Herečka Meryl Streepová vynikla ako rečníčka. Mačky majú v Afganistane viac práv ako ženy

Hovorila menej ako päť minút, ale výstižne pomenovala všetko podstatné. Mala príhovor, ktorý by sa mohol stať ozdobou špičkového rečníka. Americká herečka Meryl Streepová použila vynikajúce prirovnania, keď rozprávala o strašnom postavení žien v Afganistane. Hollywoodska hviezda vystúpila počas podujatia venovaného Afgankám trpiacim pod nadvládou radikálneho hnutia Taliban. Akcia sa konala v New Yorku na okraj zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

25.09.2024 11:00
UN General Assembly Foto: ,
Meryl Streepová (vľavo) na tlačovej konferencii v New Yorku po podujatí, ktoré sa venovalo ťažkému postaveniu žien v Afganistane.
debata (17)

Streepová najprv upozornila na paradox afganských žien. Stále pôvabná 75-ročná herečka podotkla, že keď v roku 1971 úspešne vyštudovala herectvo, až v tom istom roku Švajčiarky konečne získali volebné právo. Naopak, ako zdôraznila Streepová, Afganky mohli začať hlasovať vo voľbách už v roku 1919 (krajina sa vtedy zbavila britskej nadvlády). Pripomeňme, že po vzniku Československej republiky ženám umožnili hlasovať na základe zákona prijatého v roku 1920.

USA po takmer 20 rokoch opustili svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane (Archívne video)
Video

Potom Streepová rozprávala ako z učebnice štylistiky: „Dnes má v Kábule mačka viac práv ako žena. Mačka si môže sadnúť na prah domu a cítiť slnko na tvári. V Afganistane má dnes viac práv veverička ako žena, pretože Taliban uzavrel ženám a dievčatám verejné parky," povedala herečka. Jej prejav sa dá vyhľadať na kanáli YouTube.

„V Kábule môže spievať vták, ale dievča na verejnosti nie. Ide o potláčanie zákona prirodzenosti. Spôsob, akým bola táto kultúra a spoločnosť rozvrátená, je varovným príbehom pre zvyšok sveta," upozornila Streepová, pričom apelovala na lídrov z celého sveta, aby zastavili „pomalé dusenie afganských žien a dievčat".

Tretie výročie ovládnutia Afganistanu Talibanom

Výber obrej leteckej základne v Bagrame ako miesta, kde sa uskutočnila vojenská prehliadka na počesť víťazstva Talibanu, bol symbolický.

Fotogaléria
Afgánci počas osláv tretieho výročia ovládnutia...
Lídri Talibanu počas osláv tretieho výročia ich...
+2Lídri a bojovníci Talibanu počas osláv tretieho...

V lete tohto roku Taliban oslavoval svoj návrat k moci. Fakticky sa to udialo v polovici augusta 2021, keď jeho bojovníci obsadili Kábul. Radikáli na čele štátu znamenajú pre ženy a dievčatá pohromu. Vyžadujú od nich najprísnejšie dodržiavanie islamského práva, ktoré naďalej „obohacujú" o ďalšie kruté nezmysly. Taliban nedávno zverejnil súbor takzvaných morálnych zákonov. Ženám sa napríklad zakazuje pozerať sa na mužov, s ktorými nie sú v príbuzenskom vzťahu. Dlhší čas už platí povinnosť žien zakrývať si tvár i zahaľovať telo, keď vyjdú z domu na ulicu. Dievčatám islamisti upierajú právo chodiť do škôl. Afganky nesmú navštevovať nielen parky, o čom sa zmienila Streepová, neprístupné sú pre nich aj posilňovne či športové kluby.

Meryl Streep sa objavila na iHeartRadio Music...
Herečka Meryl Streep a herečka Carey Mulligan,...
+6Herečka Meryl Streep na vyhlásení 81. ročníka...

Nadčasový film

Od augusta 2021 Taliban vydal dovedna približne 70 dekrétov, ktorými obmedzuje práva žien. „Nemôžu vykonávať väčšinu povolaní," upozorňuje správa OSN. Dekrét z decembra 2021 nariaďuje ženám, že ich musí sprevádzať muž v príbuzenskom vzťahu, ak cestujú viac ako 77 kilometrov od svojho bydliska. „Pre tie, ktoré nemajú blízkych mužských príbuzných, ako sú vdovy bez synov alebo bratov, je situácia strašná; nemôžu si ani kúpiť jedlo bez toho, aby ohrozili svoju bezpečnosť," zdôrazňuje správa OSN.

Meryl Streep Čítajte viac Pár mesiacov po rozvode Meryl Streepovú spájajú so známym kolegom. Tak, ako to je, opýtal sa moderátor. Odpoveď údajneho milenca znie...

Dievčatám prvýkrát zakázali chodiť na stredné školy v marci 2022. V decembri toho istého roku nasledovalo pozastavenie štúdia na univerzitách. „V januári 2023 Taliban posilnil represie ešte tým, že Afgankám znemožnil absolvovať prijímacie skúšky na univerzity," konštatuje OSN.

Vzdelávanie dievčat dostalo tvrdý úder. „Následky opatrení Talibanu boli zdrvujúce. Zápis do škôl prudko klesol, v apríli 2023 nechodilo do školy neuveriteľných 80 percent dievčat a mladých žien," podotýka OSN.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Taliban #Meryl Streep #stiahnutie USA z Afganistanu