Najdôležitejšie udalosti
- Vplyvný republikán vyzval Bidena, aby urýchlil dodávky zbraní do Izraela
- Biden: Neverím, že na Blízkom východe dôjde k totálnej vojne
- 181 balistických striel – a nič. Na čom si vylámali zuby iránske rakety
- Holandsko evakuuje z Libanonu 400 svojich občanov
- Izraelské ozbrojené sily údajne zasiahli hlavnú leteckú základňu Moskvy na Blízkom východe Humajmím
- Tri nemocnice v Libanone pozastavili prevádzku pre izraelské letecké údery
- Izrael v Libanone zabil 250 bojovníkov, vyzval na evakuáciu desiatok obcí
20:50 Sever Izraela bol v piatok opäť vystavený intenzívnemu ostreľovaniu z Libanonu, pričom vypálených približne 180 delostreleckých granátov a rakiet. Útoky boli obzvlášť intenzívne podvečer. Nateraz nie sú žiadne správy o obetiach alebo materiálnych škodách. K viacerým z útokov na Izrael sa medzičasom prihlásila proiránska militantná formácia Hizballáh.
Podľa spravodajského webu The Times of Israel (TOI) na najmenej troch miestach na severe Izraela vypukli po dopade rakiet požiare, ktoré hasiči zlikvidovali.
Podľa izraelskej armády bolo mnoho rakiet zostrelených protivzdušnou obranou, zvyšok dopadol na otvorené priestranstvá. Izraelská armáda v piatok podvečer hlásila aj prienik dvoch podozrivých dronov, ktoré zneškodnilo izraelské letectvo.
Izraelská armáda medzičasom pokračovala v útokoch na ciele v Libanone s cieľom oslabiť Iránom podporované milície a vyhnať ich z oblasti pri hranici s Izraelom.
Izraelskí vojaci, ktorí sa pokúšali preniknúť k pohraničnej libanonskej dedine Jarún, boli aj v piatok terčom útokov delostrelectva Hizballáhu. Delostreleckej paľbe boli vystavení aj izraelskí vojaci nachádzajúci sa v zóne Marún ar-Rás na libanonskej strane hranice.
Okrem toho izraelská armáda pokračovala v náletoch na juh Libanonu a južné predmestia Bejrútu, ktoré sú považované za baštu Hizballáhu.
Medzi ciele zasiahnuté v Bejrúte patrili sklady zbraní, veliteľské miestnosti, základne tajných služieb Hizballáhu, sledovacie zariadenia a ďalšia infraštruktúra.
V južnom Libanone boli zasa zasiahnuté desiatky skladov zbraní Hizballáhu, buniek agentov, raketometov a budov využívaných touto skupinou.
19:55 Zhruba 20 rakiet dopadlo pri utorkovom iránskom útoku na dve vojenské základne v Izraeli. Uvádza to americký denník The Washingotn Post na základe záberov z času úderu. O zásahu jednej leteckej základne informovali už skôr stanice BBC a CNN a odkazovali sa na snímky zo satelitov, kde boli viditeľné niektoré škody. Izraelská armáda uviedla, že situáciu nepovažuje za zlyhanie svojej protivzdušnej obrany.
Americký denník píše, že zhruba 20 rakiet zasiahlo leteckú základňu Nevatim v Negevskej púšti. O zasiahnutí tejto základne informovali aj BBC a CNN. Ďalšie tri rakety podľa denníka dopadli do areálu základne Tel Nof v centrálnom Izraeli. V oboch prípadoch podľa analytikov zábery pravdepodobne ukazujú priame zásahy základní. Dve rakety potom dopadli neďaleko centrály tajnej služby Mossad a na mieste spôsobili dva krátery.
Izrael a USA uvádzajú, že Irán zaútočil v utorok na Izrael za použitia 180 až 200 rakiet. Tento počet potvrdil aj Irán, ktorý tvrdil, že zasiahol vyše 80 percent svojich cieľov. Na likvidácii úderu spolupracovali izraelská a americká armáda.
