Najdôležitejšie udalosti
- Na Tel Aviv zaútočili jemenskí povstalci
- Izraelský úder zabil 15 členov Hizballáhu
- Pri izraelskom útoku na juhu Libanonu zomreli štyria zdravotníci a vojak
- Po izraelskom leteckom útoku v Sýrii zomrel poradca iránskych Revolučných gárd
- Libanonskí vojaci prvýkrát opätovali izraelskú streľbu, uvádza agentúra Reuters
- Slovensko vyšle do Libanonu armádne lietadlo v piatok, pomôže aj pri evakuácii Čechov
- USA a Izrael podľa Bidena diskutujú o možných útokoch na iránske ropné zariadenia
- Otvorí Izrael front s Iránom? Slúži mu jadrový program na odstrašenie? Vysvetľuje expert
22:40 Najmenej 14 ľudí bolo zabitých pri izraelskom údere na utečenecký tábor v meste Tulkarm na Západnom brehu Jordánu. Informovalo o tom podľa agentúry Reuters ministerstvo zdravotníctva palestínskej samosprávy. Izraelská armáda potvrdila, že útok na mesto vykonala, ale neposkytla ďalšie podrobnosti.
Palestínsky Červený polmesiac uviedol, že pri údere na Tulkarm bolo zabitých najmenej päť ľudí.
Aj na Západnom brehu vzrástlo násilie po začiatku konfliktu v Pásme Gazy pred takmer rokom. Izraelské sily na Západnom brehu takmer každý deň vykonávajú razie a už pozatýkali tisíce ľudí. Časté sú tam tiež prestrelky medzi bezpečnostnými silami a palestínskymi bojovníkmi.
22:10 Skupina krajín G7 vo vyhlásení k situácii na Blízkom východe vyzvala na ukončenie bojov v Pásme Gazy i Libanone. Lídri USA, Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska, EÚ, Japonska a Kanady vyzvali všetkých regionálnych aktérov, aby konali umiernene a zodpovedne.
Podľa agentúry Reuters skupina krajín G7 zvažovala po utorkovom iránskom útoku nové sankcie, vo vyhlásení sa však nespomínajú.
„Opakujeme, že je potrebné čo najskôr zastaviť boje, a tým vytvoriť priestor na diplomatické riešenie,“ uviedla skupina ohľadom situácie v Libanone. Podľa nej je potrebné stabilizovať hranicu medzi Izraelom a Libanonom, úplne obnoviť libanonskú suverenitu a umožniť návrat obyvateľov, ktorí museli opustiť svoje domovy.
V Libanone podľa vlády musel opustiť svoje domovy zhruba milión obyvateľov kvôli bojom medzi šiitským hnutím Hizballáh a Izraelom. Na severe Izraela úrady evakuovali desaťtisíce ľudí kvôli ostreľovaniu zo strany Hizballáhu.
„Čo najsilnejšie odsudzujeme iránsky priamy vojenský útok na Izrael,“ uvádza sa tiež vo vyhlásení, ktoré vyjadruje podporu izraelskej obrane.
Rad útokov a odvetných úderov môže podľa skupiny G7 na Blízkom východe spôsobiť nekontrolovaný rast napätia. „Vyzývame všetkých regionálnych aktérov, aby konali zodpovedne a so zdržanlivosťou,“ uvádza sa vo vyhlásení.
„Obnovujeme našu výzvu na okamžité prímerie v Pásme Gazy, nepodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov, výrazný a trvalý nárast objemu humanitárnej pomoci a na koniec konfliktu,“ píše sa ďalej vo vyhlásení, ktoré odsudzuje „neospravedlniteľný akt úmyselného násilia“ zo strany palestínskeho hnutia Hamas, ktoré 7. októbra napadlo izraelské územie.
19:45 Izraelskí vojaci vo štvrtok na okupovanom Západnom brehu Jordánu smrteľne postrelili Palestínčana, ktorý sa k nim blížil s nožom v ruke.
K incidentu došlo pri vchode do vojenskej základne neďaleko predjordánskeho mesta Hebron, doplnila vo svojom vyhlásení izraelská armáda. Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že zastreleným bol 23-ročný muž.
