Nasralláh nastúpil na čelo Hizballáhu v roku 1992 po likvidácii Abbása Musávího. Izraelské bojové helikoptéry vo februári toho roku udreli v južnom Libanone na malý konvoj automobilov, medzi šiestimi zabitými bolo niekoľko ľudí, vrátane 39-ročného vodcu šiitskeho hnutia, jeho manželky a malého syna.
Nasralláh mal ešte len 31 rokov, keď prevzal riadenie Hizballáhu. Mimochodom, pochádzal z chudobného prostredia, otec sa živil ako predajca zeleniny. Hasan sa narodil ako deviaty potomok spomedzi desiatich detí. Rodičia sa nesprávali ako zbožní moslimovia, naopak, ich syn vnímal teológiu takpovediac ako narkoman svoju drogu. Nepochybne si preto nevedel predstaviť inú možnosť, ako ponárať sa do štúdia islamu. Nejakú dobu ho študoval aj v Iraku.
Nasralláh sa radikalizoval v roku 1982, keď Izrael zaútočil na Libanon. Invázia znamenala odplatu za pokus o vraždu izraelského veľvyslanca v Británii a za pokračujúce prenikanie islamistických militantov cez hranice židovského štátu. (Ambasádor Šlomo Argov síce prežil atentát, po troch mesiacoch sa prebral z kómy, ale až do konca svojho života zostal paralyzovaný.) K vzniku Hizballáhu bezprostredne viedla izraelská okupácia libanonských území. Tomuto teroristickému hnutiu sa pripisujú prvé samovražedné útoky na Blízkom východe. „V roku 1985 Hizballáh zverejnil svoj hlavný manifest, v ktorom kritizoval USA a Sovietsky zväz, a vyzýval na zničenie Izraelu," pripomenul denník Guardian.
Čítajte viac Smrť Nasralláha: Čaká Izrael masový útok Hizballáhu? Irán nechce, aby konflikt explodoval, vraví expertZ Nasralláha sa stával rečník, ktorý si dokázal podmaniť masy ľudí. Nemenej ho sprevádzala povesť šikovného organizátora a vyjednávača. Samozrejme, že čo sa týka prípravy útokov a hľadania spojencov medzi podobnými krvilačnými radikálmi… „Posilnil väzby Hizballáhu s lídrami v Iráne a s militantnými skupinami, ako je Hamas," poznamenala agentúra AFP.
Hizballáh na čele s Nasralláhom bol čoraz väčší postrach židovsého štátu. Darilo sa mu lepšie organizovať bojovníkov a získal kvalitnejšie rakety, aby s nimi ohrozoval úhlavného nepriateľa. Hizballáh pod vedením Nasralláha dokázal udrieť aj vo vzdialenosti niekoľko tisíc kilometrov: v marci 1992 ozbrojené krídlo Hizballáhu malo prsty v atentáte na budovu izraelskej ambasády v Argentíne. Samovražedný útočník v aute s výbušninami vtedy zabil v Buenos Aires štyroch Izraelčanov a 29 civilistov.
Prívržencami Nasralláha sú ľudia v Libanone zvlášť preto, že v oblastiach obývaných prevažne šiitmi zabezpečoval chudobným lacné bývanie, zdravotnícku starostlivosť i prístup k vzdelávaniu. O jeho obrovskej popularite v Libanone svedčia výsledky prieskumy verejnej mienky ešte z roku 2010. Americký think tank Pew Research Center vtedy o ňom zistil, že ho podporuje až 97 percent opýtaných. „Jeho prejavy sa dokonca používajú ako zvonenie na mobilných telefónoch," podotkla v texte o Nasralláhovi americká Rada pre zahraničné vzťahy.
Pokúsil sa Izrael zlikvidovať Nasralláha už v minulosti? Dlhé roky sa netajil tým, že by rád odstránil vodcu Hizballáhu. Neoverená je informácia, podľa ktorej nevyšiel plán otráviť ho. A skutočnosťou je, že v júli i2006 izraelské vojenské lietadlá udreli na jeho bydlisko a kanceláriu, v ktorej sa zdržiaval, ale zostal nažive.
Čítajte viac Izrael oznámil, že zabil šéfa Hizballáhu: Dostaneme každého. Iránsky vodca Chameneí vyzval moslimov na bojNasralláh si dával veľký pozor. Viaceré médiá napísali, že bol zvlášť ostražitý po zabití svojho predchodcu na čele hnutia Musávího. Čiže vlastne hneď, ako po ňom prevzal funkciu. Údajne si dôkladne zisťoval, aké preventívne opatrenia používal palestínsky predák Jásir Arafat, ktorý keď bol v nemilosti Izraela, tiež čelil hrozbe svojej likvidácie. V posledných rokoch Nasralláh zvýšil vlastnú bezpečnosť tak, že sa neukazoval na verejnosti. K stúpencom sa prihováral prostredníctvom videonahrávok. Poslednému úderu izraelských síl však neunikol. Zabili ho necelý mesiac po jeho 64. narodeninách.