Biden odhováral Putina od invázie na Ukrajinu už dva mesiace pred tým, ako sa začala, tvrdí kniha zo zákulisia Bieleho domu

Americká CIA získala informácie o tom, že Rusko plánuje napadnúť Ukrajinu, už v októbri 2021, teda štyri mesiace pred inváziou. Šéf Bieleho domu Joe Biden potom ruského prezidenta Vladimira Putina dvakrát presviedčal, aby to nerobil. Američania pred útokom varovali aj ukrajinskú hlavu štátu Volodymyra Zelenského, ale neveril im. Bidenov predchodca Donald Trump zase s Putinom viackrát telefonoval i po odchode z úradu. Aj to sú zistenia, ktoré vo svojej novej knihe War (Vojna), ponúka uznávaný americký novinár Bob Woodward (81).

13.10.2024 08:00
debata (80)
Na snímke z júna 2021 americký prezident Joe... Foto: TASR/AP
Joe Biden, Vladimir Putin Na snímke z júna 2021 americký prezident Joe Biden (vľavo) a šéf Kremľa Vladimir Putin na schôdzke v Ženeve.

Dielo dvojnásobného držiteľa Pulitzerovej ceny síce v USA vyjde až v utorok, ale americké médiá z neho už priniesli niekoľko ukážok.

Woodward, ktorý sa v roku 1972 spolu s kolegom Carlom Bernsteinom preslávil odhalením aféry Watergate, v ňom opisuje politické i osobné problémy, aké počas úradovania riešil dosluhujúci prezident Biden. Vychádzal najmä z rozhovorov s priamymi účastníkmi udalostí.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
Zdroj: TV Pravda

Zaujímavé sú zmienky o vojne na Ukrajine. Ako priblížila televízia CNN, z knihy vyplýva, že Biden v tejto súvislosti kritizoval „príliš mäkký“ postoj bývalého prezidenta Baracka Obamu. Podľa neho nespravil dosť, aby zastavil Rusko, keď si v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym.

„Barack Putina nikdy nebral vážne… Nič sme nespravili. Dali sme Putinovi povolenie pokračovať,“ vyhlásil vraj Biden.

jadrové zbrane, ruská televízia Čítajte viac Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

Woodward s uznaním vykreslil, ako americké tajné služby získali správy o chystanom útoku ruskej armády. „Ježišikriste! Teraz sa musím vyrovnať s tým, že Rusko zhltne Ukrajinu?“ reagoval Biden, keď mu CIA predložila plán „špeciálnej vojenskej operácie“.

Foto: Simon & Schuster
Kniha War

Šéf Bieleho domu ešte v decembri 2021 dvakrát konfrontoval Putina. Dokonca viedli „horúci 50-minútový hovor“, ktorý sa údajne tak vyostril, že vládca Kremľa „hrozivým spôsobom zvýšil riziko jadrovej vojny“, na čo mu Biden odvetil, že jadrovú vojnu nemožno vyhrať.

Washington Kyjev opakovane varoval pred ruskou inváziou, no Zelenskyj bol presvedčený, že Putin tak ďaleko nezájde.

Ešte vo februári 2022 ho americká viceprezidenta Kamala Harrisová na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii upozornila, že hrozí bezprostredné riziko útoku a vyzvala ho, aby začal premýšľať o tom, kto by krajinu riadil, keby ho zajali, zabili alebo by nemohol vládnuť.

Viceprezidentka Kamala Harrisová a šéfka... Foto: SITA/AP, Carolyn Kaster
Kamala Harrisová, Nancy Pelosiová Viceprezidentka Kamala Harrisová a šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (vpravo) držia ukrajinskú vlajku podpísanú frontovými jednotkami v Bachmute v ukrajinskom Donecku, ktorú ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal poslancom pri prejave na spoločnom zasadnutí Kongresu vo Washingtone v stredu 21. decembra 2022.

„Ten zasraný Putin… Máme dočinenia so stelesnením zla,“ posťažoval sa Biden poradcom krátko po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu. Keď plán na rýchlu porážku Kyjeva zlyhal, CIA v septembri 2022 informovala, že Putin je z vývoja na fronte taký zúfalý, že by mohol použiť jadrové zbrane. Podľa Bieleho domu existovala až 50-percentná pravdepodobnosť, že k tomu prikročí.

Biden preto svojich ľudí poveril, aby Rusov varovali. „Povedzte im, ako by sme reagovali,“ prikázal im podľa Woodwarda. Americký minister obrany Lloyd Austin potom telefonoval s ruským náprotivkom Sergejom Šojguom a jeho „výstraha“ Moskve zabrala.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz Čítajte viac Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

Kým Biden na Putina nadával, Trump si k vládcovi Kremľa zachoval priateľské vzťahy aj po tom, čo v januári 2021 odišiel z Bieleho domu. Woodward v knihe tvrdí, že si možno až sedemkrát súkromne telefonovali.

Trump, ktorý opäť kandiduje na prezidenta, to poprel. Podľa neho je autor „zlý rozprávač“. „A nemá to v hlave v poriadku,“ vyhlásil pre televíziu ABC.

Woodward dospel k záveru, že Trump je na funkciu hlavy štátu ešte menej vhodný ako Richard Nixon, ktorý z nej odstúpil po škandále Watergate v auguste 1974. „Trump bol najbezohľadnejší a najimpulzívnejší prezident v dejinách Ameriky,“ zhodnotil.

Končiaci americký prezident Donald Trump... Foto: SITA/AP, Evan Vucci
Biden Russia Holdout Končiaci americký prezident Donald Trump (vpravo) počas schôdzky s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v roku 2017.

Radosť z knihy zrejme nemá ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ani o ňom sa Biden nevyjadroval lichotivo. „Ten sukin syn, Bibi Netanjahu, je darebák. Je to zasraný darebák!“ povedal podľa Woodwarda na jar tohto roku, keď izraelskí vojaci zintenzívnili činnosť v Pásme Gazy.

Inokedy ho zase nazval klamárom. Vyčítal mu útoky na civilné obyvateľstvo a stupňovanie napätia na Blízkom východe.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 80 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kniha #Rusko #USA #Vladimir Putin #Ukrajina #americký prezident #vojna na Ukrajine #americká politika #Bob Woodward #Kamala Harris #Kamala Harrisová #prezident Joe Biden #prezidentské voľby v USA 2024