Do hľadáčika tajnej polície sa dostal okrem iného tým, že sa pokojnými protestmi a nenásilným odporom vymedzil proti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietskeho zväzu do Československa v auguste 1968.
Bez ľudí, ako bol Schorlemmer, by podľa nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebolo pokojné zrútenie východonemeckého režimu možné.
„Friedrich Schorlemmer patril k tým statočným obhajcom ľudských práv v NDR, ktorí s veľkým osobným nasadením kritizovali nespravodlivosť režimu SED (Jednotné socialistické strany Nemecka) a na jeseň 1989 mali odvahu postaviť sa za slobodu, demokraciu a ľudské práva,“ uviedol Steinmeier v kondolencii.
Agentúra DPA označila Schorlemmera za jedného z najhlasnejších kritikov režimu v NDR. Na jeseň 1989 pred pádom berlínskeho múru, ktorý otvoril cestu k znovuzjednoteniu Nemecka, patril k symbolickým osobnostiam revolúcie.
Do histórie občianskoprávneho aktivizmu sa zapísal v novembri 1989 na masovej demonštrácii na berlínskom námestí Alexanderplatz, kde vyzval na zdržanie sa násilia. Tento protest, ktorého sa zúčastnili státisíce ľudí, je považovaný za míľnik revolúcie v NDR.
Za svoje úsilie dostal v minulosti množstvo prestížnych ocenení, okrem iného Mierovú cenu nemeckých kníhkupcov alebo Záslužný rád Spolkovej republiky Nemecko.