„Degradovali sme schopnosti Hizballáhu. Zlikvidovali sme tisíce teroristov vrátane samotného Nasralláha a náhradníka Nasralláha a náhradníka tohto náhradníka,“ uviedol Netanjahu vo vopred natočenom videu.
Reuters upozorňuje, že izraelský premiér priamo nemenoval eliminovaných možných nástupcov Nasralláha. Izraelský minister obrany Joav Galant skôr v utorok uviedol, že očakávaný nástupca Nasralláha Hášim Safí ad-Dín bol pravdepodobne „eliminovaný“.
„Hizballáh je dnes slabší než bol po mnohé mnohé roky,“ uviedol Netanjahu v videopríhovore zameranom na Libanončanov.
Čítajte viac Hľadá sa nový vodca Hizballáhu. Stane sa ním bratranec zabitého Nasralláha alebo ho Izraelčania tiež zlikvidovali?Proiránske šiitskej hnutie začalo z Libanonu podnikať raketové útoky na Izrael vlani 8. októbra. Deň predtým, 7. októbra, palestínske militantné hnutie Hamas zaútočilo na južný Izrael, v dôsledku čoho vypukla vojna v Pásme Gazy. Hizballáh uviedol, že útoky podniká na znak solidarity s Hamasom.
Izrael má právo vyhrať a Izrael vyhrá
V dôsledku útokov Hizballáhu museli svoje domovy opustiť tisíce Izraelčanov na severe krajiny. Izrael nedávno spustil intenzívnu vojenskú operáciu proti cieľom Hizballáhu v Libanone, aby umožnil svojim obyvateľom návrat domov.
„Izrael má právo brániť sa. Izrael má tiež právo vyhrať a Izrael vyhrá,“ vyhlásil v utorok Netanjahu.
Zároveň vyzval Libanončanov, aby si vzali späť svoju krajinu a vrátili ju na cestu mieru a prosperity. „Máte možnosť zachrániť Libanon predtým, ako spadne do priepasti dlhej vojny, ktorá povedie k deštrukcii a utrpeniu, aké vidíme v Gaze,“ cituje Netanjahua agentúra AFP.
Čítajte viac Hizballáh v priebehu pol hodiny vypálil smerom na Haifu vyše 100 rakiet„Osloboďte svoju krajinu od Hizballáhu, aby táto vojna mohla skončiť… Ak to nespravíte, Hizballáh bude pokračovať v snahe bojovať s Izraelom z husto obývaných oblastí vo váš neprospech. Nezaujíma ho, či bude Libanon vtiahnutý do širšej vojny,“ uviedol Netanjahua.
Dodal, že v dôsledku konania Hizballáhu trpia v Libanone kresťania, drúzovia a aj sunitskí a šiitskí moslimovia. „Nenechajte týchto teroristov, aby zničili vašu budúcnosť ešte viac, než už to urobili,“ pokračoval izraelský premiér.
Štát v štáte
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu sa v rámci utorkovej rozpravy o eskalácii násilia na Blízkom východe so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom zhodli na tom, že hnutie Hizballáh sa musí stiahnuť z Libanonu. Informuje o tom spravodajca TASR.
Borrell v pléne EP upozornil, že Hizballáh je „štát v štáte“ a vyzval libanonské elity, aby podnikli potrebné kroky, prevzali kontrolu nad svojou krajinou a pomohli vyriešiť politickú patovú situáciu. Nestabilitu Libanonu podľa neho spôsobuje prítomnosť hnutia Hizballáh.
Podľa jeho slov by EÚ mala podporiť, aby sa libanonská armáda stala nezávislou a schopnou brániť hranice krajiny, a prihovoril sa za silnejší mandát pre mierové sily OSN rozmiestnené na juhu krajiny, aby sa zabránilo premene tohto územia na „ďalšie Pásmo Gazy“.
Šéf diplomacie EÚ zároveň vyzval na usporiadanie humanitárnej konferencie o Libanone s cieľom pomôcť pri obnove krajiny a zdôraznil, že je dôležité stanoviť jasný časový harmonogram pre poskytovanie finančných prostriedkov prisľúbených Úniou. Poukázal na to, že asi 20 percent libanonskej populácie bolo nútených opustiť svoje domovy, pričom 50.000 obyvateľov krajiny odišlo do Sýrie spolu s bývalými sýrskymi utečencami.
Europoslanci sa v rámci rozpravy zhodli na tom, že agresia Iránu proti Izraelu sa musí stretnúť s jednoznačným odsúdením a vyzvali na úplnú implementáciu rezolúcie OSN č. 1701, ktorá požaduje stiahnutie Hizballáhu z Libanonu.
Požiadali tiež o dôraznejšie presadzovanie mieru a trvali na dvojštátnom riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu. Poslanci v tejto súvislosti zopakovali svoju výzvu na okamžité prímerie medzi bojujúcimi stranami, na okamžité prepustenie všetkých rukojemníkov, ktorých zadržiava hnutie Hamas a na poskytnutie humanitárnej pomoci pre obyvateľov Pásma Gazy.
Niektorí z rečníkov v pléne EP zdôraznili, že Izrael si zaslúži rovnaký typ podpory od EÚ ako Ukrajina, zatiaľ čo iní poslanci upozornili na skutočnosť, že konflikt medzi Izraelom a Hamasom existoval ešte pred útokom bojovníkov Hamasu na nevinných Izraelčanov pred rokom.