V amerických médiách sa v súvislosti so skazou po búrke objavujú výrazy ako bezprecedentné, katastrofálne alebo biblické. Odhady hovoria o škodách v ráde desiatok miliárd dolárov, obyvateľov zasiahnutých oblastí teraz čaká náročná obnova.
„Myslím, že to pár rokov nebude rovnaké,“ povedal denníku The Washington Post (WP) obyvateľov mestečka Swannanoa v Severnej Karolíne, ktorému dom zaplavila voda s bahnom. Podľa denníka sa na mieste odohrávali „takmer neopísateľné výjavy skazy a utrpenia“. „Autá posadené vysoko vo vetvách stromov pri rieke Swannanoa. Domy boli odvlečené a pokrčené, následne zanechané ďaleko od svojich základov, niekedy hore nohami, niekedy roztrhnuté napoly,“ napísal WP.
Oblasť na juhu Apalačského pohoria zažila rekordné záplavy po tom, čo búrka Helene priniesla extrémne zrážky na úrovni stoviek milimetrov vody za zhruba tri dni. Živel najskôr udrel na Floride ako hurikán štvrtej kategórie s vetrom okolo 200 kilometrov za hodinu a prílivovou vlnou vysokou až niekoľko metrov. Pás záplav a škôd sa tak rozprestiera od juhu Floridy až po štát Virgínia.
Mŕtvych v súvislosti s búrkou hlási šesť amerických štátov. Podľa televízie CBS News v nedeľu bilancia presiahla 100 obetí, iné veľké médiá uvádzali nižšie počty. Televízia CNN v noci na pondelok informovala o najmenej 95 mŕtvych vrátane 36 v Severnej Karolíne, 25 v Južnej Karolíne a 17 v Georgii.
Helene bola už štvrtým hurikánom, ktorý tento rok zasiahol americké územie. Hrozba hurikánov pre USA podľa expertov silnie v dôsledku otepľovania klímy, keďže vysoká teplota vody v Atlantiku vytvára podmienky na rýchle zosilňovanie búrok. Tento scenár nastal aj v prípade Helene a americkí meteorológovia varovali, že v rovnakej oblasti ako táto búrka by sa v týždni mohol sformovať ďalší podobný systém.
Niekoľko dní po údere Helene panuje zrejme najhoršia situácia na západe Severnej Karolíny a v priľahlých oblastiach, kde ľudia prežili víkend bez elektriny a mobilného signálu, zatiaľ čo hľadali pitnú vodu a jedlo. „Lokálni a federálni činitelia spoločne s národnou gardou sa pokúšali čo najrýchlejšie doručiť do paralyzovaných oblastí zásoby a opraviť a obnoviť, čo mohli,“ zatiaľ čo desiatky tímov pátrali po obetiach a preživších, zhrnul denník The New York Times.
Hladiny riek na niektorých miestach vystúpili vysoko nad predchádzajúce rekordy, veľká voda pretekala cez priehrady a spoločne so zosuvmi bahna zablokovali stovky ciest. Podľa výpovedí svedkov povodňová vlna prišla veľmi rýchlo, mnohých obyvateľov museli záchranári cez víkend evakuovať vo vrtuľníkoch a na člnoch.
V okrese Buncombe, kde leží ťažko zasiahnuté mesto Asheville, ľudia nahlásili viac ako 1 000 nezvestných. Šéfka okresu Avril Pinderová však uviedla, že očakáva dramatický pokles tohto údaju s obnovením mobilného signálu.
Oblasti Spojených štátov, postihnuté vyčíňaním hurikánu Helene, plánujú tento týždeň navštíviť aj prezident USA Joe Biden a viceprezidentka a kandidátka demokratov na prezidenta Kamala Harrisová.
Americký prezident sa v nedeľu podvečer informoval o ničivých následkoch búrky. Novinárom Biden povedal, že rozsah škôd je „šokujúci“ a jeho administratíva pomáha postihnutým štátom „všetkým čo má“ k dispozícii. Juhovýchodné regióny USA plánuje bezodkladne navštíviť za predpokladu, že jeho prítomnosť „nenaruší prebiehajúce záchranné operácie“.
Bývalý prezident Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane uviedol, že navštívi mesto Valdosta, v štáte Georgia, aby sa oboznámil so škodami spôsobenými ničivým živlom. Ide o jedno z rozhodujúcich miest v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, kde sa očakáva tesný výsledok.
Harrisovú o priebehu záchranárskych prác informovali na palube lietadla Air Force Two, počas letu na predvolebné mítingy v západných štátoch USA. Harrisová sa takisto spojila s guvernérom Severnej Karolíny Roy Cooperom, guvernérom Floridy Ronom DeSantisom a guvernérom štátu Georgia Brianom Kempom a prebrala s nimi aktuálne potreby postihnutých regiónov.