„Konečne sa to podarilo! Bol som za to už dávno, pretože je hanba mobilizovať deti,“ napísal na sociálnej sieti zákonodarca Oleksij Hončarenko, podľa ktorého za príslušný zákon hlasovalo 311 poslancov.
Prisľúbil, že sa bude naďalej usilovať o demobilizáciu mladých mužov, ktorých by sa nová norma týkala, ale už boli do armády povolaní. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej ozbrojenej agresii a jej nedostatočné počty vojakov sú jedným z dôvodov terajšieho pomalého postupu inváznej armády na východe brániacej sa krajiny.
Po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu úrady mobilizovali mužov podliehajúcich brannej povinnosti vo veku od 27 do 60 rokov. Tí mladší sa mohli rozhodnúť do armády vstúpiť dobrovoľne a mnohí z nich to vtedy tiež využili.
Čítajte viac Závislí na drogách, skrytí v chladničke. Ako sa snažia Ukrajinci vyhnúť frontu a koľko sú ochotní za to zaplatiť?Tento rok v apríli prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal novelu, umožňujúcu mobilizáciu mužov, vek bol znížený na 25 rokov. Na jar však tiež nadobudol platnosť iný zákon, ktorý zrušil obmedzenia pre spôsobilosť slúžiť v armáde, a tak sa branná povinnosť paradoxne začala vzťahovať len na tých Ukrajincov mladších ako 25 rokov, ktorí boli do tej doby kvôli zdravotným problémom na základe novo zrušených pravidiel uznaní za neschopných vojenskej služby vo vojnových podmienkach.
Tých tak armáda mobilizovať mohla. Nový zákon má tento právny problém odstrániť, vysvetlil server RBK-Ukrajina. Pripomenul, že ešte v septembri velenie pozemných síl vydalo tajný rozkaz, aby vojenské správy nemobilizovali Ukrajincov mladších ako 25 rokov so zdravotnými obmedzeniami.
Ani jedna strana konfliktu oficiálne svoje vojenské straty nezverejňuje. Odhady ale hovoria o vysokých stratách na oboch stranách frontovej línie, ktoré strany potrebujú doplniť.
Ruský prezident Vladimir Putin predvlani na jeseň vyhlásil „čiastočnú mobilizáciu“ na zacelenie strát, ale z obavy pred povolaním do vojny z krajiny do cudziny vtedy utiekli státisíce Rusov. Odvtedy úrady popierajú fámy o ďalšej vlne mobilizácie a snažia sa bojujúce jednotky dopĺňať o dobrovoľníkov, zlákanými relatívne vysokými odmenami, či trestancami, najprv za prísľub omilostenia po pol roku služby v armáde, či teraz za zmenu nepodmienečného trestu na podmienečný.
Čítajte viac Vykúpi sa časť Ukrajincov z odchodu na front? Bývalý veliteľ slávneho pluku vystríha, že vojna by bola len pre chudobných