Bezpečnostná situácia na Západnom brehu sa výrazne zhoršila po vypuknutí vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktorá sa už takmer rok odohráva na území Pásma Gazy.
V Predjordánsku bolo od začiatku októbra 2023 zabitých takmer 700 Palestínčanov. O život prišli buď v incidentoch s izraelskou armádou, alebo pri pokusoch o útok či pri potýčkach s radikálnymi židovskými osadníkmi, ktorí žijú na území Západného brehu okupovaného Izraelom od roku 1967.
19:40 Katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání vyjadril vo štvrtok podporu pre Libanon a dodal, že krajine nariadil v súvislosti s izraelskou ofenzívou proti proiránskemu hnutiu Hizballáh poskytnúť naliehavú pomoc.
„Potvrdzujem plnú podporu Kataru pre Libanon a jeho bratský ľud proti brutálnym útokom, ktorým je vystavený,“ napísal na sociálnej sieti X. Prisľúbil zároveň humanitárnu pomoc pre tamojších ľudí.
Predtým v priebehu štvrtku Tamím bin Hamad Ál Sání povedal, že kríza na Blízkom východe je „kolektívnou genocídou“. Katar podľa neho vždy varoval pred „beztrestnosťou“ Izraela.
Ten v posledných dňoch presunul ťažisko svojich bojov z Pásma Gazy práve na Libanon. Tvrdí, že útoky sú zamerané proti Hizballáhu, ktorý vlani v októbri začal ostreľovať Izrael, aby tak vyjadril solidaritu s Palestínčanmi a hnutím Hamas.
Pre bombardovanie v Libanone boli vysídlené státisíce ľudí. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zabili útoky už viac než 1000 osôb vrátane civilistov.
19:05 „Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má v koalícii extrémistov, ako sú minister financií Bezazel Smotrič a minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir. Oni chcú, aby vojna pokračovala. A pre premiéra platí, že čím dlhší konflikt, tým dlhšie je predsedom vlády,“ uviedol pre Pravdu bezpečnostný analytik Ahron Bregman z univerzity King's College v Londýne, ktorý slúžil v izraelských ozbrojených silách až do hodnosti major. Izrael pokračuje vo vojne v Pásme Gazy, minulý týždeň zabil šéfa libanonského radikálneho hnutia Hasana Nasralláha, spustil zatiaľ obmedzenú pozemnú inváziu do Libanonu a v utorok musel čeliť útoku asi dvesto iránskych rakiet.
Čítajte viac Otvorí Izrael front s Iránom? Slúži mu jadrový program na odstrašenie? Vysvetľuje expert18:50 Na potraviny, prístrešie, zdravotnú starostlivosť a ďalšie základné služby pre ľudí priamo postihnutých súčasným konfliktom medzi Izraelom a hnutím Hizballáh je určených celkovo 30 miliónov eur, ktoré sa dnes mimoriadne rozhodla vyčleniť Európska komisia. Podľa komisára pre krízové riadenie Janeza Lenarčiča je totiž v súčasnej kríze pre záchranu životov kľúčová rýchlosť a efektivita poskytovania pomoci.
„Mimoriadnym prídelom chceme rýchlo podporiť osoby postihnuté konfliktom v Libanone, aby mohli okamžite dostať pomoc,“ povedal Lenarčič. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že suma poskytne civilistom potrebnú pomoc v aktuálnom veľmi ťažkom období. Spolu so sumou desať miliónov eur, ktorú komisia vyčlenila na konci septembra, vynaložila tento rok Európska únia na humanitárnu pomoc pre Libanon už 104 miliónov eur.
18:33 Izraelská armáda v rámci svojich útokov na pozície proiránskych militantov zasiahla vo štvrtok v Bejrúte aj centrálu tajných služieb hnutia Hizballáh. S odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej armády o tom informovala agentúra AFP, uvádza TASR.
