Tiež zdroje pre ČTK potvrdili, že v prípade Slovenska chystá Európska komisia začať takzvané konanie o porušení úniového práva. Konkrétne vraj komisii prekáža najmä rozpustenie elitného útvaru slovenskej prokuratúry ÚŠP, ktorý mal na starosti najzávažnejšiu kriminalitu.
Celý proces je len v počiatočnej fáze a bude podľa Bloombergu vyžadovať súhlas šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, avšak Európska komisia by pravdepodobne chcela konanie spustiť ešte do konca svojho mandátu, teda v najbližších týždňoch. Potom, pravdepodobne na začiatku novembra či decembra, sa totiž ujme funkcie nová Európska komisia v inom zložení a celý proces by mohol byť odložený.
Čítajte aj Leyenová predstaví novú EK. Akej agende sa budú venovať eurokomisári? Šefčovič si udržal silnú pozíciuJednou z možností, ktoré komisia má je využitie takzvaného mechanizmu krížového plnenia, ktorý umožňuje zmraziť financovanie, ak sú v ohrození unijné peniaze. V prípade Slovenska by to mohlo znamenať zmrazenie časti z 12,8 miliardy eur z kohéznych fondov, ktoré sú krajine pridelené z rozpočtu EÚ. Zhruba 80 percent všetkých verejných investícií na Slovensku je pritom financovaných z fondov EÚ, poznamenala agentúra Bloomberg.
„Slovenská republika odmieta šírenie nepravdivých informácií agentúrou Bloomberg o zastavení európskych fondov pre Slovensko,“ povedal minister zahraničia Juraj Blanár (Smer) podľa vyhlásenia, ktoré pre ČTK poskytol jeho úrad. Dodal, že príslušný mechanizmus ochrany rozpočtu únie nie je jednostranným krokom Európskej komisie, ktorá podľa neho formálne ani neformálne takýto krok neohlásila.
Európska komisia, ktorá stav vlády práva na Slovensku jasne kritizovala už v júli, v minulosti okrem iného žiadala Bratislavu, aby ÚSP nerušila bez dôkladného uváženia. Tohtoročné rozhodnutie slovenského parlamentu o rozpustení prokuratúry a o významných zmenách v slovenskom trestnom práve vrátane zníženia trestných sadzieb za korupciu či ekonomickú kriminalitu schválil v júli slovenský ústavný súd.
Čítajte aj Obavy zo Žilinku či rušenia ÚŠP a RTVS. Brusel poslal na Slovensko výhrady k právnemu štátuKabinet premiéra Roberta Fica, ktorý rozpustenie špeciálnej prokuratúry navrhol, sa podľa opozície krokom snažil zabezpečiť beztrestnosť pre stíhaných ľudí s väzbami na terajšiu vládnu koalíciu. Vláda tiež presadila nový zákon o verejnoprávnej televízii a rozhlase, ktorým podľa opozície chce kabinet túto stanicu ovládnuť.