že tu nie sú žiadne obete a ani žiadnym spôsobom nebol narušený majetok,“ povedal v nedeľu pre lotyšský rozhlas Sprūds. Akékoľvek riziká v prípade udalosti boli podľa jeho slov okamžite odstránené. „Samozrejme, je to vážny incident, pretože opäť pripomína, vedľa akých susedných krajín žijeme,“ poznamenal.
„Sme v úzkom kontakte s našimi spojencami. Počet takýchto incidentov na východnom krídle NATO narastá a my ich musíme riešiť spoločne,“ zdôraznil na sociálnej sieti lotyšský prezident Edgars Rinkévičs.
19:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vymenoval bývalého ministra strategického priemyslu Olexandra Kamyšina, za externého poradcu pre strategické otázky, uvádza sa v dekréte zverejnenom na internetovej stránke prezidenta.
Kamyšin zodpovedal za domácu zbrojnú výrobu a v utorok podal demisiu rovnako ako aj minister spravodlivosti Denys Maľuska a minister životného prostredia Ruslan Strilec. V stredu podal demisiu aj šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Kamyšin ešte v utorok oznámil, že zostane v rezorte obrany, avšak bude mať inú funkciu.
Zelenskyj v súvislosti s rozsiahlou rekonštrukciou vlády povedal, že Ukrajina potrebuje „novú energiu“ v kľúčovom momente vojny proti Rusku.
V nedeľu ukrajinský líder podnikol ďalšie kroky na obnovenie svojho tímu a zverejnil niekoľko dekrétov o vymenovaní nových členov svojho úradu, píše Reuters. „Budem pokračovať v práci pre náš obranný priemysel,“ napísal Kamyšin v aplikácii Telegram po oznámení jeho novej funkcie. Dodal, že sa bude starať aj o ďalšie strategicky dôležité smery, ale neuviedol podrobnosti.
Kamyšin podľa agentúry Reuters dohliadal na výrazný nárast domácej výroby zbraní na Ukrajine počas bojov a bol hnacou silou úsilia o získanie väčšieho množstva západných finančných prostriedkov, skúseností a technológií do ukrajinského zbrojárskeho priemyslu.
Zelenskyj tiež vymenoval gubernátora Zakarpatskej oblasti Viktora Mykytu za nového zástupcu vedúceho svojho úradu pre dohľad nad regiónmi. Mykyta uviedol, že jednou z jeho kľúčových úloh bude zabezpečiť efektívnu prácu vojenských správ v regiónoch a rozvíjať komunikáciu a dôveru medzi úradmi, miestnymi komunitami a podnikmi.
17:32 Pri ruskom ostreľovaní na východe Ukrajiny zahynuli v nedeľu v obci Čerkaske tri ženy, uviedol gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin. Ruské ozbrojené sily ráno podľa Filaškina zasiahli dedinu Čerkaske kazetovou muníciou a zabili tri ženy vo veku 43, 45 a 53 rokov. Pri útoku bol zranený jeden muž, ktorého previezli do nemocnice. Poškodených bolo najmenej deväť domov a áut.
Filaškin v správe na sociálnej sieti Telegram uviedol, že nebezpečenstvo hrozí v celej Doneckej oblasti a vyzval ľudí, aby sa včas evakuovali.
Ruská armáda už niekoľko mesiacov ostreľuje obce v Doneckej oblasti delostreleckou paľbou, bombami a strelami. Ukrajinská armáda vo svojom každodennom hlásení z frontu uviedla, že za posledných 24 hodín v Doneckej oblasti došlo k približne 100 potýčkam. (tasr/reuters)
16:30 Rumunsko v nedeľu oznámilo, že jeho vzdušný priestor narušil ruský dron a dôrazne odsúdilo tento incident. Ministerstvo obrany uviedlo, že hľadá možné úlomky tohto dronu. Rumunsko, ktoré je členským štátom NATO, má s Ukrajinou spoločnú 650-kilometrovú hranicu a za posledný rok na jeho území opakovane našli úlomky ruských dronov.
Rumunské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že armádne radary v nedeľu skoro ráno zaznamenali dron, ktorý vstúpil do vzdušeného priestoru krajiny a následne „opustil jej územie smerom na Ukrajinu“. Lietadlá rumunských vzdušných síl podľa ministerstva monitorovali situáciu a obyvatelia žúp Tulcea a Constanta v blízkosti ukrajinských hraníc dostali telefonické varovania.
„Z existujúcich údajov bola identifikovaná možnosť dopadovej zóny na štátnom území, a to v neobývanej oblasti pri obci Periprava,“ oznámilo ministerstvo a dodalo, že oblasť prehľadávajú.
