„Spojené štáty dôrazne odsudzujú Madurovo rozhodnutie siahnuť k represiám a zastrašovaniu, aby sa hrubou silou udržal pri moci, namiesto toho, aby uznal porážku pri volebných urnách,“ uviedol Blinken vo vyhlásení. „Za posledných šesť týždňov Maduro neoprávnene zatkol takmer dvetisíc Venezuelčanov a využíval cenzúru a zastrašovanie, aby sa udržal pri moci,“ dodal šéf americkej diplomacie.
Čítajte viac "Režim nikdy nebol taký slabý ako teraz:" Ľudia po celej Venezuele protestovali proti znovuzvoleniu Madura Čítajte viac Vianoce sa začnú v októbri, rozhodol prezident MaduroO vynútenom exile Gonzáleza hovorí Organizácia amerických štátov (OAS) aj čílska diplomacia. Podľa ministerstva zahraničia Čile bol González vystavený politickému násiliu a represiám, čo ho v obavách o vlastnú bezpečnosť donútilo odísť z krajiny. Podľa OAS venezuelská vláda Gonzáleza k exilu donútila. González sa od konca júla skrýval a venezuelský súd na neho minulý týždeň vydal zatykač za údajné uzurpovanie funkcie, falšovanie dokumentov, sabotáž a sprisahanie.
Blinken v príspevku na sieti X uviedol, že González zostáva najlepšou nádejou pre demokraciu. „Nesmieme dopustiť, aby sa Maduro a jeho zástupcovia držali násilím pri moci. Treba rešpektovať vôľu ľudu,“ uviedol minister.
Tiež šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v nedeľu vyzval venezuelskú vládu, aby zastavila represie a zastrašovanie členov opozície a občianskej spoločnosti, a vyhlásil, že v demokracii by žiadny politický líder nemal byť prinútený hľadať azyl v inej krajine.