Izraelská armáda podľa serveru The Times of Israel priznala v stredu, že niektoré jej základne zasiahli iránske rakety. Nepovažuje to však za zlyhanie protivzdušnej obrany, pretože rakety nespôsobili vážne škody ani obete na životoch. Izraelské úrady napríklad uviedli, že iránske údery neobmedzili operačné schopnosti letectva, ktoré v nasledujúcich hodinách pokračovalo v úderoch na Libanon.
Izraelskí záchranári zaznamenali v súvislosti s utorkovým úderom niekoľko ľahko zranených izraelských civilistov. Výbuch rakety však zabil jedného Palestínčana na Západnom brehu Jordánu.
17:10 Libanonský premiér Nadžíb Míkátí v piatok zintenzívnil svoje diplomatické kontakty, aby dosiahol, že izraelské letectvo nebude v Libanone útočiť na záchranárov a hasičov, ktorí prevážajú obete a zranených. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správy libanonského spravodajského webu L'Orient-Le Jour.
Libanonský premiér na brífingu informoval, že Izrael útočil na záchranárske zložky aj v piatok. Pri týchto útokoch zameraných na južné predmestia Bejrútu a juh krajiny prišlo o život ďalších najmenej osem záchranárov.
Libanonský premiér okrem toho dodal, že izraelské bezpilotné lietadlo v piatok ráno vypálilo raketu na sanitku Islamského zdravotníckeho výboru (CSI) spájaného s radikálnym proiránskym hnutím Hizballáh.
17:06 Dvaja izraelskí vojaci zahynuli pri dronovom útoku z Iraku na vojenskú základňu. Informovala o tom dnes izraelská armáda, píšu médiá. Ďalších 24 vojakov sa zranilo, z nich dvaja ťažko. Vo štvrtok izraelská armáda uviedla, že na juhu Libanonu od začiatku pozemnej operácie v noci na utorok zahynulo deväť jej vojakov v boji.
Podľa izraelských médií útok zasiahol Golanskú divíziu, ktorá zvyčajne pôsobí na okupovaných Golanských výšinách. Tie v minulých mesiacoch a týždňoch podľa Izraela ostreľovalo libanonské hnutie Hizballáh, ktoré od vlaňajšieho októbra útočí na sever Izraela.
Podľa poznatkov izraelskej armády na základne boli vyslané dva bezpilotné prostriedky nesúce výbušninu, píše server The Time of Israel. Jeden dron sa podarilo zostreliť, druhý však zasiahol vojakov. Podľa armády boli drony vyslané z Iraku.
16:41 Slovensko poskytlo zdravotnícky materiál pre libanonské ministerstvo zdravotníctva. Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR zo svojich zásob vyčlenila 120-tisíc kusov injekčných ihiel a 120-tisíc kusov injekčných striekačiek, ktoré získala od Ministerstva zdravotníctva SR. Slovensko tak urobilo na základe oficiálnej požiadavky libanonskej vlády cez Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany (EUCPM). Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a Ozbrojených zboroch SR darovalo lekárničky a sušené mlieko. Časť humanitárnej pomoci odchádza do Bejrútu aj na základe bilaterálnej žiadosti.
Rezort vnútra upozornil, že repatriácia občanov priamo z Libanonu by nebola z bezpečnostného hľadiska civilnými lietadlami možná. Letecký útvar MV SR preto vykoná repatriácie z Cypru. V tejto súvislosti bol aktivovaný modul leteckej evakuácie Euracare Flight & Shelter. Slovenský modul využijú aj ďalšie členské štáty mechanizmu EUCPM, ako napríklad Česká republika, Maďarsko a Chorvátsko.
Na palube lietadla bude počas každého letu prítomný aj štvorčlenný zdravotnícky tím partnerov modulu – Asociácie samaritánov SR a Johanniter-Unfall-Hilfe e.V z Nemecka. Členovia tímu Euracare budú zabezpečovať registráciu evakuovaných osôb, ako aj ich zdravotnú prehliadku, krízovú intervenciu či psychosociálnu starostlivosť. Celkovo vykoná letka ministerstva počas soboty 5. októbra tri lety.
