Bohaté krajiny Západu tvrdo potláčajú klimatické protesty, inde zase moralizujú, tvrdí štúdia

Bohaté západné demokratické krajiny používajú tvrdé represívne opatrenia na potlačenie protestov klimatických aktivistov. Zároveň ale kritizujú podobnú drakonickú taktiku úradov v rozvojových či autoritárnejších krajinách, napísal denník The Guardian s odvolaním sa na štúdiu organizácie Climate Rights International.

10.09.2024 10:05
debata (7)

Správa upozornila na čoraz tvrdšie zaobchádzanie s klimatickými aktivistami v Austrálii, Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Švédsku, Británii či USA. Organizácia tvrdí, že zásahy v týchto krajinách – vrátane dlhých trestov odňatia slobody, preventívneho zadržiavania či obťažovania klimatických aktivistov – sú porušením zákonnej zodpovednosti vlád za ochranu základných práv na slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania.

Máme už stav klimatickej núdze? Kedy na rovníku nebude voda a nastane masívna klimatická migrácia?
Video
V relácii Pravda o klíme odpovedá Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje. / Zdroj: TV Pravda

Západné vlády zároveň často kritizujú režimy v rozvojových krajinách za nedodržiavanie práva na pokojný protest, zdôraznila štúdia.

„Vlády príliš často zaujímajú silné a zásadové stanovisko k právu na pokojný protest v iných krajinách – ale keď sa im nepáčia určité druhy protestov doma, prijímajú zákony a nasadzujú políciu, aby ich zastavila,“ povedal šéf organizácie Climate Rights International Brad Adams.

V celej Európe, USA a Británii reagovali úrady na nenásilné protesty proti klíme masovým zatýkaním a novými drakonickými zákonmi, ktoré viedli k dlhým trestom odňatia slobody, uvádza britský list. V niektorých prípadoch boli účastníci protestov politiky a médiami označení za chuligánov, sabotérov alebo ekoteroristov. Významní obhajcovia ľudských práv a ekologickí aktivisti vyjadrili znepokojenie nad zásahmi a vyzvali vlády, aby chránili právo na nenásilný protest, upozornil The Guardian.

Klimatický štrajk v Bratislave na Námestí...
Piatkový klimatický štrajk v Bratislave sa...
+16Klimatický štrajk v Bratislave.

Stupňujúca sa klimatická kríza má v roku 2024 za následok rekordné teploty po celom svete, ktoré spôsobia nedostatok potravín, masové sťahovanie ľudí a ekonomické ťažkosti – a tiež smrtiace požiare a záplavy, napísal denník. Namiesto prijatia naliehavých opatrení na rýchle obmedzenie využívania fosílnych palív a zastavenie ekologického kolapsu sa však mnoho relatívne bohatých krajín zameralo na opatrenia vedúce k zastaveniu ľudí, ktorí bijú na poplach a zúčastňujú sa na protestoch, poznamenáva správa.

Dokedy budú na Slovensku štyri ročné obdobia a dokáže človek ovplyvniť počasie?
Video
V relácii Pravda o klíme všetky aspekty počasia rozoberá skúsená meteorologička Miriam Jarošová. / Zdroj: TV Pravda

Organizácia Climate Rights International preto vyzvala demokratické vlády na celom svete, aby zastavili represie a chránili práva ľudí na protest. „Vlády by mali vnímať klimatických protestujúcich a aktivistov ako spojencov v boji proti zmene klímy, nie ako zločincov,“ uviedol Adams.

indonézia, katastrofa, cunami Čítajte aj Zosuvy pôdy a 200-metrové vlny: Sú megacunami nové hrozby klimatickej zmeny? Vedci varujú
Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #globálne otepľovanie #západ #klimatická zmena #klimatickí aktivisti