Väčšina štátov americkej Únie umožňuje predčasné hlasovanie alebo hlasovanie poštou, aby ľudia neprišli o možnosť voliť, ak im v tom povinnosti v deň volieb bránili.
Od 16. septembra môžu voliť poštou voliči v Pensylvánii, od piatka vo Virgínii, Minnesote a Južnej Dakote a od 17. októbra v Severnej Karolíne.
Všetky hlasovacie lístky, aj tie odovzdané predčasne alebo zaslané poštou, však budú spočítané až 5. novembra večer.
Predčasné a poštové hlasovanie v posledných rokoch získalo na popularite – v roku 2020, počas posledných prezidentských volieb, si tento spôsob hlasovania zvolilo 70 percent amerických voličov. Svoju rolu v tom zohral aj zdravotný kontext spojený s pandémiou choroby COVID-19.
Čítajte viac Voľby sa blížia, bude sa politické násilie v USA stupňovať? Odpovedajú expertiIde pritom o prax, ktorú republikánsky nominant Donald Trump opakovane spochybňoval, keď tvrdil, že hlasovanie poštou v roku 2020 bolo zmanipulované v prospech jeho protikandidáta Joea Bidena. Trump tak konal napriek snahám svojho volebného štábu o spropagovanie korešpondenčného hlasovania medzi republikánskymi voličmi.
V súvislosti s výrokmi o zmanipulovaní volieb Trump čelí obvineniu z trestného činu pokusu o zvrátenie výsledku volieb z roku 2020, po ktorom jeho priaznivci 6. januára 2021 zaútočili na Kapitol – symbol americkej demokracie.
Výsledok nadchádzajúcich prezidentských volieb je aj naďalej veľmi neistý a ťažko predvídateľný vzhľadom na zložitý systém volieb v USA.
Nedávne prieskumy verejnej mienky však naznačujú skôr víťazstvo demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej. Tá sa podľa najnovších prieskumov verejnej mienky dostala na prvé miesto so ziskom 48,39 percenta hlasov v porovnaní so 45,53 percenta pre Trumpa. Zdá sa však, že tento jej náskok sa zmenšuje.
Viceprezidentka odcestuje v piatok do Atlanty v Georgii – jedného zo siedmich štátov, ktoré zrejme rozhodnú voľby –, aby tam hovorila o jednej z kľúčových otázok predvolebnej kampane – reprodukčných právach.
Čítajte aj Donald Trump: Ak prehrám voľby, budú za to čiastočne zodpovední ŽidiaHarrisová chce v Georgii poukazovať na nebezpečné dôsledky zákazov interrupcií, ktoré povolil Najvyšší súd USA v roku 2022 po tom, ako doň Trump nominoval dvoch konzervatívnych sudcov. Odvtedy úplný alebo čiastočný zákaz potratov zaviedlo najmenej 20 amerických štátov vrátane Georgie.
V Georgii spočítajú milióny hlasov ručne
Republikánmi ovládaná volebná komisia v americkom štáte Georgia dnes rozhodla, že v prezidentských voľbách sa hlasovacie lístky budú prepočítavať ručne, informuje agentúra Reuters. V tejto súvislosti zároveň uvádza, že manuálne počítanie miliónov hlasových lístkov bude náročné, mohlo by oneskoriť sčítanie výsledkov, vniesť do procesu chyby a pripraviť pôdu pre nové spory.
V prospech ručného prepočítania hlasov komisia rozhodla pomerom tri ku dvom. Georgia sa tak stane jediným americkým štátom, kde bude platiť toto pravidlo pre sčítanie hlasov, uviedla Gowri Ramecandranová z Brennanovho centra pre spravodlivosť, ľavicovo orientovaného inštitútu pre verejnú politiku pri Newyorskej univerzite. Podľa serveru USA Today volební činitelia budú v praxi musieť lístky počítať ručne, aby potvrdili, že výsledok je rovnaký ako pri strojovom sčítaní.
Čítajte aj Trump bude čeliť obvineniam z volebných podvodov v štáte GeorgiaGeorgia je jedným zo siedmich „kolísavých“ amerických štátov, v ktorých výsledok hlasovania 5. novembra zrejme rozhodne, či sa do Bieleho domu vráti republikánsky exprezident Donald Trump, alebo budú Spojené štáty mať svoju prvú prezidentku, demokratku Kamalu Harrisovú.
Päťčlenná volebná komisia v Georgii v posledných mesiacoch schválila množstvo zmien volebných pravidiel na podnet jej trojčlennej konzervatívnej väčšiny, ktorej prácu Trump vyzdvihol.
Podľa skupín na ochranu občianskych práv tieto zmeny dávajú okresným činiteľom priestor blokovať potvrdenie výsledkov volieb. Demokrati dve z týchto zmien riešia súdnou cestou, pričom začiatok procesu bol stanovený na 1. októbra.
Čítajte aj Trumpove sprisahanie dokazuje telefonát. V poslednej chvíli chcel zmeniť výsledky voliebPred minulými voľbami v roku 2020 Trump šíril nepotvrdené správy, že sa demokrati chystajú zmanipulovať voľby prostredníctvom korešpondenčných hlasov, ktoré sa využívali vo väčšej miere kvôli pandémii covidu-19. Keď potom republikán prehral, odmietol výsledky uznať a namiesto toho sa rôznymi spôsobmi snažil zablokovať ich potvrdenie. Tieto pokusy boli neúspešné a úrady žiadne rozsiahle nezrovnalosti nezistili. Dnes Trump a jeho spojenci tvrdia, že v novembri môžu ich víťazstvu zabrániť jedine podvody.
Nedávno pritom exprezident menovite vyzdvihol novú trojčlennú väčšinu republikánov vo volebnej komisii štátu Georgia, čo medzi demokratmi, niektorými akademikmi a Trumpovými odporcami vyvolalo obavy, že si pripravuje pôdu na spochybnenie výsledkov nadchádzajúcich volieb, ak by nevyhral.