Izrael vtrhol do Libanonu. Česko sa vzoprelo EÚ, zablokovalo vyhlásenie únie vyzývajúce na okamžité prímerie (online)

Izraelské jednotky vstúpili v noci na utorok na územie Libanonu. Podľa vyhlásenia izraelskej armády ide o obmedzenú a presne zacielenú akciu v snahe zničiť pôsobisko hnutia Hizballáh blízko hraníc, odkiaľ ostreľoval sever Izraela. Ide o najväčší konflikt s Hizballáhom od vojny v roku 2006. Česká republika podľa serveru Euronews zablokovala spoločné vyhlásenie Európskej únie vyzývajúce na „okamžité prímerie“ medzi Izraelom a libanonským radikálnym hnutím Hizballáh. Dvadsaťsedmička tak k vyostrujúcemu sa konfliktu nemohla jednotné vyhlásenie vydať.

01.10.2024 05:00 , aktualizované: 21:31
Libanon Hizballáh Izrael operácie pozemné zóny... Foto: ,
Izraelské vojenské tanky manévrujú na severe Izraela neďaleko hranice Izraela s Libanonom 1. októbra 2024. Izrael informoval Spojené štáty, že v Libanone podniká "obmedzené" pozemné operácie a že na svojich severných hraniciach vyhlásil uzavreté vojenské zóny, informovala v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Matthewa Millera.
debata (425)

Najdôležitejšie udalosti

  • Izrael začal s obmedzenými cielenými útokmi proti Hizballáhu v Libanone
  • Cieľom je podľa armády zničiť hnutie Hizballáh neďaleko hraníc, odkiaľ ostreľuje sever Izraela
  • Hizballáh pripravoval podobný útok ako Hamas, tvrdí izraelská armáda
  • Libanon čelí jednej z najnebezpeč­nejších fáz vo svojej histórii, vyhlásil libanonský premiér
  • Irán zaútočil na Izrael, odpálil balistické strely
Izraelskí vojaci pracujú na tankoch na severe...
Izraelské ostreľovanie zasiahlo oblasť v južnom...
+20Na snímke útok izraelskej armády voči cieľom...

Hizballáh, v preklade Alláhova strana, je militantné islamistické hnutie, ale aj politická strana. Má ministrov v libanonskej vláde aj poslancov v parlamente. Je kľúčovým spojencom Iránu aj palestínskeho hnutia Hamas a najmocnejšou vojenskou silou v Libanone. S Izraelom bojuje od svojho vzniku v 80. rokoch minulého storočia. V roku 2006 ich boje prerástli do mesačnej vojny. V posledných rokoch sa sporadicky ostreľovali cez hranicu, ale od vlaňajšieho októbra, keď sa začala vojna v Gaze, vykonávajú obe strany letecké útoky cez hranicu každý deň. Niektoré krajiny, vrátane Spojených štátov, označujú Hizballáh za teroristickú organizáciu. Európska únia považuje za teroristickú organizáciu iba jeho vojenské krídlo.

21:31 Iránom podporované iracké ozbrojené formácie v utorok varovali pred svojimi útokmi na americké základne v Iraku i v priľahlom regióne. Uskutočnia ich, ak sa Spojené štáty pripoja k akejkoľvek reakcii na iránske útoky na Izrael alebo ak Izrael použije iracký vzdušný priestor na útok proti Teheránu.

Agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie skupiny, ktorá sa nazýva Koordinačný výbor pre iracký odpor, uviedla, že Iránom podporované milície v Iraku pravidelne mieria bezpilotnými lietadlami na základne, v ktorých sídlia americké sily v Iraku a Sýrii. Tvrdia, že sa takto mstia za podporu Washingtonu Izraelu v jeho vojne proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy a proti proiránskemu hnutiu Hizballáh v Libanone.

19:33 Spojené štáty posilnia svoje jednotky na Blízkom východe o niekoľko tisíc vojakov tým, že tam vyšlú nové jednotky a zároveň personálne rozšíria tie, ktoré v regióne už pôsobia. Podľa utorkovej správy agentúry AFP o tom informovalo americké ministerstvo obrany, uvádza TASR.

Hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová v pondelok uviedla, že spomínané „rozšírené jednotky zahŕňajú lietadlá F-16, F-15E, A-10, stíhacie lietadlá F-22 a pridružený personál“. Neskôr spresnila, že v dôsledku toho bude v regióne „ďalších niekoľko tisíc“ amerických vojakov.

americkí vojaci Čítajte aj USA vysielajú na Blízky východ tisíce ďalších vojakov

19:18 Turecko a Belgicko sú ďalšími krajinami, ktoré vyzývajú svojich občanov, aby opustili Libanon, kde sa začala pozemná operácia izraelskej armády proti baštám proiránskeho hnutia Hizballáh. V evakuácii svojich občanov pokračuje Bulharsko, uviedla v utorok agentúra Reuters, citovaná agentúrou TASR.

Bulharsko v pondelok letecky z Bejrútu evakuovalo 89 ľudí, väčšinou rodín s deťmi. Záujem o návrat do vlasti druhým evakuačným letom v utorok požiadalo ďalších 61 Bulharov. Neobsadené miesta vo vládnom špeciáli ponúknu občanom iných členských krajín EÚ.

