Uvádza to agentúra Reuters, ktorá videla text vládneho návrhu nazvaný Kybernetická infraštruktúra. Vylepšený má byť systém nazvaný TSPU (technické prostriedky proti hrozbám), ktorý vyvíja a kontroluje ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor.
Vylepšený systém by mal byť efektívnym nástrojom zabraňujúcim užívateľom používať VPN (virtuálnu privátnu sieť). Prostredníctvom VPN možno obchádzať reštrikcie, dostávať sa na weby, ktoré sú v danej krajine blokované, a používať inak nedostupné aplikácie a služby.
Platforma pre sledovanie online cenzúry Censored Planet opisuje TSPU ako sofistikovaný súbor hardvérových a softvérových nástrojov fungujúcich na princípe decentralizovaného nasadenia a centralizovanej kontroly. Zákon z roku 2019 ukladá ruským poskytovateľom internetových služieb povinnosť zapojiť ho do svojich komunikačných sietí. Censored Planet uvádza, že ku koncu roka 2022 bol v Rusku inštalovaný vo viac ako 6000 prípadoch.
Riaditeľ Roskomdohľadu Andrej Lipov, ktorý je na sankčnom zozname Európskej únie, vlani ruskej agentúre Interfax povedal, že všetky ruské komunikačné siete sú zariadeniami TSPU vybavené, nespomenul však ich počet.
Podľa uvedeného dokumentu zvýši modernizovaný systém TSPU účinnosť blokovania VPN na 96 percent. Ruský režim sa dlhodobo snaží používanie VPN služieb obmedzovať, pretože občanom umožňujú prístup k necenzurovaným informáciám. Tento rok v marci začal v Rusku platiť zákon, ktorý zakazuje propagáciu a ponuku služieb VPN.
Cenzúra je oprávnená
Kremeľ v súvislosti s viac ako dva a pol rokom trvajúcou ruskou inváziou na Ukrajinu ako nutné obhajuje potláčanie slobody prejavmi a cenzúru médií. Podľa hovorcu Kremľa musí byť ale sloboda slova po skončení vojny obnovená.
„Vo vojnovom stave, v ktorom sa nachádzame, sú takéto obmedzenia ospravedlniteľné, rovnako ako je ospravedlniteľná cenzúra, buďme úprimní,“ povedal hovorca Dmitrij Peskov v rozhovore pre agentúru TASS.
Čítajte aj Kremeľ do boja nasadil nové zbrane: Cenzúru internetu, zákaz vychádzania či sledovanie telefónovAgentúra DPA podotýka, že vyjadrenie Putinovho hovorcu je neobvyklé, pretože Kremeľ často popiera, že je v Rusku cenzúra a z obmedzovania slobody prejavu obviňuje Západ. Opozícia, ochrancovia ľudských práv a nezávislé médiá čelia v Rusku tvrdému tlaku už roky. Represie ešte posilnili v roku 2022 po ruskom vpáde na Ukrajinu a ruské úrady tvrdo postihujú najmä autorov informácií o neúspechoch a zločinoch ruskej armády.
Čítajte aj Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basyRuský parlament krátko po začiatku vojny prijal zákon o trestaní „diskreditácie ruských ozbrojených síl“ a trestné ich v Rusku použiť v súvislosti s inváziou na Ukrajine slovo „vojna“. Útok proti susednej krajine Rusko oficiálne označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. O „vojnu“ sa podľa Moskvy však rokuje v prípade akcií Ukrajiny a Západu.
Čítajte aj Peskov: Zatýkanie za kladenie kvetov za Navaľného je v súlade so zákonom. Pietne akcie pokračujú