Na rokovaniach by sa mali zúčastniť desiati ministri. Okrem Maďarska majú v pláne prísť predstavitelia zo Slovenska, Talianska, Slovinska, Chorvátska, Malty, Cypru, Belgicka, Bulharska a Luxemburska.
Maďarsko predsedá od 1. júla na šesť mesiacov Rade EÚ. To znamená, že Budapešť je počas tohto obdobia zodpovedná za koordináciu únijnej politiky a organizáciu série neformálnych ministerských stretnutí.
Avšak po tom, ako maďarský premiér Viktor Orbán v júli odcestoval do Moskvy na samozvanú „mierovú misiu“, v rámci ktorej rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, viaceré krajiny EÚ oznámili bojkot zasadnutí konaných v Budapešti.
Bojkot oznámili napríklad Litva, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko a Lotyšsko. Ostatné členské krajiny EÚ uviedli rôzne dôvody, prečo sa na stretnutiach nezúčastnia. Viacerí šéfovia rezortov ako dôvod neúčasti uvádzajú rôzne rokovania na národnej úrovni alebo tvrdia, že z dôvodu účasti nízkeho počtu ministrov nie sú v Budapešti možné seriózne diskusie.
Čítajte viac Sex, video a pokrytectvo. Orbán maže zmienky o pokleslom kňazoviBojkot zasadnutí v Budapešti oznámila aj Európska komisia pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej. Uviedla tiež, že sa na nich nezúčastní ani žiadny eurokomisár.