19:17 Izraelská armáda tvrdí, že zabila veliteľa jednotky proiránskeho militantného hnutia Hizballáh, ktorá má za úlohu dodávať do Libanonu zbrane z Iránu a od jeho spojencov. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Muhammad Džafar Kásir, ktorý viedol „jednotku 4400“, bol podľa izraelskej armády zabitý pri útoku izraelských bojových lietadiel v Bejrúte.

Vo vyhlásení izraelskej armády sa uvádza, že Kásir bol „jedným z vyšších vodcov teroristickej organizácie Hizballáh a najdominantnejšou osobou na teroristickej osi Irán-Hizballáh-Sýria a je považovaný za človeka blízkeho iránskemu režimu“.

18:47 Irán odpálil balistické rakety smerom na Izrael, uviedla dnes večer izraelská armáda. Obyvateľov Jeruzalema a stredného a južného Izraela pred útokom varujú sirény, majú sa schovať, píšu agentúry Reuters a AP. Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari nedlho pred odpálením rakiet uviedol, že zo strany Iránu očakáva rozsiahly útok.

United States Iran Russia Čítajte viac Irán zaútočil na Izrael, odpálil balistické strely. Na celom území hučali sirény, v Tel Avive zabíjali teroristi

18:37 Česko zablokovalo vyhlásenie Európskej únie vyzývajúce na „okamžité prímerie“ medzi Izraelom a libanonským radikálnym hnutím Hizballáh, keďže jednostranne obmedzovalo izraelské právo na sebaobranu proti teroristom z hnutia. Pre ČTK to dnes povedal hovorca českého ministerstva zahraničia Daniel Drake. Zároveň Česko požadovalo stiahnutie Hizballáhu z izraelských hraníc.

„Vyhlásenie jednostranne obmedzovalo právo Izraela na sebaobranu proti teroristom z Hizballáhu, ktorí niekoľko mesiacov ostreľujú civilistov na severe Izraela,“ uviedol Drake.

18:33 Šok, strach a často tiež pocit straty prežívajú v súvislosti s neustávajúcimi izraelskými útokmi ľudia v Libanone, píšu vo svojich reportážach z krajiny svetové médiá. Mnoho obyvateľov prišlo o svojich najbližších, mnohí ľudia museli utiecť z domovov a teraz prežívajú na ulici. Podľa niektorých z nich je ich krajina stratená.

Štvrť Dahíja, kde sa nachádzala bašta hnutia Hizballáh, sa premenila na trosky po tom, ako práve na ňu smerovali v posledných dňoch útoky izraelských síl, uvádza francúzsky denník Le Monde. Pred rozvalinami kedysi žltej budovy kľačal otec, ktorý v nich stratil dcéru. „Povedz niečo otcovi, daj mi nejaké znamenie,“ nahovoril, opisuje francúzsky denník. Trosky zostali po jednej zo šiestich budov, pod ktorými si svoj úkryt zriadilo vedenie šiitského hnutia Hizballáh a jeho vodca Hasan Nasralláh. Telo dcéry aj manželky trucujúceho muža však zostáva uväznené pod hromadami betónu. Niekde pod nimi leží tiež jeho strýko, teta a dve sesternice.

Reportérka z BBC, ktorá navštívila rovnakú štvrť, videla miesto domov videla len rozvaliny a obhorené kusy plechu namiesto áut. Pár minút pred leteckým útokom Izraelčania obyvateľov zvyčajne vyzvú, aby z domov ušli. „Izraelčania vyhlásia upozornenie desať minút pred útokom, ako máme sakra odísť do bezpečia?“, opýtal sa jej jeden z obyvateľov. V centre mesta narazila na rodinu, ktorá utiekla z Dahíji. Žijú na ulici a nechcú ísť do centra pre utečencov, pretože takéto miesta sú väčšinou prepchaté. „Priala by som si len sa osprchovať,“ povzdychla si na záver diskusie matka tejto rodiny.

Iný novinár z BBC zase uviedol, že dostáva správy od svojich libanonských priateľov, ktorí smútia nad osudom svojej krajiny, ktorá je podľa nich stratená.

Hanan Babaová prišla na začiatku septembra do Libanonu z Londýna, aby navštívila svojho otca, ktorý žije 80 kilometrov od Bejrútu v druhom najväčšom libanonskom meste Tripolisu. Aj keď obaja žijú ďaleko od výbuchov, aj na nich doliehajú dôsledky vojny. "Išla som po kruhovom objazde a tam sedelo 50 ľudí na matracoch. Nemali kam ísť, "uviedla pre BBC.

Podľa agentúry DPA sa OSN obáva, aké následky zanechá vojna na miestnych obyvateľoch. Koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennisová-Plasschaertová napísala na sociálnej sieti X, že ďalšia generácia libanonských detí bude odsúdená na vojnu.

18:01 Česká republika podľa serveru Euronews zablokovala spoločné vyhlásenie Európskej únie vyzývajúce na „okamžité prímerie“ medzi Izraelom a libanonským radikálnym hnutím Hizballáh. Dvadsaťsedmička tak k vyostrujúcemu sa konfliktu nemohla jednotné vyhlásenie vydať. Euronews podotýka, že Česko, Maďarsko a Rakúsko patria k najsilnejším podporovateľom Izraela v rámci únie.