Ministerstvo odsúdilo opätovné narušenie rumunského vzdušného priestoru a vyzvalo Rusko, aby ukončilo opakované útoky, ktoré vedú k „nezodpovednému vyhrocovaniu“ bezpečnostnej situácie v regióne. Ďalej uviedlo, že požaduje dodržiavanie medzinárodného práva a dodalo, že o narušení vzdušného priestoru Rumunska informovalo spojencov NATO. (TASR/AFP,Reuters)
15:26 Počet obetí ruského raketového útoku, ktorý v utorok zasiahol vojenský vzdelávací inštitút v ukrajinskom meste Poltava, sa zvýšil na 58, oznámil v nedeľu gubernátor Poltavskej oblasti Filip Pronin. Gubernátor uviedol, že v nemocnici zomreli na následky zranení ďalší traja ľudia.
Ruský útok z 3. septembra na centrum mesta bol jedným z najsmrtiacejších ruských útokov za posledné mesiace. Ukrajinskí predstavitelia neuviedli, koľko obetí bolo z radu vojakov alebo civilistov, píše AFP.
Útok vyvolal pobúrenie na ukrajinských sociálnych sieťach, keďže podľa nepotvrdených správ ruských vojenských blogerov, ale aj niektorých Ukrajincov k nemu došlo počas nástupu vojakov pred budovou inštitútu. Podľa mnohých používateľov sociálnych médií bolo nezodpovedné, že velitelia takýto nástup vojakov napriek hrozbe ruských útokov umožnili.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po incidente povedal, že nariadil „kompletné a rýchle vyšetrenie všetkých okolností“ útoku. Podľa Zelenského v Poltave dopadli dve ruské balistické strely. Okrem vojenského inštitútu poškodili aj nemocnicu. Zelenskyj po útoku znova zopakoval svoje výzvy, aby Západ dodal viac systémov protivzdušnej obrany.
Podľa ministerstva obrany bol časový interval medzi vyhláseným poplachom a príletom rakiet príliš krátky, takže ľudia sa nestihli presunúť do krytov. (tasr)
14:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ráno povedal, že Rusko za uplynulý týždeň vypálilo smerom na Ukrajinu viac ako 800 riadených leteckých bômb, takmer 300 bezpilotných lietadiel a viac ako 60 rakiet. „Teror sa dá spoľahlivo zastaviť len jedným spôsobom: úderom na ruské vojenské letiská, ich základne a logistiku ruského teroru. Musíme to dosiahnuť,“ napísal ukrajinský líder na sieti X.
13:53 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na nedeľu zneškodnila 15 z 23 bezpilotných lietadiel a jednu zo štyroch rakiet vyslaných proti Ukrajine ruskou armádou. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a DPA. Cieľom ruských útokov boli podľa DPA Odeská, Charkovská a Dnepropetrovská oblasť. Dve z bezpilotných lietadiel a tri riadené strely Ch-59 nedosiahli svoje ciele, uviedlo letectvo v aplikácii Telegram.
O nočných útokoch informoval aj gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov. Na sieti Telegram uviedol, že zranenia utrpelo sedem ľudí vrátane dvoch detí. Obaja chlapci boli prevezení do nemocnice, pričom jeden z nich je po poranení mozgu vo vážnom stave. Zničené a poškodené boli obytné budovy, obchody, autobus a niekoľkých áut.
Gladkov v aplikácii Telegram oznámil, že v obci Nikolskoje vypukol po útoku dronu ukrajinských síl požiar na území výrobného závodu. Požiar vypukol aj v meste Belgorod. Nehlásil žiadne obete.
12:33 Ruské straty na vojenskom personále od začiatku vojny na Ukrajine dosiahli 625 260 príslušníkov. Uviedol to generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, podľa ktorého za ostatný deň bolo vyradených z boja 1 270 vojakov. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
Rusko v priebehu uplynulého dňa stratilo aj štyri tanky, 19 obrnených bojových vozidiel pechoty, 30 delostreleckých systémov, dva salvové raketomety, 80 strategických a taktických bezpilotných lietadiel, 47 vozidiel a cisterien a 10 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.
Celkovo ruské straty na technike podľa Ukrajiny predstavujú už 8 636 tankov, 16 897 obrnených bojových vozidiel pechoty, 17 804 delostreleckých systémov, 1 180 salvových raketometov, 14 864 strategických a taktických bezpilotných lietadiel, 24 218 vozidiel a cisterien a 3 047 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia. (sita)
10:52 Ruské sily prevzali kontrolu nad mestom Novohrodivka, ktoré leží v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Vyplýva to z oznámenia ruských agentúr RIA Novosti a TASS, ktoré sa odvolávajú na ruské ministerstvo obrany.
Ruské ozbrojené sily „oslobodili“ Novogrodovku v „Doneckej ľudovej republike“, uviedol TASS s odvolaním ministerstvo obrany a s použitím ruského prepisu ukrajinského názvu. Pri obsadení ukrajinských miest ruské oficiálne zdroje používajú výraz „oslobodenie“. Ako Doneckú ľudovú republiku potom Moskva označuje okupovanú časť Doneckej oblasti, ktorú od septembra 2022 považuje za súčasť Ruskej federácie.
