Čínsky parlament v piatok schválil návrh na zvýšenie zákonom stanoveného veku odchodu do dôchodku z 50 na 55 rokov pre ženy v robotníckych profesiách a z 55 na 58 rokov pre ženy v ostatných profesiách. Muži sa dočkajú zvýšenia zo 60 na 63 rokov.
Podľa tohto plánu bude zmena platiť od 1. januára 2025, pričom v nasledujúcich 15 rokoch sa bude príslušný vek odchodu do dôchodku zvyšovať každých niekoľko mesiacov, uviedli čínske štátne médiá.
Odchod do dôchodku pred dosiahnutím zákonom stanoveného veku nebude povolený, uviedla štátna tlačová agentúra Nová Čína; ľudia budú môcť odchod do dôchodku odložiť maximálne o tri roky.
Od roku 2030 budú musieť zamestnanci tiež viac prispievať do systému sociálneho zabezpečenia, aby mohli dostávať dôchodky. Do roku 2039 budú musieť odvádzať príspevky 20 rokov, aby mali na dôchodok nárok.
Čínska akadémia sociálnych vied v roku 2019 uviedla, že hlavnému štátnemu penzijnému fondu v krajine sa minú peniaze do roku 2035 – a to bol odhad pred pandémiou covidu-19, ktorá čínsku ekonomiku ťažko zasiahla.
Plán na zvýšenie veku odchodu do dôchodku a úpravu dôchodkovej politiky vychádza z „komplexného posúdenia priemernej dĺžky života, zdravotných podmienok, štruktúry obyvateľstva, úrovne vzdelania a ponuky pracovných síl v Číne,“ uviedla Nová Čína.
Oznámenie však vyvolalo na čínskom internete vlnu skepsy a nespokojnosti. „Počas najbližších desiatich rokov bude ďalší zákon, ktorý nám odloží odchod do dôchodku až do 80 rokov,“ napísal jeden užívateľ na čínskej sociálnej sieti Weibo.
Iní uviedli, že toto oznámenie očakávali. „Muži vo väčšine európskych krajín odchádzajú do dôchodku v 65 alebo 67 rokoch, zatiaľ čo ženy v 60 rokoch. To bude trend aj u nás,“ uviedol ďalší z užívateľov.
Počet obyvateľov Číny sa v roku 2023 znížil už druhý rok po sebe, pretože pôrodnosť stále klesá. Medzičasom sa priemerná dĺžka života zvýšila na 78,2 roka, uviedli úradníci na začiatku tohto roka. Spomaľujúca ekonomika, klesajúce vládne benefity a následky niekoľko desaťročí trvajúcej politiky jedného dieťaťa prispeli k demografickej kríze v Číne.
Počas nasledujúceho desaťročia opustí skupinu osôb v produktívnom veku približne 300 miliónov ľudí, ktorým je teraz 50–60 rokov. Ide o najpočetnejšiu vekovú skupinu v krajine, ktorá sa takmer vyrovná počtu obyvateľov USA.