Prvý agent Stasi odsúdený za vraždu? Minulosť ho dohnala po 50 rokoch

Krajinský súd v Berlíne v pondelok vyniesol prelomový rozsudok. Osemdesiatročného dôchodcu z Lipska poslal na 12 rokov do väzenia za skutok, ktorý spáchal pred 50 rokmi. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale ak by ho potvrdil odvolací súd, z Manfreda Naumanna by sa stal prvý bývalý dôstojník Stasi, komunistickej tajnej polície v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike (NDR), ktorého odsúdili za vraždu. A to 35 rokov po páde Berlínskeho múru.

15.10.2024 08:00
debata (41)
Tränenpalast v Berlíne na snímke zo súčasnosti.... Foto: SHUTTERSTOCK
Tränenpalast Tränenpalast v Berlíne na snímke zo súčasnosti. Práve tam pred 50 rokmi agent Stasi od chrbta zastrelil Poliaka, ktorý chcel emigrovať na Západ.

„Možné odsúdenie by v tomto prípade malo veľký symbolický význam,“ uviedla pred novinármi Daniela Münkelová, bádateľka zo Spolkového archívu, ktorá je odborníčkou na aktivity Ministerstva štátnej bezpečnosti (Stasi).

Ako pripomenula, vyslúženým príslušníkom komunistickej tajnej služby sa na nemeckých súdoch zatiaľ darilo. Vo vyše 47 percentách prípadov si vypočuli oslobodzujúci rozsudok. „Pre vyšetrovateľov je ťažké spoľahlivo preukázať zločiny štátnej bezpečnosti,“ zdôvodnila.

ČSSR, pohraničie, Jarovce, strážna veža Čítajte viac Sen o slobode roztrhali psy

Naumanna odsúdili za „zákernú vraždu“, ktorej sa mal dopustiť 29. marca 1974. Jej obeťou bol 38-ročný Poliak Czeslaw Kukuczka. Pochádzal z mesta Bielsko-Biała, kde pracoval ako hasič. Hoci mal manželku a tri deti, z dosiaľ neznámeho dôvodu sa rozhodol emigrovať na Západ.

V osudný deň sa okolo 10. h objavil na poľskom veľvyslanectve vo východnom Berlíne a vyhrážal sa, že ak mu neumožnia prekročiť hranice, odpáli bombu, ktorú si priniesol v aktovke. Špagát z nej mal priviazaný k zápästiu.

Ako neskôr vysvitlo, iba blafoval – v taške nemal žiadnu výbušninu. Zatiaľ čo s ním pracovníci veľvyslanectva vyjednávali, ich kolegovia požiadali o pomoc Stasi.

Obeť vraždy Czeslaw Kukuczka Foto: Bundesarchiv
Czeslaw Kukuczka Obeť vraždy Czeslaw Kukuczka

Námestník ministra štátnej bezpečnosti Bruno Beater rozhodol, aby Kukuczku po odchode z ambasády „zneškodnili“. Úlohou poverili práve Naumanna, ktorý bol vtedy nadporučíkom jednej z operatívnych skupín.

Úradníci na veľvyslanectve Kukuczku ubezpečili, že mu nič nehrozí a povolia mu prechod do západného Berlína. Dokonca mu vystavili doklady na vycestovanie.

Poliak si ani neuvedomil, že ho vlákali do pasce. O tri hodiny po tom, čo vstúpil na ambasádu, ho agenti Stasi odviedli na hraničný priechod medzi východnou a západnou časťou mesta na ulici Friedrichstraße.

Uneseny autobus Čítajte viac Streľba na hraniciach. Pred 40 rokmi uniesli autobus so študentmi

V hale, ktorú prezývali Tränenpalast (slzavý palác), lebo tam vždy dochádzalo k dojímavým scénam, potom bez problémov prešiel cez všetky tri kontroly. Keď však odchádzal od poslednej prepážky a od slobody ho delilo už len pár metrov, zaznel výstrel. Naumann ho zabil odzadu, z bezprostrednej blízkosti.

Svedkami činu boli 15-ročné žiačky západonemeckej školy v Hesensku, ktoré sa práve vracali z triedneho výletu na východe a stáli v rade za Poliakom. Tri z nich teraz na súde spomínali na šok, strach a bezradnosť, ktorú vtedy cítili.

Stasi, Ministerstvo štátnej bezpečnosti Čítajte viac Členmi AfD sú aj bývalí agenti Stasi, špióni a udavači

"Muž prešiel niekoľko metrov do podjazdu, zľava zozadu k nemu pristúpil iný muž v tmavom plášti, zaznel výstrel a muž s taškou sa zrútil,“ citoval svedectvo bývalej školáčky denník Tagesspiegel. Naumanna však po takom čase už žiadny svedok nedokázal identifikovať ako strelca.

Podľa nemeckého portálu RND Kukuczkova rodina dlho ani netušila, čo sa mu stalo. Od okresnej prokuratúry v Poľsku dostala po dvoch mesiacoch urnu s jeho popolom, úmrtný list a balík s osobnými vecami, no okolnosti smrti jej nikto nevysvetlil.

Berlínsky múr, Brandenburská brána Čítajte viac Berlínsky múr mal vydržať sto rokov

Na prípad sa však nezabudlo. Nemecká polícia sa ho snažila už trikrát objasniť, ale chýbali jej dôkazy, aby mohla obviniť konkrétne osoby.

Až v roku 2016 sa napokon našli dokumenty, ktoré to umožnili. Okrem opisu zásahu to bol aj rozkaz šéfa Stasi Ericha Mielkeho, ktorý vyznamenal všetkých 12 agentov podieľajúcich sa na akcii. Berlínska prokuratúra však prípad vyhodnotila ako zabitie, a keďže bolo už premlčané, stíhanie zastavila.

Pohľad na Berlínsky múr, ktorý nemeckú... Foto: LANDESARCHIV BERLIN
Berlínsky múr, štúdio Pohľad na Berlínsky múr, ktorý nemeckú metropolu rozdelil na demokratický Západ a totalitný východ.

Vyšetrovanie sa znova obnovilo pred dvoma rokmi po tom, čo Poliaci Nemecko požiadali o vydanie Naumanna. Nemci napokon skutok prekvalifikovali na vraždu a vďaka svedkom a získaným dôkazom sa bývalého „stasimanna“ podarilo odsúdiť.

Obhajoba trvala na jeho nevine. Nikto vraj nepreukázal, že skutočne strieľal on. Získané podklady z archívu to však dokazujú, rovnako ako to, že tajná služba vedela, že nejde o nebezpečného teroristu. Keby verila jeho historke o bombe, nenechala by ho prechádzať sa v dave ľudí po stanici mestskej železnice, argumentovala obžaloba.

Brandenburská brána, Berlínsky múr Čítajte viac Koniec socializmu. Pred 30 rokmi padol Berlínsky múr

Zvláštne je, že samotný Naumann na procese vôbec nesvedčil. „Nechcel by som k tomu poskytovať žiadne informácie,“ uviedol podľa portálu RND na konci pojednávania. To boli jediné slová, ktoré na súde povedal.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 41 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Poľsko #Nemecko #hranice #súd #vražda #zločin #komunizmus #tajná služba #socializmus #NDR #diktatúra #Stasi #komunistický režim #Nemecká demokratická republika #Štátna bezpečnosť