Český postoj, ktorý serveru potvrdilo viacero diplomatov a európskych činiteľov, donútil šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, aby vydal vlastné stanovisko. Euronews poznamenáva, že české zastúpenie pri EÚ bezprostredne neodpovedalo na žiadosť o reakciu.

„Vyjadrujeme poľutovanie nad početnými civilnými obeťami v Libanone, zničením civilnej infraštruktúry a súvisiacimi dlhodobými dôsledkami a vysokým počtom vnútorne vysídlených osôb na oboch stranách a znovu vyzývame na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva za každých okolností,“ uviedol Borrell dnes popoludní.

„Zbrane by teraz mali umlčať a mal by prehovoriť hlas diplomacie, ktorý by mali všetci počuť,“ dodal.

17:52 Generálny tajomník OSN António Guterres dnes vyzval na okamžité prímerie v Libanone a na rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti tejto blízkovýchodnej krajiny. Turecko a Holandsko v súvislosti s izraelským pozemným útokom v Libanone ohlásili repatriáciu svojich občanov.

Guterresovu výzvu zverejnil hovorca OSN Stéphane Dujarric. „V Libanone treba za každú cenu zabrániť plnohodnotnej vojne,“ uviedol s tým, že Guterres dnes hovoril s libanonským premiérom Nadžíbom Míkátím a oznámil mu, že OSN je pripravená pomôcť potrebným. Dujarric dodal, že generálny tajomník bude pokračovať v ďalších rozhovoroch a spolu so svojimi zástupcami sa bude usilovať o uvoľnenie napätia.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí dnes oznámilo, že je pripravené uskutočniť leteckú a námornú evakuáciu Turkov z Libanonu. Turecko súčasne spolupracuje s približne 20 štátmi na príprave evakuácie zahraničných občanov cez svoje územie. Holandská vláda podľa tlačovej agentúry ANP tiež pristúpi k repatriácii svojich občanov.

EKO Turecko Erdogan elektronika americká bojkot výzva Čítajte aj Erdogan volá po vojenskom zásahu proti Izraelu

17:08 Irán plánuje „bezprostredne“ zaútočiť na Izrael balistickými raketami, vyhlásil v utorok vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu a varoval pred vážnymi dôsledkami prípadného takéhoto útoku. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a AFP.

United States Iran Russia Čítajte viac Irán zaútočil na Izrael, odpálil balistické strely. Na celom území hučali sirény, v Tel Avive zabíjali teroristi

15:35 Izraelská armáda za posledný rok podnikla desiatky výpadov do Libanonu

Izraelská armáda za posledný rok podnikla viac ako 70 malých cezhraničných výpadov do Libanonu. Uviedol to jej hovorca Daniel Hagari s tým, že pri týchto operáciách vojaci zničili stanovište militantného šiitského hnutia Hizballáh, tunely, tisícky zbraní a plány na útok proti Izraelu. Píše o tom server The Times of Israel a agentúra Reuters.

Izraelská armáda teraz informovala, že pri výpadoch do južného Libanonu sa príslušníci jej špeciálnych síl dostali na asi 1 000 miest využívaných Hizballáhom. Niektoré z týchto stanovíšť sa nachádzali niekoľko kilometrov od hraničného plota, umiestnené boli v obciach aj v prírode.

Vojaci na týchto miestach podľa Hagariho našli podrobné plány na útok proti Izraelu podobný tomu, aký vlani 7. októbra v izraelskom príhraničí podniklo palestínske teroristické hnutie Hamas. Vtedy teroristi v južnom Izraeli pri rade prepadov pozabíjali na 1200 ľudí, prevažne civilistov a stovky ich uniesli do Pásma Gazy.

Izrael s výpadmi na juh Libanonu začal krátko po začiatku vojny proti Hamasu v Pásme Gazy.

Izraelská armáda sa na juhu Libanonu najprv sústredila na vytlačenie elitných jednotiek Radván z oblasti, následne do nej prenikali izraelské komandá. Počas týchto operácií neprepukli žiadne strety s bojovníkmi Hizballáhu, uviedol armádny hovorca Hagari.

Izraelská armáda informácie o týchto cezhraničných výpadoch odtajnila niekoľko hodín po tom, ako začala pozemnú operáciu proti Hizballáhu v Libanone.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video
Archívne video.

13:37 Hizballáh poprel prítomnosť izraelských vojsk v južnom Libanone

Libanonské hnutie Hizballáh v utorok vyhlásilo, že žiadne izraelské jednotky nevkročili na územie Libanonu. Izrael tvrdí, že v utorok spustil na juhu krajiny čiastočnú ofenzívu zameranú na bašty Hizballáhu pri spoločných hraniciach.

„Všetky tvrdenia sionistov, že (izraelské) okupačné sily vstúpili do Libanonu, sú nepravdivé,“ uviedol hovorca Hizballáhu vo vyhlásení pre televíznu stanicu Al-Džazíra. Dodal, že doteraz nedošlo k žiadnemu priamemu stretu medzi bojovníkmi hnutia a izraelskými silami.

