Fio bankaFio banka

Prestaňte strieľať na misiu OSN v Libanone, vyzvali Spojené štáty Izrael

USA vyzývajú Izrael, aby prestal strieľať na jednotky misie OSN v Libanone. Uviedol to americký prezident Joe Biden. O postoji USA informoval dnes server BBC.

12.10.2024 06:05 , aktualizované: 23:05
Izrael, Libanon, Bejrút Foto: ,
Muž kráča medzi troskami zničených budov so svojimi vecami na mieste štvrtkového izraelského náletu v Bejrúte v Libanone v piatok 11. októbra 2024.
debata (15)

Joe Biden vyhlásil, že po dvoch incidentoch počas 48 hodín „absolútne a rozhodne“ vyzýva Izrael, aby prestal strieľať na mierové jednotky OSN počas konfliktu s libanonským militantným hnutím Hizballáh. Izraelská armáda v piatok uviedla, že za incident, pri ktorom boli zranení dvaja srílanskí vojaci jednotiek UNIFIL v Nákure na juhu Libanonu, sú zodpovední ich vojaci.

O piatkovej izraelskej streľbe na stanovišti informoval agentúru Reuters zdroj z OSN. Izraelskí vojaci operujúci v okolí základne v Nákure identifikovali hrozbu a začali paľbu, uviedla izraelská armáda a dodala, že incident bude vyšetrený „na najvyššej úrovni“. Vo štvrtok boli dvaja indonézski vojaci jednotiek UNIFIL zranení pri páde z pozorovacej veže po tom, čo na ňu vystrelil izraelský tank.

Predstavitelia Francúzska, Talianska a Španielska vydali v piatok spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili izraelské akcie s tým, že sú neospravedlniteľné a mali by okamžite skončiť, uviedli agentúry AFP a Reuters.

Hizballáh začal sever Izraela ostreľovať vlani 8. októbra, aby podporil svojho spojenca, teroristické hnutie Hamas, ktoré bojuje s izraelskou armádou v Pásme Gazy. Odvtedy Izrael útočí na libanonské územie.

UNIFIL odmieta splniť požiadavku Izraela, zo svojich pozícií sa nestiahne

Hovorca Dočasných síl OSN v Libanone (UNIFIL) v sobotu uviedol, že Izrael velenie mierových síl požiadal, aby opustili svoje pozície na juhu krajiny. UNIFIL túto požiadavku odmietol. Na juhu Libanonu pokračuje pozemná ofenzíva Izraela proti hnutiu Hizballáh. TASR informuje podľa rozhovoru agentúry AFP s hovorcom UNIFIL-U Andreom Tenentim.

„Požiadali nás, aby sme sa stiahli z pozícií pozdĺž modrej línie alebo do vzdialenosti päť kilometrov od modrej línie. Bolo však prijaté jednomyseľné rozhodnutie zostať,“ uviedol Tenenti.

AFP pripomína, že modrá línia je neoficiálna demarkačná čiara, ktorú vytvorila OSN v roku 2000, keď sa izraelské sily po 22 rokoch okupácie stiahli z južného Libanonu.

Tenenti uviedol, že boje medzi Izraelom a Hizballáhom spôsobili množstvo škôd na pozíciách UNIFIL-u. Práca je „veľmi ťažká, pretože na mieste je veľa škôd, dokonca aj vo vnútri základní,“ uviedol Tenenti, ktorý upozornil, že na pozícii ghanských mierových síl došlo v piatok k výbuchu, ktorý poškodil zariadenia na základni.

Hovorca taktiež vyhlásil, že na veliteľstve UNIFIL-u v meste Nákúra v noci na sobotu utrpel pri neznámej paľbe zranenia jeden z príslušníkov mierových síl. Ide už o piateho zraneného príslušníka UNIFIL-u od začiatku pozemnej invázie Izraela.

Tenenti zdôraznil, že na Blízkom východe hrozí ďalšia eskalácia konfliktu, „do ktorého sa môže zapojiť viacero regionálnych aktérov, čo bude mať katastrofálne dôsledky pre všetkých.“ Hovorca UNIFIL-u vyzval na diplomatické riešenie konfliktu.

UNIFIL dohliada na hraničnú oblasť medzi Izraelom a Libanonom už niekoľko desaťročí. Do mierovej misie sa zapojilo už viac ako 10.000 vojakov z viac než 50 krajín sveta.

Facebook X.com 15 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Izrael #Libanon #Blízky východ #Hizballáh