16:24 Izraelská armáda dnes oznámila, že počas pozemnej operácie v južnom Libanone od utorka zabila približne 250 bojovníkov Hizballáhu. Dnes ráno armáda vyzvala obyvateľov viac ako 20 ďalších obcí v južnom Libanone na okamžitú evakuáciu, napísal na sieti X hovorca izraelskej armády Avičaj Adrai, ktorého citovala agentúra Reuters. Izraelské sily pokračujú v leteckých úderoch a pozemnej operácii v regióne, kde bojujú s ozbrojencami šiitského militantného hnutia Hizballáh. To od dnešného rána vypálilo na Izrael desiatky rakiet.
Medzi 250 zabitými bojovníkmi Hizballáhu je podľa serveru The Times of Israel najmenej 21 poľných veliteľov. Izraelská armáda tiež od začiatku svojej operácie udrela proti viac ako 2000 pozíciám Hizballáhu v južnom Libanone. Odhaduje, že viac ako pol milióna libanonských civilistov oblasť južného Libanonu opustilo. Stanica BBC s odvolaním sa na libanonské úrady uviedla, že v Libanone bolo od polovice septembra zabitých najmenej 1200 ľudí a že v súčasnosti je vysídlených okolo 1,2 milióna ľudí.
16:09 Tri nemocnice v Libanone dnes oznámili, že pre izraelské letecké údery pozastavujú prevádzku, informovala podľa AFP libanonská tlačová agentúra. Izraelské útoky mieria na objekty spojené s libanonským militantným hnutím Hizballáh.
Jednou z nemocníc, ktoré oznámili prerušenie prevádzky, je nemocnica Svätej Terézie blízko južného predmestia Bejrútu. Na južné predmestie izraelská armáda často cieli, pretože jedna z častí je považovaná za baštu Hizballáhu.
Už skôr dnes agentúra Reuters informovala, že prevádzku zastavila nemocnica v meste Mardžajún na juhu Libanonu. Dôvodom bol zásah izraelským dronom, ktorý udrel asi päť metrov od vchodu do nemocnice. Jej riaditeľ povedal agentúre Reuters, že pri tom nebol nikto zranený, ale že nemocnica dočasne zastavila prevádzku, kým sa bezpečnostná situácia nezlepší.
15:35 Irán podporí snahy o dosiahnutie prímeria medzi Hizballáhom a Izraelom. Podmienkou je súhlas Hizballáhu a súčasne aj prímerie v Pásme Gazy. Povedal to iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí, ktorý dnes do Libanonu pricestoval na oficiálnu návštevu. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Podporujeme snahy o dosiahnutie prímeria pod podmienkou, že bude prijateľné pre libanonský ľud, prijateľné pre hnutie odporu (s odvolaním sa na Hizballáh, pozn. ČTK), a po tretie, ak k nemu dôjde súčasne s prímerím v Pásme Gazy, "povedal Arakčí. "Iránska islamská republika vždy podporovala Libanon, podporovala a aj naďalej bude podporovať libanonské šiity a Hizballáh,“ dodal.
Arakčí zároveň varoval Izrael pred akýmkoľvek ďalším útokom proti Iránu. „Naša odveta bude ešte silnejšia ako tá predchádzajúca,“ povedal podľa agentúry AP po stretnutí s predsedom libanonského parlamentu Nabehom Barrím.
14:58 Izraelské ozbrojené sily údajne zasiahli hlavnú leteckú základňu Moskvy na Blízkom východe Humajmím. Je to jediná ruská základňa mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu. Raketový útok si všimli aj Ukrajinci. Podľa nich to ukazuje, že ruské červené čiary sú len rozprávka.
Čítajte viac Izrael údajne zbombardoval hlavnú ruskú základňu v Sýrii. Čo na to Putinove červené línie? pýtajú sa Ukrajinci14:29 Dve rakety boli dnes vypálené z Pásma Gazy na južný Izrael, pri útoku zrejme nebol nikto zranený. V oblasti sa rozozneli sirény prvýkrát po takmer dvoch mesiacoch, uviedol server The Times of Israel (ToI) s odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej armády.
Sirény zazneli v kibucoch Kisufim and Ejn Ha-Šloša v tesnej blízkosti Pásma Gazy. Jedna raketa bola zachytená systémom protiraketovej obrany, druhá dopadla do neobývaných miest.
