Tajné služby varujú pred Putinovým komandom 29155

Nielen politické vraždy, ale aj hackerské útoky či sabotáže. To všetko má vraj na svedomí špeciálna jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU známa pod označením 29155. Vyplýva to zo správy, ktorú pred pár dňami vydali tri americké inštitúcie - Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), Agentúra pre kybernetickú a infraštruktúrnu bezpečnosť (CISA) a Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Ruskí hackeri v posledných štyroch rokoch údajne podnikli už vyše 14-tisíc útokov v 26 štátoch NATO a Európskej únie.

09.09.2024 19:00
Salisbury, novičok, Sergej Skripaľ Foto:
Britskí policajti v meste Salisbury zaisťujú stopy v parku, kde ruskí agenti otrávili novičokom Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
debata (78)

„Jednotka 29155 je zodpovedná za pokusy o prevrat, sabotáže a pokusy o atentát v celej Európe. Minimálne od roku 2020 svoju činnosť rozšírila aj o kybernetické útoky. Ich cieľom je zrejme zhromažďovanie informácií za účelom špionáže, poškodenie dobrého mena spôsobené krádežou a únikom citlivých údajov a systematická sabotáž spôsobená zničením dát,“ uvádza sa vo zverejnenej správe.

Etický heker: Čo nás ochráni pred kyberútokmi?
Video
Etický heker tvrdí, že kybernetické útoky sú ťažko vystopovateľné. Čo delí etického heckera od zlého? Ochráni nás zákon pred kyberútokmi?

Jej autori vychádzali aj z informácií viacerých bezpečnostných služieb vo svete vrátane ukrajinskej SBU, lotyšskej VDD, estónskej KAPO či českého VZ a BIS (Slovensko ani jeho spravodajské služby dokument nespomína).

Jednou z krajín, kde sprístupnené informácie vyvolali značný rozruch, je Nemecko, ktoré v poslednom čase čelí nielen hackerským útokom, ale aj rôznym sabotážam. Podklady pre americké agentúry preto dodal aj Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV).

požiar fabriky Diehl Čítajte viac Fabriku v Berlíne zrejme podpálili na príkaz Moskvy. Rusi si páchateľov najímajú cez sociálne siete

„Zdá sa, že od začiatku roku 2022 je hlavným zámerom tejto jednotky vypátrať a narušiť akcie na pomoc Ukrajine,“ zhodnotil BfV. Odvolal sa na tajné ruské dokumenty, ktoré sú súčasťou zverejnenej správy.

Okrem iného potvrdzujú, že Rusi vynakladajú veľké úsilie, aby aj prostredníctvom internetu vyvolávali napätie a konflikty v západných krajinách. Nemecko pritom pokladajú za najslabší článok tohto spojenectva.

Špióni Čítajte viac Kradnuté technológie, sabotáže aj plánované útoky. Európu zaplavujú čínski a ruskí špióni

„Nemci sú závislejší ako Francúzi,“ citovala FBI postoj Kremľa, narážajúc na energetickú krízu. „Ako prvé musíme zdiskreditovať USA, Veľkú Britániu a NATO, ako druhé šíriť pravdu o vojne na Ukrajine,“ píše sa údajne v ruskom dokumente, z ktorého čerpala FBI.

Pod „pravdou o vojne“ Kremeľ, samozrejme, nemyslí fakty o zločinoch, ktoré na Ukrajine spáchali ruskí vojaci, ale dezinformácie, aké o nej šíri už dva a pol roka. Nemcov vraj treba presvedčiť, aby sa postavili proti „neúčinným“ sankciám proti Rusku.

Taurus Čítajte viac Škandál s ruským odpočúvaním má už vinníka. Scholz názor na Taurusy nezmenil

Podľa bývalého plukovníka nemeckej armády a opozičného poslanca Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU) Rodericha Kiesewettera je uvedená správa ďalším dôkazom, že Rusko proti krajinám NATO a EÚ už roky vedie hybridnú vojnu. Keďže jednotka 29155 patrí pod ruskú tajnú službu riadenú priamo z Kremľa, to, čo robí, považuje za „štátny terorizmus“.

Ako zdôraznil pre denník Handelsblatt, Nemecko je pre Rusko ľahkým cieľom, pretože časť politikov a spoločnosti sa v tejto otázke správa veľmi naivne. Okrem toho nie sú vraj nemecké bezpečnostné služby dostatočne vybavené, aby odolávali ruským hybridným útokom.

Odhalenia FBI podľa neho dokazujú, že Rusko je vo svojej stratégii proti Nemecku úspešné a podarilo sa mu ovplyvniť nielen spoločenskú mienku, ale aj politiku.

Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...
Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...
+7Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku...

Jednotka 29155, ktorá vznikla v roku 2009, bola najprv známa ako „Putinovo vražedné komando“. Podľa spravodajských služieb na Západe ju tvorili bývalí ruskí vojaci vycvičení na tajné operácie v cudzine.

Údajne stáli napríklad za útokom na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorého v marci 2018 spolu s dcérou v britskom meste Salisbury otrávili nervovoparalytickým jedom známym ako novičok.

Dva roky predtým sa vraj členovia jednotky pokúsili zase o prevrat v Čiernej Hore. Krátko pred ruskou agresiou proti susednému štátu sa podľa uvedenej správy zamerali na kybernetické útoky proti Ukrajine.

Hacker Čítajte viac České tajné služby spolu s FBI odhalili nebezpečného kybersabotéra spájaného s Ruskom

Napádali IT systémy ukrajinskej vlády a rozličných inštitúcií, kradli z nich informácie alebo ich, naopak, prepisovali falošnými údajmi.

Neskôr podobne zaútočili na členské štáty NATO a EÚ, ale aj na niektoré krajiny v Latinskej Amerike či v Strednej Ázii. K ich aktivitám okrem toho patria i viaceré záškodnícke a sabotážne akcie v Európe.

© Autorské práva vyhradené

78 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #bezpečnosť #Rusko #hackeri #Kremeľ #sabotáž #tajné služby #spravodajské služby #Ukrajina #hybridná vojna #kybernetické útoky #vojna na Ukrajine #ruské tajné služby #ruskí hackeri #ruská hybridná vojna