Novohrodivka je vzdialená zhruba 45 kilometrov severozápadne od Donecka v smere na mesto Pokrovsk, kde ukrajinská armáda v posledných týždňoch čelí ruskému postupu. (čtk)
8:50 Desiateho februára 2022 ho jeho generáli azda prvý raz počuli kričať. Zvyčajne pokojný hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj mal na rozčúlenie pádny dôvod. Dvanásť dní pred začatím veľkej vojny simulácie ukázali, že taktika zvolená armádou na odrazenie ruskej invázie povedie do troch týždňov k porážke Ukrajiny. Túto epizódu odhaľuje prvá biografia mapujúca rozhodujúce chvíle života muža, ktorý bol v prvých dvoch rokoch vojny spolu s prezidentom Volodymyrom Zelenským hlavnou tvárou obrany Ukrajiny proti ruskej agresii.
Čítajte viac Železný generál s ľudskou tvárou. Čo prezrádza prvá kniha o Valerijovi Zalužnom?7:26 V dôsledku ruského nočného náletu na ukrajinské mesto Sumy zahynuli dvaja ľudia a ďalšie štyri osoby vrátane dvoch detí utrpeli zranenia. V nedeľu ráno o tom informovala vojenská správa Sumskej oblasti hraničiacej s Ruskom, uvádzajú agentúry AFP a Reuters. Zraneným sa podľa vyhlásenia poskytuje potrebná lekárska starostlivosť.
Pri ruskom útoku boli zničené domy aj vozidlá, dodal starosta mesta Sumy Oleksij Drozdenko. Na mieste podľa neho zasahujú všetky služby. Agentúra Reuters nemohla tvrdenia o nočnom útoku nezávisle overiť.
Sumská oblasť leží hneď za hranicou s ruskou Kurskou oblasťou, kde ukrajinské sily 6. augusta spustili pozemnú ofenzívu, ktorej jedným z cieľov je vytvoriť „nárazníkovú zónu“ v Rusku.
Rusi pravidelne podnikajú útoky na ukrajinskú Sumskú oblasť. Moskva opakovane popiera, že útočí na civilistov a tvrdí, že jej údery sú zamerané na zničenie ukrajinskej infraštruktúry, ktorá je dôležitá pre vojnové úsilie Kyjeva.
Nedeľný útok sa odohral len niečo vyše týždňa po inom útoku na mesto Sumy, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia a osem ďalších bolo zranených. Regionálne úrady v tom čase vyzvali na evakuáciu obyvateľov zo 183 obcí pri hraniciach s Ruskom. Predtým tak urobili už desiatky tisíc ďalších ľudí.
5:55 Medzinárodný svetový poriadok je ohrozený spôsobom nevídaným od čias studenej vojny, varovali v sobotu riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns a šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore. Vo vôbec prvom spoločnom článku zverejnenom v denníku Financial Times napísali, že ich krajiny spoločne stoja proti „asertívnemu Rusku a agresívnej vojne (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajine“.
Predvídali sme, že vojna na Ukrajine sa blíži a boli sme schopní varovať medzinárodné spoločenstvo, aby sme sa všetci mohli spojiť na obranu Ruskom napadnutej krajiny, uviedli riaditelia tajných služieb.
„Putinovi sa nepodarí zničiť suverenitu a nezávislosť Ukrajiny. Konanie Ruska je hrubým porušením Charty OSN a globálnych noriem,“ zdôraznili. Konflikt na Ukrajine podľa nich ukázal, že technológia nasadená spolu mimoriadnou odvahou a tradičnými zbraňami môže zmeniť priebeh vojny.
Tvrdia, že v súčasnosti sa ich úrady spoločne snažia „narušiť bezohľadnú sabotážnu kampaň“ Ruska v Európe a prekaziť jeho „cynické využívanie technológií na šírenie lží a dezinformácií s cieľom vraziť medzi nás kliny“.
Pre CIA a MI6 je vzostup Číny hlavnou spravodajskou a geopolitickou výzvou 21. storočia, napísali Burns a Moore s tým, že pre tento účel zmenili aj organizáciu ich služieb. Prioritou ich partnerstva zostáva boj proti terorizmu a opätovnej hrozbe zo strany organizácie Islamský štát. Zameriavajú sa aj na zníženie eskalácie vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.
„Niet pochýb o tom, že medzinárodný svetový poriadok – vyvážený systém, ktorý viedol k relatívnemu mieru a stabilite a priniesol rastúcu životnú úroveň, príležitosti a prosperitu – je ohrozený spôsobom, aký sme nezažili od studenej vojny. Úspešný boj proti tomuto riziku je však základom nášho osobitného vzťahu,“ uviedli na záver spoločného článku.