Hurikán vraj na Floridu poslal Biden. Trump katastrofu zneužíva na volebnú kampaň

Do prezidentských volieb v USA zostávajú ešte štyri týždne a súčasťou volebného boja sa stali už aj prírodné katastrofy. Len desať dní po tom, čo sa juhovýchodom krajiny prehnal hurikán Helene, ktorý si vyžiadal vyše 230 mŕtvych, sa na Floridu valí ďalšia pohroma - nebezpečný hurikán Milton. Bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý opäť kandiduje, to využil na očierňovanie svojej súperky Kamaly Harrisovej. Jeho republikáni dokonca šíria absurdné výmysly, že mohutnú búrku nasmerovala na ľudí súčasná vláda.

08.10.2024 19:30
hurikán Foto:
Vojaci Národnej gardy a obyvatelia Floridy plnia vrecia pieskom, aby zabránili záplavám počas očakávaného hurikánu Milton.
debata (35)

„Milton má potenciál stať sa jedným z najničivejších hurikánov zaznamenaných na stredozápade Floridy,“ predpovedali meteorológovia z Národného centra pre hurikány (NHC).

Vietor v strede prírodného živlu by podľa nich síce mohol zoslabnúť skôr, ako v stredu v noci udrie na pevninu, ale búrka bude oveľa silnejšia a ohrozí veľkú časť floridského polostrova. Pred jej príchodom očakávajú aj výdatné zrážky.

Hurikány, záplavy, horúčavy, suchá - to nie je smola, to sú klimatické zmeny
Video
Zdroj: TV Pravda

Hurikán Milton medzitým v pondelok zosilnel na búrku piatej, teda najvyššej, kategórie, keď sa rýchlosť vetra za 24 hodín prudko zvýšila asi o 145 kilometrov za hodinu. Dôvodom, prečo búrka tak rýchlo naberá na sile, je podľa odborníkov rekordne vysoká teplota v Mexickom zálive, odkiaľ Milton prichádza.

„Je to neuveriteľný, neuveriteľný, neuveriteľný hurikán. Je to proste desivé,“ opísal pre televíziu NBC 6 špecialista na hurikány John Morales.

Hurikán Ian Čítajte viac Po Helene sa na Floridu valí ďalší hurikán najvyššej kategórie, ľudia už odmietajú evakuáciu

Príprava na katastrofu

Z doterajších údajov o vetre a tlaku vyplýva, že sa Milton zrejme zapíše do histórie ako jeden z najsilnejších hurikánov za posledných 45 rokov. Ako informovala NBC, už v utorok zaznamenal tlak 897 milibarov, čo ho zaradilo medzi štyri hurikány s najnižším tlakom od roku 1979.

Čím nižší je tlak vzduchu, tým silnejší je vietor, a teda aj búrka, vysvetlili meteorológovia. Nízky tlak, ktorý umožňuje teplému vzduchu a tropickým zrážkam stúpať a vyvolávať búrku s vetrom proti smeru hodinových ručičiek, sa používa na meranie sily hurikánu už desaťročia.

Podľa Phila Klotzbacha, experta na hurikány zo Štátnej univerzity v Colorade, je Milton už teraz najsilnejším hurikánom v Mexickom zálive od Rity v roku 2005. Zverejnil i jeho dosiaľ zaznamenanú rýchlosť vetra, ktorá dosahovala takmer 290 kilometrov za hodinu. Už tým patrí k 10 najsilnejším hurikánom v histórii Atlantiku.

USA Helene hurikán obete zvýšenie Čítajte viac Hurikán Helene sa stal najničivejším od čias Katriny

Americký štát Florida sa preto pripravuje na najhoršie. Opatrenia si vyžiadajú množstvo dopravných obmedzení, prevádzku zastaví aj medzinárodné letisko Tampa Bay. Vo vyše 20 okresoch v utorok zatvorili aj školy.

Prezident Joe Biden už v pondelok schválil vyhlásenie núdzového stavu na Floride a Federálnu agentúru pre mimoriadne situácie (FEMA) poveril organizovaním pomoci. Miestne úrady nariadili rozsiahlu evakuáciu a davy ľudí zaplnili obchody, aby si urobili zásoby.

„Ak ste v ceste hurikánu Milton, čas konať je teraz,“ varovala FEMA na sociálnej sieti X. „Ak vydali príkaz na evakuáciu, neodkladajte ju – okamžite odíďte. Ak zostanete, môžete riskovať svoj život a životy tých, na ktorých vám záleží,“ upozornila agentúra.

„Ak sa chcete postaviť matke prírode, na sto percent vyhrá,“ vyhlásila na tlačovej konferencii aj starostka Tampy Jane Castorová.

Na hurikán Milton, ktorý by mal v stredu v noci... Foto: Profimedia
hurikán Na hurikán Milton, ktorý by mal v stredu v noci udrieť na americkú Floridu, sa chystali aj ľudia na mexickom Yucatáne. Takto vykupovali obchody, aby mali zásoby.