14:26 V piatok dorazila do Libanonu dodávka zdravotníckeho materiálu od Organizácie Spojených národov (OSN), prvá od minulotýždňovej eskalácie konfliktu medzi Izraelom a proiránskym hnutím Hizballáh. TASR informuje podľa agentúry AFP.
Zásielka obsahuje 30 ton zdravotníckeho materiálu, ktorý vystačí na ošetrenie desiatok tisíc ľudí, uviedla predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v regióne. Dodala, že ešte v priebehu piatka a soboty priletia ďalšie lietadlá. Na pomoci spolupracujú WHO a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) aj s podporou Spojených arabských emirátov.
14:01 Tohtotýždňový iránsky raketový útok na Izrael bol „úplne legálny a legitímny“. Vyhlásil to v piatok iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí s tým, že išlo o minimálny trest za „zločiny“ Izraela. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP a Reuters.
„Táto brilantná operácia našich ozbrojených síl pred niekoľkými dňami bola úplne legálna a legitímna,“ uviedol Chameneí v príhovore, ktorý predniesol na okraj piatkových modlitieb. Chameneí viedol verejné piatkové modlitby prvý raz po piatich rokoch.
Poukázal na to, že proiránske militantné skupiny neustanú v odpore ani po útokoch, pri ktorých zahynuli ich vodcovia. „Odpor v regióne sa smrťou týchto mučeníkov nezlomí a napokon zvíťazí,“ zdôraznil Chameneí.
13:41 Slovensko dnes ráno poslalo vojenské lietadlo na evakuáciu ľudí z Libanonu. Okrem Slovákov prepraví aj občanov iných štátov. Odlet stroja potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Pre evakuačný let sa Bratislava rozhodla po tom, ako izraelská armáda začala v Libanone intenzívne útočiť na ciele spojené s šiitským militantným hnutím Hizballáh. České ministerstvo zahraničia dnes ČTK oznámilo, že slovenský let využije 19 osôb smerujúcich do ČR.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára o evakuáciu z Libanonu prejavilo záujem zatiaľ 31 Slovákov vrátane pracovníkov slovenskej ambasády a ich rodinných príslušníkov. Armádny letecký špeciál odvezie z Libanonu tiež viac ako 40 občanov iných štátov, ktorí o to požiadali.
13:38 Aerolinky Smartwings zrušili dnešné lety do Tel Avivu s odletom z Prahy o 12.50 h a o 23.45 h. Lietadlá Smartwings dnes nepoletia ani v opačnom smere s príletom do Prahy o 21.30 h a v sobotu s pristátím o 10.20 h. Informáciu ČTK dnes popoludní potvrdila hovorkyňa letiska Denisa Hejtmánková. Vyplýva to z webu pražského Letiska Václava Havla. Dopravca ruší lety kvôli konfliktu medzi Izraelom a šiitským militantným hnutím Hizballáh. Spoločnosť už vo štvrtok zrušila tiež dnešný dopoludňajší let z Tel Avivu, ktorý mal v Prahe pristáť o 10:20.
Dnes má podľa zástupcu hovorcu letiska Jiřího Hannicha do Tel Avivu naopak odletieť ešte jedno lietadlo dopravcu Israir Airlines, a to o 19.50 h. V opačnom smere dopravca tiež zatiaľ nezrušil let, ten má v Prahe pristáť o 18.50 h. Vo štvrtok z Prahy do Tel Avivu ani v opačnom smere neodletelo žiadne lietadlo, v stredu odleteli iba dva dopoludňajšie lety spoločnosti El Al Israel. Ostatné lety dopravcovia zrušili.
12:59 Izraelská armáda sa v noci na dnes rozsiahlym leteckým úderom na predmestí Bejrútu snažila zasiahnuť zvyšných členov najvyššieho vedenia šiitského hnutia Hizballáh. S odvolaním sa na troch nemenovaných izraelských predstaviteľov to napísal spravodajský server Axios, podobnú informáciu priniesol aj web The New York Times. Informácie o obetiach úderu nie sú k dispozícii. Útok mieril na bunker vo štvrti Dahíja, kde sa podľa spravodajských informácií nachádzal Hášim Safíjuddín, ktorý je zvažovaným novým vodcom hnutia. Izrael dnes oznámil, že zabil Muhammada Rašída Sakáfího, šéfa telekomunikácií Hizballáhu.
