Ako oznámila izraelská armáda, v rámci druhej vlny náletov sa v utorok zamerala na údolie Bikáa na juhovýchode Libanonu pri hraniciach so Sýriou. Cieľmi boli údajne objekty, kde Hizballáh skladoval zbrane, ale aj jeho veliteľské stanoviská a ďalšia infraštruktúra.
To, že po zásahoch do týchto budov nasledovali ďalšie výbuchy, je podľa Izraela dôkazom, že tam arabskí militanti naozaj skladovali množstvo zbraní a munície.
Vzájomné útoky
Izraelskému útoku sa v utorok popoludní nevyhlo ani libanonské hlavné mesto Bejrút. Podľa agentúry Reuters bolo cieľom jeho južné predmestie Dáhíja, kde sa vraj nachádzal jeden z vodcov Hizballáhu.
Izrael na túto oblasť zaútočil už minulý piatok, keď tam zabil 55 ľudí a jedným z nich bol Ibrahim Akil, šéf elitných jednotiek Radván a druhý najvyššie postavený vojenský predstaviteľ hnutia.
Čítajte viac Izraelské údery v Libanone zabili 558 ľudí vrátane 50 detí. Borrell: To je už skoro otvorená vojnaTentoraz bolo podľa izraelskej armády úlohou zlikvidovať Ibráhíma Muhammada Kabísího, ktorý v Hizballáhu velil raketovej jednotke. „V uplynulých rokoch a počas vojny bol zodpovedný za odpaľovanie rakiet na izraelských civilistov,“ priblížila armáda a potvrdila, že terorista je po smrti.
Na záberoch z miesta bolo vidieť zrútenú strechu, z ktorej sa valili kúdoly dymu. Libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pri tomto výbuchu na predmestí Bejrútu zahynulo minimálne šesť ľudí a 15 ďalších utrpelo zranenia.
Ako informovala spravodajská televízia CNN, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj, izraelské nálety mali na Hizballáh zdrvujúce následky a natoľko ho oslabili, že je asi v takom stave, ako pred 20 rokmi.
Čítajte viac Najviac obetí od krvavej vojny: Izraelské bombardovanie zabilo v Libanone vyše 350 ľudíStále má však silu odpovedať – aj v utorok ráno jeho príslušníci odpálili vyše 65 rakiet namierených na sever Izraela. Väčšinu z nich sa však židovskému štátu podarilo zneškodniť.
Denník The Times of Israel spomenul, že blízko hraníc s Libanonom sa rozozvučali sirény varujúce obyvateľstvo, ale škody neboli veľké. Pri jednom meste museli zakročiť hasiči a neďaleko mesta Haifa šrapnel z rakety zranil 58-ročnú ženu.
Hizballáh vo zverejnenom vyhlásení tvrdil, že šesť rakiet vypálil na vojenské zariadenia v severnom Izraeli vrátane dvoch letísk a továrne na výbušniny, ktorú aj zasiahol.
Čítajte viac Smrť sa volá Levanduľa. Ako v Gaze zabíjala umelá inteligencia - s teroristami aj ženy a detiCieľmi bolo údajne letisko ležiace zhruba 30 kilometrov od libanonských hraníc, no aj izraelská letecká základňa Ramat David a vojenská základňa Amos.
Podľa Izraela má Hizballáh k dispozícii asi 150-tisíc rakiet vrátane riadených striel a striel s dlhým doletom, ktoré môžu zasiahnuť hocijaké ciele v Izraeli.
Nevypočuté výzvy
Hlasy svetových lídrov a organizácií, ktoré vyzývajú na ukončenie ozbrojeného konfliktu, zatiaľ nenašli odozvu. O nevyhnutnom znížení napätia hovoril v New Yorku, kde sa koná 79. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN, aj Josep Borrell.
Čítajte viac Libanon: Počet obetí po izraelskom útoku na predmestie Bejrútu stúpol na 45„Ak to nie je vojnová situácia, tak neviem, ako to mám inak pomenovať,“ vyhlásil pre médiá. Ako zdôraznil, podmienky v Libanone sú znepokojujúce a veľmi nebezpečné.
Trpí tým najmä civilné obyvateľstvo, a preto podľa neho treba vynaložiť všetko diplomatické úsilie, aby sa zabránilo vojne.
