Švajčiarsko a Taliansko menia svoje hranice. Nútia ich k tomu topiace sa ľadovce. Ktorý z nich môže v Dolomitoch zmiznúť úplne?

Klimatické zmeny prekresľujú hranice medzi dvomi alpskými štátmi. Takpovediac posúvajú ich prirodzenú podobu. V dôsledku globálneho otepľovania sa ľadovce topia tak, že Švajčiarsko a Taliansko sa preto dohodli na úprave hraničnej línie. Kartografi sa zamerali na vybrané oblasti, medzi ktoré patrí aj tá, kde sa nachádza Matterhorn, jeden z najkrajších vrchov v Alpách. „Ľadovec sa zmenšil na talianskej strane. V niektorých oblastiach je vidieť už len pôdu," citoval server Euractiv horského vodcu Jérôma Perruqueta.

01.10.2024 14:00
Switzerland Alpine Skiing World Cup Foto:
Na snímke sa v pozadí vyníma Matterhorn, ktorý je jedným z najkrajších vrchov v Alpách.
debata

Otepľovanie na Zemi sa najviac na celom svete prejavuje v Európe. Alpské ľadovce za posledné dva roky stratili až desatinu svojho objemu. Vedci varujú, že na európskom kontinente hrozí, že z večného ľadu, ktorý ho pokrýva, môže do roku 2050 zmiznúť až polovica. „Talianski experti v septembri povedali, že ľadovec Marmolada, ktorý je najväčší a najviac symbolický v Dolomitoch, by sa úplne mohol roztopiť do roku 2040 v dôsledku stúpajúcich priemerných teplôt," upozornil denník Guardian.

Matterhorn sa vyníma v oblasti vychýrených lyžiarskych stredísk. „Mnohé časti hranice boli pôvodne založené na ľadovcových hrebeňoch alebo oblastiach večného snehu, ale ako ľadovce ustupujú, prirodzené hranice sa posúvajú, čo prinútilo Švajčiarov a Talianov upraviť ich hranice," poznamenala stanica BBC. Obe krajiny sa dohodli na zmene hraníc v máji 2023, v Berne s ňou oficiálne súhlasili pred niekoľkými dňami, čaká sa už len na formálny súhlas v Ríme.

SR Lyžovanie Prázdniny Zima Dolina Valčianska ZAX Čítajte viac Desiatky zimných stredísk sa nemusia dožiť ďalšej dekády

Ľadovce vo Švajčiarsku podľa vedcov vlani stratili 4 percentá svojej hmoty, čo je vôbec ich druhý najväčší úbytok. Ešte horšie s ich topením to bolo v roku 2022 (mínus 6 percent). Posun hraníc sa dotkne aj svetoznámeho lyžiarskej strediska Zermatt. Mimochodom, na tamojšom pohorí najvyšší vlek stúpa až do nadmorskej výšky 3883 metrov, vyššie položená horská stanica sa už v Európe nenájde.

zima, sneh, mráz, sneženie, žena, čiapka, vetrovka, dovolenka, turistka, rukavice, slnko, zdravie, radosť, smiech Čítajte viac Do mrazivých dní si vezmite palčiaky, nie prstové rukavice. Prečo?

Topiace sa ľadovce a sneh v Alpách v posledných rokoch odkrývajú smutné tajomstvá. Našli tam telo nemeckého horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 1986, a tiež britského skialpinistu, ktorý zmizol ešte v roku 1952. V inom prípade úbytok ľadu a snehovej pokrývky odhalil trosky malého lietadla, ktoré sa zrútilo v roku 1968.

Bohužiaľ, pribúdajú nové nešťastia, ktoré sa pritom spájajú s globálnym otepľovaním: najhroznejšia tragédia sa udiala v júli 2022. Na vrchole Matterhornu vtedy namerali rekordnú dvojcifernú teplotu vzduchu. „Ten deň sa odlomila veľká časť ľadu a zabila 11 horolezcov," pripomenula agentúra Bloomberg.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #globálne otepľovanie #klimatické zmeny #topenie ľadovcov