Hášim Safíjuddín je šéfom výkonnej rady militantného hnutia Hizballáh, ktorého vojenské krídlo považuje EÚ za teroristickú organizáciu. Je bratrancom bývalého vodcu hnutia Hasana Nasralláha, ktorý bol zabitý pri izraelskom údere v Bejrúte 27. septembra. Považovaný je za jeho pravdepodobného nástupcu. Na americkom zozname teroristov je Safíjuddín od mája roku 2017.
12:13 Približne 400 Holanďanov sa zaregistrovalo na prvý evakuačný let z Libanonu. Na piatkové informácie denníka NL Times upozornil spravodajca TASR.
Holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp informoval, že z približne 400 zaregistrovaných vyše 200 ľudí spĺňa podmienky na vstup do dopravného lietadla vyslaného ministerstvom obrany.
Rezort obrany sa rozhodol vyslať v piatok a v sobotu do libanonského hlavného mesta Bejrút vojenské lietadlo Airbus A330 a evakuovať holandských občanov, ktorí sa cítia ohrození vývinom udalostí na Blízkom východe.
11:50 Iránsky utorkový útok na Izrael bol úplne legitímny, každá krajina má právo brániť sa agresorovi, povedal dnes v Teheráne najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Po takmer piatich rokoch dnes viedol kázeň pri tradičnej piatkovej modlitbe, ktorá bola tiež pietou za lídra libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, zabitého pred týždňom v Bejrúte izraelskou armádou. Agentúra AFP dnes s odvolaním sa na zdroj blízky Hizballáhu napísala, že Nasralláh už bol „dočasne pochovaný“ na tajnom mieste.
Nasralláh, ktorý viedol hnutie Hizballáh od roku 1992, bol podľa AFP pochovaný na tajnom mieste kvôli obavám, že by sa jeho pohreb stal cieľom ďalšieho izraelského útoku. Na utajenom mieste má jeho telo zostať dovtedy, kým okolnosti nedovolia jeho ľudový pohreb.
Na piatkové modlitby do veľkej mešity v Teheráne dnes prišli tisíce ľudí. Mnohí priniesli fotky Nasralláha a tiež vysokopostaveného veliteľa iránskych revolučných gárd Abbása Nílforúšána, ktorý zomrel spolu so šéfom Hizballáhu 27. septembra pri izraelskom leteckom útoku na južné predmestie Bejrútu.
9:55 Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí priletel v piatok do Bejrútu, oznámili tamojšie médiá.
Arákčí sa má podľa svojho programu stretnúť s libanonským premiérom Nadžíbom Míkátím a predsedom parlamentu Nabíhom Berrim, ktorý je blízkym spojencom Hizballáhu.
Ide o prvú návštevu vysokopostaveného iránskeho predstaviteľa od izraelského útoku, pri ktorom minulý týždeň v Bejrúte zahynul šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh.
9:53 Stálo to stámilióny dolárov, ale oplatilo sa. Aj keď Irán vypálil v utorok na Izrael až 181 balistických striel, škody boli minimálne. Na území židovského štátu nikto nezahynul, dvaja ľudia vyviazli s ľahkými zraneniami. Jedinou obeťou sa stal Palestínčan na okupovanom území Západného brehu Jordánu, ktorého zabil úlomok z rakety. Ako je možné, že sa Izraelčanom podarilo väčšinu striel zneškodniť? Vďačia za to najvyspelejším obranným systémom, ako sú Arrow (Šíp) a Iron Dome (Železná kupola).
Čítajte viac 181 balistických striel - a nič. Na čom si vylámali zuby iránske rakety9:51 Izraelská armáda dnes vyzvala obyvateľov viac ako 20 ďalších obcí v južnom Libanone na okamžitú evakuáciu, napísal na sieti X hovorca izraelskej armády Avičaj Adrai, ktorého citovala agentúra Reuters. Izraelské sily pokračujú leteckých úderov a pozemnú operáciu v regióne, kde bojujú s ozbrojencami šiitského militantného hnutia Hizballáh.
