Leyenová zložila novú komisiu, Šefčovič v nej bude mať silný rezort. Dostal prezývku „obchodný cár Únie

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová navrhla pre slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča v novej exekutíve Európskej únie portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť. Na starosti bude mať aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. Von der Leyenová to oznámila v utorok v Štrasburgu.

17.09.2024 10:44 , aktualizované: 14:05
debata (31)
+6

Šéfka eurokomisie označila nové portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť za silné, pričom pod neho spadá aj colná politika EÚ. Pre slovenského eurokomisára však nenavrhla funkciu výkonného podpredsedu EK, ktorú zastáva v končiacej eurokomisii.

Šefčovič je členom EK od októbra 2009, keď nahradil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa zodpovedného za vzdelávanie. Bolo to počas prvého mandátu šéfa EK Josého Manuela Barrosa. V druhom funkčnom období Barrosa sa stal podpredsedom EK zodpovedným za medziinštituci­onálne vzťahy.

Šefčovič Čítajte viac Zažil troch šéfov, covid, brexit i vojnu. Šefčovič, „človek istoty“, môže byť rekordným eurokomisárom

Súčasný slovenský eurokomisár pôsobil pod troma predsedami EK – po Barrosovi to bol Jean-Claude Juncker (vtedy mal na starosti budovanie energetickej únie) a Ursula von der Leyenová. EÚ v tomto období prešla dvoma veľkými finančnými krízami, brexitom, pandémiou koronavírusu a vypuknutím ruskej vojny proti Ukrajine s následným rastom cien v energetike. Šefčovič bol vnímaný ako „človek istoty“ a boli mu pridelené aj iné dôležité portfóliá či nová pracovná agenda, napísal nedávno portál Politico.

Pellegrini: V EÚ chceme niečo za niečo ako aj iné krajiny. Naším kandidátom je Šefčovič
Video

V posledných rokoch mal na starosti pobrexitové vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom, Európsku alianciu pre batérie, vzťahy so Švajčiarskom a menšími nečlenskými krajinami EÚ v západnej Európe. Je tiež zodpovedný za spoločné nákupy plynu v rámci reakcie EÚ na krízu v energetike po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Vlani v októbri ho von der Leyenová poverila aj dohľadom na implementáciu Európskej zelenej dohody (tzv. Green Deal), jednej z hlavných iniciatív súčasnej eurokomisie, čo prebral po bývalom podpredsedovi EK Fransovi Timmermansovi.

Maroš Šefčovič Čítajte viac Von der Leyenová rozhodla o kľúčových pozíciách v Európskej komisii vrátane Šefčoviča

V novej Európskej komisii bude 16 mužov a 11 žien a bude mať šesť výkonných podpredsedov, z toho štyri ženy.

„Kľúčovými prioritami novej Európskej komisie sú prosperita, bezpečnosť a demokracia,“ uviedla na úvod dnešnej tlačovej konferencie von der Leyenová, ktorá chvíľu predtým zloženie komisie predstavila vedeniu Európskeho parlamentu. Za ďalšie priority označila posilňovanie konkurencieschop­nosti EÚ, ako aj dekarbonizáciu a digitalizáciu ekonomík EÚ.

„Všetci členovia komisie sú si rovní a musia vzájomne spolupracovať,“ dodala. Aj bývalý taliansky premiér Mario Draghi podľa nej vo svojej nedávnej správe o konkurencies­chopnosti EÚ spomenul dôležitosť „väčšej koordinácie medzi jednotlivými politikami“.

„Európsku komisiu tvorí jedenásť žien, to je 40 percent, keď som dostala prvé nominácie, tak to bolo len 22 percent žien,“ uviedla šéfka úniovej exekutívy s tým, že dnešnému oznámeniu predchádzalo množstvo intenzívnych rokovaní s členskými štátmi.

Von der Leyenová: Orbánova misia k Putinovi bol appeasement
Video

Von der Leyenová stanovila šesť priorít, ktoré podľa nej budú určovať EK pod jej vedením – Posilnenie technológií, bezpečnosti a demokracie, silnejšia priemyselná stratégia, ďalší rozvoj európskych regiónov prostredníctvom kohéznej politiky, väčšia sociálna prosperita prostredníctvom odbornej prípravy, obrana európskeho sociálneho modelu a dynamickejší vonkajší rozmer.

Kandidáti na eurokomisárov budú v Európskom parlamente v nasledujúcich týždňoch preverovaní pre prípadný konflikt záujmov a následne vypočúvaní v príslušných výboroch EP. Keď vypočúvaniami prejdú všetci kandidáti na eurokomisárov, na najbližšom plenárnom zasadnutí EP sa hlasuje o EK ako celku a nie menovite o jednotlivých komisároch. Na schválenie EK je potrebná väčšina odovzdaných hlasov europoslancov. Ak dôjde k odobreniu Európskym parlamentom, eurokomisári nastúpia do úradu nasledujúci mesiac od hlasovania.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Maroš Šefčovič #Ursula von der Leyenová