Izraelské stíhačky „zasiahli spravodajské veliteľstvo Hizballáhu v Bejrúte, vrátane teroristických agentov patriacich k tejto jednotke, prostriedkov na zhromažďovanie spravodajských informácií, veliteľských centier a ďalšej teroristickej infraštruktúry,“ uviedla izraelská armáda vo svojom vyhlásení.
Agentúra AFP informovala, že izraelská armáda vo štvrtok popoludní obnovila nálety na južné predmestie Bejrútu, ktoré je označované za baštu Hizballáhu.
17:29 Spojené štáty a Izrael podľa amerického prezidenta Joea Bidena diskutujú o možnostiach útokov na iránsku ropnú infraštruktúru. Dnes však podľa šéfa americkej administratívy nepríde odveta za utorkový iránsky útok takmer 200 raketami na Izrael. O Bidenových slovách informujú agentúry AFP a AP.
Na otázku, či súhlasí s možnými izraelskými údermi na iránsku ropnú infraštruktúru, odpovedal americký prezident podľa AFP stručne: „Hovoríme o tom.“
Biden tiež krátko poznamenal, že Washington Tel Avivu radí, ale nie je na ňom, aby Izraelu odvetu povoľoval. „A dnes sa nič nestane,“ doplnil podľa AP.
Bezpečnostný analytik Ahron Bregman z univerzity King's College v Londýne pre Pravdu povedal, že dúfa, že Izrael nezaútočí na zariadenia, ako sú iránske ropné rafinérie, pretože by nás to mohlo priviesť na pokraj regionálnej vojny, a tiež by to malo veľký vplyv na ceny ropy.
17:20 Slovensko v piatok vyšle do Libanonu armádny letecký špeciál, ktorý by mal z tejto krajiny evakuovať okrem Slovákov aj niekoľko desiatok cudzincov vrátane občanov Českej republiky. Cudzincov má slovenský stroj prepraviť do cyperskej Larnaky. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničných vecí.
Vyslanie armádneho lietadla a vojakov na zabezpečenie evakuácie ľudí z Libanonu, kde izraelská armáda začala útočiť na pozície militantného hnutia Hizballáh, schválila slovenská vláda v stredu.
Slovenská armáda podľa vládneho materiálu počíta s nasadením dopravného lietadla C27J Spartan s kapacitou 45 ľudí. Pripravený by mal byť aj na opakované prelety z Libanonu na Cyprus.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že záujem o evakuáciu z Libanonu prejavilo 31 Slovákov vrátane zamestnancov slovenskej ambasády a ich rodinných príslušníkov. O využitie slovenských evakuačných letov tiež požiadalo viac ako 40 občanov viacerých iných krajín vrátane Česka. České ministerstvo zahraničia skôr počas dneška uviedlo, že o slovenský let má záujem 18 osôb smerujúcich do Českej republiky.
17:11 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok uviedla, že v Libanone za posledných 24 hodín prišlo o život 28 zdravotníckych pracovníkov. Informovala o tom agentúra AFP citovaná TASR.
Generálny riaditeľ WHO generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus vo štvrtok na brífingu v Ženeve dodal, že mnohí iní zdravotníci sa nehlásia do služby a utiekli z oblastí, kde zvyčajne pracujú, kvôli bojovým operáciám podnikaným v Libanone izraelskou armádou.
Tedros ozrejmil, že táto situácia výrazne obmedzuje možnosti na manažment zranených a na kontinuitu zdravotníckych služieb.
Dodal tiež, že kvôli letovým obmedzeniam WHO nebude v piatok môcť do Libanonu dodať veľkú časť z plánovaného objemu zdravotníckeho materiálu.
Bilanciu obetí izraelskej operácie v Libanone z radov miestnych zdravotníkov zverejnil vo štvrtok aj libanonský minister zdravotníctva Firás Abiad. Podľa neho za tri dni bojov prišlo o život viac ako 40 záchranárov a hasičov.