Izrael tvrdí, že jeho pozemné sily v noci na utorok podnikli pozemnú ofenzívu do Libanonu. Predchádzalo jej niekoľko dní leteckých útokov na ciele Hizballáhu v metropole Bejrút a ďalších častiach krajiny. Pri piatkovom útoku Izraela zahynul aj dlhoročný šéf hnutia Hasan Nasralláh a viacero vysokopostavených veliteľov.

13:17 Izrael vyzval obyvateľov asi 30 pohraničných obcí na juhu Libanonu na evakuáciu

Izraelská armáda v utorok vyzvala obyvateľov približne 30 pohraničných obcí na juhu Libanonu na evakuáciu. Každý, kto sa nachádza pri militantoch či zariadeniach proiránskeho hnutia Hizballáh, podľa nej vystavuje svoj život nebezpečenstvu.

„Izraelská armáda vám nechce ublížiť a v záujme vašej bezpečnosti musíte okamžite opustiť svoje domovy,“ píše sa v príspevku hovorcu armády pre arabské publikum Avichaja Adraiho adresovanom Libanončanom žijúcim v pohraničných obciach na juhu krajiny.

Izrael im nariadil, aby sa presunuli severne od rieky Awalí, približne 56 kilometrov od hranice. Rieka leží severne od mesta Sidon, čo je podľa denníka The Guardian ďaleko za územím, ktoré sa v súčasnosti považuje za oblasť bojov v Libanone.

Bezprostredne nie je jasné, prečo Izrael vyzval na evakuáciu obyvateľov istých miest na juhu Libanonu, a nie aj tých, ktoré s nimi susedia, a ani prečo sa majú presunúť tak ďaleko na sever, upozornil britský denník.

Nemenovaný predstaviteľ izraelských bezpečnostných zložiek podľa agentúry Reuters povedal, že v Libanone nedochádza k priamym stretom s Hizballáhom, čo je v rozpore s predchádzajúcim tvrdením armády o „ťažkých bojoch“ s militantmi.

Nespresnil, ako ďaleko do vnútra Libanonu sa izraelské jednotky dostali, naznačil však, že je to v pešej vzdialenosti od demarkačnej línie, ktorá oddeľuje Libanon od Izraela. Širšia operácia, ktorá by sa zamerala na hlavné mesto Bejrút, sa podľa neho neplánuje. Izraelská armáda v posledných dňoch vykonala niekoľko leteckých útokov na libanonskú metropolu.

Nasralláh Čítajte viac Smrť Nasralláha: Čaká Izrael masový útok Hizballáhu? Irán nechce, aby konflikt explodoval, vraví expert Lebanon Israel Čítajte viac Hlas Nasralláha používajú jeho obdivovatelia ako zvonenie mobilu. Kedy Izrael začal nenávidieť sfanatizovaného syna predajcu zeleniny?

13:05 Rusko a Turecko odsúdili ofenzívu Izraela, Madrid vyzýva na jej ukončenie

Predstavitelia Ruska a Turecka v utorok odsúdili pozemnú ofenzívu Izraela na pozície militantného hnutia Hizballáh na juhu Libanonu. Na zastavenie pozemných operácií vyzvalo Španielsko, ktoré velí misii OSN v krajine.

Turecko izraelský útok označilo za nezákonný pokus o okupáciu, ktorý narúša územnú celistvosť Libanonu, a dodalo, že operácia sa musí okamžite skončiť stiahnutím Izraela z krajiny.

Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že je „vysoko pravdepodobné“, že z bojov vzíde nová vlna utečencov. Vyzvalo taktiež Bezpečnostnú radu OSN, aby vykonala nevyhnutné kroky v súlade s medzinárodným právom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že „sme svedkami rozširovania bojov, čo ďalej destabilizuje región a zvyšuje napätie“. Dodal, že „toto napätie je pre región a okolité oblasti deštruktívne“.

Peskov taktiež vyjadril znepokojenie nad izraelským utorkovým útokom na sýrsku metropolu Damask. Uviedol, že ruská vláda je v neustálom kontakte so sýrskymi spojencami. „Momentálne nevidíme žiadne bezprostredné riziko, odsudzujeme však, samozrejme, takéto údery proti suverénnemu štátu,“ vyhlásil Peskov.

Minister zahraničných vecí Španielska José Manuel Albares vyzval na zastavenie pozemných operácií, aby sa predišlo ďalšej eskalácii konfliktu v regióne.

Reuters pripomína, že Španielsko od februára 2022 velí Dočasným silám OSN v Libanone (UNIFIL). Na libanonsko-izraelských hraniciach je nasadených 650 španielskych vojakov.

13:00 Mierová misia OSN bola informovaná o plánovaných vpádoch Izraela do Libanonu

Mierovú misiu OSN v Libanone (UNIFIL) izraelská armáda vopred informovala o svojom zámere vykonať obmedzené pozemné vpády do Libanonu. Misia UNIFIL to uviedla v utorkovom vyhlásení s tým, že mierové sily napriek aktuálnemu vývoju zostávajú na svojich pozíciách. Vyzvala tiež všetky zapojené strany, aby sa zdržali činov, ktoré by situáciu mohli eskalovať.