Na utrpenie obyčajných ľudí upozornila i zástupkyňa organizácie UNICEF (Detského fondu OSN) v Libanone Ettie Higginsová. Podľa nej sú deti v tejto krajine vystavené neustálym útokom, vyhnané z domovov a nemôžu sa spoľahnúť ani na preťažené a zle vybavené zdravotníctvo.
Čítajte viac Hizballáh vypálil na Izrael vyše sto striel, niektoré doleteli až k Haife. Irak útočil dronmi„Akákoľvek ďalšia eskalácia tohto konfliktu by bola katastrofou pre všetky deti v Libanone, ale najmä pre rodiny z dedín a miest na juhu a z oblasti Bikáa vo východnom Libanone, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy.
Pridávajú sa k 112-tisíc ľuďom, ktorí boli vysídlení už od októbra. Školy sú dnes po celej krajine zatvorené a deti zostávajú doma v strachu… Toto násilie musí okamžite prestať,“ vyzvala Higginsová na tlačovej konferencii v Ženeve.
S podobnými prejavmi v utorok vystúpili aj svetoví politici. Britský premiér Keir Starmer je presvedčený, že by sa všetky bojujúce strany mali stiahnuť a uzavrieť prímerie, a to aj v Pásme Gazy.
Čítajte viac Po pageroch udrel Izrael na Hizballách aj raketami, okrem lídrov zomreli deti aj ženyAko pripomenul, týka sa to aj palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré by malo vydať rukojemníkov z Izraela. Starmer znova naznačil, že riešenie vidí v uznaní nezávislého palestínskeho štátu, čo však Izrael odmieta.
Generálny tajomník OSN António Guterres na Valnom zhromaždení Spojených národov – aj s prihliadnutím na vojnu na Ukrajine – kritizoval rastúci počet vlád a ozbrojených skupín, ktoré porušujú medzinárodné právo, ignorujú blaho svojho národa a beztrestne napádajú inú krajinu.
„Ľud Libanonu, ľud Izraela a ľudia na svete si nemôžu dovoliť, aby sa z Libanonu stala ďalšia Gaza,“ zhodnotil Gutteres. Na prímerie v utorok vyzval tiež americký prezident Joe Biden.
Čítajte viac Libanonský minister varoval Bezpečnostnú radu OSN: Na Blízkom východe sa schyľuje k veľkému výbuchuŠanca na mier?
To, že sa Izraelu podarilo Hizballáh oslabiť, potvrdil aj iránsky prezident Masúd Pezeškiján. Ako prezradil v rozhovore pre CNN, libanonské hnutie nemôže samo čeliť Izraelu, ktorý dostáva podporu zo sveta.
„Hizballáh to nemôže urobiť sám. Nemôže sa sám postaviť proti krajine, ktorú bránia, podporujú a zásobujú západné krajiny, európske krajiny a Spojené štáty americké,“ vysvetlil Pezeškiján.
Izrael je podľa neho „po zuby ozbrojený“ a vybavený najmodernejšími zbraňovými systémami. Iránsky prezident súčasne vystríhal pred stupňovaním násilia, ktoré by mohlo prerásť do regionálneho konfliktu.
Čítajte viac Izrael udrel na Bejrút, zabil šéfa elitných síl HizballáhuPodarí sa však znepriateleným stranám dospieť k mierovému riešeniu? Denník The Times of Israel na základe informácií z vládnych kruhov naznačil, že kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua taký vývoj nevylučuje.
Ani v noci na utorok vraj neprijal žiadne rozhodnutie o tom, že by po ničivých náletoch v Libanone mala nasledovať pozemná vojenská ofenzíva. Podľa denníka je Tel Aviv naklonený zmierneniu napätia, ak Hizballáh prejaví ochotu.
Čítajte viac V Libanone sa opäť ozvali explózie, po pageroch členom Hizballáhu explodovali vysielačkyKonflikt medzi Izraelom a proiránskym hnutím, ktoré je v Libanone prakticky „štátom v štáte“, vznikol po tom, čo izraelskí vojaci zaútočili na Pásmo Gazy.
Ich vojenský zásah bol reakciou na teroristický útok Hamasu zo 7. októbra minulého roka, no v Palestíne spôsobil humanitárnu katastrofu a vyžiadal si desaťtisíce obetí vrátane žien a detí.