„Na základe dohody o spolupráci sme dali oprávnenie firme BAC používať našu obchodnú značku na predaj výrobkov v určených regiónoch, ale za dizajn a výrobu produktov nesie výlučnú zodpovednosť spoločnosť BAC,“ uviedla Gold Apollo vo vyhlásení. Jej vedenie dnes tiež novinárom podľa AP povedalo, že táto zmluva trvala predchádzajúce tri roky a umožňovala aj výrobu pagerov. BAC Consulting je podľa svojich internetových stránok poradenská firma.
To, že by spoločnosť BAC Consulting vyrobila prenosné zariadenia v Maďarsku, dnes odmietol hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Podľa neho firma podniká len v obchode a nemá v Maďarsku žiadne fabriky. „Tieto zariadenia nikdy neboli na maďarskom území,“ uviedol Kovács s tým, že kauza neohrozuje maďarskú bezpečnosť.

Internetové stránky firmy BAC Consulting už dnes dopoludnia otvoriť nešlo, hoci predtým to možné bolo, uviedla agentúra DPA. Podľa maďarského obchodného registra spoločnosť existuje od roku 2022 a oficiálne sa zaoberá poradenstvom. Predmetom jej podnikania sú okrem iného vydávanie počítačových hier, poradenstvo v oblasti IT a ťažba ropy.
Sídlo firmy je uvedené na adrese malého domu na prevažne obytnej ulici na predmestí Budapešti. Názov spoločnosti bol vyvesený na liste formátu A4 na presklených dverách. Firma má v dome zapísané sídlo, avšak fyzicky v ňom nepôsobila, povedala agentúre Reuters osoba prítomná v dome, ktorá si neželala byť menovaná. V dome má zapísané svoje sídlo aj niekoľko ďalších firiem. Žiadna z nich však na otázky Reuters nereagovala.

Ako generálna riaditeľka firmy je v obchodnom registri uvedená Cristiana Barsonyová-Arcidiaconová. Jej profil na sociálnej sieti LinkedIn uvádza, že pracovala ako poradkyňa viacerých organizácií vrátane Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Podľa taiwanských médií plánuje Gold Apollo podniknúť právne kroky, pretože sa cíti byť poškodená.
Stovky pagerov, osobných komunikačných zariadení, explodovali podľa Reuters v utorok okolo 15.30 h miestneho času takmer v rovnakom čase na južnom predmestí Bejrútu, ktoré je baštou šiitskeho hnutia Hizballáh, a v údolí Bikáa východne od libanonskej metropoly, kde má Hizballáh základne a sklady. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov uviedla, že niektoré explózie boli počuť v Bejrúte aj hodinu potom. Na sociálnych sieťach sa objavili zábery výbuchov v obchodoch, na trhoviskách či na uliciach.
Denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na nemenovaný zdroj napísal, že pagerov vyzváňali niekoľko sekúnd, kým explodovali. Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva zomrelo najmenej 12 ľudí vrátane dvoch detí a približne 2 800 osôb bolo zranených, z toho niekoľko stoviek vážne. 460 zranených doteraz podstúpilo operáciu očí alebo tváre, v niektorých prípadoch lekári museli amputovať ruky či prsty. Medzi zranenými je aj iránsky veľvyslanec v Libanone, ktorý prišiel o oko a druhý má vážne zranených, napísal dnes server The Times of Israel (ToI).
Libanonské ministerstvo zahraničia aj Hizballáh pripísali akciu Izraelu, ktorý to ako zvyčajne nekomentoval. Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh by sa mal k veci vyjadriť vo štvrtok popoludní, napísala dnes agentúra AFP.
Libanonské hnutie Hizballáh bojuje s Izraelom už niekoľko desiatok rokov, viedli spolu dve vojny, naposledy v roku 2006. V posledných rokoch sa sporadicky ostreľovali cez hranicu, ale od vlaňajšieho októbra, keď začala vojna v palestínskom Pásme Gazy, vykonáva letecké útoky cez hranicu každý deň. Hizballáh je spojencom Iránu a teroristického hnutia Hamas, s ktorým Izrael od októbra vedie vojnu v Gaze. Tú rozpútal Hamas teroristickým útokom na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili na 1200 ľudí, väčšinou civilistov. Vojna v Pásme Gazy si podľa tamojších úradov ovládaných Hamasom vyžiadala najmenej 41 272 palestínskych obetí, rovnako väčšinou z radov civilistov.