Na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 bola v roku 2006 ukončená mesiac trvajúca vojna medzi Hizballáhom a Izraelom. Rezolúcia vyzvala na úplné stiahnutie Izraela z južného Libanonu a na to, aby libanonská armáda a mierové jednotky OSN boli jedinými ozbrojenými silami južne od rieky Lítání.

Hovorca izraelskej armády tvrdí, že rezolúcie BR OSN po desaťročia vyzývajú Libanon, aby zaistil, že sa na jeho území nebudú nachádzať iné ako vládne ozbrojené jednotky.

„Osemnásť rokov po prijatí rezolúcie č. 1701 je Hizballáh najväčšou neštátnou armádou na svete a južný Libanon je plný teroristov a zbraní Hizballáhu. Ak Libanon a medzinárodné spoločenstvo nedokážu vytlačiť Hizballáh od (izraelských) hraníc, nemáme inú možnosť, ako to urobiť sami,“ uviedol Hagari.

Cieľom izraelských pozemných razií na juhu Libanonu budú stanovištia Hizballáhu, odkiaľ hnutie plánovalo teroristický útok na sever Izraela podobný tomu z vlaňajšieho 7. októbra, uviedol Hagari. Zdôraznil, že izraelská pozemná ofenzíva nie je vojnou proti Libanončanom, ale proti Hizballáhu. Armáda podľa Hagariho prijíma opatrenia, aby zabránila ohrozeniu libanonských civilistov.

Misia UNIFIL v utorok pripomenula Izraelu, že akékoľvek prekročenie hranice Libanonu je porušením libanonskej suverenity a územnej celistvosti a tiež porušením rezolúcie BR OSN.

12:20 Hizballáh z Libanonu útočil na ciele na predmestí Tel Avivu

V izraelskom Tel Avive sa v utorok rozozvučali sirény varujúce pred leteckým útokom po tom, ako hranicu s Izraelom preleteli strely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda. Libanonské militantné hnutie Hizballáh neskôr informovalo, že útočilo na vojenské pozície na predmestí tohto izraelského mesta.

„Sirény zneli v strednej časti Izraela po odpálení striel z Libanonu,“ uviedla izraelská armáda s tým, že incident momentálne prešetruje.

Viacerí svedkovia podľa agentúr uviedli, že v Tel Avive počuli výbuchy. Izraelský spravodajský portál Ynet uviedol, že z Libanonu boli vystrelené najmenej tri rakety. Polícia informovala, že jedna zo striel zasiahla cestu pri meste Kfar Kásim, pričom zdravotníci museli ošetriť muža, ktorého zasiahli šrapnely.

Hizballáh vo vyhlásení uviedol, že „vypálil salvy rakiet“ na základňu Glilot vojenskej rozviedky a na veliteľstvo rozviedky Mosad na predmestí Tel Avivu.

11:45 Aerolínie Lufthansa predĺžili pozastavenie letov do Izraela, Libanonu a Iránu

Letecká spoločnosť Lufthansa Group a jej dcérske aerolínie v utorok oznámili, že predlžujú pozastavenie letov do izraelského Tel Avivu, libanonského Bejrútu a iránskeho Teheránu. Dôvodom je eskalácia konfliktu medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh.

Lety z a do Tel Avivu budú pozastavené do 31. októbra, zatiaľ čo lety do Bejrútu a Teheránu do 30. novembra, respektíve 14. októbra, uvádza Lufthansa vo vyhlásení.

Pod Lufthansu spadajú aj spoločnosti SWISS, Brussels Airlines, Austrian Airlines a Eurowings.

Izraelské pozemné sily v noci na utorok podnikli pozemnú ofenzívu do Libanonu. Predchádzalo jej niekoľko dní leteckých útokov na ciele Hizballáhu v metropole Bejrút a ďalších častiach krajiny. Pri piatkovom útoku Izraela zahynul aj dlhoročný šéf hnutia Hasan Nasralláh a viacero vysokopostavených veliteľov.

Lufthansa pred dvoma týždňami pozastavila lety do týchto krajín pre výbuchy komunikačných zariadení, ktoré používali členovia Hizballáhu.

11:07 Francúzsko pošle do východného Stredomoria vrtuľníkovú loď

Francúzska vrtuľníková loď v priebehu nasledujúcich piatich až šiestich dní dorazí do východného Stredomoria pre prípad, že bude prijaté rozhodnutie o evakuácii osôb z Libanonu.

Rozhodnutie o vyslaní vrtuľníkovej lode Dixmude do oblasti padlo ešte v pondelok. Reuters pripomína, že v Libanone žije viac ako 20 000 francúzskych občanov.

Západné krajiny už dlhšie zvažujú možnosti, ako bezpečne evakuovať svojich občanov z Libanonu v prípade vypuknutia plnohodnotnej vojny s Izraelom. Poskytnutie útočiska pre vojnových utečencov už ponúkli Turecko a Cyprus.

Izraelskí vojaci pracujú na tankoch na severe...
Izraelské ostreľovanie zasiahlo oblasť v južnom...
+20Na snímke útok izraelskej armády voči cieľom...