16:24 Švédska spravodajská služba SÄPO vo štvrtok uviedla, že do výbuchov a streľby pri izraelských veľvyslanectvách vo Švédsku a Dánsku z tohto týždňa mohol byť zapletený Irán. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
V Dánsku polícia zadržala v stredu troch švédskych občanov po dvoch výbuchoch pri izraelskej ambasáde v Kodani, pravdepodobne spôsobených ručnými granátmi. V utorok bolo v Štokholme podľa švédskej polície cieľom streľby izraelské veľvyslanectvo.
Riaditeľ operácií SÄPO Fredrik Hallström novinárom po otázke o správach spájajúcich tieto incidenty s Iránom povedal, že „niektoré veci by mohli poukazovať týmto smerom“. Podľa jeho slov je to sčasti z dôvodu výberu cieľov a spáchania týchto útokov, no ide stále len o predpoklad.
15:44 Izraelská armáda a izraelská spravodajská služba Šin bet potvrdili, že pri nálete na palestínske Pásmo Gazy prišiel v noci na štvrtok o život aj aktivista radikálneho hnutia Hamas Azíz Salha, ktorý v roku 2000 v Ramalláhu zohral významnú rolu pri lynčovaní dvoch izraelských záložníkov.
Ako podľa TASR spresnil spravodajský web The Times of Israel (TOI) a agentúra Reuters, 43-ročný Salha prišiel o život pri útoku na mesto Dajr al-Baláh. Nateraz nie je známe, či bol Salhá zámerným terčom. Izraelská strana sa k záležitosti zatiaľ nevyjadrila.
Pri incidente v októbri 2000 prišli o život záložníci – Josef Avrahami a Vadim Noržic -, ktorí svojím autom zle odbočili a ocitli sa v meste Ramalláh na Západnom brehu, ktoré ovláda Palestínska samospráva.
15:05 Vojaci libanonskej armády dnes opätovali izraelskú streľbu po tom, čo bol jeden z nich zabitý pri izraelskom údere proti armádnemu stanovisku v južnom Libanone. S odvolaním sa na libanonský bezpečnostný zdroj to uviedla agentúra Reuters, stalo sa tak podľa nej prvýkrát od začiatku súčasnej pozemnej operácie izraelskej armády proti militantnému šiitskému hnutiu Hizballáh na libanonskom území.
14:47 Poradca iránskych Revolučných gárd Madžíd Dívání zomrel na následky zranení, ktoré utrpel počas pondelkového leteckého útoku Izraela na sýrske hlavné mesto Damask. TASR o tom informuje na základe štvrtkovej správy agentúry Reuters.
Podľa utorkových správ sýrskych štátnych médií zahynuli pri izraelskom leteckom útoku na Damask traja civilisti a deväť ďalších osôb utrpelo zranenia. Agentúra Reuters uvádza, že pravdepodobne išlo o ten istý útok, pri ktorom sa vážne zranil Dívání.
Sýrska protivzdušná obrana sa podľa oficiálneho vyhlásenia tamojšej armády počas jednej noci trikrát aktivovala pri zaznamenanom nepriateľskom útoku. V Damasku bolo podľa svedkov tiež počuť výbuchy.
13:48 Pri izraelskom útoku na juhu Libanonu zomreli počas evakuácie zranených štyria zdravotníci a jeden libanonský vojak, informovala agentúra AP s odvolaním sa na libanonský Červený kríž. Podľa neho išlo o konvoj, ktorého pohyb bol dohodnutý s mierovou misiou OSN.
12:34 Pri izraelských náletoch na Bejrút v noci na štvrtok utrpeli zranenia dvaja belgickí novinári, informoval ich zamestnávateľ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Spravodajca stanice VTM Robin Ramaekers utrpel zranenia v oblasti tváre, zatiaľ čo kameramanovi Stijnovi De Smetovi ošetrili poranenie nohy. Zranenia utrpeli počas svojej práce, keď sa snažili informovať o aktuálnom dianí v hlavnom meste Libanonu. Obaja sú hospitalizovaní.
Okolnosti incidentu zatiaľ nie sú známe, uviedla spoločnosť. Belgické ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že situáciu pozorne sleduje.
