Nakazený v provincii Brescia nie je vo vážnom stave. Obce v oblasti, kde nakazený žije a pracuje, začali proces na odstránenie komárov. Veterinári tiež umiestnili pasce na komáre, vďaka ktorým chcú potvrdiť, že sa tento hmyz podarilo zlikvidovať.
Vedúci epidemiológie v nemocnici San Martino v Janove Matteo Bassetti upozornil, že prípad v Brescii nemusí byť nutne prvý, ale je to prvý známy výskyt. „Dengue sa stala infekciou, ktorú treba brať do úvahy aj mimo endemickej oblasti, pokiaľ ju symptómy naznačujú,“ uviedol Bassetti na sieti X.
Tento rok do 10. septembra zaznamenali talianske zdravotnícke úrady celkom 412 prípadov horúčky dengue. Okrem dvoch miestnych prípadov sa všetci nakazili po ceste do zahraničia. Doteraz nebolo hlásené žiadne úmrtie. V minulom roku bolo v Taliansku odhalených 275 prípadov horúčky dengue, z toho 82 ľudí sa nakazilo v Taliansku.
Čítajte viac Vedkyňa: Ázijský komár tigrovaný si hľadá obete cez deň. Chemickými postrekmi plytváme, môže sa nám to vypomstiťDengue sa vyskytuje najmä v tropických a subtropických oblastiach. Globálne otepľovanie však vytvára aj inde priaznivé podmienky na usídlenie invazívnych druhov komárov, ktoré môžu vírus dengue prenášať. Choroba sa prejavuje vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a nevoľnosťou. Jej krvácavá forma môže byť smrteľná.
V susednom Česku tento rok lekári do konca júla zaznamenali 79 prípadov dengue, rovnako ako vlani za celý rok.
Čítajte viac Na Slovensku zaznamenali od začiatku roka päť prípadov smrteľnej horúčky