11:00 Libanon zažíva jedno z najhorších období svojej histórie, povedal jeho premiér

Libanon zažíva jedno z najnebezpeč­nejších období vo svojej histórii, povedal jeho premiér Nadžíb Mikátí. Podľa agentúry AFP tiež vyzval OSN na pomoc Libanončanom, ktorí kvôli izraelským útokom museli opustiť svoje domovy a ktorých je podľa neho už milión. Izraelská armáda zosilnela pred dvoma týždňami letecké útoky na libanonské územie, kde cielia na militantné hnutie Hizballáh, a v noci na utorok začala aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu. Označila ju za obmedzenú a presne zacielenú na zničenie pozícií Hizballáhu, ktorý ostreľoval sever Izraela.

„Približne milión našich obyvateľov bol vysídlený kvôli ničivej vojne Izraela v Libanone. Naliehavo žiadame o ďalšiu pomoc vysídleným civilistom,“ povedal podľa AFP Mikátí, ktorý sa stretol so zástupcami organizácií OSN a veľvyslancami darcovských krajín. Mikátí už v nedeľu povedal, že počet vysídlených osôb by mohol dosiahnuť až jeden milión, čo by predstavovalo najväčšie presuny obyvateľstva v dejinách Libanonu. Ten má teraz asi 5,5 milióna obyvateľov.

Z Libanonu začali v dôsledku izraelského masívneho ostreľovania utekať aj tisíce Sýrčanov, ktorých pred niekoľkými rokmi z vlasti vyhnala občianska vojna. V pondelok vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi oznámil, že do Sýrie utieklo už viac ako 100 000 ľudí. Sú medzi nimi aj Libanonci. Zástupca UNHCR pre Sýriu v piatok uviedol, že zhruba 80 percent tých, čo utiekli minulý týždeň do Sýrie, boli Sýrčania.

Libanon kvôli politickým sporom nemá už skoro dva roky zvoleného prezidenta, úradujúcou hlavou štátu je od konca októbra 2022 premiér Nadžíb Mikátí, ktorého vláda je tiež úradnícka. Politické spory, 15 rokov občianskej vojny (1975–1990) a vážne ekonomické problémy v posledných rokoch ochromili centrálnu moc štátu v Libanone a zároveň posilnili milície, z niektorých sa stali politické strany.

Hizballáh, v preklade Alláhova strana, je militantné islamistické hnutie, ale aj politická strana. Má ministrov v libanonskej vláde aj poslancov v parlamente. Je kľúčovým spojencom Iránu aj palestínskeho hnutia Hamas a najmocnejšou vojenskou silou v Libanone. S Izraelom bojuje od svojho vzniku v 80. rokoch minulého storočia. V roku 2006 ich boje prerástli do mesačnej vojny. V posledných rokoch sa sporadicky ostreľovali cez hranicu, ale od vlaňajšieho októbra, keď sa začala vojna v Gaze, vykonávajú obe strany letecké útoky cez hranicu každý deň.

Niektoré krajiny, vrátane Spojených štátov, označujú Hizballáh za teroristickú organizáciu. Európska únia považuje za teroristickú organizáciu iba jeho vojenské krídlo.

10:30 IDF: Pozemná invázia je lokalizovaná a zameriava sa na bašty Hizballáhu

Izraelská pozemná ofenzíva na juh Libanonu sa zameria na bašty hnutia Hizballáh v blízkosti spoločnej hranice, ktoré ohrozujú Izrael. V utorok to uviedla izraelská armáda. Libanonský premiér k ofenzíve vyhlásil, že Libanon stojí pred jednou z najnáročnejších etáp vo svojich dejinách.

„Tieto lokalizované pozemné útoky budú zamerané na bašty Hizballáhu, ktoré ohrozujú izraelské mestá, kibuce a komunity pozdĺž našich hraníc,“ vyhlásil hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. „Hizballáh premenil libanonské dediny v blízkosti izraelských obcí na vojenské základne, z ktorých je pripravený zaútočiť na Izrael,“ dodal.

Izraelskí vojaci pracujú na tankoch na severe... Foto: TASR/AP, Baz Ratner
Libanon Hizballáh Izrael operácie pozemné zóny hranica Izraelskí vojaci pracujú na tankoch na severe Izraela neďaleko hranice Izraela s Libanonom 1. októbra 2024.

9:40 Húsíovia zaútočili na izraelské mestá a komerčnú loď v Červenom mori

Jemenskí povstalci húsíovia v utorok uviedli, že zaútočili na vojenské zariadenia v izraelskej metropole Tel Aviv a v prístave Eljat na juhu krajiny. Britská námorná agentúra (UKMTO) zároveň uviedla, že námorný dron v utorok zasiahol civilnú loď pri jemenskom prístavnom meste Hudajdá, ktoré kontrolujú húsíovia. Dron údajne zasiahol balastnú nádrž lode, ktorá sa využíva na úpravu vztlaku. Ide o prvý útok povstalcov na komerčné plavidlo za uplynulé týždne.

