Išlo o vôbec prvé víťazstvo tejto strany vo voľbách do Národnej rady, dolnej komory rakúskeho parlamentu. Posledné z takmer 10 000 volebných miestností sa uzavreli úderom 17.00 h.
Onedlho potom médiá v spolupráci s inštitútmi pre výskum verejnej mienky zverejnili prvé odhady výsledkov volieb a všetky sa zhodujú na víťazstve FPÖ.

Podľa prvých oficiálnych predbežných výsledkov získala FPÖ 29,21 percenta hlasov, pričom dosiahla rekordný nárast hlasov o 13,04 percenta, píše APA. So ziskom 26,48 percenta skončila na druhom mieste Rakúska ľudová strana (ÖVP) kancelára Karola Nehammera, ktorá utrpela rekordnú viac ako desaťpercentnú stratu.
Tretia je opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) s 21,05 percentami hlasov. Liberálna strana NEOS získala 8,96 percenta a Zelení 8,03 percenta hlasov.

Rakúsky ľudovecký kancelár Karl Nehammer (ÖVP) uznal porážku svojej strany v parlamentných voľbách a víťazstvo Slobodných (FPÖ). Ľudová strana ale podľa neho musí dostáť svojim sľubom. Medzi nimi bol aj ten, že nevstúpi do koalície s FPÖ, ak by si jej líder Herbert Kickl nárokoval post kancelára. Kickl sám v nedeľu v televízii na základe aktualizovaných prognóz výsledkov volieb vyhlásil, že jeho strana je pripravená viesť vládu.
„Bola to ozajstná stíhacia jazda a my sme sa nedokázali dostať na prvé miesto,“ pripustil šéf ľudovej strany i vlády. Úlohou pre budúcnosť je podľa neho teraz podrobne vyhodnotiť výsledky a zistiť, „prečo radikáli dostali viac hlasov ako my, ktorí zastupujeme silu stredu“.
V televízii ORF však Nehammer povedal, že očakáva, že zostane na čele rakúskych ľudovcov a tiež opätovne ubezpečil, že trvá na svojom odmietavom stanovisku ohľadom vytvorenia vlády s účasťou Kickla. Ten vyhlásil, že jeho strana je pripravená vládu viesť a zdôraznil, že výsledok volieb nemohol byť jasnejší. FPÖ je podľa Kickla pripravená na rozhovory so všetkými stranami.
Prezident Alexander Van der Bellen chce po voľbách rokovať so všetkými stranami s cieľom zistiť, aké sú možné kompromisy pre zostavenie vlády. Uviedla to agentúra Reuters s tým, že podľa hlavy štátu by mali strany začať rokovať tiež medzi sebou navzájom.
Občania určili zloženie Národnej rady, parlamentnej dolnej komory, na najbližších päť rokov. V Rakúsku v nedeľu mohlo od rána vyberať poslanca Národnej rady zhruba 6,35 milióna oprávnených voličov.
Už predvolebné prieskumy ukazovali na možný bezprecedentný úspech krajnej pravice. Terajší kancelár Nehammer z ÖVP avizoval, že by ľudovci boli ochotní vstúpiť do koalície s FPÖ za podmienky, že by si ich líder Herbert Kickl nenárokoval post kancelára.
Kickl je polarizujúcou osobnosťou s pravicovo-populistickými politickými postojmi. Spolkový prezident Alexander Van der Bellen už vyhlásil, že by Kickla spolkovým kancelárom nevymenoval, čo mu rakúska ústava umožňuje.
Jednou z hlavných tém predvolebnej kampane bola migrácia. Líder FPÖ Herbert Kickl prisľúbil, že v prípade víťazstva a vytvorení novej vlády v tejto oblasti tvrdo zasiahne a urýchli deportácie migrantov do ich domovských krajín.
Práve Kickl dostal FPÖ na prvé miesta predvolebných prieskumov. Pod jeho vedením strana vyhrala aj júnové voľby do Európskeho parlamentu.