11:37 Izraelská armáda dnes oznámila, že v Pásme Gazy zabila šéfa tamojšej vlády, ktorý bol pravou rukou lídra palestínskej teroristickej organizácie Hamas v Gaze Jahjá Sinvára. Rúhí Muštahá bol zabitý pred tromi mesiacmi na severe Pásma Gazy spolu s dvoma vysokými bezpečnostnými činiteľmi Hamasu. Informoval o tom server The Times of Israel.
11:30 Kríza na Blízkom východe je „kolektívnou genocídou“, vyhlásil vo štvrtok katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání. Katar podľa neho vždy varoval pred „beztrestnosťou“ Izraela. S odvolaním sa na agentúru Reuters o tom informuje TASR.
„Je úplne jasné, že to, čo sa deje, je genocída. Pásmo Gazy sa navyše mení na oblasť nevhodnú na to, aby tam žili ľudia,“ povedal emir na podujatí v Dauhe. Zároveň odsúdil izraelské letecké útoky a vojenské operácie namierené proti Libanonu.
11:10 Najmenej 15 príslušníkov Hizballáhu zabila izraelská armáda pri údere v oblasti mesta Bint Džubajl v južnom Libanone. S odvolaním sa na vyhlásenie armády to uviedla agentúra Reuters. Útok mieril na budovu, z ktorej militantné hnutie podľa armády operovalo.
Izrael tvrdí, že Hizballáh využíval budovu miestnej radnice ako skladisko zbraní. Mesto Bint Džubajl bolo cieľom izraelského útoku už v júli. Pri leteckom údere proti skladisku zbraní Hizballáhu vtedy zomreli traja ľudia.
Približne 60 bojovníkov Hizballáhu bolo v Libanone zabitých počas bojov túto stredu, informoval server The Times of Israel (ToI) citujúci vyhlásenie izraelskej armády. Vyše 200 cieľov zasiahlo izraelské letectvo v rámci pozemnej operácie v južnom Libanone.
V minulých dňoch izraelská armáda vyzvala obyvateľov desiatok dedín a miest v južnom Libanone na okamžitú evakuáciu.
Izrael tento týždeň začal pozemné vojenské operácie v južnom Libanone jeko ďalšiu fázu dlhodobého konfliktu s Hizballáhom. Libanonské hnutie a izraelská armáda sa ostreľovali cez hranicu prakticky každý deň od vlaňajšieho októbra, keď Izrael začal v Pásme Gazy vojnu proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas v odvete za jeho útok v južnom Izraeli.
10:35 Jemenskí húsíjski povstalci uviedli, že podnikli dronový útok na izraelský Tel Aviv. Izrael však útok priamo nepotvrdil, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Húsíovia vo vyhlásení uviedli, že s niekoľkými dronmi podnikli vojenskú operáciu zameranú na dôležitý cieľ v Tel Avive. „Operácia bola úspešná, keďže drony dosiahli svoj cieľ a nepriateľ ich nedokázal zasiahnuť ani zostreliť,“ uviedli povstalci vo vyhlásení.
Izraelská armáda uviedla, že jej sily v noci zastavili „podozrivý vzdušný cieľ“ v strednej časti Izraela, bližšie informácie však neposkytla.
Húsíovia aj v stredu uviedli, že smerom na Izrael odpálili rakety s plochou dráhou letu. Deň predtým podnikol rozsiahly raketový útok na židovský štát Irán.
Čítajte aj Izrael na juhu Libanonu bojuje s Hizballáhom a chystá odvetu proti Iránu. Biden je proti útoku na jadrové zariadenia (online)Jemenskí povstalci sa aj minulý týždeň priznali k raketovému útoku na medzinárodné letisko Bena Guriona pri Tel Avive. Izrael reagoval vzdušnými útokmi v Jemene, pričom zaútočil aj na dôležité prístavné mesto Hudajda.
Húsíovia ovládajú rozsiahle územia vojnou zmietaného Jemenu a sú súčasťou tzv. iránskej osi odporu proti Izraelu a Spojeným štátom. Od novembra podnikajú útoky na lode v Červenom mori a Adenskom zálive. Podľa vlastných vyjadrení tak preukazujú solidaritu s Palestínčanmi počas vojny Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.