UKMTO uviedla, že „všetci členovia posádky lode sú v bezpečí a plavidlo pokračuje do ďalšieho prístavu,“ uviedla UKMTO. Agentúra neskôr hlásila aj druhý útok severne od prvého. Súkromná spravodajská spoločnosť Ambrey informovala o dvoch samostatných útokoch. Nebolo však bezprostredne jasné, či išlo o to isté plavidlo.

Húsíovia sa k útokom bezprostredne neprihlásili. AP však uvádza, že povstalci sa k nim zvyčajne hlásia o niekoľko hodín až dní neskôr.

AP pripomína, že k útoku húsíov na lode došlo v čase, keď izraelské pozemné sily vstúpili na juh Libanonu po sérii leteckých útokov na pozície militantného hnutia Hizballáh. Pri izraelských náletoch v piatok zahynul vodca hnutia Hasan Nasralláh a ďalší vysokopostavení predstavitelia Hizaballáhu.

Húsíov dlhodobo podporuje Irán, ktorý im tiež dodáva zbrane. Po začiatku vojny v Pásme Gazy jemenskí povstalci začali s raketovými útokmi na obchodné lode, ktoré smerujú do Izraela alebo majú s krajinou spojitosť. Od novembra už raketovými a dronovými útokmi poškodili viac ako 80 plavidiel. Dve lode sa im podarilo potopiť a jednej sa zmocnili, pričom zabili najmenej štyroch členov posádky.

V nedeľu Izrael zaútočil na jemenský prístav Hudajdá po tom, čo húsíovia vypálili raketu na izraelské letisko Bena Guriona.

9:30 Izrael tvrdí, že vojaci na juhu Libanonu zvádzajú intenzívne boje s Hizballáhom

Izraelská armáda na juhu Libanonu zvádza intenzívne boje s ozbrojencami Hizballáhu po tom, ako sa v noci začala očakávaná pozemná operácia proti tomuto šiitskému militantnému hnutiu priamo na území svojho severného suseda. Oznámil to hovorca armády Avičaj Adrai na sieti X. Armáda súčasne varovala libanonských občanov, aby necestovali autami južne od rieky Litania.

Na operáciách sa podieľa elitná 98. divízia armády, ktorá bola na severný front prevelená len pred dvoma týždňami z Pásma Gazy, kde bojovala niekoľko mesiacov vo vojne proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas. Tú rozpútal Hamas svojím brutálnym útokom na južný Izrael vlani 7. októbra; Hizballáh potom začal hneď 8. októbra, údajne na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy, ostreľovať cez hranicu sever Izraela, odkiaľ museli byť evakuované desaťtisíce obyvateľov. Umožnenie ich návratu je kľúčovým vojnovým cieľom izraelskej vlády, ktorým odôvodňuje súčasnú operáciu.

Tiež na libanonskej strane muselo od vlaňajšieho októbra opustiť svoje domovy 100 000 ľudí a najmenej rovnaký počet odišiel z juhu Libanonu v posledných dvoch týždňoch, keď Izrael výrazne zintenzívnil vzdušné údery na pozície a členov vedenia Hizballáhu, vrátane jeho dlhoročného vodcu Hasana Nasralláha, ktorý zomrel pri piatkovom nálete na južné predmestie Bejrútu.

9:10 Hizballáh zaútočil na izraelských vojakov pri libanonských hraniciach

Militantné hnutie Hizballáh v utorok vo vyhlásení uviedlo, že zaútočilo na izraelské jednotky v severoizaleskom meste Metula pri hraniciach s Libanonom a Sýriou. Izraelská armáda oznámila, že na juhu Libanonu prebiehajú intenzívne boje a varovala občanov, aby sa vo vozidlách nepresúvali zo severu na juh v oblasti rieky Lítání.

Netanjahu Čítajte viac Netanjahu sa sporí s tajnými službami, Biden mu povedal, aby ho neoblboval. Zaujíma premiéra len politické prežitie?

Hizballáh vo vyhlásení oznámil, že sa pri útoku na Izrael zameriaval na „pohybujúcich sa nepriateľských vojakov v Metule pomocou delostreleckých granátov“. V ďalšom vyhlásení tvrdil, že sa zacielil „zhromaždenie nepriateľských vojakov“ v tej istej oblasti.

6:00 Austin podporil izraelskú operáciu proti Hizballáhu v Libanone

Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho izraelský náprotivok Joav Galant sa zhodli na nutnosti odstrániť v južnom Libanone zázemie pre možný útok Hizballáhu na sever Izraela. Uviedol to Pentagon vo vyhlásení po telefonáte oboch ministrov krátko po tom, ako Izrael oznámil začatie pozemnej operácie za južnou libanonskou hranicou. Washington zároveň varoval Irán, aby sa nepokúšal rozšíriť konflikt do širšieho blízkovýchodného regiónu.

Americká diplomacia v pondelok uviedla, že dostala od Izraela informácie o obmedzených pozemných útokoch v Libanone.

Video
Izrael so spojencami dokázal v apríli zničiť 99 percent dronov a rakiet, ktorými na židovský štát zaútočil Irán. Archívne video. / Zdroj: IDF

Austin v telefonáte ubezpečil Izrael, pre ktorý sú Spojené štáty kľúčovým spojencom, americkú podporu v obrane pred Iránom a militantnými hnutiami, ktoré Teherán podporuje. „Minister (Austin) a minister Galant sa rozprávali o vážnych následkoch, ktoré ponesie Irán, ak sa rozhodne začať priamy vojenský útok na Izrael,“ uviedol vo vyhlásení Pentagon.

