Predstavitelia miestnej nemocnice informovali, že pri útokoch zahynulo v stredu najmenej 34 ľudí vrátane žien a detí. Izrael zasiahol školu Al-Džawní. Príslušník civilnej obrany v Pásme Gazy ovládanej militantným hnutím Hamas Mahmúd Bassal uviedol, že izraelské sily od začiatku ofenzívy na školu zaútočili už päťkrát.
Izraelská armáda oznámila, že jej letectvo „uskutočnilo presne cielený útok na teroristov, ktorí sa nachádzali vo veliteľskom a riadiacom centre Hamasu“, a ktorý bol vybudovaný v areáli školy. V škole sa počas izraelského útoku ukrývalo približne 5000 vysídlených ľudí, uviedol komunikačný odbor Hamasu.
Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?Izraelská armáda tvrdí, že prijíma opatrenia na zníženie rizika poškodenia civilistov a že najmenej tretinu mŕtvych Palestínčanov v Pásme Gazy tvoria militanti. Viní Hamas, že využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty, čo hnutie popiera.
Vojna v Pásme Gazy sa začala po bezprecedentnom teroristickom útoku Hamasu na juh Izraela zo 7. októbra minulého roka, pri ktorom zahynulo 1200 ľudí. Izraelská odvetná ofenzíva si podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy ovládaného Hamasom vyžiadala viac ako 41.000 životov.
Netanjahu: Na Hamas treba vyvíjať tlak
Na palestínske militantné hnutie Hamas je potrebné vyvíjať viac tlaku, aby prijalo novú dohodu o prímerí v Pásme Gazy. Vyhlásil to vo štvrtom izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na vyhlásenie hnutia Hamas, že je ochotné prijať prímerie len bez nových podmienok.
„Hamas sa snaží zakryť fakt, že je stále proti dohode o prepustení rukojemníkov a blokuje ju,“ uviedol Netanjahu vo vyhlásení.
Izrael podľa Netanjahua prijal najnovší návrh dohody, zatiaľ čo Hamas ho „odmietol a dokonca chladnokrvne zabil“ šesť izraelských rukojemníkov. „Svet musí požadovať, aby Hamas okamžite prepustil našich rukojemníkov,“ uviedol premiér.
Tím vyjednávačov Hamasu sa v stredu stretol s katarskými a egyptskými sprostredkovateľmi v Dauhe a zopakoval, že je pripravený implementovať okamžité prímerie s Izraelom v Pásme Gazy na základe predchádzajúceho návrhu Spojených štátov bez nových podmienok od akejkoľvek strany. Uviedol to Hamas vo vyhlásení.
Izraelu a Hamasu sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o ukončení 11 mesiacov trvajúcej vojny v Pásme Gazy. Obe strany sa navzájom obviňujú z predkladania nových požiadaviek, ktoré dohodu blokujú. Problematické záležitosti zahŕňajú kontrolu nad tzv. Filadelfským koridorom, úzkym pásom územia medzi Egyptom a Gazou, ako aj prepustenie niektorých palestínskych väzňov.
Pôvodný návrh dohody, ktorý predložil v máji americký prezident Joe Biden, zahŕňal trojfázové prímerie vrátane prepustenia izraelských a zahraničných rukojemníkov.
Vojna v Pásme Gazy vypukla vlani v októbri po teroristickom útoku na Izrael, pri ktorom zomrelo približne 1 200 ľudí a militanti uniesli asi 250 rukojemníkov. Odvetné útoky Izraela a neskôr aj pozemná ofenzíva s cieľom zničiť Hamas si odvtedy vyžiadali životy najmenej 41-tisíc Palestínčanov, uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládané Hamasom.