Hurikán sa teraz k pobrežiu presúva rýchlosťou zhruba 15 kilometrov za hodinu a na Floride, ktorá by mala byť jediným štátom USA, ktorý zasiahne, rastie panika. (Po ceste by mal prejsť neďaleko mexického polostrova Yucatán.)

Milton sa totiž na Floridu rúti v čase, keď sa jej obyvatelia ešte nespamätali z následkov predošlého hurikánu Helene, ktorý zasiahol i štáty Georgia, Južná a Severná Karolína, Virginia a Tennessee.

Na americkej pevnine bol najsmrteľnejším hurikánom od roku 2005, keď sa tadiaľ prehnala Katrina. Napáchal škody za miliardy dolárov, no na Floride, kde prišlo o život najmenej štrnásť ľudí, nemali ľudia ani čas odstrániť trosky po jednej katastrofe a už sa blíži ďalšia.

Očakáva sa, že zvýšená hladina mora a intenzívne zrážky znova spôsobia záplavy a obrovské škody zrejme narobí aj vietor.

hurikán Helene florida Čítajte viac Skaza a katastrofálne záplavy. Hurikán Helene spôsobil chaos vo viacerých štátoch USA, pribúdajú obete

Rozkazuje Biden počasiu?

Ani v takej vypätej chvíli sa Trump a jeho prívrženci neštítia zneužívať ľudské nešťastie na volebnú kampaň. Republikánsky kandidát na prezidenta súčasnú hlavu štátu Joea Bidena napríklad obvinil, že peniaze FEMA, ktoré boli určené na pomoc pri katastrofe, použil na ubytovanie nelegálnych migrantov. Z prostriedkov FEMA vraj zmizla až miliarda dolárov.

Tí, čo pri vyčíňaní hurikánu prišli o dom, podľa Trumpa od štátu dostali len 750 dolárov, kým „miliardy dolárov posielame do cudzích krajín, o ktorých väčšina ľudí ešte nikdy nepočula“. Biely dom aj ďalšie úrady túto dezinformáciu odsúdili ako lož.

Donald Trump Čítajte viac Zbombardoval by som Moskvu aj Peking, šokoval Trump svojich darcov

Prezidentská kancelária reagovala vyhlásením, že niektorí ľudia „chcú zasievať chaos, pretože si myslia, že to pomôže ich politickým záujmom“. Šírenie takých výmyslov je údajne nebezpečné, lebo môže odradiť ľudí od toho, aby vyhľadali pomoc, aj keď ju nutne potrebujú.

„Je to nepravda. Na podporu bývania a služieb migrantov sa nepoužili nijaké prostriedky na pomoc pri katastrofách. Vôbec žiadne,“ zdôraznil Biely dom.

Trumpove výroky odmietla i šéfka FEMA Deanne Criswellová. „Je to hanba, že politika je pre nás dôležitejšia ako pomoc ľuďom,“ uviedla pre televíziu ABC.

Až do absurdnosti zašla krajne pravicová kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová. Začala totiž šíriť konšpiračnú teóriu o tom, ako Bidenova vláda riadi smer hurikánov.

„Áno, oni môžu ovládať počasie. Je smiešne, ak niekto klame a hovorí, že sa to nedá,“ napísala na sociálnej sieti X, kde ju sleduje 1,2 milióna ľudí.

Kongresmanka síce nespresnila, koho myslí pod slovom „oni“, ale z jej predošlých príspevkov vyplýva, že naráža na federálnu vládu a úrady. Aby navodila zdanie odbornosti, pridala na sociálnu sieť ukážku z vysielania CBS News z roku 2013 o experimente, ktorým sa vedci usilovali vyvolať dážď a blesky pomocou laserov.

Greeneová je pritom známa vymýšľaním divokých hypotéz. Už v minulosti napríklad tvrdila, že lesné požiare spôsobujú „židovské vesmírne lasery“.

Walz, Vance Čítajte viac Nudná remíza, ktorá nič nezmení. Vance debatu opticky zvládol, ale „zabudol“, kto vyhral voľby

Jej slová odsúdili viacerí politici (vrátane republikánov) aj vedci. Známy americký meteorológ Ryan Maue uznal, že niektoré konšpiračné teórie môžu byť pravdivé, ale, ako ubezpečil, táto k nim nepatrí. „Vedel by som to,“ dodal ironicky.

Iní Greeneovú napadli za jej pokrytectvo. Koncom septembra sa totiž s Trumpom zúčastnila na futbalovom zápase v Alabame, zatiaľ čo v jej domovskom štáte Georgia vyčíňal hurikán Helene.

Ku kritikom sa pridala i bývalá slávna tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová. „Marjorie je ešte hlúpejšia, ako sme si mysleli,“ zhodnotila na sociálnej sieti X.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 35 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #počasie #búrka #USA #Florida #hurikán #republikáni #Donald Trump #prezidentské voľby v USA #prírodná katastrofa #prírodný živel #Kamala Harris #prezident Joe Biden #prezidentské voľby v USA 2024