Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková, francúzsky premiér Michel Barnier, jeho britský kolega Keir Starmer či generálny tajomník OSN António Guterres odsúdili eskaláciu na Blízkom východe po tom, čo Irán odpálil rakety na Izrael. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan vyjadril presvedčenie, že sa iránsky útok podarilo odraziť.
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že iránsky útok odsudzuje „čo najostrejšie“. „Naliehavo sme Irán varovali pred touto nebezpečnou eskaláciou. Irán musí útok okamžite zastaviť. Ženie región ďalej na okraj priepasti,“ napísala Baerbocková na platforme X.
Nový francúzsky premiér Barnier vyjadril znepokojenie nad „eskaláciou“ na Blízkom východe a „priamym konfliktom, ktorý, ako sa zdá, prebieha“ medzi Iránom a Izraelom. "Ujímam sa slova v tejto chvíli, je 19:16, keď sa situácia na Blízkom a Strednom východe zhoršuje, s eskaláciou a útokom a priamym konfliktom, ktorý, ako sa zdá, prebieha medzi Iránom a Izraelom. A situácia je teda nanajvýš vážna,“ vyhlásil Barnier pred poslancami francúzskeho Národného zhromaždenia.
Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan vyjadril presvedčenie, že sa iránsky útok podarilo odraziť. Zároveň uviedol, že úder predstavuje výraznú eskaláciu zo strany Iránu. Washington teraz bude ďalšie kroky konzultovať s Tel Avivom a naďalej monitorovať situáciu kvôli prípadnému ďalšiemu nebezpečenstvu od Iránu či jeho spojencov, poznamenal.
Americké ministerstvo zahraničia vyzvalo všetky krajiny sveta, aby „neprijateľný útok“ odsúdili. Uviedlo, že nemá žiadne informácie o poškodení amerických zariadení. Teherán podľa neho Washington dopredu nevaroval.
„Existuje riziko, že nebezpečný cyklus útokov a odvetných opatrení sa vymkne spod kontroly. Je potrebné okamžité prímerie v celom regióne,“ napísal Borrell na sieti X. Podľa jeho slov je EÚ plne odhodlaná pracovať na tom, aby sa predišlo regionálnej vojne.
Iránsky útok na Izrael odsúdila aj Británia. Úrad premiéra Keira Starmera podľa stanice Sky News zopakoval výzvy na zmiernenie napätia v regióne. Starmer v čase, keď začal iránsky útok, telefonoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, píše Reuters. Izraelskému náprotivku vyjadril „pevný záväzok“ Británie voči bezpečnosti Izraela a ochrane civilistov. Britský premiér tiež prisľúbil, že bude spolupracovať s partnermi a urobí všetko preto, aby dosiahol deeskaláciu a presadil diplomatické riešenie.
Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval na ukončenie špirály násilia a minister zahraničných vecí José Manuel Albares vyzval aktérov na zdržanlivosť.
Iránsky útok kritizoval aj šéf OSN Guterres. Odsudzujem rozšírenie konfliktu na Blízkom východe," uviedol vo svojom vyhlásení po odpálení rakiet. „To musí prestať. Nevyhnutne potrebujeme prímerie,“ dodal Guterres a odsúdil „eskaláciu za eskaláciu“.
Európska únia čo najdôraznejšie odsudzuje iránsky raketový útok na Izrael, uviedol v utorok šéf európskej diplomacie Josep Borrell a vyzval na okamžité prímerie na Blízkom východe.