Už vo štvrtok vyzvala izraelská armáda na okamžitú evakuáciu obyvateľov 25 libanonských obcí vrátane mesta Nabatíja. V ňom žije 80.000 ľudí a patrí k najväčším na juhu Libanonu. V predchádzajúcich dvoch dňoch armáda podľa denníka The Guardian vyzvala na evakuáciu 52 obcí na juhu Libanonu.
„Pre vašu bezpečnosť musíte okamžite opustiť svoje domovy. Každý, kto je blízko bojovníkov Hizballáhu, ich objektov či zbraní, sa vystavuje riziku,“ napísal vo štvrtok v arabčine hovorca izraelskej armády na sociálnej sieti X. Civilistom odkázal, aby sa premiestnili na sever a nejazdili na juh, kde je ich život v ohrození.
9:50 Bezpečnostná rada OSN sa vo štvrtok zastala generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorému izraelský minister zahraničia Jisrael Kac v stredu zakázal vstup do svojej krajiny kvôli tomu, že podľa neho dostatočne neodsúdil utorkový iránsky útok na Izrael. Informovala o tom v noci na dnes agentúra AFP. Podľa nej BR OSN uviedla, že akékoľvek rozhodnutie vylúčiť z hry šéfa OSN je kontraproduktívne, najmä v kontexte eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Bezpečnostná rada však v tomto vyhlásení podľa AFP nespomenula Izrael.
„Akékoľvek rozhodnutie nezapojiť generálneho tajomníka OSN či OSN je kontraproduktívne, najmä v kontexte eskalácie napätia na Blízkom východe,“ uviedla Bezpečnostná rada. Jej desať nestálych členov a Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty tiež spoločne zdôraznili potrebu, aby všetky členské štáty mali „produktívny a efektívny vzťah“ so šéfom OSN a zdržali sa akéhokoľvek konania, ktoré podkopáva jeho prácu a prácu jeho úradu.
Podľa agentúry Bloomberg týmto vyhlásenie Spojené štáty, hlavný spojenec Izraela, prvýkrát podporili Guterresa v jeho dlhodobom spore s Izraelom.
Podľa agentúry AFP už pred vyhlásením Bezpečnostnej rady označilo izraelské rozhodnutie strán šéfa OSN za kontraproduktívne francúzske ministerstvo zahraničia. Guterresa sa zastal aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell.
9:47 Izraelská armáda sa v noci na dnes rozsiahlym leteckým úderom na predmestí Bejrútu snažila zasiahnuť zvyšných členov najvyššieho vedenia šiitského hnutia Hizballáh. S odvolaním sa na troch nemenovaných izraelských predstaviteľov to napísal spravodajský server Axios, podobnú informáciu priniesol aj web The New York Times. Informácie o obetiach úderu nie sú k dispozícii. Útok mieril na bunkr vo štvrti Dahíja, kde sa podľa spravodajských informácií nachádzal Hášim Safíjuddín, ktorý je zvažovaným novým vodcom hnutia.
Hášim Safíjuddín je šéfom výkonnej rady militantného hnutia Hizballáh, ktorého vojenské krídlo považuje EÚ za teroristickú organizáciu. Je bratrancom bývalého vodcu hnutia Hasana Nasralláha, ktorý bol zabitý pri izraelskom údere v Bejrúte 27. septembra. Považovaný je za jeho pravdepodobného nástupcu. Na americkom zozname teroristov je Safíjuddín od mája roku 2017.
Podľa libanonských médií bol nočný útok na bejrútskom južnom predmestí Dahíja, ktoré je baštou hnutia Hizballáh, mohutnejší ako úder, ktorý zabil Nasralláha. Server BBC informoval o mohutných explóziách blízko Medzinárodného letiska Rafíka Harírího v Bejrúte, ktoré sa nachádza v susedstve Dahíji.
6:40 Predseda výboru americkej Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci Michael McCaul vo štvrtok apeloval na prezidenta Joea Bidena, aby urýchlil dodávky všetkých zbraní do Izraela. Týkať sa to podľa neho má aj bômb, ktoré USA niekoľko mesiacov zadržiavajú pre obavy z možného porušovania ľudských práv.