Americkí predstavitelia dávali v pondelok najavo, že očakávajú akcie menšieho rozsahu zamerané na ničenie zbraní a infraštruktúry Hizballáhu v oblasti tesne pri hraniciach. Pozemná ofenzíva by podľa niektorých amerických médií mala byť menšieho rozsahu ako vojna medzi Izraelom a Hizballáhom z roku 2006, ktorej najintenzívnejšia fáza trvala zhruba mesiac.

Izraelská armáda oznámila, že podnikla sériu...
Izraelská armáda oznámila, že podnikla sériu...
+7Izraelská armáda oznámila, že podnikla sériu...

5:30 Izraelský úder v Damasku zabil troch civilistov, uviedli sýrske médiá

Najmenej traja civilisti zomreli a deväť ďalších utrpelo zranenia pri izraelskom vzdušnom údere na sýrsku metropolu Damask. Napísala to v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na sýrske médiá. Sýrska štátna televízia podľa agentúry uviedla, že pri zásahu zomrel jeden z jej novinárov; nie je však jasné, či je jednou z troch uvádzaných obetí. Izrael správy nekomentoval.

Médiá hovoria o tom, že sýrska protivzdušná obrana trikrát v rade likvidovala „nepriateľské ciele“ nad územím Sýrie. Izraelské útoky spôsobili popri obetiach a zranených tiež rozsiahle škody na súkromnom majetku, píše Reuters.

Od útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas z vlaňajšieho októbra Izrael popri odvetnej vojne proti Hamasu a jeho spojencom v Pásme Gazy vystupňoval tiež údery na proiránske ozbrojené skupiny a s nimi spojené ciele na území Libanonu a Sýrie. Niektoré izraelské útoky mieria aj na sýrsku protivzdušnú obranu a niektoré sily režimu prezidenta Bášara Asada. Izrael sa k väčšine akcií nevyjadruje.

5:00 Izrael oznámil začatie pozemnej operácie na juhu Libanonu

Izraelské letectvo za posledné dva týždne výrazne zintenzívnilo údery proti Hizballáhu na mnohých miestach Libanonu, pri čom podľa libanonských úradov zomrelo vyše 1 000 ľudí, časť z nich boli civilisti. Izraelskí predstavitelia opakovane uvádzali, že pozemné sily sú pripravené vstúpiť do južného Libanonu s cieľom vytlačiť Hizballáh od hraníc a znemožniť mu odpaľovať rakety na Izrael.

Izraelská armáda na základe rozhodnutia bezpečnostného kabinetu začala „obmedzené, lokalizované a cielené pozemné útoky založené na presných spravodajských informáciách“ o pôsobiskách a infraštruktúre Hizballáhu blízko hraníc, uvádza vyhlásenie ozbrojených síl. Ciele pozemných akcií sa podľa vyjadrenia vojska nachádzajú je dedinách blízko hraníc a predstavujú bezprostredné ohrozenie pre miestne komunity na severe Izraela.

Hizballáh už pred začiatkom operácie uviedol, že na avizovanú izraelskú pozemnú ofenzívu odpovie. Nie je však jasné, v akej bojovej kondícii sa vojenské krídlo hnutia nachádza po tom, keď Izrael zabil počas úderov rad vysokých vojenských veliteľov a vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Libanonské ministerstvo zdravotníctva v pondelok večer oznámilo, že izraelské vzdušné údery zabili za posledných 24 hodín na juhu krajiny, vo východolibanonskom údolí Bikáa a v samotnom Bejrúte 95 ľudí a ďalších 172 zranili.

Podľa palestínskeho zdroja citovaného agentúrou Reuters Izrael v noci namieril jeden zo vzdušných úderov na najväčší palestínsky utečenecký tábor na území Libanonu. Ide o vôbec prvý útok na tábor Ajn Hilvá, ktorý leží na juhu Libanonu neďaleko prístavu Sajdá (Sidon).

Boje medzi Izraelčanmi a Hizballáhom trvajú od vlaňajšieho októbra, keď teroristi z Hamasu a ďalších palestínskych zoskupení zaútočili na juh Izraela a izraelská armáda v odvete začala doteraz pokračujúcu vojnu v Pásme Gazy. Hizballáh na podporu Hamasu začal ostreľovať sever Izraela, evakuované tam museli byť desaťtisíce ľudí a obe strany si odvtedy vymieňali menšie cezhraničné údery, keďže izraelské sily sa sústredili na boje v Pásme Gazy.

V posledných dvoch týždňoch sa ale situácia v Libanone vyostrila po sérii explózií pagerov a vysielačiek využívaných Hizballáhom a následnom prudkom zintenzívnení izraelských úderov proti Hizballáhu na juhu Libanonu ale tiež v ďalších častiach krajiny. Ide o najtvrdšie údery od vojny s Hizballáhom v roku 2006.

425 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Libanon #Blízky východ #Hizballáh