Helene, ktorú v niektorých chvíľach sprevádzali vetry s rýchlosťou až 225 kilometrov za hodinu, udrela v noci na dnes na Floridu ako hurikán štvrtého stupňa na päťbodovej škále. Nad pevninou živel postupne oslabol, avšak zatiaľ čo silný vietor pominie, intenzívny dážď v oblastiach na sever od Floridy pokračuje, dvíha hladiny riek na rekordné úrovne a spôsobuje zosuvy bahna.
Na juhu Apalačského pohoria, najmä v častiach Tennessee a Severnej Karolíny, vyvolala búrka „katastrofálne“ záplavy, uviedla americká Národná meteorologická služba (NWS). Zrážkové úhrny na mnohých miestach presiahli 250 milimetrov a niektoré stanice hlásili aj viac ako dvojnásobok, informoval denník The Washington Post, podľa ktorého išlo o bezprecedentný úkaz za dobu vedenia záznamov.
Z oblasti prichádzajú snímky ulíc a ciest zatopených hlbokou vrstvou vody, zosuvy bahna zablokovali diaľnicu spájajúcu dva spomínané štáty. V kopcoch na západe Severnej Karolíny hrozilo pretrhnutie priehrady, obyvateľom v údolí pod ňou úrady nariadili evakuáciu. V susednom Tennessee veľká voda spôsobila „katastrofálne zlyhanie“ priehrady pri meste Newport, uviedol okresný činiteľ.
Helene bola okrem svojej intenzity mimoriadna aj svojím rozsahom, extrémne počasie priniesla do veľkej oblasti od juhu Floridy až po časti Kentucky a Virgínie. Šesť amerických štátov vyhlásilo krízový stav, naprieč zasiahnutou oblasťou stratilo dodávky elektriny vyše päť miliónov zákazníkov, čo môže zodpovedať výrazne väčšiemu počtu obyvateľov. Škody a zaplavené ulice boli hlásené aj z veľkých miest ako Tallahassee, Tampa Bay a Atlanta.
Podľa AP za sebou búrka zanecháva rozsiahly pás skazy. Vietor lámal stromy a ničil domy, na niektorých miestach sa objavila tiež tornáda. Záchranári dnes na mnohých miestach pomáhali obyvateľom zo zatopených oblastí či poškodených budov, na východe Tennessee popoludní s vrtuľníkom vyzvedávali desiatky ľudí zo strechy nemocnice.
Zdevastované komunity
Na pevnine stred hurikánu udrel v riedko osídlenej floridskej oblasti Big Bend, kde prvé zábery škôd ukazovali zdevastované komunity. „Vyzerá to tak, akoby vybuchla jadrová bomba,“ povedal NYT Michael Bobbitt z pobrežného mestečka Cedar Key. Prílivová vlna podľa predbežného odhadu v tejto oblasti vystúpila až na zhruba päť metrov.
Úmrtie zatiaľ hlásia úrady na Floride, v Georgii, Južnej Karolíne a Severnej Karolíne. „V noci na dnes sme to tvrdo schytali,“ hodnotil ráno situáciu guvernér Georgie Brian Kemp. Neskôr oznámil, že v jeho štáte je najmenej 11 obetí a že ďalší ľudia zostávali uväznení v poškodených domoch.
Úrady na Floride podľa NYT potvrdili sedem obetí, zatiaľ čo Južná Karolína ich hlásila 17. V Severnej Karolíne pri dopravnej nehode spojenej s počasím zomrelo štvorročné dievčatko. V rovnakom štáte zasiahol zosuv bahna štyri domy neďaleko mesta Asheville a nebolo ihneď jasné, ako sú na tom ich obyvatelia, uviedla polícia.
Stred búrky Helene počas dňa postupoval na sever a doputoval nad západ Severnej Karolíny, informovalo americké Národné stredisko pre hurikány (NHC). Živel postupne zoslabol z hurikánu na tropickú búrku a maximálna rýchlosť vetra už klesla na zhruba 70 kilometrov za hodinu. Búrka bude ďalej slabnúť, meteorológovia ale varovali, že záplavy potrvajú najmenej do soboty.
Helene je ôsmou pomenovanou búrkou tohtoročnej atlantickej hurikánovej sezóny. Taktiež je ukážkou stupňujúcej sa hrozby hurikánov pre obyvateľov USA, ktorú podľa expertov prináša zmena klímy poháňaná spaľovaním fosílnych palív. Helene je už štvrtým hurikánom, ktorý tento rok zasiahol americkú pevninu. Podľa odborníka na hurikány Philipa Klotzbacha z Colorado State University za posledných viac ako 100 rokov zažili USA takúto situáciu len päťkrát. Iný expert Jeff Masters poznamenal, že od roku 2017 zasiahlo USA osem hurikánov štvrtej alebo piatej kategórie, zatiaľ čo predchádzajúcich osem bolo rozprestretých na 57 rokov.