Vplyvný republikánsky kongresman to napísal v liste zaslanom Bidenovi, na obsah ktorého sa vo svojej správe odvolala agentúra Reuters. McCaul vo svojej funkcii predsedu výboru posudzuje všetky veľké predaje amerických zbraní do zahraničia.
Podľa svojich slov si je vedomý, že okrem spomínaných bômb je plánovaných ďalších viac ako 10 predajov zbraní do Izraela, ktoré čakajú na konečné schválenie už viac ako štyri mesiace. Amerického prezidenta preto vyzval, aby sa urýchlene uskutočnili.
Republikáni už niekoľko mesiacov apelujú na Bidena, aby zvrátil svoje rozhodnutie z mája, kedy USA pozastavili jednu dodávku zbraní pre Izrael, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov. Dôvodom boli obavy z ich ďalšieho použitia pri útokoch na husto obývané oblasti v Pásme Gazy.
Iba jedna takáto 907-kilogramová bomba totiž podľa Reuters dokáže preraziť hrubý betón a spôsobiť veľký polomer výbuchu.
McCaul list zaslal v čase obáv medzinárodného spoločenstva, že na Blízkom východe vypukne rozsiahla vojna. To však podnietilo výzvy vo Washingtone, aby Bidenova administratíva poskytla Izraelu ešte väčšiu pomoc.
Izrael už takmer rok bojuje proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Tento týždeň svoje sily poslal aj do južného Libanonu, kde sa zameriavajú na Iránom podporovaný Hizballáh. Na pozície libanonských militantov predtým dva týždne izraelská armáda podnikala intenzívne letecké útoky, v ktorých pokračovala aj vo štvrtok.
„Všetci by sme si priali, aby Izrael tieto väčšie bomby nepotreboval, ale z operačného hľadiska sú nevyhnutné, pretože nepriatelia Izraela vrátane Hamasu a Hizballáhu zámerne používajú hlboko zakopané podzemné bunkre a tunely,“ poznamenal McCaul. Biden by mal podľa neho tieto zbrane pripravené na expedíciu okamžite poslať do Izraela.
Čítajte viac 181 balistických striel - a nič. Na čom si vylámali zuby iránske rakety6:00 Americký prezident Joe Biden si myslí, že totálnej vojne na Blízkom východe sa dá stále zabrániť, avšak bude na to potrebné vyvinúť ešte veľa úsilia. Povedal to v noci na piatok novinárom v Bielom dome.
Biden sa takto vyjadril v čase, keď v regióne vládne obrovské napätie v súvislosti s izraelskými útokmi v Pásme Gazy a Libanone a keď sa očakáva odpoveď Izraela na masívny raketový útok Teheránu z utorka večera.
„Neverím, že dôjde k totálnej vojne. Myslím si, že sa jej môžeme vyhnúť,“ odpovedal prezident USA na novinársku otázku, nakoľko si je istý, že sa podarí zabrániť konfliktu takéhoto rozsahu na Blízkom východe. Uistil, že USA budú naďalej podporovať Izrael.
Niekoľko hodín predtým potvrdil, že sa viedla diskusia o možných izraelských útokoch na iránske ropné náleziská ako o možnej odvete za raketový útok Teheránu na Izrael. Takúto možnosť pritom ešte v stredu nepodporoval.
„Diskutujeme o tom. Myslím, že by to bolo málo… tak či tak,“ reagoval Biden na otázku, či podporuje izraelský úder na iránske ropné zariadenia. Nemenovaný predstaviteľ Spojených štátov potom povedal, že Izrael sa podľa Washingtonu zatiaľ nerozhodol, ako bude jeho odveta za iránsky útok vyzerať.
Irán v utorok večer podnikol rozsiahly raketový útok na Izrael. Izraelskej protivzdušnej obrane sa údajne podarilo zneškodniť väčšinu zo 180 balistických rakiet.
Mohutný útok bol podľa Teheránu odvetou za zabitie viacerých vodcov a veliteľov proiránskych militantných skupín vrátane libanonského Hizballáhu, palestínskeho Hamasu a iránskych Revolučných gárd.
Čítajte viac Izraelské tajné služby zhromažďovali informácie takmer 20 rokov, aby zabili Hasana Nasralláha